Patarimai, kaip paruošti kapus lapkričio 1-ajai

2018-10-29

Lapkričio pirmoji – Visų Šventųjų diena – ne už kalnų, todėl dabar pats tinkamiausias metas atlikti pagrindinius kapų priežiūros darbus.

Šiuo metu susiplanavę ir atlikę kapų priežiūros darbus, jų išvengsite Visų šventųjų dieną, todėl, uždegę žvakes, galėsite skirti laiką išėjusiems artimiesiems, maldai, pabuvimui su savimi.

Pirmiausia, ką galite padaryti – pasirūpinti elementaria švara ir tvarka: sugrėbti nukritusius lapus, pašalinti nužydėjusius augalus, nuvalyti dulkes ar susikaupusius nešvarumus bei purvą nuo paminklo ar paties kapo.

Tinklaraštininkė, apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ organizatorė Lina Liubertaitė sako, kad mūsų užduotis – pasirūpinti tuo, kad kapai atrodytų tvarkingai. „Aš manau, kad daugelis žmonių siekia ne ryškumo kapuose, bet nuosaikaus, estetiško vaizdo, kuris asocijuotųsi su ramybe, o ne su triukšmu.

Asmeninio archyvo nuotr. / Lina Liubertaitė.

Jeigu ant kapų augo vienmečių ar daugiamečių augalų, kurie nebeatrodo gražiai, juos reikėtų sutvarkyti. Taip pat galite pagalvoti apie daugiamečius augalus, jeigu kelis kartus per metus sodinate vienmečius, kadangi pastariesiems reikia skirti nemažai dėmesio. Jeigu gerai parinksite augalus, kurie gražiai atrodys kiekvienais metais tam tikru sezonu, tai natūralu, kad darbo turėsite gerokai mažiau“, – pataria Lina.

– Kokius augalus rinktis?

– Vieni iš augalų, kurie puikiai atrodo šaltuoju sezonu – daugiamečiai astrai. Jų yra labai įvairių veislių, tiek aukštaūgių, tiek žemaūgių, pačių įvairiausių žiedų formų ir spalvų, todėl tikrai atrasite, kas patiks labiausiai, ką galėsite priderinti prie kapo aplinkos kuriamo kolorito.

Siūlyčiau pagalvoti, ar geriau, kad žiedų spalva būtų kontrastinga, ar kad įsilietų į bendrą vaizdą. Rinkdamiesi žiedų spalvą, atkreipkite dėmesį į antkapio, akmens plokščių, skaldelės spalvą - visi elementai turi derėti. Jeigu dominuoja kontrastingos spalvos (pavyzdžiui, juodos ir labai šviesiai pilkos plokštės), galite rinktis žalių atspalvių augalus, kad sušvelnintumėt aštrų kontrastą, arba kaip tik sodrių ryškių spalvų gėles, jeigu norite kontrastą paryškinti.

Jeigu kapuose vyrauja natūralaus akmens atspalviai, neieškokite geltonų žiedų, o geriau rinkitės niuansinį švelnų koloritą: violetinius, rausvus, melsvus žiedus. Tikrai rasite gražių variantų, jeigu pasirinksite auginti astrus. Neutraliam variantui puikiai tinka viksvos. Vienų siauri lapeliai yra visai žali, kitų turi salotinio atspalvio, dar kitų - dryžuoti.

Viksvos ypač tinka ten, kur plokščių ir betono labai daug. Jos gali sukurti puikią žaliąją atsvarą ir taip subalansuoti kapo aplinką.Kapams galite rinktis ir kitus augalus, pavyzdžiui, su gražiais lapais, kurie tokiais išlieka ir rudenį. Tarkime, galima sodinti daugiamečius žolinius augalus, pavyzdžiui, viksvas, kurios pasižymi įvairiais gelsvais, rausvais atspalviais, ar yra pasipuošusios dryželiais.

Verta pagalvoti ir apie alūnes, kurių lapeliai gražūs išlieka ne tik rudenį, bet ir žiemos metu. Lapai būna įvairių atspalvių ir raštų – nuo šviesių iki tamsiai vyšninių, taip pat jos labai gražiai žydi elegantiškais žiedais, tačiau didžiausia puošmena – lapai.

123RF.com nuotr./Alūnės.

– Ką manote apie chrizantemas ir viržius? Šie augalai atrodo ypač išpopuliarėję ir dažnai auginami kapuose.

– Chrizantemos yra nuostabus augalas, ir labai smagu matyti, kad floristai jas naudoja ne tik kapams puošti, bet ir įvairioms puokštėms, Tai ištvermingas augalas, kuris ilgai išsilaiko pamerktas, o ir nenusipelnė būti pavadintas tik kapų gėle. Sakyčiau, kad kaip kapų gėlė chrizantema nėra tokia jau tobula, ir į ją reikėtų žiūrėti kaip į vienkartinį papuošimą, ypač, jeigu perkate vazonėlyje.

Šaltuoju metu užklumpa liūtys, šalčiai, todėl ilgainiui jos paruduoja ir atrodo neestetiškai, todėl patarčiau rinktis tvaresnius augalus, kuriuos galima sodinti tiesiai į gruntą, įprasminančius gamtos ciklą. Vietoj to, kad pirktumėte chrizantemas vazonėlyje ir paskui išmestumėte po Vėlinių, rinkitės ekologiškus ir ilgalaikius sprendimus – daugiamečius augalus.

