Rusniškiai apsiprato su danielių kaimynyste

2018-07-25, Dalia Bikauskaitė
„Niekas mūsų neklausė, ėmė ir paleido į salą. Iš pradžių aiškino, kad jie atvežtiniai, paskui kad iš kažkokio veislyno“, - pernai aiškino Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė.
„Niekas mūsų neklausė, ėmė ir paleido į salą. Iš pradžių aiškino, kad jie atvežtiniai, paskui kad iš kažkokio veislyno“, - pernai aiškino Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė.

Rusnės salos gyventojai pernai skundėsi, kad atvežtiniai danieliai, paleisti iš aptvarų, daro didžiulę žalą salos gyventojams - eina į sodybas, nuskabo vaismedžius ir kt. Rusniškius labiausiai piktino tai, kad gyvūnai buvo paleisti į salą neatsiklausus žmonių. Tačiau nei Šilutės rajono valdžia, nei medžiotojai, nei aplinkosaugininkai jokios danielių problemos neįžvelgė. Jie replikavo, kad potvynis pernai sunaikino kur kas daugiau ūkininkų pasėlių nei tie keli danieliai. „Šiemet jau viskas nutilo. Ko gero, su gyventojais susitarta, tad jokių atgarsių dėl šios problemos negirdėjome. Greičiausiai tie danieliai laikomi užtvaruose ir nepaleidžiami.  Žinoma, kas juos laikė, tas tebelaiko, nes - tai verslas“, - sakė Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis.

Pyko, kad neatsiklausė

„Niekas mūsų neklausė, ėmė ir paleido į salą. Iš pradžių aiškino, kad jie atvežtiniai, paskui kad iš kažkokio veislyno“, - pernai aiškino Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė. Ji pasakojo, kad danieliai į Rusnės salą, kurios gyventojai gyvūnų stoka niekada nesiskundė, buvo paleisti užpernai. Po kurio laiko sužinota, kad tai padarė fizinis asmuo - viena moteris. Pasak seniūnės, ir danielių, ir elnių aptvaruose Vorusnės kaime turi Remigijus Žemaitaitis. Kadangi jie aptverti, yra jo žemėje, gyventojams jokių problemų nekyla. O tie atvežtiniai danieliai, pasak seniūnės, buvo auginti aptvaruose, todėl nebijodami žmonių, ėjo į  sodybas, viską nudraskė, nuskabė vaiskrūmius, vaismedžius ir dekoratyvinius augalus, gėles, daržoves, naikino ūkininkų pasėlius. Daugiausia žalos jie padarė žiemą. Vasarą, kai atsiranda daug žalumos, žmonės jų nebemato. „Rajono savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus posėdyje kalbėjome apie tai, kad negalima to daryti be bendruomenės sutikimo. Nereikia pamiršti, kad šioje saloje gyvena ir žmonės. Kas kad įstatymai nepažeisti, reikėjo pirmiausia jų atsiklausti“, - kalbėjo D. Drobnienė.

Žala nenustatyta

Aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento atstovai neprieštaravo, kad Jūratei Simėnaitei pagal panaudos sutartį priklausantys danieliai iš Kazio Rakicko aptvaro būtų paleisti į laisvę medžiotojų klubo „Skirvytė“ plote. Jų nuomone, danielių paleidimas vyko teisėtai. Paklaustas, kieno tie atvežtiniai danieliai Rusnės saloje, medžiotojų klubo „Skirvytė“ narys Viktoras Kazlauskas atsakė, kad valstybės. Jis nemanė, kad tie dešimt danielių gali daryti kokią nors žalą gyventojams. Saloje yra daug stirnų ir kitų gyvūnų, kurie padaro kur kas didesnę žalos.

Anot medžiotojo, pastaruoju metu Lietuvoje madinga laikyti danielius aptvaruose dėl gražumo. Ypač jie populiarūs kaimo sodybose. Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas neturėjo duomenų, kad tie danieliai darytų žalą Rusnės salos gyventojams. Jis taip pat neturėjo duomenų, kad klubas „Skirvytė“ nesilaikytų medžioklę reglamentuojančių įstatymų. Aplinkosaugininkai teigė, kad medžiotojai turi teisę gausinti medžiojamųjų gyvūnų išteklius ir nematė pagrindo naikinti „Skirvytei“ duoto leidimo.

Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius S. Šeputis manė, kad dešimt danielių tikrai nenusiaubė Rusnės salos. „Žmonės skundžiasi, bet manau, kad ten viskas gerai. Sudaryta komisija tikrino ir nenustatė jokios žalos ar kokių nors pažeidimų“, - sakė jis.

Paklaustas, tai kodėl žmonės skundžiasi, atsakė: „Turime ir mes „rašytojų“, kurie rašo skundus prezidentei, ši persiunčia juos Savivaldybei, mes sudarome komisijas. Tai tik bereikalingas darbas valdininkams, tarsi jie neturėtų kuo užsiimti. Danielių problema tikrai neprilygsta potvyniui. Pernai jis buvo išskirtinis, nes dėl per didelio iškritusio kritulių kiekio (per dvi dienas iškrito mėnesio norma) mes patvinome ne Nemuno vagoje, bet tiesiog visuose laukuose. Patvino ir Šyša, ir Šustis, ir Tenenys, apsėmė visus ūkininkų pasėlius, todėl buvo paskelbta ekstremali padėtis. Tikrai, kad turėjome ką veikti ir be danielių“.

ve.lt

 


Straipsnio komentarai

va2018-07-27
čia šito Žemaitaičio danieliai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
neveltui yra sakoma sava valda oi reikia žmonių teismo tokiem 2018-07-26
netik savo teritorijos nesugiaba susitvarkyt šilutės savivaldyvės seniunas bet ir prieš kitus aplinkinius gėda daro kai kas į miesta pasirodo tada tik žole apipjaut atsiunčia tai kam toks seniunas išvis reikalingas sedėt kėde trint ir pinigus kištis į kišenes betikslo kuriam net aplinka neidomi net kur nuo didžiosios iki link sodų vedantis pesčiūjų takelis greit bus 50 m kaip remonto nėra matęs kaip ir parkelį iškasė išrausė medžių šaknis džiovina greit vasara baigsis ir nieko nedaro pinigus nuplovė neabejoju ne vienam savivaldybės klerkų suneliui namus pastatė Komentaras patinka Komentaras nepatinka
didesnių kiaulių už š i l u t ė s s a v i v a l d y b e NERASIT užsirakine septyniom spynom ir net prisiskambint neimanoma o elk paš neatsakinėja 2018-07-26
tai ir šilutės savivaldybės ubagai turi viešai atsiprašyt rusniškių kad per juos gyvunai tokia žala žmonėm padarė Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Lietuva-korumpuotu gaujauju ikaitė2018-07-25
Każkas nuszprendė,kad taip gyventi geriaua-------
Rusnės salos gyventojai pernai skundėsi, kad atvežtiniai danieliai, paleisti iš aptvarų, daro didžiulę žalą salos gyventojams - eina į sodybas, nuskabo vaismedžius ir kt. Rusniškius labiausiai piktino tai, kad gyvūnai buvo paleisti į salą neatsiklausus žmonių. Tačiau nei Šilutės rajono valdžia, nei medžiotojai, nei aplinkosaugininkai jokios danielių problemos neįžvelgė.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka