Apie Šilutės žuvienės, alaus ir politikų kvapus – žinia visam pasauliui

2018-09-14, Stasys BIELSKIS

Geriausi Lietuvos ir kitų šalių žuvienės virimo meistrai rugsėjo 8-ąją jau dešimtąjį kartą rinkosi į tarptautinį žuvienės virimo čempionatą Šilutėje. Atvyko siekdami įrodyti, kad moka virti skaniausią žuvienę, bei laimėti magišką čempiono žiedą. Deja, atvykusieji pamatė ir siaubingąją renginio pusę. Tądien čia, kaip sakoma, alkoholis liejosi laisvai...

 

Tie, kam šventėje buvo per brangu mokėti už bokalą alaus 3 ar daugiau eurų, galėjo nusipirkti skardinę alaus už eurą čia pat, šalia renginio vietos, maisto prekių parduotuvėje. Net kai kurie žuvienės virėjai nesigėdino stovėti prie katilų, rankose laikydami po skarbonkę. Ne visai blaivių asmenų matėsi jau čempionato atidarymo metu, dar daugiau įkaušusių atsirado šventei baigiantis.

Gal derėtų tokių renginių organizatoriams ir Šilutės valdžiai pažvelgti toliau, o ne matyti tik savo kiemą? Ne visur taip girtaujama, tikrai ne visur. Štai Lietuvos vidury – Kėdainiuose - yra kitaip. Šių eilučių autorius šiemet lankėsi ne viename Kėdainių miesto ir šio rajono miestelių, seniūnijų renginyje. Juose alaus nė su žiburiu nerasi. O Šilutėje praėjusį šeštadienį buvo kitaip, čia ir pamario krašto „tautinio paveldo“ – naminukės – kai kas siūlė paragauti...

Vienadienė žuvienės respublika

Prisiminkime buvusį renginį ir iš gražiosios pusės. Sakoma, kad čemionato simbolis – žiedas – pasirinktas neatsitiktinai. Juk netoli Šilutės esančiame Ventės rage žieduojami parskrendantys ir migruojantys paukščiai. O štai žuvienės virimo čempionatuose, kad geriausi meistrai niekur nedingtų ir visi žinotų jų kilmę, yra apdovanojami kaip tik tokiu unikaliu čempiono žiedu.

Šis renginys – tikras žuvienės festivalis po atviru dangumi su savomis taisyklėmis ir nenusakoma pakylėta dvasia. Veiksmas vyksta ir katilų alėjoje, ir scenoje.

Šilutėje, vandenų krašte, kur ypatingą vertę šalia žmogaus turi tiek paukštis, tiek ir žuvis, visi yra laukiami kaip geri seni bičiuliai, su kuriais prie žuvienės puodo galima praleisti marias laiko, nes jis čia neskaičiuojamas.

Šis renginys užgimė, išdygo ir suklestėjo pamario krašto žmonių širdyse jau prieš dešimtmetį. Čia nėra savų ir svetimų, tai atskira vienadienė žuvienės respublika, su puodų ir samčių parlamentu, kur kalba, diskutuoja, ragauja ir vėl diskutuoja kiekvienas šios respublikos pilietis nuo mažiausio iki didžiausio, nuo jauniausio iki vyriausio.

Šiemet pirmą kartą čempionato istorijoje žuvienė buvo verdama ne Šilutės uoste, o miesto širdyje – istorinėje Šilokarčemos senojo turgaus aikštėje, iš kur gardus žuvienės kvapas, nešamas pamario krašto vėjų, pasklido po visą margą pasaulį.

Šventė kaip magnetas traukė žuvienės garbintojus, šnekančius skirtingomis kalbomis, bet mylinčius šį renginį. Žinia apie tai žuvienės virimo čempionato globėjos europarlamentarės Vilijos Blinkevičiūtės dėka pasieks net patį Briuselį ir Strasbūrą.

Seimo narį „pamiršo“

Visiems buvo malonu, kad atvykęs į Šilutę čempionato atidarymo metu jo dalyvius ir svečius pasveikino pats Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis. Tik jis scenoje pasigedo vietinio, Šilutės krašte į Seimą išrinkto Alfredo Stasio Nausėdos, kuris yra gerbiamas ir ūkininkų, ir visų rajono gyventojų.

