Stubrių bendruomenė šventė 15-os metų sukaktį

2018-08-17, Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro etnografė-vadybininkė Nijolė Stanelienė

Daug ką keičia laiko vėjai, bet iš praeities mes imame tai, kas buvo gražu ir gera. Stubrių kaimo bendruomenė, nepaleisdama savo tradicijos, rugpjūčio 3 dieną vėl sukvietė visus į kaimo vasaros šventę, kad pabūtų kartu, pasidžiaugtų per 15 metų  nuveiktais darbais, kad pašoktų, padainuotų.

Stubriškiai moka savitai švęsti. Jie savo šventes pradeda malda prašydami dangaus palaimos savo kaimui, savo žmonėms. Pagėgių Švento Kryžiaus bažnyčios klebonas Kazys Žutautas visada čia laukiamas ir mylimas svečias. Tad kiekviena didesnė kaimo šventė prasideda šv. Mišiomis ar tai bendruomenės namuose, ar gražiai išpuoselėtame kieme.

Ne išimtis ir ši šventė. Suklupę maldai tikintieji kartu su klebonu prašė palaimos kaimui ir jo žmonėms, primindami dangui, kad šioje žemėje yra Stubrių kaimas su čia gyvenančiais darbščiais, nuoširdžiais žmonėmis. Stubriškiai ne tik darbštūs, bet ir kūrybingi žmonės, puoselėjantys etninę kultūrą, savo papročius bei tradicijas. Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro išleistoje tautosakos knygelėje „Iš močiučių skrynelių“ užrašyta nemaža Zitos Pankauskaitės ir Marijos Stančaitienės tautosakos tekstų. Vieną Marijos Stančaitienės pasakojimą visiems į šventę susirinkusiems perteikė Katyčių pagrindinės mokyklos moksleivės, stubriškės Guoda Vendzelytė ir Auksė Jankauskaitė. Mergaitės papasakojo apie stebuklingą šulinį. Jas paruošė mokytoja Virginija Gečaitė.

Visada smagu, kai į šventę savo buvimu įsipina svečiai. Šį kartą jie rinkosi su dovanomis, nes bendruomenė šventė  15-os metų veiklos sukaktį. Sveikintojų gražūs ir nuoširdūs palinkėjimai, pavirtę gėlių žiedais, papuošė iš ąžuolo lapų supintą juostą, skirtą šventės vainikavimui. Svečių būta nemažai, tad ir juosta greitai tapo spalvinga. Į ją savo palinkėjimus pynė Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, Katyčių seniūnas Jonas Lukošaitis, klebonas Kazys Žutautas, atvykę Savivaldybės tarybos nariai, Katyčių bendruomenės žmonės, patys stubriškiai. Sustoję prie gražiai supintos ir išpuoštos palinkėjimų juostos, Stubrių kaimo bendruomenės žmonės kartu su Šilutės neįgaliųjų draugijos liaudiškos muzikos kapelos „Šilų aidai“ (vad. A. Kmita) atlikėjais sudainavo „Giminių dainą“ ir į dangų pakilo 15 spalvingų balionų, nešančių  stubriškių svajones.

Bendruomenės pirmininkė Alytė Stirbienė prisiminė bendruomenės nueitą kelią ir dėkojo visiems, prisidėjusiems prie bendruomenei svarbių darbų ir jos svajonių įgyvendinimo. Alytė pažymėjo, kad didžioji darbų sėkmė priklausė ir priklauso nuo anksčiau dirbusios seniūnės Juzefos Tamavičienės bei dabartinio seniūno Jono Lukošaičio.

Prieš 15 metų bendruomenės steigėjai patys netikėjo, kad jų kaime gali rastis tai, ką jie šiandien turi. Meras V. Laurinaitis savo pasisakyme pastebėjo, kad Stubrių bendruomenė viena išskirtinių rajone. Jei kitos bendruomenės kūrėsi atstatinėdamos pagal panaudą pasiimtus pastatus, tai stubriškiai savo namus ir aplinką kūrė lygioje vietoje, nuvalę seno pastato griuvėsius.

Šiandien Stubrių kaimas – pavyzdys visiems. Pastatyti šviesūs ir jaukūs bendruomenės namai, įrengtas mažojo golfo aikštynas, gražiai tvarkoma bendruomenės namų aplinka, kur įrengta vaikų žaidimo aikštelė, iškastas tvenkinys. Bendruomenės veiklos galėtų pavydėti didesnių bendruomenių žmonės. Čia pažymimos beveik visos kalendorinės šventės, žaidžiamas golfas, čia renkasi  žmonės maldai, pabendravimui, ateities planų dėliojimui.

Kaip ir daugelis kitų bendruomenių savo gyvenimą, savo tradicijas stubriškiai lipdė iš trupinėlių it skruzdės nešdami po šapelį, po grūdelį, kol sulipdė savo rūmą, kuriame gera ne tik patiems, bet ir užklydusiam svečiui. Kaip savo gyvenimo statybos simbolį stubriškiai atnešė šventinį pyragą - didžiulį skruzdėlyną. Pirmininkė A. Stirbienė kvietė visus vaišintis, švęsti, nes šventinę nuotaiką visą vakarą kūrė liaudiškos muzikos kapela „Šilų aidai“.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?