Pagėgių etikos sargai vicemerą išteisino, o VTEK sprendimą atmetė ir pradėjo naują tyrimą

2018-08-25, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Mero pavaduotojas S.Stonys pateko į etikos sargų akiratį.
Mero pavaduotojas S.Stonys pateko į etikos sargų akiratį.

Liaudies išmintis sako, kad varnas varnui akies nekerta. Ar taip yra ir Pagėgių savivaldybėje, ar  Etikos komisija mero pavaduotoją Sigitą Stonį norėjo išsukti nuo atsakomybės? Natūraliai toks klausimas iškilo tuomet, kai Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nustatė, kad Tarybos sudaryta komisija S. Stonio elgesio vertinimą atliko netinkamai ir todėl tyrimą jo atžvilgiu atliks pati.

Pasirašė dokumentus

S. Stonys pasirašė Vilkyškių bendruomenės dokumentus, susijusius su asociacijos paraiška ir pateikė juos Pagėgių savivaldybės administracijai. Sutartį dėl „Nevyriausybinių organizacijų  ir bendruomenės veiklos stiprinimo 2017-2019 metų veiksmų plano“ įgyvendinimo, projektui skirtą valstybės biudžeto naudojimo pasirašyti įgaliojo tuometinė Vilkyškių bendruomenės pirmininkė. 

Pastebėjęs, kad  galimai susikerta privatūs ir viešieji interesai, opozicijos lyderis Edgaras Kuturys kreipėsi į VTEK, kad ši išsiaiškintų, ar nėra padaryta pažeidimų. Komisija darbą pavedė atlikti Pagėgių savivaldybės tarybos etikos komisijai, kurią sudaro Edvinas Kriščiūnas, Pagėgių savivaldybės tarybos narys, komisijos pirmininkas,  Ligita Kazlauskienė, Tarybos narė, komisijos pirmininko pavaduotoja, Ričardas Mažutis, Tarybos narys, Eugenijus Darguža, Tarybos narys, Kristina Dvarvytienė Tarybos narė, seniūnaitės Ignė Sauspreikšaitytė, Anastazija Kubilienė,  Alanta Venskienė ir Goda Ališkevičiūtė. Pagėgių etikos sargai, išnagrinėję skundą,  jokių pažeidimų nerado. Tokį atsakymą jie ir pateikė VTEK. Tačiau atsakymas netenkino. Šių metų rugpjūčio 8-ąją VTEK pradėjo tyrimą dėl Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojo elgesio. Aiškinamasi, ar jis nepažeidė valstybinėje tarnyboje dirbantiems asmenims taikomo „Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo“ draudimo atstovauti privačioms grupėms ar asmenims ir ginti jų interesus valstybės ar savivaldybių institucijose. Tyrimas pradėtas nepritarus Pagėgių savivaldybės tarybos Etikos komisijos sprendimui. VTEK aiškinasi aplinkybes, kai S. Stonys galbūt atstovavo Vilkyškių bendruomenės interesams, kai pasirašė sutartį su Pagėgių savivaldybės administracija.

Komisija nekompetentinga?

Pagėgių etikos komisijos pirmininkas E. Kriščiūnas teigė, kad komisija bandė kuo smulkiau išanalizuoti padėtį. „Pateiktas dokumentas iš komisijos narių lyg tai teisinantis šį momentą, lyg  jis  ir nekaltas. VTEK į šį reikalą pažvelgė kitaip. Jos sprendimas turėtų būti teisingesnis. Mes - ne juristai, o Tarybos nariai su įvairiu išsilavinimu, tačiau juridinio išsilavinimo neturime nė vienas. Todėl galime klysti. Jau priimtas sprendimas VTEK“, -  sakė pašnekovas. Jis tikino, kad klausimą dėl S.Stonio ketina peržiūrėti po atostogų ir duoti atsakymus ir S. Stoniui, ir E. Kuturiui.

Ar šiuo atveju priimant sprendimus nebuvo taip, kaip liaudies išmintis sako, jog varnas varnui akies nekerta? „Oi ne. Aš ne varnas. Aš - opozicijos žmogus, o dauguma yra pozicijos žmonės. Aš asmeniškai šiuo klausimu balsavau už tai, kad pažeidimas buvo. Mano kolega iš opozicijos susilaikė, o dauguma yra pozicijos atstovai. Kaip jūs sakote – varnas varnui akies nekerta. Tai jie priėmė sprendimą, kad pažeidimo nebuvo. Klausimo nesprendžiu vienas, sprendžiame visi“, - tvirtino E. Kriščiūnas. Pasak jo, sprendimas išties priimtas balsų dauguma.

