„Žolės“ dūmo mėgėją policijai įdavė žmona

2022-09-25, Romualdas Danielius MAŽUTIS

Moteris, supratusi, jog šeimos galva M. N. įjunko svaigintis suktine su „žole“ ir pats nebesuvokia tapęs priklausomu nuo narkotikų, nusprendė gelbėti vyrą pranešdama policijai apie jo neleistiną pomėgį kvaišintis. Atvykę policijos pareigūnai, radę įkalčių, sulaikė nurodytą įtariamąjį.

43 metų M. N. – Šilutės rajono gyventojas. Dirbantis, kartu su sutuoktine augina du nepilnamečius vaikus. Teistas 2018 metais, spalio 4 dieną už vagystę (BK 178 str.1 d.) ir viešosios tvarkos pažeidimą (BK 284 str.) – du nesunkūs nusikaltimai. Tąkart pelnė galutinę subendrintą bausmę: 50 MGL (1 883 Eur) baudą, kurios nurodytu terminu nesumokėjo. Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmai kelis kartus pratęsė sumokėjimo terminus, tačiau veltui.

Piniginis reikalas pajudėjo tik pernai, pasitelkus antstolį. M. N. teistumas neišnykęs. Administracine tvarka baustas 4 kartus. Sulaikytas šiemet, gegužės 26-osios naktį. Jam pareikštas kaltinamas pagal BK 259 str. 2 dalį (neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti). Už tai baudžiama viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba bauda, arba areštu.

Reidas pagal pranešimą

Ikiteisminio tyrimo metu paaiškėjo, kad M. N. neaiškiu būdu, nenustatytu laiku, nežinia kur neteisėtai įgijo daugiau kaip 4,589 g narkotinės medžiagos: kanapių antžeminių dalių. Narkotikus parsigabeno į savo namus. Dalį įsigytos narkotinės medžiagos sunaudojo pats. M. N. neturėjo tikslo parduoti narkotikus ar kitaip platinti. Likusią dalį narkotinės medžiagos, tai yra 4,589 g laikė savo namų katilinėje, metaliniame indelyje, kol 2022 metų gegužės 26 dieną, apie 23.30 valandą, surado ir paėmė Tauragės apskrities VPK Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnai.

Policininkai atvyko gavę pranešimą. Pranešėja nurodė, kad jos sutuoktinis katilinėje rūko narkotinę medžiagą „žolę“. Narkotinės medžiagos rastos kavos „Lavazza“ dėžutėje, padėtoje ant katilo. Sulaikytasis M. N. neslėpė, jog jam priklausanti narkotinė medžiaga: marihuana. Jis padarė baudžiamąjį nusižengimą. 

Kieme radęs folijos paketėlį su „žole“...

M. N. į Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisiamųjų suolą sėdo šiemet, rugsėjo 12 dieną. Bylą nagrinėjo teisėja Rita Renkytė, kaltinimą palaikė prokurorė Loreta Irena Baguckienė, kaltinamąjį gynė advokatas K. B.

M. N. kaltu prisipažino visiškai. Tiesa, jo versija, kad folijos paketėlį su narkotine medžiagą rado kieme, gal įmestą per tvorą, neatrodo labai tikroviška. M. N. teigė anksčiau gyvenęs kitu adresu, kur policijos pareigūnai nuolat atvykdavo tikrinti už tvoros gyvenusių žmonių. Jis, dažnai tvarkydamas kieme mašiną, atsitiktinai aptiko folijos paketėlį. Apžiūrėjęs radinį suprato, kad viduje „žolė“. Tuomet ir neatsispyrė norui parūkyti suktinę su kanapėmis. Tai darydavo po darbo, sumigus vaikams. „Žolę“ dūmino siekdamas „nuimti“ stresą.

Kai su šeima persikraustė gyventi kitur, parsigabeno ir visą „žolę“. Šiemet, gegužės 26 dieną, vėlai vakare nuėjo į katilinę parūkyti „žolės“. Rūkoriui nepasisekė – už kelių minučių netikėtai pasirodė policijos pareigūnai. Teisiamasis M. N. savo elgesį vertino neigiamai, dėl to gailėjosi, prašė atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Liudijo kaltinamojo žmona

Ikiteisminio tyrimo metu parodymus davė M. N. sutuoktinė. Pasak jos, tiksliai nežino, kada vyras pradėjo rūkyti „žolę“, bet jau senokai, apie 1,5 metų. Narkotinę medžiagą laiko katilinėje. Rūko kiekvieną vakarą namuose nesislėpdamas. Iš kur gauna narkotinių medžiagų, moteris nežino. Šiemet, gegužės 26 dieną, apie 21 valandą, M. N. surūkė vieną suktinę „žolės“, dar po valandos – antrą. M. N. yra priklausomas nuo marihuanos, tačiau to nepripažįsta.

