Kaip gyvena kandidatai į Pagėgių savivaldybės mero postą?

2015-01-18, Saulius SODONIS

Sausio 15-oji buvo paskutinė diena, kai kandidatai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) galėjo teikti dokumentus dėl dalyvavimo kovo 1 dieną vyksiančiuose tiesioginiuose merų rinkimuose. Pagėgių savivaldybei skirtoje VRK puslapio vietoje pirmadienį iš ryto rikiavosi septyni kandidatai. Tai bemaž visas pagrindines politines jėgas atstovaujantys asmenys. Paskutiniuoju buvo įregistruotas Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų Pagėgių skyriaus atstovas Kęstutis Gedminas. Kandidatams iki rinkimų dar reikės įveikti ne vieną slenkstį, kuriuos galbūt ne visi peržengs, tačiau jau galima pradėti pažintį su pastaraisiais. Pradėkime nuo jų finansinių reikalų, kurie yra skelbiami VRK puslapyje ir visiems pasiekiami. 

Pagrindas smalsumui

Be privalomų biografinių duomenų bei galimų teistumų, bene pagrindinis dėmesys skiriamas kandidatų ekonominei padėčiai nusakyti. Kiekvienas jų turi deklaruoti savo privalomą registruoti turtą, finansinius įsipareigojimus, gautas pajamas ir sumokėtus mokesčius. Taip siekiama užkirsti kelią galimiems neteisėtiems reiškiniams. Nors tai toli gražu neatskleidžia visų kandidato savybių, tačiau šiokias tokias išvadas daryti galima.

Pasižvalgymas po kandidatų kišenes susijęs ir su jų sugebėjimais tvarkyti turtą bei pinigus. O mokantieji tinkamai susitvarkyti su savo pinigais, tikėtina, sugebės tai daryti ir su savivaldybės lėšomis.

Dar būtina pastebėti, kad VRK esančiame kandidatams skirtame puslapyje visi jų piniginiai reikalai nurodyti deklaravus pajamas už 2013 metus. Tai netobula sistema, nes kandidatai, kaip ir visi Lietuvos piliečiai, kuriuos teisės aktai įpareigoja deklaruoti savo piniginius reikalus, tai turi padaryti iki gegužės mėnesio pradžios. Visi duomenys yra kaupiami Valstybinėje mokesčių inspekcijoje, kuri už praėjusius metus surenka finansinius duomenis tik per porą pirmųjų kiekvienų metų mėnesių. Tad apžvelgsime tuos finansinius dalykus, kurie buvo prieš porą metų. Tai nėra teisinga, bet susidaryti vaizdą galima.

Kandidatai

Į Pagėgių savivaldybės mero postą pretenduoja septyni kandidatai. Penki jų yra žinomi Pagėgių politikai, ne vieną kadenciją besidarbuojantys Savivaldybės taryboje. Tai Alvydas Petras Dumbliauskas, šios kadencijos Tarybos narys, Pagėgių kultūros centro administratorius. Vladimiras Gorodeckis, taip pat Tarybos narys, medikas, individualios įmonės „Pagėgių šeimos centras“ direktorius. Dabartinis Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis. Į mero postą pretenduoja ir dar vienas politikas Edgaras Kuturys. Šiuo metu jis dirba, kaip nurodyta kandidato biografijoje, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėju. Žinomų politikų sąrašą užbaigia dabartinės Tarybos narys Petras Ubartas. Jis dirba vyresniuoju kelių priežiūros meistru „Tauragės regiono kelių“ Pagėgių meistrijoje.  

Tarp kandidatų į Pagėgių savivaldybės merus yra ir Donatas Jančaras. Tai mažai oficialiame gyvenime pasireiškęs asmuo. Jis 2012 metais kandidatavo į Seimą. Tuomet D. Jančaras savo anketoje nurodė esantis bedarbis. Dabar kandidato anketoje darbovietę jis nurodo taip: „Regioninės žinių svetainės meslaisvi.lt redaktorius“.

Paskutinis kandidatas - Kęstutis Gedminas,  iki šiol politikoje negirdėtas asmuo. Tai gali būti savaime suprantama, nes savo darbovietę K. Gedminas nurodo Klaipėdos AB „Vakarų laivų gamykla“, kurioje jis užima Kontrolės tarnybos, Priešgaisrinės saugos skyriaus inspektoriaus pareigas. Šis kandidatas nurodo, kad nuo 1997 m. gyvena Pageldynių kaime, Stoniškių seniūnijoje.

Šį kartą apie politinį priklausymą bei atstovavimą politinėms partijos nekalbėsime, nes tai nėra susiję su kandidatų finansiniais dalykais ir ekonomine padėtimi. Tad politinius dalykus pasiliksime tolimesnei ateičiai. 

