Macikų lageris – unikali vieta, apie kurią Lietuvoje mažai kas žino

2018-09-08

Penktadienį Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius apsilankė Macikų nacistinės Vokietijos karo belaisvių ir Sovietų Sąjungos GULAG‘o lagerio objektų komplekse (1941–1955) ir neseniai atrastose masinėse šių lagerių kapavietėse Armalėnuose, Šilutės rajone, rašoma pranešime spaudai.

„Macikų lageris – simboliška ir unikali vieta, nes čia, toje pačioje vietoje, 15 metų veikė ir nacistiniai, ir sovietiniai, ir karo belaisvių, ir civilių lageriai. Kita tokia vieta, kaip Macikai, Lietuvoje nežinoma. Europoje panaši vieta dar yra tik Lenkijoje. Šis kompleksas turi būti visapusiškai ištirtas, tinkamai sutvarkytas ir įamžintas.

Daug dėl šios vietos sutvarkymo jau padarė Šilutės rajono savivaldybė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras bei Kultūros paveldo departamentas, tačiau dar daug reikia padaryti. Nepateisinama, kad Lietuvoje iki šiol likę tokių neprižiūrėtų kapaviečių, ypač, kurios susijusios su mūsų žemėse įvykdytais nusikaltimais žmoniškumui”, – sakė L.Linkevičius.

Kaip greičiau sutvarkyti ir įamžinti Macikų lagerį ir kapavietes, ministras kalbėjo ir su Šilutės rajono meru Vytautu Laurinaičiu, mero pavaduotoju Algiu Bekeriu, Šilutės savivaldybės darbuotojais bei istorikais.

Macikų lageryje kalėjo, buvo kankinami ir mirė daugiau nei dvidešimties šalių piliečiai. 1939–1944 metais hitlerinės Vokietijos okupacijos laikotarpiu čia veikė karo belaisvių stovykla „Stalag luft VI“, kurioje buvo kalinami Anglijos, Belgijos, JAV, Kanados, Lenkijos, Prancūzijos, SSRS karo belaisviai. 1944–1946 metais sovietai čia kalino vokiečius, rumunus, vengrus, austrus, olandus, lenkus, čekus.

1946 metais įsteigtas GULAG‘o Šilutės (Macikų) lageris, kuriame iki 1955 metų buvo kalinami neįtikę sovietų okupacinei valdžiai Lietuvos piliečiai, tarp kurių profesoriai, dvasininkai, kultūros žmonės, ūkininkai, taip pat moterys bei lageryje gimę jų vaikai. Mirtingumas Macikų lageryje buvo itin didelis – Šilutės rajone jau yra rastos ir vis dar atrandamos masinės kapavietės.

Ministras taip pat apsilankė vokiško kapitalo įmonėje „Klasmann-Deilmann Bioenergy“, kuri vykdo biokuro ir durpių gamybos bei tiekimo veiklą Lietuvoje, Vydūno kultūros centre Kintuose, taip pat Rusnėje, kur 2015 metais buvo pastatytas paminklas Indijos lyderiui Mahatmai Gandžiui ir jo draugui Hermanui Kalenbachui.

15min.lt


Straipsnio komentarai

praregėjo prieš rinkimus pamatė ir mūsų šilutės krašta 2018-09-09
per šitiek metų tik dabar pamatė ot radynys 21 am tik iš kokių blusų jį atrestauruos juk savivaldybė verkia ir verkia kad tokia varginga ir bėdna keurom kišenėm biudžetas kiauras o iš ES paramos juk dvarus reikia statyt bei jachtas pirkt Komentaras patinka Komentaras nepatinka