Manote, kad jums priklauso kompensacija? Susiskaičiuokite patys

2017-09-26
M.Patašiaus nuotr.
M.Patašiaus nuotr.
Nuo šiol gyventojai neišeidami iš namų galės susiskaičiuoti, kokią socialinę pašalpą ar būsto šildymo kompensaciją jie gautų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (SADM) pristatytos socialinės pašalpos ir būsto šildymo išlaidų kompensacijų skaičiuoklės. 

Pasak ministerijos, šildymo kompensacijas turėtų gauti apie 181 tūkst. žmonių.

Galės pasitikrinti

Nuo šiol sužinoti, ar šeimai arba asmeniui priklauso būsto šildymo kompensacija, bus galima Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS) www.spis.lt esančia būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuokle. Pagrindiniai kriterijai gauti kompensacijas yra šeimos arba asmens gaunamos pajamos ir turimas turtas. 

Internete veikiančioje naujoje skaičiuoklėje reikia įvesti būsto plotą, jame gyvenančių asmenų skaičių, trijų pastarųjų mėnesių pajamas ir mėnesio išlaidas šildymui, ir tada bus aišku, kokios kompensacijos tikėtis. 

„Dažnu atveju žmonės net nežino, kad gali gauti kompensacijas. Kad suvaldytume srautą, padarėme, kad žmonės galėtų pasitikrinti patys, ar jiems priklauso šildymo kompensacija, ir jei jie pamato, kad priklauso,  kviečiame juos kreiptis į savivaldybę, o ten jie jau gali paprašyti dar papildomų duomenų ir užduoti papildomų klausimų“, – pasakojo Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis.

Nuo birželio būsto šildymo kompensacijas jau gauna tos šeimos, kurios šildymui išleidžia nebe 20 proc. savo pajamų, o vos dešimtadalį. Kaip skelbia SADM, dėl naujos tvarkos paramą gautų beveik tris kartus daugiau gyventojų nei anksčiau.

Kompensacijos - ir besinuomojantiems būstą

Paramos šildymui galės prašyti ir būstą besinuomojantys gyventojai. Tiesa, iki naujų metų šiluma turėtų būti pigesnė dėl taikomo lengvatinio 9 procentų PVM tarifo, tačiau Vyriausybė nuo sausio siūlo įvesti 15 procentų tarifą.

Siekiantys gauti kompensacijas ir besinuomojantys būstą turi būti su nuomotoju sudarę gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį ir ją įregistravę viešame registre – valstybės įmonėje Registrų centre. 

Iki šiol, pasak Piniginės paramos skyriaus vedėjos Svetlanos Kulpinos, apie 70 proc. kompensacijų gavo pensinio amžiaus žmonės.

„Matome, kad dabar į sistemą pateks ir dirbantieji, uždirbantieji minimalų atlyginimą, taip pat šeimos su vaikais. Planuojame, kad apie 40 proc. sudarys dirbantieji. Iš tiesų kompensacijos yra aktualios tiems, kur yra brangesnis šildymas ir kur yra mažesnės žmonių pajamos.

Kaip pavyzdys, tai galėtų būti Akmenės rajonas, Kalvarijų savivaldybė, Alytaus miesto savivaldybė“, – tikino S.Kulpina. 

Tiesa, pasak jos, skaičiuoklė yra preliminari, nes skiriant pašalpas ir kompensacijas yra vertinamas ir šeimos ar asmens turtas. 

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?