Privalomas registruoti turtas

Iš viso kandidatai privalo deklaruoti ir nurodyti privalomą registruoti turtą, turimus vertybinius popierius, pinigines lėšas, taip pat suteiktas bei gautas paskolas.    

Daugiausiai privalomo registruoti turto nurodo turintis V. Gorodeckis – 222 600,00 Lt. Toliau rikiuojasi E. Kuturys, nurodantis 185 216,00 litų įvertinto turto. V. Komskio žinioje 144 847,00 litais įvertintas turtas. Toliau rikiuojasi P. Ubartas, deklaravęs turto už 79 108,00 Lt ir A. Dumbliauskas – 68 361,00 Lt.

Štai K. Gedmino ir D. Jančaro šiose grafose yra tik nuliai.

Tik V.Komskis deklaruoja turintis vertybinių popierių už 56 tūkstančius litų. Likusieji kandidatai tokios rūšies turto neturi.

Pagal turimas „pinigines lėšas“ galimi kandidatai išsirikiuoja taip: E. Kuturys – 74 000,00 Lt, V. Komskis – 68 547,00 Lt, V. Gorodeckis – 60 000,00 Lt, P. Ubartas – 45 960,00 Lt, A. Dumbliauskas – 30 000,00 Lt, K. Gedminas – 10 000,00 Lt. O D. Jančaras nurodo 0,00 turimų litų.

Finansiniai įsipareigojimai

Svarbi deklaracijos dalis yra kandidatų finansiniai įsipareigojimai arba skolos. Anketoje nurodyta, kad pretendentas į merus gali ne tik būti skolingas, bet ir pats paskolinęs. Tačiau tarp Pagėgių kandidatų tokių nėra. Yra tik esantys kažkam skolingi, tai: D Jančaras – 70 tūkst. Lt, V. Gorodeckis – 40 tūkst. Lt ir V. Komskis – 30 tūkst. Lt. Likusieji skolų deklaracijose nenurodo.

Kandidatų pajamos ir mokesčiai

Pažvelgus į kandidatų gautų pajamų bei sumokėtųjų dalį anketoje viskas atrodo labai aiškiai. Tik vienas pretendentas į Pagėgių savivaldybės vadovus D. Jančaras nurodo per 2013 metus gavęs  4 619,05 Lt pajamų, o sumokėtų mokesčių grafoje nurodytas nulis.  

Kiti galimi Pagėgių savivaldybės vadovai 2013 metais gavo pajamų ir mokėjo mokesčius. Jie svyruoja nuo 15 iki 13,9 proc. gautų pajamų. Tai bemaž atitinka Respublikos vidurkį. Daugiausiai pajamų per nurodytą laikotarpį gavo V. Komskis – 84 676,94 Lt ir sumokėjo 12 702,00 Lt mokesčių. V. Gorodeckis gavo 77 209,89 Lt ir sumokėjo 10 699,00 Lt mokesčių, E. Kuturys – 54 495,97 Lt pajamų ir sumokėjo 7 682,00 Lt mokesčių, A. Dumbiauskas – 43 787,51 Lt pajamų ir sumokėjo 6 568,00 Lt mokesčių, P.Ubartas – 38 455,19 Lt pajamų ir sumokėjo 5 768,00 Lt mokesčių, K. Gedminas gavo 35 410,99 Lt pajamų ir sumokėjo 5 150,00 Lt mokesčių.

Taip atrodo pirmoji pažintis su kandidatais į Pagėgių savivaldybių merus. Toliau padėsime susipažinti ir su kitais kandidatų deklaruojamais dalykais.     


Foto galerija

A. Dumbliauskas.K. Gedminas.V. Gorodeckis.D. Jančaras.V. Komskis.E. Kuturys.
P. Ubartas.

Straipsnio komentarai

timpa2015-01-31
juokas ima kad skirsto zmones pagal turta. jums kanditatams pavyzdys r.jarusevicius kai is sirdies padeda zmonems.kad butu daugiau valdzioje tokiu
reikia ziureti kad visiems butu gerai gyventi o ne vienetams dabar turiu klausima visiems kandidatams ir deputatams ar jus zinote kaip sekasi savaldybes verslinkams ,patentikamsimtu procentu jus neturite duomenu.as pateikiu kaip dirba skotijos savaldybes .ten duomenis renka kas ketvirti ir pateikia savivaldos tarybai be to apklausia gyventojus kam ir kiek isleidzia
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
spp2015-01-19
Jančariuks nemoka mokesčių, tai ką veikia VMI ??? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?