Tyrimas atskleidė: perskaityti iš eilės penkis knygos puslapius – paaugliams kančia

2018-09-29, Gražina Vasiliauskienė
Pixabay.com nuotr.
Pixabay.com nuotr.

Išmaniosios technologijos smarkiai pakeitė mūsų gyvenimą. Retai kada pavyksta pamatyti gatvėje žmogų be telefono rankoje. Atitinkamai pasikeitė ir mūsų vertybės bei laisvalaikio pomėgiai. Mūsų tėvų karta net įsivaizduoti negalėjo kultūringo žmogaus, laisvalaikio nepraleidžiančio prie knygų. O mes net nepajutome, kaip mus užvaldė naujosios technologijos, kurioms aukojame didelę savo laiko dalį.

Vis mažiau paauglių laisvalaikiu paima į rankas laikraštį, žurnalą ar knygą. Tai parodė naujausi tyrimai, atlikti JAV. Paaiškėjo, kad mažiau nei 20 proc. jaunimo kasdien ką nors perskaito savo malonumui, o 80 proc. kasdien naudojasi socialiniais tinklais.

Lyginant su ankstesnėmis kartomis, šiandieninis jaunimas daugiau laiko skiria internetui, o ne tradicinėms medijoms: knygoms, spaudai ar net televizijai. Savo tyrimų rezultatus mokslininkai aprašė leidinyje „Psychology of Popular Media Culture“.

„Apie 2015-uosius JAV dvyliktos klasės mokiniai nurodė, kad vidutiniškai po dvi valandas per dieną praleidžia rašydami ir skaitydami SMS, daugiau kaip dvi valandas naršo po internetą (įskaitant kompiuterinius žaidimus) ir mažiau kaip dvi valandas praleidžia socialiniuose tinkluose“, – praneša psichologijos profesorė Jean M. Twenge iš San Diego universiteto.

Paaugliai po 6 valandas būna prisijungę prie interneto

Tą patį nustatė ir šveicarų mokslininkai. Šveicarijos jaunimas didžiąją savo laisvalaikio dalį praleidžia prie ekranų, rašo portalas Blick.ch. Kaip parodė apklausa, 11–15 metų mokiniai paprastą savaitės dieną praleidžia 4,4 valandos prie kompiuterio, išmaniojo telefono ar televizoriaus ekrano.

Šios trys veiklos (kompiuteris, išmanusis telefonas ir televizorius) paaugliams užima vidutiniškai po 6 valandas. Dešimtų klasių mokiniai prie skaitmeninių technologijų praleidžia 5 valandas, aštuntųjų – 4. Kuo daugiau laiko jaunimas skiria virtualiam pasauliui, tuo mažiau jo lieka tradicinėms medijoms. Ypač drastiškai sumažėjo knygų skaitymas. Vos vienas iš trijų paauglių per metus perskaitė po knygą savo malonumui, net įskaitant elektronines knygas. O aštuntajame dešimtmetyje tokių dar buvo tris kartus daugiau.

Kas trečias paauglys per metus neperskaitė apskritai nė vienos knygos

Mokslininkai nustebo sužinoję, kaip sparčiai nyksta skaitymas. „Juk dabar taip patogu skaityti knygas, laikraščius ir žurnalus elektroniniuose prietaisuose, pavyzdžiui, planšetėse ar skaityklėse, – sako Twenge. Nereikia niekur pajudėti, galima paprasčiausiai atsisiųsti bet kokią knygą ir iškart pradėti skaityti. – Nepaisant to, skaitymas kaip užsiėmimas drastiškai nyksta. Kas bus su naująja moksleivių ir studentų karta?“

Jaunimui tampa vis sunkiau susikoncentruoti

„Kaip sunku bus būsimiems studentams perskaityti bent 5 puslapius iš 800 puslapių knygos, jeigu jie dabar yra įpratę po kelių sekundžių skaitmeninio aktyvumo peršokti prie kito dalyko! – įspėja Twenge. – Būsimiems studentams ir moksleiviams mokymasis bus dar didesnis iššūkis nei ankstesniems. Šių dienų jaunimas nėra kvailesnis, tačiau jiems trūksta įgūdžių susikoncentruoti ilgesniam laikui ir skaityti ilgus tekstus. O tai yra labai svarbus sugebėjimas, kad galėtų suvokti sudėtingus sąryšius ir išsivystytų kritišką mąstymą.“

JAV mokslininkai įvertino surinktus duomenis iš kasmet atliekamų aštuntos, dešimtos ir dvyliktos klasių moksleivių apklausų, kuriose dalyvauja per 50 000 mokinių. Šiam tyrimui buvo išanalizuoti nuo 1976 iki 2016 m. surinkti duomenys.

alfa.lt


Straipsnio komentarai

Pagarba2018-10-03
Straipsnio autorei. Nuostabus musu jaunimas bet tai ka rasote - Tikra problema. Kolege Lijana J. galetu pasimokyti zurnalistikos etikos ir profesionalumo,nes jos uzsakomieji straipsniai turgaus pletku lygio Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ak2018-09-29
kur mūsų ateitis eina... jiems tik mobiliakus minkyti Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?