Renginio vedėjas Marijus Budraitis pareiškė, jog A. S. Nausėdos čia nėra, kad jis... saugo Rusnės estakados statybvietę. Daugelis tokiais žodžiais pasipiktino, mat gerbiamas Seimo narys stovėjo čia pat, prieš sceną. Tarti sveikinimo žodžių ar palinkėjimų A. S. Nausėda į sceną taip ir nebuvo pakviestas.

Tokią negražią žinią apie šilutiškių politikų nesutarimus europarlamentarė V. Blinkevičiūtė turbūt nenuveš į Briuselį. Jai tikriausiai nesvarbūs politikos kvapai Šilutėje - verdama ar rūkoma žuvis turi geresnį kvapą.

Briuselyje ji nepapasakos ir apie tai, kad po šventės, visą sekmadienį, senojo turgaus aikštę „puošė“ kalnai šiukšlių, kurias pradėta rinkti tik pirmadienį. Juk V. Blinkevičiūtė iškart po šventės išvyko namo ir viso to savo akimis nematė.

Atskirai vertintos partijų komandos

Čempionato dalyviai turėjo galimybę kovoti dėl įvairiausių prizų: tradicinės žuvienės čempionai gavo Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Sigito Šepučio dovaną, o geriausiai įvertinti žuvies sriubos rungties nugalėtojai buvo apdovanoti Šilutės seniūno Raimondo Steponkaus ir dešimčių įmonių bei pamario krašto rūkyklų įsteigtais netikėtais prizais.

Žuvienei virti buvo skirtos dvi valandos. O jau tada čempionato sumanytojas, organizatorius ir vyriausiasis šefas M. Budraitis paskelbė čempionato rezultatus. Šiemet pirmą kartą atskirai buvo vertintos partijų komandos – trečioji vieta atiteko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, antroji – Darbo partijai (komanda pavadinta „Tikros darbo žuvys“), pirmoji – Tvarkos ir teisingumo partijai. Žuvienę virti bendrapartiečiams padėjo europarlamentarai V. Blinkevičiūtė, Valentinas Mazuronis, LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.

V. Mazuronis: „Džiaugiuosi dalyvaudamas jau 10-ajame čempionate“

Europos Parlamento narys Valentinas Mazuronis „Šilokarčemai“ pasidžiaugė galimybe dalyvauti jau 10-ąjį kartą Šilutėje vykstančiame  tarptautiniame žuvienės virimo čempionate ir įteikti apdovanojimą renginio nugalėtojui.

Pasak europarlamentaro, tai ne šiaip sau smagus renginys, į kurį susirenka dalyviai ne tik iš Lietuvos ir kitų valstybių pademonstruoti žuvienės virimo meno ir įrodyti, kurio žuvienė yra skaniausia. Šis renginys – tai puiki galimybė miesto ir aplinkinių rajonų bendruomenėms susiburti, pabūti kartu ir pajusti bendrystę.

„Ne paslaptis, kad regioninė politika Lietuvoje – yra ne pačios geriausios būklės: socialinė atskirtis, žemas pragyvenimo lygis, bedarbystė, emigracija – toks šiandien ne didmiesčių Lietuvos vaizdas. Lietuva, pagal Europos Sąjungos skurdo ir socialinės atskirties rodiklius yra 3 valstybė nuo galo. Ir šalies valdantieji, deja, nepakankamai imasi priemonių situacijai pakeisti. Atstovaudamas Lietuvai Europos Parlamente, visuomet girdžiu, kad viena pagrindinių ES nuostatų - Saugi Europa yra saugi tik tuomet, kai ji saugi tiek išorėje, tiek viduje. Aš absoliučiai su tuo sutinku. Tik pagerinę žmonių finansinę situaciją, jų pragyvenimo lygį, sukurdami jiems darbo galimybes mažesniuose miestuose ir rajonuose, mes galime tikėtis, kad žmonės niekur nenorės išvykti iš Lietuvos”, - sakė V. Mazuronis.

