Pirmojo nėštumo trimestro tyrimai – kokie jie?

2023-05-29, Pranešimas spaudai

Prenataliniai tyrimai leidžia stebėti nėštumo eigą ir vaisiaus vystymąsi nuo ankstyvos nėštumo stadijos iki gimdymo. Ir, priešingai populiariai nuomonei, jie naudojami ne tik rimtiems vaiko vystymosi defektams nustatyti. Kokie yra prenataliniai tyrimai, kokios yra indikacijos prenataliniams tyrimams atlikti, kokie prenataliniai tyrimai atliekami Lietuvoje ir kokias ligas galima nustatyti jų pagalba? 

Kas tai?

Kas yra prenataliniai tyrimai? Šis terminas apibūdina specifinius, specializuotus tyrimus, kurie atliekami nėščiajai, siekiant įvertinti, ar nėštumas vyksta tinkamai ir vaisius vystosi gera linkme.

Atliekant kai kuriuos prenatalinius tyrimus galima rasti rimtus, vaiko (ar mamos) pavojaus signalus bei ligas – kai kurios iš jų, nustačius reikiamu laiku, gali būti gydomos dar motinos įsčiose. Tokie tyrimai nėra atliekami taip paprastai: kad gydytojas jiems išrašytų siuntimą, turi būti konkrečios indikacijos jiems atlikti.

Prenataliniai tyrimai – neinvaziniai prenataliniai tyrimai

Nėščiajai yra atliekami pagrindiniai, neinvaziniai prenataliniai tyrimai, siekiant patvirtinti normalią nėštumo eigą ir nustatyti, ar tai vienas ar daugiavaisis nėštumas, taip pat vaiko lytį, ilgį ir svorį (ir ar vaisiaus matmenys atitinka gydytojo nustatytą nėštumo savaitę). Jie yra skirti kiekvienai besilaukiančiai mamai.

Šie tyrimai yra 100% saugūs, nes atliekami tik iš mamos kraujo arba naudojant ultragarso priemones. Jei neinvazinis prenatalinis tyrimas atskleidžia anomalijų riziką, tai yra invazinio prenatalinio tyrimo indikacija.

Neinvaziniai prenataliniai testai pirmąjį trimestrą yra šie:

  • Pirmojo trimestro ultragarsas – atliekamas nuo 11 iki 14 nėštumo savaitės. Jo metu neįtraukiamos rimtos vaisiaus struktūros anomalijos. Tai yra vadinamasis atrankos testas, vadinasi, rekomenduojamas kiekvienai nėščiajai.

  • PAPP-A testas yra atliekamas prieš pat pirmojo trimestro echoskopiją. Jo metu paimamas kraujas iš besilaukiančios motinos ir nustatomas nėštumo baltymas A (PAPP-A) ir laisvasis beta hCG (tai padeda nustatyti, ar vaisius neturi Dauno, Edvardso ar Patau sindromo).

  • Trigubas testas – atliekamas nuo 16 iki 18 nėštumo savaitės, jį sudaro trys hormoninės medžiagos būsimos motinos kraujo serume: AFP, beta-hCG ir estriolis. Šis tyrimas atliekamas, siekiant įvertinti Dauno sindromo ir nervinio vamzdelio defektų riziką. Atliekamas daugiausia moterims, kurios nenori atlikti invazinių prenatalinių tyrimų, o ultragarsinio tyrimo rezultatai gydytojui kelia abejonių.

Daugiau informacijos, kokius prenatalinius tyrimus galite atlikti, sužinosite čia: https://www.placenta.lt/nipt-neinvaziniai-prenataliniai-tyrimai/.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?