Moters radinys pasiuntė vyrą už grotų

2021-04-19, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Šilutės rajono gyventojas, 40-metis M. A., paprašytas pusbrolio, sutiko laikinai pasaugoti sugedusį pneumatinį šautuvą „BAM B3“ be šovinių. Ginklą užkišo už krosnies. Tvarkydama jo daiktus šautuvėlį su rūdžių žymėmis rado žmona. Moteris apie radinį pranešė policijai. Sutuoktiniui tai baigėsi byla, kurioje jis buvo kaltinamas padaręs baudžiamąjį nusižengimą, numatytą BK 258 str. 2 dalyje (neteisėtas disponavimas nešaunamuoju ginklu). Sankcija - bauda arba areštas.

M. A. išsilavinimas – vidurinis. Nedirba. Jo gyvenimas – ne pavyzdys: teistas 13 kartų, baustas administracine tvarka. Turi neišnykusį teistumą už tyčines nusikalstamas veikas nuosavybei, turtinėms teisėms bei turtiniams interesams. Paskutinį kartą teistas pernai, spalio 30 dieną, pagal LR BK 140 str. 2 d. (fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas). Straipsnio 2 dalis nurodo, kad smurtauta prieš artimą giminaitį ar šeimos narį. Tuomet pelnė vienu trečdaliu sumažintą 60 parų arešto bausmę. Seniūno charakterizuojamas patenkinimai. Pasitaisyti, kaip sakoma, niekada nevėlu. To iš jo tikimasi.

Teismas nustatė

2019 metais, gruodžio mėnesį (tikslesnė data ir laikas nenustatyti), M. A. iš pusbrolio neteisėtai įgijo nešaunamąjį C kategorijos ginklą – pramoninės gamybos 4,5 mm kalibro „BAM B3“ pneumatinį šautuvą be identifikacinio numerio. Leidimo laikyti ginklo neturėjo. Pneumatinis šautuvas buvo sugadintas ir nesuremontuotas, netiko šaudyti. Nebuvo ir šovinių. Ginklas laikytas namuose paslėptas iki 2020 metų spalio 12 dienos, kol jį surado ir perdavė policijai M. A. žmona. Kaip tai atsitiko?

Tvarkė sutuoktinio daiktus

Pernai, spalio 12 dieną, M. A. žmona namuose tvarkė sutuoktinio daiktus. Pastarajam uždrausta prie jos artintis. Iš to galima spręsti, kad poros santykiai buvo įtempti, ne kokie. Tuo metu namuose buvusi moters dukra parodė kambaryje tarp spintos ir krosnies užkištą ginklą, priklausantį M. A. Šis apie šautuvą jai nebuvo užsiminęs. Moteris teigė, kad pašaliniai asmenys jų namuose, kuriuose gyveno ji, sutuoktinis ir mažametis sūnus, nesilankydavo, todėl rasto ginklo niekas kitas palikti negalėjo. M. A. žmona nedelsdama paskambino į Bendrąjį pagalbos centrą ir nurodė, kad tvarkydama sutuoktinio daiktus rado šautuvą, kurį nori perduoti policijai. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono PK budėtojas apie gautą informaciją pranešė Veiklos skyriaus tyrėjai. Ginklas iš įvykio vietos paimtas. Ar M. A. žmona suprato, kuo tai baigsis sutuoktiniui? Baigėsi pradėtu ikiteisminiu tyrimu, byla, teismu ir bausme.

Ginklo klajonės istorija – nepažįstamas savininkas užsienyje

M. A. pusbrolis apklausiamas paliudijo, jog dar 2011 metais iš nepažįstamo vyro, išvykusio į užsienį, gavo sugedusį, nebetinkamą naudoti pneumatinį šautuvą. Neprisistatęs ginklo savininkas prašė sutaisyti šautuvą, žadėjo vėliau grįžęs pasiimti. Negrįžo. Pneumatinis šautuvas liko naujajam šeimininkui, kuris ginklo nesutaisė. Jis teigė nežinojęs, kad nebenaudojamam, sugedusiam ginklui laikyti reikalingas leidimas. Žodžiu, ginklo laikymo sąlygomis nesidomėjo.

