Švėkšna vilios „Šimtmečio medžiu“

2018-10-20, Sveksnosnaujienos.lt
Švėkšnoje „užaugintas“ moliūgų medis.
Švėkšnoje „užaugintas“ moliūgų medis.
Spalio 26 - 27 dienomis Švėkšnos parke vėl nušvis moliūgų-žibintų liepsnelių jūra. Septintąjį kartą čia bus organizuojama itin daug lankytojų sulaukianti šviesos žaismų ir muzikos šventė „Mes už šviesą 2018“. Paskutinį spalio savaitgalį atvykti į grafų Pliaterių parką vilios ne tik įvairiausiais raštais išraižyti moliūgai-žibintai, ramumu užkrečianti muzika, lazerių šviesos, bet ir specialiai šiai šventei sukurtas 12 m aukščio „Šimtmečio medis“. Tai  sudėtinga konstrukcija, nukabinėta 100 moliūgų, kuriuos paruoš „Saulės“ gimnazijos bendruomenė. Taip originaliai bus pagerbta Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmečio sukaktis. 

Kaip gimė pati idėja Švėkšnoje „užauginti“ moliūgų medį, pasiteiravome šios idėjos sumanytojo Evaldo Venckaus. 

- Kaip gimė mintis sukurti „Šimtmečio medį“?

- Mintis gimė  netikėtai vieną rytą, prie kavos puodelio žaidžiant su pieštuku ant balto popieriaus lapo. Atrodo, pati ranka vedė pieštuką, o aš jį tik sekiau savo akimis. Kadangi tai buvo paskutinė vasaros diena, galvoje vis sukosi artėjančio rudens rūpesčiai, tačiau už akimirkos nurimau, nes dingtelėjo galvoje, jog vėl bus tradicinė šviesos žibintų šventė. Tuo laiku jau ruduo įsibėgėjęs ir galima juo ramiai pasimėgauti. Juk nieko nėra smagiau, kai visa šeima šventės išvakarėse iki išnaktų skaptuoja moliūgą pagal vaikų išsirinktą raižinį. Darome tai kiekvienais metais. Galiausiai apima keistai malonus jausmas, kai prie savo darbo pamatai nusidriekusią kelių žmonių eilutę, kurie nori jį įsiamžinti. O jei ant savo tik nupiešto rėmo užkabinčiau 100 moliūgų, tiek pat, kiek šiemet Lietuvos Nepriklausomybei metų? Turėtų būti įspūdinga, pagalvojau.

Taip gimė mintis, kuria pirmiausia pasidalinau su žmona Vaida. Ji visada būna didžiausia mano parama bei kritikė ir pirmoji patikino mane, kad tai tikrai verta dėmesio idėja, bet laiko maža, tad reikia viską daryti greitai. Dar labiau viską pakurstė mūsų šeimos draugų pritarimas šiai minčiai, kurie tą vakarą kaip tik lankėsi pas mus.

Jau kitos savaitės pradžioje turėjau padaręs tikroviškesnę vizualizaciją. Vaizdas, kaip ir įspūdis, su kiekviena akimirka vis gerėjo. Tapo aišku, kad tai privalo būti įgyvendinta.

- Medį buvo galima pasiūlyti ir kitiems miestams, juk dabar daug kur vyksta panašių švenčių. Kodėl įsivaizdavote, jog šis kūrinys turėtų stovėti būtent Švėkšnoje?

- Nei aš, nei mūsų įmonė „Liskandas“ neturėjo kitos minties dėl vietos, kadangi moliūgų-žibintų šventės centras yra Švėkšna. Čia šventės širdis ir siela, čia turi būti ir „Šimtmečio medžio“ vieta.

- Kuo užsiima įmonė, kurioje jūs dirbate?

- Pernai kaip tik buvo mūsų įmonės 20 metų jubiliejus. Kažkas iš mano kolegų parašė mūsų facebook tinklalapyje, o man tai labai patiko: „Kuriame namus iš Jūsų svajonių, mūsų kruopštumo ir skandinaviškų paslapčių”. Mes gaminame ir statome individualius skydinius, karkasinius namus Skandinavijoje, Anglijoje, Islandijoje ir, aišku, Lietuvoje. Taip pat gaminame viską, ką gali padaryti dailidės ranka.

- Kokios jūsų pareigos įmonėje?

- „Liskande“ jau esu aštuntus metus, tai mano pirma darbovietė po universiteto baigimo. Šiuo metu dirbu projektuotoju-inžinieriumi. Projektuoju medžio santvarines konstrukcijas mūsų gaminamiems namams bei kitoms įmonėms, paprastiems žmonėms, kurie nori šių konstrukcijų savo statomiems namams.

- Kaip įdėją sutiko vadovybė, juk jos parama šiuo atveju būtina?

- Turėdamas vizualizaciją, savo idėją pristačiau visam kolektyvui ir vadovybei. Sulaukiau pačio didžiausio palaikymo, koks tik begali būti. Už tai būsiu amžinai dėkingas. Apie finansinius dalykus net nekalbu.

Vadovų visada esame skatinami mąstyti kitaip nei įprasta, galvoti plačiau, nei atrodo užtektų, nebijoti kalbėti, net jei ir būtų lemta suklysti. Manau, tokia aplinka stipriai prisidėjo prie šio projekto gimimo. Kadangi šiuo metu vyksta konstrukcijų gamyba, labai stebina visų žmonių, kurie prisideda prie šio projekto gimimo entuziazmas. Nors šiuo metu pats darbymetis su kasdieniais darbais, vis tiek visi noriai prisideda savo darbu ir rūpesčiu, nesibaido ir viršvalandžių.

Taip pat esame labai dėkingi Švėkšnos miestelio bendruomenei už bendradarbiavimą, kuri taip pat puikiai priėmė šį projektą ir skiria jam ypatingą rūpestį.

- Kodėl šis medis turėtų patikti žmonėms? Kuo jis ypatingas?

- Nekalbant apie išskirtinį konstrukcijų dydį, „Šimtmečio medis“ yra ypatingas ir jautrus projektas, kurio tikslas - vienyti žmones, priminti, tai, kas svarbiausia: šeima, žmonių vienybė ir mūsų Tėvynė. Viliuosi, kad žmonės pajus tai, prisimins ir norės prisidėti prie šio bendro reginio atvykdami į mūsų išpuoselėtą miestelį Švėkšną, kur taip stebuklingai gražu vieną savaitgalį per metus. Juolab šiemet tikrai bus ką pamatyti.

Visus Lietuvos žmones maloniai kviečiame apsilankyti prie šio objekto ir skleisti žinią apie tai savo pažįstamiems. Norėčiau paraginti VISĄ LIETUVĄ prisiminti, kas esame bei paskatinti prisidėti prie šios gražios akcijos - ne tik patiems atvykti, bet ir pasiimti moliūgų, kiek tik galite pavežti. Švėkšnos miestelio moksleiviai dirbtuvėlėse pavers juos mažais šedevrais.

 Aišku, niekas negarantuos gero oro, bet pasiruošus tinkamai, turėtų būti tik dar įdomiau ir įspūdingiau.

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?