Kraupioji kainodara: kiek juodojoje rinkoje kainuoja jūsų kūno dalys?

2018-08-08

Turbūt ne kartą girdėjote juokelius apie tai, kad kas nors pritrūkęs pinigų parduos inkstą ar kokią kitą kūno dalį. Juokelis nuvalkiotas, bet kas liūdniau – atsiradęs iš realių faktų (kad ir kaip neįtikėtinai tai skambėtų ar kokie reti tokie atvejai atrodytų).

Organų transplantacija turi ganėtinai gilias šaknis, ir jos realios (o ne mitinės) ištakos siekia antrąjį mūsų eros amžių, kai Indijos chirurgas Sushruta, liudininkų teigimu, padarė tai, kas šiais laikais vadinama rinoplastika – t. y. plastinę ar rekonstrukcinę nosies transplantaciją.

Pirma moderni transplantacija, kurios metu buvo persodinta skydliaukė, buvo atlikta 1883 – ją atliko šveicarų chirurgas ir Nobelio premijos laureatas Theodoras Kocheris.

Organų transplantacija, žinoma, atliekama ne dėl paciento įgeidžio, bet kai nebelieka gydymo alternatyvų – nes rizikinga yra ne tik pati operacija, bet ir visas pooperacinis periodas, kai egzistuoja grėsmė, kad organizmas atmes transplantą.

2011 m. organų persodinimo JAV laukė 90 000 žmonių, ir jų laukimo laikas buvo vidutiniškai treji su puse metų. Statistika skelbia, kad per dieną tokių laukiančių mirdavo 18.

Ilgą laiką prekyba žmogaus organais buvo nelegali visame pasaulyje, išskyrus Iraną. Tačiau padėtis keičiasi – štai Australija ir Singapūras gyviems organų donorams įteisino kompensaciją už paaukotą organą.

Raudonoji rinka

Remiantis 2011 m. „The Economist“ laikraščiu, legalioje Irano rinkoje inksto kaina tuo metu siekė nuo 2000 iki 4000 JAV dolerių. Tu tarpu pasak „CBS News“, juodojoje pasalinėje rinkoje inksto kaina siekia nuo 160 000 JAV dolerių, kurių didžiąją dalį sau pasiima perpardavinėjantis asmuo, o dauguma donorų gauna vos 5000 dolerių – nepaisant to, kad nelegalios operacijos metu egzistuoja didelė rizika užsikrėsti hepatitu ar ŽIV.

Remiantis Pasaulinės Sveikatos Organizacijos (PSO) pranešimu, nelegalus organų pirkimas dažniausiai vyksta neturtingiausiose pasaulio šalyse. Skaičiuojama, kad nelegalios prekybos organais pelnas per metus visame pasaulyje siekia 0,6-1,2 mlrd. JAV dolerių.

Tarp šalių, kuriose perkami organai – tiek tokios mažiau turtingos šalys kaip Angola, Balkanų regionas, Kolumbija, Kosta Rika, Rytų Europa, Ekvadoras, Gruzija, Haitis, Indija, Peru, Rusija ar Pietų Afrika, bet ir tokios turtingos valstybės kaip Jungtinės Amerikos Valstijos ar Jungtinė Karalystė.

Kainos

Taigi, kokios vyrauja kainos? Tiksliai nurodyti sunku, nes įvairūs šaltiniai skelbia skirtingą informaciją, o be to ir kainos svyruoja, bet apibendrinus, galima tikėtis daugmaž tokių organų kainų (JAV doleriais):

Blužnis – 500

Inkstas – 160 000 – 200 000 (Kinijoje – 31 000, Indijoje – 7 500)

Kaulų čiulpai – 23 000 (už gramą)

Kelio sąnarys (su raiščiais) – 3000.

Kepenys 157 000

Kiaušinėlis – 12 500

Kraujas – 350 (1 pinta)

Koronarinė arterija – 1 500

Oda – 10 (už kvadratinį colį)

Peties sąnarys – 500

Plautis – 135 000

Ragena – 24 000

Skrandis – 500

Sperma – 1000

Širdis: 120 000

Trumpoji žarna – 2 500

Parengta pagal “Business Insider”, Futurism.com, “Channel 5”, BBC, “The Guardian”, Ranker.com, npr.org, Wired.com ir kt.

lrytas.lt
 


Straipsnio komentarai

Hadis2018-08-17
Ponia, mažiau bambėkit ir išmokit į viską pažvelgti per humoro prizmę. :P Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Aldona2018-08-14
tai tik pasiteisinimai vyriški Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tik nereikia dėtis kad nieko nežinom 2018-08-10
tai iškur šitiek žmonių nedings vienas po kito o kiek vaikų prapuola tai kam yra keičiami ir keičiami tokie nesveiki istatymai kaip atemimas vaikų iš tėvų ir naikinimas vaikų namų ar bent vienas žinot kaip caritas sukasi ar esat mates jų darbus jei jis patrupina prieš kalėdas senoliams sriubos tai nereiškia kad jis jau šventas kai jie gauna paramas visokias iš užsenio ar baldais ar drabužiais kur imanomi juos parduoda o nudriskusius sutrunyjusius išdalija žmonėm kokie mes geručiai juk kiek ten žmoniu dirba juk juos visus reikis išlaikyt jiem algas mokėt o kiek ten žmonių dingsta jų pačių globos namuose tik pardavinėjami žmonės yra Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Hadis2018-08-08
Bet užtat turėsiu išliekamąją vertę! Ir tai kur kas geriau negu būti veltėdžiu. O veltėdžiavimas tai tiesiog gyvenimo būdas, o ne vertės matas. :D Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Aldona2018-08-08
štai busi dabar tiesiog veltėdis Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Hadis2018-08-08
Na va, nuo šiol žmona nebegalės rėkti, jog esu bevertis veltėdis. Pasirodo dar ir kiek vertės turiu. :D Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?