Žuvienės meistrams – apdovanojimų gausybė

Iš viso dėl geriausiųjų vardo varžėsi 57 komandos, išvirusios beveik 4 tonas žuvies sriubos ir tradicinės žuvienės. Manoma, kad jos užteko pavaišinti apie 12 tūkst. renginio svečių.

Žuvies sriubos kategorijoje nugalėjo Panevėžio komanda, antra liko jungtinė dviejų miestų komanda iš Lenkijos, trečioje vietoje – Prienų rajono komanda „Nemuno kilpos žvejai“.

Tradicinės žuvienės kategorijoje pirmąją vietą laimėjo Šilutės kredito unijos komanda „Auksinės palūkanos“, antrąją – Rusijos konsulato Klaipėdoje komanda „Družba“, trečiąją – Šilutės lauko teniso sporto klubas „Verdena“.

Absoliuti čempionato nugalėtoja – komanda iš Mažeikių „Kobinys“. Jai įteiktas prizas – 30 kg sveriantis rūkytas šamas. Čempiono žiedas atiteko žuvienės virimo meistrui mažeikiškiui Jonui Pocevičiui.

Šventiniame koncerte nuotaiką dar labiau kėlė geriausias Lietuvos šlagerių karalius, žvejys Edmundas Kučinskas, energingieji „Husarai“, kantri grupė „Karčema“, buvo daugybė muzikinių staigmenų.

Renginio akimirkos


Straipsnio komentarai

Judita2018-09-16
Atvykau i gimtaji miesteli kai svecias pasizvalgyti i vis garsejancia zuvienes svente. Lyg viskas butu puiku jei akis nebadytu siuksliu kruvos(tikrai mazai konteineriu pasirupinta) , gerianciu ne tik alu buvo pilna savo ispuostuose namukuose nu geda, kiti net parvirte atsistot nebegalejo ir tai buvo 16 val dienos, ant scenos lipo apdovanojimu pasiimti kai kurie girti virejai vadinami sefais net kalbos suregzti nebegalejo, ka ten kalbet kai politikai susikabine prilaikydami viens kita vaiksto ir tipo mes paprasti zmones nematom? Zinokit man buvo geda uz visus. Sventes ideja grazi bet zmoniu intelektas nuvyle. Kaip sako kiti tai svente - kolektyvinis nusigerimas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jomantė2018-09-15
Tai jau antrus metus partijų komandos vertinamos atskirai. 9 čempionatą straipsnio autorius pramiegojo Komentaras patinka Komentaras nepatinka
nesvarbu2018-09-15
Kritikuoti -lengviausias darbas.o kas liečia alaus prekybą ,tai kokia šventė be bokalo alaus prie šašlyko ,o jei "kiaulė"norės išsipurvinti -purvo visur susiras .Šiais metais šventė buvo puiki ir nereikia kabinėtis prie menkniekių,šiukšlių po švenčių būna ne tik Lietuvoj ,juk sutvarkė ,čia nieko baisaus
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jolanta2018-09-15
Mums miestiečiams tai labai didelė šventė ir graži šventė.Kur daugiau matysi tiek šypsenų besidalinančių žmonių vienas kitam.Tik va ko nereikėtų tai tų politikų kalbų apie geresnį gyvenimą,pensijas,darbą.Žmonės klausydami tokių kalbų pyksta ,o politikai gadina mums šventę.Pritariu komentatoriui Tai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Juozas2018-09-15
Visos rietenos išnyks kai išnyks konservatorių partija.Tai šios partijos piemenukai kursto tas rietenos ir žiūri kaip čia daugiau nuskriaudus Lietuvos baudžiauniką. Į tą pusę jau eina ir soc.demai.O,kad Budraitis nepastebėjo seimo naro A.Nausėdos,o kas jį Šilutėje pastebi,skaitau,kad mes neturime savo seimo nario parlamente.Jam tinka tik ūkininkauti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Tai2018-09-15
Cia zuvienes cempionatas,ar politiku reklama.? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip manote, ar bus antroji viruso banga ir vėl įvestas karantinas?