Prisipažinimas nusikaltus tarsi mechaniškai dedamas spaudas...

2021-03-29, R. D. Mažutis
Įtariamasis S. K. sulaikytas šiemet, vasario 17 dieną. Asociatyvi nuotr.
Įtariamasis S. K. sulaikytas šiemet, vasario 17 dieną. Asociatyvi nuotr.
Šilutės rajono gyventojas, 44-erių S. K. įtrauktas į asmenų, neturinčių nuolatinės gyvenamosios vietos, sąrašus. Žodžiu, be namų, be buto, be šeimos. Nedirbantis. Kaip išgyventi? Šiemet, vasario 17 dieną, buvo laikinai sulaikytas, iškelta baudžiamoji byla dėl nedidelės vertės svetimo turto pagrobimo (BK 178 str. 4 d.).

S. K. padarė baudžiamąjį nusižengimą: pavogė 200 eurų vertės mobiliojo ryšio telefoną „Nokia“ su dėkliuku. Už tai nėra griežtai baudžiama. Ikiteisminis tyrimas dėl šios nusikalstamos veikos pagal BK 178 str. 4 d. pradėtas Tauragės apskrities VPK, Šilutės rajono policijos komisariate pernai, gruodžio 29 dieną. Numatyta sankcija: viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas. Kaltinamojo S. K. baudžiamoji byla išnagrinėta Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmuose šiemet, kovo 1 dieną. Jis nuteistas baudžiamuoju įsakymu.

Neturėti bent kuklios savo pastogės mūsų klimato sąlygomis – ne kažkas. Juk ne Afrika, kur vos ne kasdien kepina saulutė. Kur vyrui sušilti, prigulti? Ar tik alkoholis bešildo? Kaip S. K. nusirito iki tokio gyvenimo? Nedirba, nesukūręs jokių socialinių ryšių, teistas 12 kartų. Atsakymas ar atsakymai pirmiausia turi būti svarbiausi jam pačiam. Juk dar yra laiko reikiamoms išvadoms.

Jei S. K. apsispręsti, kaip toliau gyventi, trukdo išsilavinimas (pradinis), tai bent gyvenimiškoji patirtis galėtų kažką padiktuoti. Na, ateitis parodys, kokį sprendimą jis priims. Kol kas, kur jam laikinai glaustis, sprendžia teismai.

Paskutinius 3 kartus  pastogę valdiškose nelaisvės namuose jam garantavo 2012 metais, kovo mėnesį Šiaulių miesto apylinkės teismas, 2016 metais, balandžio mėnesį – Šilutės rajono apylinkės teismas, 2017 metais, kovo mėnesį – Klaipėdos miesto apylinkės teismas. Šiauliuose S. K. užsitraukė pusantrų metų laisvės atėmimo bausmę pagal BK 235 str. 1 d. (Melagingas skundas, pareiškimas, parodymai, išvados ir vertimas). Šilutėje buvo teisiamas už vagystę (BK 178 str. 2 d.). Nubaustas 50 parų areštu. Klaipėdos miesto apylinkės teisme S. K. buvo teisiamas pagal BK 135 str. 1 d. (Sunkus sveikatos sutrikdymas). Už tai „nudegė“ skaudžiausiai: neteko laisvės trejiems metams. Beje, pagal išvardintą straipsnį galima pelnyti įkalinimą iki dešimties metų.

Taigi, S. K. teisėsaugos mokytas ir permokytas. Ko išmoko? Iki šiol nedaug: sakyti, jog nuoširdžiai gailisi dėl savo poelgių, kai klesteli į kaltinamųjų suolą. Prisipažinimas tarsi mechaniškai dedamas spaudas, leidžiantis viltis švelnesnio nuosprendžio, kurį garantuoja BK 64 (1).

Išgertuvių svečias nedvejojo pagobti mobiliojo ryšio telefoną

Pernai, gruodžio 28 dieną, viename bute trys vyrai vaišinosi alkoholiu. Tarp jų buvo ir S. K. Būsimasis nukentėjusysis gulėjo ant čiužinio, patiesto ant grindų, o S. K. sėdėjo ant lovos, lyg privilegijuotas. Butas priklausė nukentėjusiojo patėviui. Išgertuvės vyko dienos metu. Kažkuriuo metu būsimasis nukentėjusysis užmigo, o kai atsibudo S. K. jau buvo išėjęs.

Apsižiūrėjęs prabudęs vyras netruko pastebėti, kad ant spintelės lentynėlės nebėra jo mobiliojo ryšio telefono „Nokia“ su dėkliuku. Spintelė stovėjo prie lovos. Telefone buvo įdėta kortelė, abonentinis numeris. Nukentėjusysis suprato, kad telefoną pavogė S. K. Bandė jam skambinti į savo telefoną, bet šis jau buvo išjungtas. Papildomai apklausiamas nukentėjusysis parodė pirkęs mobiliojo ryšio telefoną lombarde už 190 eurų. Kaina su dėkliuku – 200 eurų. Tokią patyrė turtinę žalą. Nukentėjusysis, žinodamas, kad S. K. žalos neatlygins, civilinio ieškinio nepareiškė.

Vagis telefoną pardavė Klaipėdoje

Įtariamasis S. K. sulaikytas šiemet, vasario 17 dieną. Sulaikyme išbuvo dvi dienas. S. K. kaltu prisipažino visiškai. Ką čia benuslėpsi. Nukentėjusiojo mobiliojo ryšio telefoną įsidėjo kišenėn, kai jo savininkas buvo nusisukęs. Po to išskubėjo į autobusų stotį važiuoti į Klaipėdą. Pavogtas mobiliojo ryšio telefonas su liečiamu ekranu buvo išjungtas, S. K. nemokėjo jo įjungti.

SIM kortelę S. K. išėmė uostamiestyje. Telefoną pardavė nepažįstamam asmeniui. Gavo 30 eurų. Dalį pinigų išleido alkoholiui, dalį panaudojo kitoms savo reikmėms. S. K. tvirtino, jog gailisi padaręs nusikalstamą veiką. Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėja Lina Nainienė skyrė teisiamajam S. K. 42 parų areštą. Galutinė bausmė, sumažinus ją vienu trečdaliu ir įskaičius į bausmės laiką sulaikymą (dvi dienas), vieną suėmimo dieną prilyginant vienai arešto parai – 26 paros arešto.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?