Kuro kainos mažėja. Nors ir ne taip greitai, kaip Europoje

2015-01-14, Saulius SODONIS
Dyzelinas vakar iš ryto Šilutėje šio tinklo degalinėje kainavo mažiau tuo pat metu nei uostamiestyje.
Dyzelinas vakar iš ryto Šilutėje šio tinklo degalinėje kainavo mažiau tuo pat metu nei uostamiestyje.
Pastarosiomis dienomis Lietuvos gyventojai, vairuojantys automobilius, turi pagrindo džiaugtis – kuro kainos nors ir labai pamažu, bet vis dėlto mažėja. O tie, kurie šiomis dienomis buvo nuvažiavę bent iki Klaipėdos, gali pasidžiaugti, kad tos pačios kuro prekybos sistemos Šilutės degalinėse kainuoja mažiau.

Europinės tendencijos

Šiuo metu dėl įvairių priežasčių mažėjančios paklausos bei didėjančių atsargų kiekio, taip pat dėl galimų politinių ir kitokių procesų, žalios naftos kaina pasaulyje mažėja kone kiekvieną dieną. Šiuo metu žalios vadinamosios „Brent“ naftos kaina pirmadienį smuktelėjo iki 49,30 JAV dolerio už barelį. O tai vėl naujos žemumos. Dar vasarą šios naftos barelis kainavo per 100 dolerių. Birželio 19 d. ji kainavo 115 dorelių už barelį – tai buvo praėjusių metų „viršūnė“.

Šis žaliavos mažėjimas skatina galutinio produkto – kuro kainos mažėjimą. Vis dėlto lietuviai neturi nei dėl ko džiaugtis, nei dėl ko ypatingai pergyventi – mes „savotiškame“ viduriuke.

Oficialiose interneto svetainėse skelbiama, kad per penkis pastaruosius mėnesius nafta atpigo daugiau kaip 40 procentų. Palyginkime kuro kainas įvairiose Europos šalyse (dabar, esant eurui – tai daryti labai patogu). O kuro kainas lyginame be mokesčių, nes skirtingose kraštuose jie skiriasi.     

A 95 benzinas (be mokesčių) labiausiai paskutinius penkis mėnesius pigo Švedijoje (31 proc.), Portugalijoje (30 proc.), Vokietijoje (30 proc.), Liuksemburge (29,72 proc.) ir Danijoje (29,5 proc.). Tuo metu Lietuvoje benzino kaina (be mokesčių) nuo liepos mėnesio krito apie 18,6 proc.

Dyzelinas vairuotojams per minėtą laikotarpį labiausiai pigo Prancūzijoje, Vokietijoje, Portugalijoje, Rumunijoje (po 21 proc.) bei Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje (po 20 proc.). Lietuvoje šiuo laikotarpiu fiksuojamas apie 16 proc. dyzelino kainos kritimas.

Europos Komisijos gruodžio viduryje pateiktais duomenimis matoma, kad didžiausios A 95 benzino kainos be mokesčių buvo Maltoje (0,7 Eur/l), Bulgarijoje (0,61 Eur/l) ir Slovakijoje (0,56 Eur/l). Mažiausios – Švedijoje (0,47 Eur/l), Vokietijoje (0,49 Eur/l) ir Estijoje (0,49 Eur/l).

Dyzelino kategorijoje didžiausios kuro kainos buvo Maltoje (0,73 Eur/l), taip pat Graikijoje (0,66 Eur/l) ir Bulgarijoje (0,64 Eur/l). Mažiausios – Prancūzijoje (0,52 Eur/l), Vokietijoje (0,54 Eur/l) ir Estijoje (0,55 Eur/l).

Kainos Šilutėje

Kuro kainos Šilutėje taip pat jau skaičiuojamos eurais. Dabar kuru prekiaujama „Lukoil“, „Jozita“, „Andopas“, „Statoil“ bei „Emsi“ degalinėse. Automatiškai kainų negalime palyginti, nes degalinių švieslentės jas rodo jau su visais mokesčiais. Pirmadienį, 8 val. 30 minučių, A 95 benzino kainos Šilutėje buvo tokios: „Lukoil“ – 1,07 Eur/l, „Jozita“ – 0,99 Eur/l, „Andopas“ – 0,99 Eur/l, „Statoil“ ir „Emsi“degalinėse – 1,05 Eur/l.  

Štai prieš savaitę to paties A 95 benzino kainos Šilutėje atrodė taip: „Lukoil“ – 1,15 Eur/l, „Jozita“ – 1,07 Eur/l, „Andopas“ – 1,079 Eur/l, „Statoil“ ir „Emsi“ – 1,13 Eur/l.

Dyzelinas pirmadienį Šilutėje kainavo: „Lukoil“ – 0,98 Eur/l, „Jozita“ – 0,92 Eur/l, „Andopas“ – 0,92 Eur/l, „Statoil“ – 0,98 Eur/l, „Emsi“ – 0,97 Eur/l.

Prieš savaitę vaizdas buvo kiek kitoks: „Lukoil“ – 1,08 Eur/l, „Jozita“ – 1,00 Eur/l, „Andopas“ – 1,00 Eur/l, „Statoil“ – 1,08 Eur/l, „Emsi“ – 1,07 Eur/l.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek Jums tenka laukti vizito pas šeimos gydytoją?