Chrizantemos neauginamos kapuose kaip daugiametės gėlės, nes jos per daug lepios, o sezono metu reiktų ir apkarpyti, kad būtų gražus krūmelis, taip pat neaišku kaip jos iškęstų per žiemą, ar pražystų per Vėlines. Todėl dažniausiai šios gėlės šiltnamiuose auginamos ir perkamos kaip papuošimas.

Shutterstock nuotr./Chrizantemos.

Viržiai – daugiamečiai augalai ir jie puikiai auga Lietuvoje, tačiau jiems reikia užtikrinti tinkamas sąlygas augti. Labai svarbu, kad žemė būtų rūgštoka, nes kitu atveju jie gerai neatrodys. Taip pat viržiai grožiu džiugina rudenį ir žiemą, nes išlaiko savo struktūrą, tačiau pavasarį atrodys neestetiškai. Todėl viržiai retai kada pasirenkami auginti visą laiką kapuose, o dažniau pritaikomi kaip vienkartinis sprendimas rudeniui ir žiemai.

Beje, dabar labai tinkamas metas pagalvoti apie pavasarį. Šiuo metu jūs galite pasodinti augalus, kurie jus džiugins jau pačiomis pirmosiomis pavasario dienomis: pavyzdžiui, įvairius svogūninius augalus – scyles, žemaūges tulpes, krokus, narcizus.

123RF.com nuotr./Viržiai.

– Ką patartumėte žmonėms, kurie neturi laiko dažnai laikytis kapinėse?

– Vieno atsakymo nėra, kadangi kad ir ką pasirinktumėte, nė vienas sprendimas negarantuoja, kad priežiūros nereikės. Pavyzdžiui, skaldele užpiltas ar plokštėmis uždengtas kapas gali pasidengti medžių lapais, spygliais ar nešvarumais ir atrodyti neestetiškai.

Kalbant apie skaldelę, labai svarbu pasirinkti tinkamą plėvelę po ja, kadangi, kaip jau kalbėjome, krenta lapai, gali pradėti augti piktžolės, prikrenta įvairių sėklų, nešvarumų ir kt. Jeigu plėvelė nekokybiška, metams bėgant po ja pradės augti piktžolės ir tada viską sutvarkyti reikės daug laiko ir pastangų. Tačiau net ir kokybiška plėvelė nuo piktžolių neapsaugos, jos augs paviršiuje, tad skaldelę reikės reguliariai keisti ir atnaujinti kas keletą metų.

Patarčiau rinktis natūralias kapų apdailos priemones, taip pat – palikti vietos augalams, kad išlaikytume dinamiką. Juk dažniausiai kapinės yra gamtoje, miškingose vietovėse, todėl kurkime vientisą, prie gamtos derantį vaizdą.

– Ką manote apie dabar populiarėjančius, modernius sprendimus kapuose, kai jie padengiami 3D vaizdais?

– Kapinėse, kaip ir bet kuriose srityse egzistuoja tam tikros mados ir tendencijos, tačiau žmogaus gimimas ir mirtis – natūralus gamtos ir gyvenimo ciklo dalis. Manau, kad reikia orientuotis į tai, kad gyvybės ciklas atsispindėtų ir puošiant kapus. Įvairūs 3D vaizdai, mano nuomone, neprimena natūralumo ir nuosaikumo, atrodo iššaukiančiai, todėl teikčiau pirmenybę akmeniui ar plokštėms, kurios imituoja akmenį, natūraliems paviršiams ir daugiamečiams augalams. Prisiminti išėjusius artimuosius ir išreikšti individualumą galima formomis, mėgstamomis spalvomis, gėlėmis.


Straipsnio komentarai

tikriausiai pastebite2018-10-30
kapų tvarkymas pavirsta pakazuchine absurdo olimpiada, iš ciklo - ką žmonės pasakys...
Kai kam tai pelningas biznis.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
gėda šilokarčiamos laikraštininkams ūūūūūūūūūūūūūūūūūūūūūūūūū2018-10-29
dalintis viena bet kad šilokarčiama apskritai nieko naujo apie savo raj neįdeda o vien tik senienas laiko po tris ar keturis mėn jei ne daugiau tai jų čia toks darbas tai jei neturi korespondentų tai kam toks laikraštis išvis reikalingas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
O2018-10-29
O aš už tai, jog visi dalintųsi su visais įdomiais straipsniais. Ne vieną kartą mačiau šilokarčemos straipsnius ir delfyje ir 15min. Nepatinka - apeik, niekas per prievartą nekiša skaityti. Bo šiais laikais jau žmonės nežino prie ko kabinėtis ir dėl ko piktintis Komentaras patinka Komentaras nepatinka
antiek buki žmonės kad nemoka kapų susitvarkyt 2018-10-29
tik šilokarčiama temoka kaip ikėlus iš kitų žurnalų mokyt savo rajona o patys nieko nesūgiaba
Komentaras patinka Komentaras nepatinka