Du drąsūs rusniškiai ištraukė skęstantį vaiką, tačiau antrojo išgelbėti nepavyko

2018-08-03, Lijana JAGINTAVČIENĖ

Karščiausią vasaros savaitgalį Lietuvoje paskendo 6 žmonės, vienas iš jų – šilutiškis paauglys. Pastarojo gyvybę pasiglemžė Atmatos upė. Ne daug trūko, kad būtų žuvęs ir dar vienas jo bendraamžis, kuris drauge atvyko pasimaudyti. „Nuojauta sakė, kad jį čia kažkur rasiu. Vis nėriau po vandeniu. Bet ten buvo tamsu. Vėl nėriau, bet nepavyko“, - kalbėjo vienas iš tądien nelaimės vietoje buvusių ir bandžiusių išgelbėti keturiolikmetį vyrų Mantas Bakštys. Jo draugas Žilvinas Kvedaras vieną skęstantį ištraukė. „Vaikas buvo išsigandęs, vis prašė gelbėti. Apkabino per kaklą“, - su siaubu prisiminė jis.

Išgirdo moters pagalbos šauksmą

Nelaimė ištiko liepos 27-ąją, penktadienį, apie 19 valandą. Šilutės gelbėtojai gavo pranešimą, kad Atmatos upėje, prie Rusnės miestelio, skęsta vaikas. Kol jie atvyko, atsirado nedaug žmonių, kurie šoko gelbėti skęstančių dviejų paauglių.

Tuo laiku pasivaikščioti upės pakrantėmis buvo išėję vienas kitą pažįstantys du draugai Mantas ir Žilvinas. Mantas su drauge ėjo nuo senojo Peterso tilto santakos link, o draugas - nuo santakos pusės.

Staiga Žilvinas išgirdo moters šauksmą ir prašymą padėti išgelbėti skęstantį vaiką. „Nubėgau į tą vietą. Greitai nusirengiau, nusiaviau batus ir šokau į vandenį. Šoko į vandenį ir dar vienas vyras. Plaukiau... Išgirdau šaukiantį vaiką. Jis buvo išsigandęs ir vis prašė išgelbėti. Apkabino mane per kaklą.  Jis buvo apie 1,6 m gylyje. Buvau išsigandęs ir aš, bet nurimau, kai supratau, kad išgelbėti pavyks, nes krantas buvo nebe toli, o aš jau siekiau kojomis žemę. Tikėjau, kad aš jam padėsiu“, - pasakojo Ž. Kvedaras. Jis, pasiekęs krantą, sužinojo, kad vandenyje liko dar vienas skęstantis vaikas. Todėl net nebeprisimena, kam perdavęs vaiką, vėl šoko į vandenį. „Krante girdėjau verksmą. Plaukiau, ieškojau... Rasti nepavyko“, -  tęsė pašnekovas.

Tempė skęstantį vaiką

Kai jis į krantą tempė pirmąjį skendusį vaiką, jo draugas, išgirdęs neaiškius, bet sunerimti privertusius šauksmus, taip pat atskubėjo į nelaimės vietą. Čia tuoj pat suprato, kas vyksta ir nieko nelaukęs puolė ieškoti likusio vandenyje vaiko, kurio paviršiuje nesimatė.

„Iš pradžių ieškojau ne toje vietoje. Paskui tik nuplaukiau į tą vietą, kur vėliau nuskendusį keturiolikmetį rado narai. Galvojau, kad jį srovė nuneš į tilto pusę, o jį įnešė į duobę, kur jis ir buvo įstrigęs. Nėriau, ieškojau. Nuojauta sakė, kad jį kažkur čia rasiu. Vis nėriau po vandeniu. Bet ten buvo tamsu. Vėl nėriau, bet nepavyko. Neįmanoma nusakyti žodžiais to, ką jaučiau. Labai baisu“, - teigė M. Bakšys.

Jis neslėpė, kad po įvykio jautė rankų drebėjimą dar ir kitą dieną. „Išties nė pats nesupratau, kaip atsiradau vandenyje. Veikė instinktas ieškoti, padėti“, - atviravo rusniškis. Jis stebėjosi, kad, kai jis atbėjo į nelaimės vietą, krante buvo būrys žmonių, tačiau į pagalbą tik keli nuskubėjo. „Moteris vis prašė, šaukėsi pagalbos, o jie tik stovėjo. Gal buvo šoko būsenos“, - svarstė pašnekovas.