Liudytojas, gyvendamas sugyventinės sodyboje, šautuvą laikė ūkiniame pastate. Matė, kad yra sulūžusi šautuvo spyruoklė. Tolimesnės jo gyvenimo kolizijos privertė palikti sodybą. Sugyventinei mirus vyras buvo priverstas išsikraustyti, nes to panoro buvęs velionės sutuoktinis, sodybos bendrasavininkas. Sugyventinis-našlys, susirinkęs savo daiktus, tarp jų ir šautuvą, laikinai apsistojo pas pusbrolį M. A. Čia gyveno iki 2020-ųjų pavasario, kol išsikraustė kitur į išsinuomotą butą.

Dalį savo daiktų ir ginklą paliko pusbrolio M. A. namuose. M. A. neprieštaravo, neklausė, ar šautuvui laikyti būtinas leidimas. Vėliau būsimasis liudytojas, atvažiavęs pas M. A. pasiimti asmeninių daiktų, sužinojo, jog pneumatinį šautuvą paėmė policijos pareigūnai. Kaltinamasis M. A. dar nurodė, kad pernai, lapkričio mėnesį, kraustydamasis iš namų neradęs paslėpto ginklo, pasiteiravo žmonos, gal ši ką žinanti. Žmona paaiškino, jog kai jo nebuvo namuose, rado už krosnies užkištą ginklą ir apie tai pranešė policijai. Štai kaip viskas netikėtai susiklostė.

Prisipažino nusikaltęs

Kaltinamasis M. A. neišsisukinėjo, nesurentė jokios išgalvotos pasakėlės apie už krosnies užkištą akivaizdžiai sulūžusį pneumatinį šautuvą. Parodė, kad ginklą gavo iš pusbrolio. Šovinių neturėjo. Nežinojo, kad namie negalima laikyti tokio ginklo be leidimo, be registracijos. Iš kur pusbrolis gavo ginklą, nepasidomėjo. Be to, ginklas ne jo, todėl ir neregistravo.

M. A. nuoširdžiai gailėjosi įgijęs ginklą ir laikęs namuose savo žinioje. Nėra ką bepridurti. Visiškai kaltas ir tiek. Kokia to nelemto pneumatinio šautuvo būklė, aprašė specialistas. Jo išvados esmė: pramoninės gamybos 4,5 mm kalibro pneumatinis šautuvas „BAM B3“, skirtas šaudyti 4,5 mm kalibro kulkomis, yra be identifikacinio numerio, netinkamas šaudyti dėl jame esančių defektų, tai yra sulaužytos buožės su uoksu bei sugadinto šūvio paleidimo mechanizmo (sulaužyta cilindrinio mechanizmo fiksavimo paleidimo svirtis). Pateiktoje būklėje šautuvas šaudyti netinkamas. Pagal Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą pateiktas šautuvas yra nešaunamasis C kategorijos ginklas. Mechaniškai atlaisvinus paleidimo mechanizmo svirtį, šautuvas šaudyti bus tinkamas atskirais pavieniais šoviniais.

M. A. baudžiamoji byla išnagrinėta Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmuose (teisėjas Robertas Povilaitis) šiemet, kovo 30 dieną. Kaltinamasis M. A. nuteistas baudžiamuoju įsakymu pagal Klaipėdos apygardos prokuratūros Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroro Mariaus Mauriaus pareiškimą. Skiriant bausmę kaltinamajam M. A. dėl neteisėto disponavimo nešaunamuoju ginklu konstatuota, kad jis tinkamų išvadų iš ankstesnių nubaudimų nepadarė, vėl elgiasi nusikalstamai. Už tai jam skirta griežčiausia bausmė, numatyta BK 258 str. 2 dalies sankcijoje – 30-ies parų areštas. Galutinė bausmė, sumažinus ją vienu trečdaliu dėl prisipažinimo – 20 parų arešto Šiaulių tardymo izoliatoriuje. Kardomoji priemonė M. A. (rašytinis pasižadėjimas neišvykti) pakeista į suėmimą, suimant jį baudžiamojo įsakymo priėmimo dieną, t. y. nuo kovo 30 dienos. Ginklas konfiskuotas.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?