Girtas smaugė miegančią sugyventinę

2018-10-12, Romualdas Danielius MAŽUTIS

Įkalinimo įstaigų senbuviai žino, kaip po padaryto nusikaltimo, nepavykus užtrinti juodų darbelių pėdsako, išvengti maksimalios bausmės – reikia prisipažinti, gailėtis, kad taip įvyko ir laukti vienu trečdaliu mažesnio arešto arba laisvės atėmimo bausmės. Anksčiau 10 kartų teistas mūsų rajono gyventojas, 43 metų G. B., kaltinamas smaugęs sugyventinę, taip ir pasielgė - teisiamas nuoširdžiai gailėjosi. Tik kas supaisys, ar tas gailestis tikras, ar tik recidyvistą kažkiek gelbstintys žodžiai...

Kelelis prapultin

G. B. išsilavinimas – pradinis, jis išsiskyręs, dirba privačioje bendrovėje. Turi draugę, su kuria kartu gyvena. Teistas net 10 kartų. Pirmą kartą į Šilutės rajono apylinkės teismo kaltinamųjų suolą sėdo 1995-aisiais, jam buvo inkriminuotas LR BK 271 str. 2 d. (saugomų teritorijų ar gamtos paveldo objektų sunaikinimas ar suniokojimas). Nusikalstamą veiką padarė dėl neatsargumo. Atpildas – dveji metai nelaisvės. Pakankama pamoka, jei žmogus linkęs padaryti teisingas išvadas. G. B., atlikęs bausmę, deja, nuo 1997-ųjų „susigraibė“ dar keturis teistumus pagal LR BK 271 straipsnį. Paskirtos bausmės su turto konfiskavimu nepadėjo, nenukreipė G. B. į doro gyvenimo kelią. Atvirkščiai - nusikaltimų ratas tik plėtėsi: buvo teisiamas už plėšimą, vagystę, neteisėtą asmens būsto neliečiamumo pažeidimą, grasinimą nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą, žmogaus terorizavimą, neteisėtą laisvės atėmimą, fizinio skausmo sukėlimą, kitus nusikaltimus. Visa puokštė nusikalstamų veikų, padariusių jį recidyvistu. Nepaisant visko, vyras turi stogą, moterį, rodos, laikas susiimti, gyventi kitaip, kad nebėgiotų iš paskos policininkai. Bet jei ir toliau drumsi kitiems ramybę, tai ir pats jos neturėsi...

Prisigrybavo

Šiemet, rugpjūčio 28 dieną, G. B. grybavo. Pasivaikščiojimas po mišką paprastai žmones nuteikia geram. Bet, matyt, ne visus. Grįžęs į namus, G. B.  susipyko su drauge. Jis neneigia, jog, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, galėjęs ranka sugriebti sugyventinei už kaklo ir smaugti. Įtariamajam buvo nustatytas 1,81 promilės girtumas. G. B. dėl tokio savo poelgio labai gailėjosi. Sugyventinės atsiprašė, su ja susitaikė.

Nukentėjusioji parodė, kad sugyventinis ją smaugė miegančią lovoje, todėl iš pradžių net nesuprato, kas vyksta. O vėliau apie patirtą smurtą pranešė bendrajam pagalbos centrui. Civilinio ieškinio nukentėjusioji nepareiškė. Juk jau baigiama priprasti prie panašių šeimos dramų, ypač dažnų kaime. Gal širdys sukietėjo, tapo abejingos svetimam skausmui?! Bet kai vyras puola smaugti savo moterį – tai nebe buitinis barnis „pasivelniavojant“, o skaudus įvykis, nusikaltimas. Moterys dažniau linkusios atleisti ir naiviai tikėti, jog panašūs dalykai nebepasikartos. Vilties jausmas - šventas jausmas, tik gaila, ne visada išsipildantis.

Byla išnagrinėta pagreitinto proceso tvarka

Nuosprendis G. B. paskelbtas rugsėjo 26 dieną. Baudžiamoji byla išnagrinėta Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų viešame teisiamajame posėdyje pagreitinto proceso tvarka. G. B., padaręs tyčinį nesunkų nusikaltimą, žinojo, ką sakyti. Juk tiek kartų sėdėjęs teisiamųjų suole, baustas ir administracine tvarka, „turtingas“ neišnykusiu teistumu. Kaltinamasis atsiprašė nukentėjusiosios, nuoširdžiai gailėjosi. Kaip sakoma, žodžių iš dainos neišmesi. Tokia jo laikysena, bylos ištyrimas sutrumpinta įrodymų tyrimo tvarka, leidžiančia teismui taikyti ir vadovautis įstatymu, numatančiu nelaisvės bausmę mažinti vienu trečdaliu – taip ir nuspręsta. Viskas įstatymo rėmuose, viskas pagal įstatymo nuleistą formulę. G. B. pripažintas kaltu pagal LR BK 140 str. 2 d. (fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas). Bausmė – 90 parų areštas. Sumažinus bausmę vienu trečdaliu, liko 60 parų nelaisvės areštinėje. Į bausmę įskaitytas laikinas sulaikymas ( dvi dienos), prilyginant vieną sulaikymo dieną vienai arešto parai. Griežčiausia numatyta bausmė už įvykdytą nusikaltimą – laisvės atėmimas iki dvejų metų.  Nuosprendį per 20 dienų gali skųsti proceso dalyviai apeliaciniu skundu Klaipėdos apygardos teismui.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?