Euras atėjo – mokesčiai sumažėjo

2015-01-18, Saulius SODONIS
Asociatyvi lrytas.lt nuotrauka
Asociatyvi lrytas.lt nuotrauka
Sausio 15-oji buvo paskutinė diena, kai dar buvo galima atsiskaityti litais. Liūdna, bet turime atsisveikinti. Į jų vietą atėjo spalvingi, nedaug kam iki šiol čiupinėti eurai. Šiek tiek gaila mūsų lietuviškos valiutos – litų ir centų – kurie buvo ne tik gražūs, bet ir su aiškiau išspaustais piniginio vieneto nominalais. Nieko, priprasime ir prie eurų. O dabar pabandykime apžvelgti, kaip keitėsi kainos ir kaip reikia mokėti mokesčius – už elektrą, vandenį, komunalines atliekas.

Dar apie litus ir jų keitimą

Nors skelbiama, kad labai didelės pinigų sumos iš litų jau pakeistos į eurus, tačiau tikėtina, kad dar nemažai gyventojų visų turimų santaupų litais neišsikeitė. Iki kovo 1 dienos tai bus galima padaryti keliose vietose: Šilutės pašte bei Juknaičiuose, Rusnėje ir Žemaičių Naumiestyje esančiuose pašto skyriuose. Litus į eurus nemokamai keičia ir visi Šilutėje esančių bankų skyriai. Jie šią paslaugą atliks iki liepos pirmos dienos. Dauguma jų turi monetų skaičiavimo ir rūšiavimo aparatus, todėl ten labai patogu lietuviškus centus paversti euro centais.

Įpusėjus vasarai, kai komerciniai bankai nustos keisti litus į eurus, neribotą laiką pinigus bus galima pasikeisti Lietuvos banke. Tai pagrindinis šalies bankas, kuris užsiima pinigų politika valstybėje. Nepatogumas tik tas, kad Lietuvos bankas yra tik Vilniuje ir Kaune. Tačiau atradus kur nors užmirštų litų, ar atkasus kokį lobį litais, bus būtina važiuoti į vieną iš šių miestų.

Elektros kaina sumažėjo

Nuo 2015 metų pradžios mažėjo elektros energijos kaina. Nuo sausio 1-osios viena kilovatvalandė kainuoja 0,129 Eur/kW (0,445 Lt/kW). Jei naudojama dviejų laiko tarifų elektros energija, tai nuo šiol dieninė elektra jau kainuoja 0,141 Eur/kW (0,487 Lt/kW), o naktinė – 0,101 Eur/kW (0,349 Lt/kW).  

Elektros skirstymo bendrovė „Lesto“ skelbia, kad sausio mėnesį atsiskaitant už elektros energiją, suvartotą gruodį, reikia taikyti 2014 metais buvusią elektros energijos kainą. Tik įprastą gautą sumą litais reikės perskaičiuoti euro kursu – 3,45280 lito už 1 eurą.

Kaip sakoma „Lesto“ pranešime, atsiskaitymo knygelių, kuriose mokėjimo valiuta nurodoma litais, po sausio 1 dienos keisti nereikės. Su jomis ir toliau bus galima atsiskaityti. Tik suma turės būti įrašoma eurais.

Mokestis už komunalines atliekas taip pat sumažėjo

Šilutės rajono savivaldybės taryba viename iš paskutiniųjų praėjusių metų posėdžių sumažino atliekų surinkimo mokestį. Nuo sausio 1 dienos už vieną kvadratinį metrą turimo ploto reikės mokėti dviem centais mažiau – buvo 0,26 Lt/kvm, o dabar bus 0,24 Lt/kvm, arba 0,07 Eur/kvm.  

Gyvenantiems nuosavuose namuose mokestis taip pat būdavo skaičiuojamas pagal kvadratus, tačiau ne daugiau kaip šimtas kvadratų. Taip kaina nuo 324 litų metams sumažėja iki 300 Lt, arba dabar per metus teks mokėti 86,89 Eur.  

Šilutės r. savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vyriausiasis specialistas Artūras Losius sakė, kad naujus mokėjimo pranešimus, kokiomis kainomis mokėti 2015 metais, gyventojai gaus vasario pabaigoje – kovo pradžioje. Anot specialisto, taip yra dėl to, kad norint kuo tiksliau apskaičiuoti mokesčius, renkamos žinios iš visų seniūnijų. Būtina apskaičiuoti galimas lengvatas pensininkams bei kitiems turintiems teises į jas. A. Losius priminė, kad sąskaitos už atliekų surinkimą išrašomos metams arba ketvirčiais. Dauguma taip ir moka. Visi gyventojai sąskaitas tikrai gaus iki to laiko, kol reikės sumokėti, ir tikrai neliks skoloje. Ten sumos jau bus nurodytos eurais, todėl nieko skaičiuoti ar konvertuoti nereikės.

Vanduo ir šildymas

Už vandenį taip pat gauname jau parengtas sąskaitas, kurias reikia tik apmokėti. Tiek „Šilutės vandenys“, tiek „Šilumos tinklai“ jau išsiuntinėjo mokėjimo pranešimus už gruodžio mėnesį. Ten kainos nurodytos dviem valiutomis – litais ir eurais. Todėl taip pat neturėtų kilti keblumų. Teliks tai apmokėti: jei kas suskubo tai padaryti iki ketvirtadienio (sausio 15 dienos) – tai dar galėjo mokėti litais, o jei mokės vėliau – tai jau teks padaryti eurais.     

Dar galima tik priminti, kad teisės aktai įpareigoja iki liepos 1 dienos visas kainas nurodyti ir eurais, ir litais. Tik jau dabar kainos eurais turėtų būti didesniu ar bent jau tokio pat dydžio šriftu, kaip ir kainos litais. Taip siekiama, kad žmonės kuo greičiau perprastų ir prisitaikytų prie naujos skaičiavimo sistemos.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar manote, jog teisingai pasirinkote nepriklausomą elektros tiekėją?