Nepalankių faktų išsiaiškinimas trunka keletą mėnesių

„Džiaugiuosi tokiu VTEK sprendimu. Tai žingsnis į priekį, atpildas už pastangas, už ilgą ir sudėtingą darbą, bandant atskleisti tiesą. Mano darbas Pagėgių savivaldybės taryboje man dažnai asocijuojasi su lietuvių liaudies mįsle: „Pramuši ledą – rasi sidabrą, pramuši sidabrą – rasi auksą”. Tam, kad „prisikastum” prie teisybės, čia turi tiek daug sluoksnių pramušti - vengimą teikti informaciją, partinių dangstymą, įstatymų pažeidimus - jog neretai tam tikrų valdantiesiems nepalankių faktų išsiaiškinimas trunka keletą mėnesių. Surinkęs faktus, įrodymus, prirašęs šūsnį įvairių raštų, kreipimųsi įvairioms instancijoms ir „pramušęs” visus tuos sluoksnius, viduje randi anaiptol ne auksą, o supuvusią realybę. Pagėgių krašto gyventojams jau seniai žinoma, kaip puikiai S. Stonys tvarkosi sėdėdamas ant ne vienos kėdės. Būnant vicemeru ir dar valdančiosios partijos nariu, nesudėtinga pasirūpinti, kad reikiami pinigai nutekėtų kur reikia. Priminsime, kad ir savo verslą Mociškių k.  S. Stonys turi. Šis atvejis tik parodo, kaip galima manipuliuoti situacija, t. y. nesi pirmininku, bet kai reikia pasirašyti piniginę sutartį, gauti įgaliojimą ir pirmininko vardu pasirašyti, tačiau jokiu būdu  neužregistruoti registrų centre pirmininko. Tai daroma nuo 2007 metų, kodėl? Vilkyškių bendruomenė garsėja kaip versli bendruomenė. Tačiau vieša paslaptis, kieno rankomis projektinėmis lėšomis įsigytas graviravimo lazeris, bendruomenės žolelių verslas, įvairi įranga ir t. t. Kad ir mažais žingsneliais, manau, einame į priekį. Man svarbiausia, jog krašto gyventojai pradėtų suvokti, kas ir kaip vyksta mūsų krašte. Politikai negali tarnauti saviems interesams. Norėtųsi, kad į mūsų kraštą ateitų investicijos, kuriamos darbo vietos, įdarbinami mūsų krašto žmonės, o dabar vyksta atvirkščiai“, - dėstė E. Kuturys. Anot jo, žmonės nusivylę politika, ekonomine situacija, sparčiausiai išvyksta būtent iš Pagėgių krašto.

 


Foto galerija

E. Kuturys

Straipsnio komentarai

2018-08-31
labiau norėč lašinių nei pyragų su tortais Komentaras patinka Komentaras nepatinka
K.Kažkam2018-08-30
Nu jo, matosi kas komentuoja. Turbūt grįžo į darbą Pagėgių savivaldybėje iš nedarbingumo kai kurie asmenys...Pateisina komentuodama daromus pažeidimus ir tai įvardija gerai...Pateikti visi pažeidimų įrodymai, tai ką tas Kuturys blogai daro? Jau beveik 20 metų valdžioje "Tvarkiečiai", tačiau jokių darbo vietų neįkūrė, o ką pasako Kuturys, tai blogai. Nesuteikė net šanso jam pabandyti, bet jau šaukia blogai... Vienintelis nebijo užlipti ant scenos, nors valdantieji neleidžia pasveikinti, užkliuvo šakočiai (lietuviškai), įdomu. Dar 20 tarybos narių gauna po 300 eurų išmokas, tik vienintelis Kuturys geba nupirkti nors šakotį, o kiti kur leidžia pinigus, kažkodėl nekomentuoja? Šaunuolis Kutury, varyk taip toliau, matosi skauda kažkam...Mes už tave. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vilma2018-08-28
O ar blogai, kad Kuturys siekia tapti meru? Ar amžinai tie patys turi būti? Jau kur tos inesticijos, kur tos darbo vietos?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jau darosi šlykštui2018-08-28
,,Politikai negali tarnauti saviems interesams. Norėtųsi, kad į mūsų kraštą ateitų investicijos, kuriamos darbo vietos, įdarbinami mūsų krašto žmonės, o dabar vyksta atvirkščiai“, - dėstė E. Kuturys". kai Kuturys skundus darbo metu į šimtus institucijų rašinėja galėjo įgaliot bendruomenės pirmininkė pasirašyt Stonį ar ne, paskiau aprašo laikintojams, Stonys būtent prisideda kad į mūsų kraštą ateitų investicijos. Gėdinga būtų nepripažinti koks didelis jo indėlis šioje srityje ir ne tik Vilkyškių bendruomenei. Nežinau kito žmogaus tiek prisidėjusio prie Pagėgių krašto garbingo garsinimo -priešingai Kuturiui, kuris turi tik vieną interesą- tapt meru. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
įdomus2018-08-27
terminas - susilaikęs...
panašiai kaip - truputį nėščias, truputį gimęs...tarp eilučių - noras išlaviruoti, prisitaikyti...be stuburo
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
šiaip2018-08-27
Vietiniai pagėgiškiai pasitraukė į Vakarus po karo...jų namuose apgyvendino atvykėlius iš visos Lietuvos ir ne tik iš jos...
Dabartiniai pagėgiškiai - atvykusieji ir jų palikuonys...
Kaip bebūtų skaudu, atvykėlių palikuonys vyksta kiesti pampersų išvykusiųjų tautiečiams...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
patyres2018-08-26
Tai Darguzas suilaika?.. Kaip visada- pilkasisi elementas ... :))) Komentaras patinka Komentaras nepatinka