Pamariškiai šaškių senjorai meistrų nepapurtė

2023-08-24
K. Kryžanauskaitė, A. Dulinskas, D. Girčius
Šilutėje (Gluosnių g. 13B) rugpjūčio 12-13 dienomis vyko Lietuvos paprastųjų šaškių čempionato 1-asis pusfinalis. Dėl dviejų kelialapių į 2024 metų čempionatą varžėsi 31 dalyvis. Pamario šaškių-šachmatų klubo „Šilutė“ (vadovas Romualdas Šimanauskas) atstovų – 11. Tarp šilutiškių geriausiai pasirodė veteranas Algirdas Dulinskas, likęs aštuntas. Kelialapius į finalą iškovojo sporto meistras Matas Sketerskas (Šiauliai) ir Dalius Venclovas (Vilnius), trečią vietą užėmė Renatas Gricius (Palanga).

Lietuvos šaškių federacija (prezidentas Romutis Paškauskas) 1-ojo pusfinalio varžybas patikėjo surengti šilutiškiams. Mūsų šaškių-šachmatų klubas „Šilutė“ pakankamai organizuotas. Tą reputaciją įgijo per ilgametę veiklą. Klubo nariais yra ne tik pamariškiai, bet ir klaipėdiečiai. Klubas neturi problemų dėl dalyvavimo turnyruose bei jų organizacijos, tačiau sunkiai sekasi atjauninti gretas, pritraukti prie šaškių lentų moksleivius, moteris. Buvo žingsnių ta linkme Rusnėje, Šilutėje, bet proveržiu kol kas nevirto. Vis tik klubas neketina pasiduoti, toliau kruta, gyvuoja, palaiko itin glaudų ryšį su VšĮ „Šilutės sportas“ (direktorius Dainius Gricevičius).

Į 1-ojo pusfinalio varžybas subuvo dalyvių iš Vilniaus, Šiaulių, Klaipėdos, Gargždų, Kretingos, Tauragės, Telšių, Palangos, Priekulės, Šilutės rajono. Su vyrais konkuravo ir 4 moterys. Tarp jų geriausiai sekėsi Telšių klubo „Smūgis“ atstovei Petronelei Kedieniei, surinkusiai 3,5 taško iš 9 galimų. P. Kedienė (reitingas 1900) užėmė 26-ą vietą. Tiek pat taškų surinkusi šilutiškė Kristina Križanauskaitė (reitingas 1900) liko 27-a. Ji – jauniausia ir didžiausia šilutiškių ateities viltis.

Žaista šveicariška sistema: 9 ratai. Šeštadienį dalyviai sužaidė po 5 partijas, sekmadienį – po 4. Laiko limitas partijai – 30 minučių ir pridėtos 10 sekundžių už kiekvieną ėjimą. Varžybų vyr. teisėjas – Aleksandras Daščiora, Šilutės šaškių-šachmatų klubo narys. Varžybose nematėme daugkartinio Šilutės rajono čempiono Benedikto Bagočiaus. Jis, kai nori, gali įnešti daug vėjo ir lygiai kovoti su meistrais. Šilutėje pirmą kelialapį į Lietuvos vyrų 2024-ųjų metų čempionatą pelnė Šiaulių klubo „Dubysa“ atstovas, 17-metis Matas Sketerskas (reitingas 2059, trenerė Sandra Laurutienė, sporto meistrė). Matas žaidžia ir šimtalangėmis šaškėmis. Pernai jis Europos jaunių šimtalangių šaškių čempionate laimėjo antrą vietą. Tai daug ką pasako. Šilutėje M. Sketerskas surinko 7 taškus: 5 partijas laimėjo, 4 sužaidė lygiosiomis. Antrą vietą užėmė Vilniaus klubo „Tauras“ narys Dalius Venclovas – 6,5 taško. Jo treneris – šimtalangių šaškių tarptautinis didmeistris Edvardas Bužinskis. Matas ir Dalius kitąmet žais Lietuvos vyrų paprastų šaškių čempionato finale. Trečiu prizininku tapo Renatas Gricius (Palanga) – 6,5 taško. 4-5 vietas užėmė Arūnas Bučinskas (Šiauliai) ir Saulius Gricius (Klaipėda) -6,5 ir 6 tšk. Beje, S. Gricius atstovauja Šilutės klubą.

Tarp pamariškių geriausiai žaidė lygiųjų karaliaus titulą nešiojantis senjoras Algirdas Dulinskas, buvęs klubo vadovas, dešinioji dabartinio vadovo R. Šimanausko ranka. Algirdo kraitis – 5,5 taško, aštunta vieta. Šį kartą A. Dulinskas laimėjo 5 partijas, tik vieną sužaidė taikiai ir 3 pralaimėjo. Paskutinę, devintojo rato partiją A. Dulinsko varžovu buvo šių metų rajono čempionas Domas Girčius (Stemplės, Švėkšnos sen.). Algirdas siūlė lygiąsias, Domas nesutiko ir pralaimėjo. Pergalė kilstelėjo A. Dulinską į 8-ą vietą, o D. Girčių nustūmė į 14-ą vietą. D. Girčius surinko 4,5 tšk. 19-20 vietas užėmė rusniškis Voitechas Deniušas ir šilutiškis Vincas Nefas, pelnę 4,5 ir 4 taškus. Mūsų klubo nariai Juozas Šimkus, Gražvydas Šimkus ir Steponas Kuzminskas tenkinosi užėmę 22-ą, 23-ią, 24-ą vietas – visi pelnė po 4 taškus. Anot A. Dulinsko, žaidžiant su šaškių asais kartais manai, kad jau išspausi lygiąsias, išsivyniosi, bet slaptas ankstyvas džiaugsmas staiga ima ir nuvilia, nes meistras gali rasti kelią į pergalę netikėčiausiu ėjimu.

Pusfinalio 1-3 vietų laimėtojai apdovanoti Lietuvos šaškių federacijos prizais ir piniginėmis premijomis. 2-asis pusfinalis vyks Marijampolėje.