Aiškinamasi dėl Šilutės prieplaukos (uosto) veiklos skaidrumo

2020-11-06, Sergėjus Gvildys

Darbo grupė dėl Šilutės prieplaukos (uosto) koncesininko veiklos ištyrimo pradėjo savo darbą susirinkusi posėdžiui. Pagrindinis šios darbo grupės rūpestis dėl koncesijos sutarties vykdytojo UAB „Kintai“ ir jo įkurtos įmonės UAB „Šilutės vandens turizmo centras“ galimų manipuliacijų apskaitos dokumente, dėl ko dirbtinai sumažinamas koncesininko pelningumas.

Įtarimai dėl koncesininko pajamų

Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis spalio 9 dieną savo potvarkiu sudarė darbo grupę dėl Šilutės prieplaukos (uosto) koncesininko veiklos ištyrimo. Komisijos sudėtyje darbuojasi Šilutės rajono savivaldybės tarybos narai Algirdas Gečas, Zigmantas Merliūnas, Arūnas Pupšys, Edgaras Padimanskas ir Vygantas Kamarauskas, Šilutės rajono savivaldybės Tarybos sekretorius Andrius Jurkus, Teisės ir metrikacijos skyriaus vedėjas Arvydas Bielskis ir skyriaus vyriausioji specialistė Lina Dromatienė, Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėja Aurelija Tamošauskienė ir Ūkio skyriaus Turto poskyrio vedėja Zita Tautvydienė.

Toks sprendimas priimtas po to, kai Savivaldybės tarybos narys A. Gečas viešai kreipėsi į merą V. Laurinaitį suabejojęs koncesininko veiklos skaidrumu. O abejones sukėlė UAB „Šilutės vandens turizmo centras“ vadovo Rimgaudo Višinsko viešas teiginys apie reguliuojamas šios įmonės pajamų ribas, siekiant išvengti pridėtinės vertės mokesčio prievolės.

Politikai buvo klaidinami

Darbo grupė pradėjo tirti situaciją, susidariusią Šilutės prieplaukoje, ir jos valdymą koncesijos būdu. Pirmojo posėdžiu metu buvo iškeltas klausimas dėl pajamų apskaičiavimo koncesininko veikloje. Komisijos pirmininkui A. Gečui neaišku, kam tenka nuomos mokestis, kurį sumoka kavinės savininkai už prieplaukoje išnuomotas patalpas. Pasak Tarybos nario, jam buvo paaiškinta, kad koncesijos sutartyje viešas aptarnavimas ir viešas maitinimas nėra numatyti. Todėl R. Višinskas teigia, kad nuomos pinigai yra skiriami įmonei UAB „Kintai“.

„Koncesijos sutarties 8.3. punkta, akivaizdžiai paneigia koncesininko teiginį, kad viešojo maitinimo paslaugos nepatenka. Pasirodo, kad viešasis maitinimas patenka“, – pakomentavo posėdyje koncesijos sutartį A. Bielskis. Cituojame 2008 metų sutartį dėl Šilutės prieplaukos operatoriaus, kur aiškiai nurodyta, kad „Koncesininkas įsipareigoja naudoti Koncesijos objektą paslaugų teikimui kultūros, sporto, turizmo, laisvalaikio, sveikatinimo, maitinimo, prekybos, reklamos nuomos ir kitose su šiomis veiklomis susijusiose srityse. Tokiu būdu komisijos pirmininkas A. Gečas daro išvadą: „Tarybos nariai buvo klaidinami jiems sakant netiesą.“

Finansinis auditas - ne panacėja?

Svarbiausias darbo grupės tikslas yra išsiaiškinti, ar teisingai yra apskaitomas pelnas. Kaip žinome, pelnas yra pajamų ir sąnaudų skirtumas. Ar apskaitomos visos pajamos, ar jos yra registruojamos buhalterinėje apskaitoje – tai vienas būtų iš klausimų, į kuriuos gilinsis darbo grupė, vadovaujama A. Gečo. Be to, egzistuoja ir kitas klausimas: ar visos sąnaudos yra pagrįstos? Ir ar jos visos tikrai yra reikalingos šios įstaigos veiklai.

Dar rugpjūtį Tarybos narys ir Savivaldybės kontrolės komiteto narys A. Gečas „Šilokarčemai“ pasakojo, kad komiteto išvažiuojamajame posėdyje, įvykusiame š. m. liepos 1 d. Šilutės mažųjų laivų uoste, koncesininko atstovas R. Višinskas teigė, jog iki galo neparodo visų pajamų todėl, kad jos neviršytų 50 tūkst. eurų ribos.

„Mano nuomone, tai yra prisipažinimas, kad yra vykdomas finansinis nusikaltimas. Tačiau mūsų darbo grupė nėra pajėgi nustatyti, kiek pajamų nebuvo apskaityta“, – darbo grupės nariams išsakė savo nuomonę A. Tamašauskienė. Auditorės nuomone, siūlomas finansinis auditas gali ir neatsakyti į dominančius klausimus. „Finansiniam auditui yra svarbiausia, kad visi finansiniai dokumentai būtų užregistruoti buhalterinėje apskaitoje. Jeigu nėra užregistruota sąskaitos faktūros pajamų, jie ir neatsispindės finansinėje ataskaitoje“, – aiškino A. Tamašauskienė. 