Žmona liudijo prieš savo vyrą, matyt, norėdama jam ir šeimai tik gero – sustabdyti sutuoktinio ritimąsi į priklausomybę nuo narkotikų. Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro specialisto išvadoje nurodyta, kad žalios spalvos, sausa, dalinai susmulkinta augalinės kilmės medžiaga iš metalinio indo su užrašu „Lavazza“, rasta ir paimta pas M. N., yra narkotinė medžiaga – kanapės.

Sūnaus išpažintis tėvui, kuris sutiko už jį laiduoti

M. N. pasipasakojo tėvui apie tai, kad į namus atvykę policijos pareigūnai rado nedidelį kiekį narkotinės medžiagos „žolės“. Sūnus dėl to sielojosi, teigė atsitiktinai pakėlęs kieme aptiktą folijos paketėlį ir sugalvojęs suvartoti narkotinę medžiagą. Tikino tėvą, jog pasielgęs neatsakingai, ateityje laikysis įstatymų, nebesielgs blogai.

Tėvo nereikėjo dėl to ilgai įkalbinėti. Pastarasis buvo įsitikinęs, kad sūnus padarys tinkamas išvadas ir gyvens tvarkingai. Tėvo nuomone, jo įtaiga, pamokymai, patarimai, gyvenimiška patirtis bei pavyzdys padės sūnui išvengti neteisėtų veiksmų ar teisės pažeidimų, nes jie artimai bendrauja, dažnai susitinka, padeda prižiūrėti anūkus.

Teisiamojo posėdžio metu M. N. tėvas prašė perduoti kaltinamąjį pagal laidavimą jo atsakomybei. Baudžiamojo kodekso 40 str. 1 d. tokią galimybę numato. Aišku, laiduotojas turi būti vertas teismo pasitikėjimo. Laidavimas gali būti paskirtas su užstatu arba be jo. Tačiau asmuo teismo gali būti atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą tik pagal tam tikras sąlygas, išvardintas aukščiau paminėtame BK 40 straipsnyje. Sąlygų keletas: 1- asmuo pirmą kartą padarė nusikalstamą veiką; 2 – visiškai pripažino savo kaltę ir gailisi padaręs nusikalstamą veiką; 3 – bent iš dalies atlygino ar pašalino padarytą žalą arba įsipareigoja ją atlyginti, jeigu ji buvo padaryta; 4 – yra pagrindo manyti, kad jis visiškai atlygins ar pašalins padarytą žalą, laikysis įstatymų ir nedarys naujų nusikalstamų veikų. Bet ir esant visoms nurodytoms sąlygoms, teismo galioje apsispręsti tiek dėl asmens atleidimo, tiek dėl atsisakymo atleisti asmenį nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Kadangi kaltinamasis M. N. teisiamas antrą kartą ir turėjo neišnykusį teistumą, todėl neatitiko BK 40 str. 2 d. 1 punkte numatytos būtinosios sąlygos ir nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą nebuvo atleistas.

Nuosprendis

M. N. pripažintas kaltu pagal BK 259 str.2 d. Teismas, skirdamas bausmę, atsižvelgė į visą eilę faktorių: baudžiamąją atsakomybę lengvinančią aplinkybę visišką prisipažinimą, sunkinančios aplinkybės nebuvimą, kaltininko asmenybę, socialinį statusą. Socialinio tyrimo išvadoje nurodyta, kad M. N. pagal nusikalstamo elgesio rizikos vertinimo metodiką OASys priklauso žemai (18 balų) pakartotinio nusikalstamumo rizikos grupei. Ankstesnį nusikaltimą 2017 metais (viešosios tvarkos pažeidimą) padarė būdamas neblaivus, o pastaroji nusikalstama veika susijusi su neteisėtu disponavimu narkotinėmis medžiagomis, neturint tikslo jas platinti. M. N. duotų naudos priklausomybių konsultanto konsultacijos: skatintų nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, padėtų atpažinti problemas, jas spręsti, analizuoti pasekmes.

Kaltinamajam M. N. paskirta 6 mėnesių laisvės apribojimo bausmė. Ji dėl visiško prisipažinimo sumažinta vienu trečdaliu, kaip numato BK 64 str. su ženkliuku 1. Galutinė bausmė - laisvės apribojimas keturiems mėnesiams, įpareigojant visu bausmės vykdymo laikotarpiu lankytis pas priklausomybių ligų konsultantą ir vykdyti jo rekomendacijas. Bausmės vykdymo laikotarpiu nuteistajam uždrausta vartoti psichiką veikiančias medžiagas. Į paskirtos bausmės laiką M. N. įskaitytas laikiname sulaikyme išbūtas laikas nuo 2022 m. gegužės 26 d., 23.30 val., iki gegužės 28 d., 9.20 val. (2 dienos), vieną sulaikyme išbūtą dieną prilyginant dviem laisvės apribojimo dienoms. M. N. suteikta proga pasitaisyti, toliau darbuotis, rūpintis savo ir šeimos gerove bei įvykdyti duotą pažadą tėvui elgtis tinkamai, laikytis įstatymų.


Straipsnio komentarai

Andrej Sovetov2022-09-28
Laisve kanapems!!! Legalize!!! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?