Abu jauni vyrai pirmą kartą gelbėjo skęstančius žmonės ir yra tvirtai įsitikinę - jei reikėtų, ir vėl  pultų į pagalbą. Jie teigia, kad šilutiškiai išsirinko išties netinkamą vietą maudytis, nes ten daug nendrių, duobių ir yra pakankamai gilu.

Pasak Rusnės seniūnės Dalios Drobnienės, belieka dėkoti Dievui, kad vanduo atidavė kūną, mat kitu atveju tėvams beliktų vaikščioti pakrante ir verkti.

„Ilsėkis ramybėje, mano vaikystės bičiuli, prisiminsiu Tave kaip didžiaširdį jauną bernioką didelėmis akimis. Amžinai, drauguži. Amžinai“, - apie tragišką nelaimę socialiniame tinklapyje rašė nuskendusiojo vaikystės draugė. 

Maudėsi nelegalioje maudykloje

Šilutės gelbėtojai atvyko po 12 minučių po to, kai gavo pranešimą apie įvykį.  Skęstančiojo vandenyje nepamatė, todėl nuleidę gelbėjimo valtį jo ieškojo parankinėmis priemonėmis, kol atvyko narai. Šie atskubėję nepilnamečio kūną rado Atmatoje už 30 metrų nuo kranto, 4 metrų gylyje. Tai buvo apie 21 valandą. Medikams beliko tik konstatuoti vaiko mirtį.

Nuvykę policijos pareigūnai pirminiais duomenimis nustatė, kad tądien apie 18 val. 50 min. nustatyta, kad trims nepilnamečiams, gimusiems 2004-aisiais, ir vienam - 2005 metais, maudantis Atmatos upės pakrantėje, vieną berniuką, gimusį 2004 metais, pradėjo nešti upės srovė ir jis ėmė skęsti. Kitas berniukas bandė gelbėti skęstantįjį, tačiau pastarasis supanikavęs pradėjo skandinti savo gelbėtoją.

Mergaitė patyrė šoką. Ji buvo išvežta medikų.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.

Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Rimantas Mačijauskas pasakojo, kad maudytis ten keturis vaikus atsivežė šilutiškė. Iš jų viena atžala buvo jos, o likusieji kaimynų. „Maudėsi Atmatos ir Skirvytės kyšulyje. Čia maudykla yra nelegali. Tą vietą žino vietos gyventojai. Skirvytės pusėje yra daug duobių. Ten ir nuskendo vaikas. Atmatos pusėje yra sekliau“, - dėstė A. Mačijauskas.

Pasak jo, praėjo beveik šešeri metai, kai Šilutė nebeturi narų, mat jų išlaikymas bei įranga brangiai kainuoja. Tarnyba turi gelbėtojus-plaukikus. Kiekvienoje pamainoje jų yra po keturis. Jie išmokyti gelbėti skęstančius, gali panerti iki 4 metrų gylio.

Šiemet ugniagesiai gelbėtojai iš vandens telkinių ištraukė apie 100 nuskendusių žmonių, iš jų 4 vaikus. 

Dažniausios skendimų priežastys – per didelis pasitikėjimas savo jėgomis ir neatsargus elgesys vandenyje.

„Žmonės į vandenį šoka įkaitę, kartais apsvaigę nuo alkoholio, neįvertina savo jėgų ir per toli nuplaukia“, – sako ugniagesiai gelbėtojai.


Straipsnio komentarai

Šaunuoliai2018-08-06
Savivaldybė mažų mažiausiai po medalį šiems didvyriams įteikt galėtų Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ignas2018-08-05
zilvi su mantu mldc bx !!!!! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
šilutiškė2018-08-05
Pagarba tokiems vyrams, kad išgelbėjo gyvybę ... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
šaunuoliai vyrukai 2018-08-04
va tokiem vyrukams maža apdovanojimu ir pagarbos už tokį žygdarbį Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip manote, ar bus antroji viruso banga ir vėl įvestas karantinas?