Norima susipažinti su veiklos dokumentais

Gilinantis į Šilutės prieplaukos veiklos pelningumą ir pajamas, darbo grupės nariai domėjosi, uosto veiklos kainomis. Jie rėmėsi kontrolės komiteto išvažiuojamojo posėdžio metu pateiktomis kainomis ir palyginimu su Nidos ir Drevernos uostais. Tuomet komitetas nustatė, kad kainos mažiausios Šilutės uoste, o R. Višinskas tuomet pareiškė, kad visi anie uostai yra dotuojami savivaldybių, o Šilutės - ne, taip pabrėždamas kaip Šilutės uosto privalumą prieš kitus uostus.

Tačiau Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys Vaclovas Macijauskas „Šilokarčemai“ teigė, kad paskutiniais metais Drevernos uostas dirba pelningai ir  Savivaldybė gauna grąžą už investicijas. Apie tai jau rašėme 2020 m. vasario 20 d. „Šilokarčemos“ 16-ajame numeryje. Tuomet savaime atsiranda retorinis klausimas: o tas R. Višinsko privalumas kartais neslypi ties 50 tūkstančių eurų riba? Diskutuodami šia linkme, darbo grupės nariai vienbalsiai nusprendė paprašyti „Šilutės prieplaukos (uosto) koncesininką pateikti visus 2019 metų ūkinės ir finansinės veiklos dokumentus, įskaitant pirminius buhalterinius apskaitos dokumentus, susijusius koncesijos sutarties vykdymu“.

Tokiu sprendimu darbo grupė dėl  Šilutės prieplaukos (uosto) koncesininko veiklos ištyrimo užbaigė savo pirmąjį posėdį. Labai jau knieti tiems politikams sužinoti tikrąsias R. Višinsko pajamas iš uosto veiklos. Bet kita vertus, jis pats ir prisišnekėjo. Lieka tikėtis ir laukti, kad įsibėgėjantis uosto veiklos tyrimas išsklaidys visas esamas ir būsimas abejones. 


Straipsnio komentarai

..joJonis5rasbačkojsuRomu:)2020-11-10

Akysna...(ru)išvirstapkėsna...
Nui.prakapstantkatilodugna
Tareikėsamoniošamorajako
Išpauostėsprijuostėjeuostyt
Feromentocormoranoygana:
AįGaląužkalavolvopentabl20.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Romas2020-11-09
....tarybos narai.... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
petras 2020-11-09
didžiausia ir geriausias skaidrumas prieplaukoj giliau pakapstant tokį skaidrumą pamatysim net akys iškris Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jonis2020-11-07
Oi ten reikia gerai 'pakapstyt°daug visko galima rast. Jei nores ras Komentaras patinka Komentaras nepatinka
jo2020-11-06
seklus vandenėlis greitai susidrumsčia...reikalai irgi... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-11-05
nu va čia irgi geras pavyzdys apie akmenų kūrybą, kur kūrėjamas kažkodėl ta savo kūryba pasidaro nebepakeliama našta kad nešiotis. Tarsi išauga batukus vaikučiai. Reikia naujų batukų ne dėl to kad sudėvėjo ar susidėvėjo, bet dėl to kad susidėvėjo moralė, spaudžia ir sąžinę ir kūną ir dvasią. Kitas reikalas kai senatvėje žmonės irgi drabužius išauga, bet atvirkščiai. Būna va žmogus pasensta nebepakelia net kojos kad nueiti nors žingsnį, nesvarbu kokius batus užmausi. Kai uostas buvo mažas jo buchalteriją buvo galima paslėpti po pernykščiu figos lapu. Dabar tas lapelis neuždengia net kraugeriško viši režimo ūsų nuo kurių varva grietinėlės syvai. Nu gvildentovozas aiškina kad čia susidarė tokia situacija kad va šilutė yra atskira karalystė su savo iždu, karalius laksto pasikabinę medalį ant kaklo, tt. Ta karalystė tai kaip piramidė kur viršuje tupi viską matančios akys. Bet dabar susidarė kažkokia nesuprantama situacija, nes toje piramidėje tupintys tupikai neatsargiai žiūrėdami pro akių vokelius pastatė piramidę kuri tokia didelė kad paliko šešėlio patamsyje visą savivaldybę ir jos tarybininkus. Nu vadinasi yra naujas altorius garbinimui. Savivaldybės tarybininkai nieko nebemato ir nebesupranta. Jie tik klapčiukai kurie tarnauja naujai viši režimo valstybei. Kas įdomu kad nėra jokių priemonių kad pasipriešinti tam režimui. Ir čia negalima kaltinti dabartinės piramidės viršūnės, nes visko gali būti kad jie patys asmeniškai prie to uosto kūrimo nėra prisidėję iš viso. Visos tos piramidės kurios turėtų būti dar didesnės nes veikia valstybiniu mastu (lietuvos teritorijoje teisiškai veikia dvi valstybės: ir lietuvos ir ES) irgi yra tik kažkokia butaforija. Kitas reikalas tai lietuvos gynybos sistema, nes yra NATO kur jeigu vykdoma kažkokia raudas kelianti agresija tų sąjungininkų yra žymiai daugiau negu vien ES. Dabar tokie laikai kad savivaldybė kaip administracinis vienetas yra "uber alles", kur viskas vyksta į vienus vartus. Šitas uostas yra kažkokia sukilėlių ir revoliucionierių irštva, kurie neklauso žmonių valios kuri vykdoma per demokratiškai išrinktų tarybininkų ir mero "savivaldą". Kam galvojate kariniame jūrų laivyne kapitonams išduodami tarnybiniai durklai? Duonai raikyti? O gal kad galėtų išsilaisvinti save, nes buvo prisirišęs prie stiebo jeigu visa įgula iššoks už beprotybės borto kai plaukiant pro pavojingus vandenis kur ant uolų tupi kaukiančios sirenas? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?