Lietuviško derliaus gėrybės – jau ant prekystalių

2017-06-21, Lijana JAGINTAVIČIENĖ

Nors šiemet pavasaris neskubėjo ateiti, tačiau lietuviškos gėrybės Šilutės turguje ant prekystalių jau puikuojasi. Kainos šiek tiek kandžiojasi, bet pirkėjų yra.

Braškės - karalienės

Nuo spalvų net akys raibsta. Netrūksta čia įvairiausių žalumynų, daržovių, uogų... Galima drąsiai daryti išvadą, kad šiuo metu čia karaliauja braškės, kurios prekystalius tiesiog papuošia raudona spalva. Trečiadienį turguje buvo galima rasti ir ką tik skintų lietuviškų, ir atvežtinių lenkiškų braškių. Jų kainos skiriasi. Lenkiškų uogų kainos svyruoja nuo 2 eurų su puse iki trijų. Lietuviškos kiek brangesnės. Kilogramą jų buvo galima nusipirkti nuo 3 iki 4 eurų.

Lietuviškomis braškėmis prekiaujantys šilutiškiai pasakojo, kad šiemet dėl šalto pavasario net ir po danga augintų braškių pirmieji žiedai nušalo, tad derlių teko pradėti imti gerokai vėliau ir jis gerokai skurdesnis.
Marija Kraulienė braškes auginti pradėjo nuo 1970-ųjų, kuomet įsigijo sodą.  „Uogas auginau šiltnamyje. Ką siūlau įsigyti, viskas lietuviška ir pačios užauginta. Turiu ridikėlių, krapų, petražolių bei špinatų ir vėlyvųjų kopūstų daigų. Nieko atvežtinio neturiu. Gamta nelepina šiemet. Džiaugiuos, kad šalnos praėjo pro šalį ir niekas nenušalo. Kaimynei nepasisekė, jai net bulvės nušalo“, - kalbėjo pašnekovė. Pasak jos, į turgų atėję žmonės labai žiūri į kainas. „Lenkiška produkcija pigesnė, tai ją ir perka labiau. Vienas kitas žiūri, kad būtų tik lietuviška daržovė ar uoga. Tą daro tie, kurie turi vaikų“, - pastebėjimais dalijosi moteris. Anot jos, prieš 10-12 metų turguje jai prekyba sekėsi daug geriau. Tuomet žmonės beveik viską išpirkdavo.

Medaus derlius - prastas

Lenkiškas braškes kviečianti įsigyti Mintautė Petraukaitė  džiaugėsi – pirkėjų netrūksta. „Ne vienas pirkėjas tvirtino, kad lenkiškos net skanesnės nei lietuviškos. Jas perka įvairaus amžiaus žmonės. Kai pardavinėjau pirmąsias uogas, tuomet pirkėjai labai dejavo, kad jos brangios. Kainavo po 4 eurus už kilogramą.  Dabar dėl kainos niekas nieko nesako“, - kalbėjo mergina.

Prieš pirkdami žmonės visuomet pasiteirauja, iš kur atvežtos uogos, bet kilmės šalis  jiems nebėra svarbiausias rodiklis. Daugeliui svarbu kaina ir uogų skonis.

Nemažai buvo ir tokių, kurie kvietė įsigyti ne tik pernykščio, bet ir šiųmetinio medaus. Bitininkai neslėpė - bitės tokį pavasarį nenorėjo dirbti, tad ir medaus šiemet gerokai mažiau. „Pagal bitučių elgesį matyti, kad pavasaris tikrai buvo ne koks. Tik dabar pradėjo nešti medų, jeigu orai bus geri, gal bus ir daugiau medaus. Laukiam šiltesnių orų“, – sakė Petras.

Agurkus žmonės perka

Medaus kvietė įsigyti Birutė Jokubauskienė. Ji taip pat teigė, kad medaus išsukti nedaug te pavyko. „Bitėms reikia šilti oro, nešaltų naktų. Jei naktį šąla, dieną žiedai neišskiria nektaro. Turiu 70 bičių šeimų. Pati prie jų dirbu, sūnūs padeda“, - pasakojo moteris. Šiemet surinkto medaus iš pavasarinių žiedų 0,7 litro galima buvo nusipirkti už 5 eurus. Ne vienas medaus pirko todėl, kad galėtų jį valgyti su šviežiais agurkais. Juos kvietė įsigyti Žemaičių Naumiesčio seniūnijos, Žalpių kaimo gyventojas Arūnas Šedys. „Neskuba agurkai šiemet augti. Jei orai pagerės, tuomet derliaus bus daugiau. Agurkus pardavinėju nuo motinos dienos. Žmonės perka, nesiskundžia. Jiems svarbiausia yra kokybė“, - sakė vyras. Lietuviškų agurkų tądien buvo galima įsigyti po 1 – 1,20 euro už kilogramą. Kaina priklauso nuo jų dydžio, formos. Tie, kurie nestandartinės formos, pigesni.

Turguje buvo siūloma įsigyti daug įvairių lietuviškų gėrybių, bet rasti prekiaujančių šviežiomis bulvėmis nepavyko.

Negali atsispirti

Pakalbinome ir pirkėjus. Grabupiškė Edeltraut Gulbinskienė tvirtino, kad tiesiog negali praeiti pro braškes, mat šios uogos yra jos silpnybė. Su braškėmis grįžtančios močiutės namuose laukia ir anūkai, kurie jas taip pat labai mėgsta. „Braškių kaina kandžiojasi, bet akys jas mato ir labai jų norisi. Ne kiekvieną dieną gali sau leisti jas nusipirkti, bet pamatau jas ir viskas – perku“, - atviravo senolė. „Kuo skiriasi tos lietuviškos braškės nuo lenkiškų? Niekuo. Pastarosios dar saldesnės“, - sakė pirkėja Regina.

„Turime mažą vaiką. Jis mėgsta įvairias daržovių košes. Jas verdu pati, tad norisi, kad jis gautų kuo šviežesnį ir kokybiškesnį maistą. Turguje galiu nusipirkti iš močiučių, kurios tikrai nepurškia daržovių trąšomis. Ir dabar ieškojau būtent ne pas stambius ūkininkus, o močiutes augintų braškių“, – sakė šilutiškė Lina.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

zbignevas2017-06-21
Vezu i lenkija nusipirkti lietuvisku darzoviu. CIRKAI. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?