Meras, pilietis, policija – marinamą bylą prikėlė teismas

2018-11-08, Romualdas Danielius MAŽUTIS

Sakoma, kad ilgas sėdėjimas valdžioje gali sugadinti valdininką: pajunta viršenybę prieš kitus. Bet arogancija nepadeda pelnyti piliečių simpatijų. Nuomonių bangas sukėlė Šilutės rajono savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio elgesys, kai liepos 26 -ą prie Savivaldybės pastato atėmė iš filmuojančio penkiasdešimtmečio šilutiškio, medžių mylėtojo Mariaus Jatkonio mobiliojo ryšio telefoną. Šis pasijuto nukentėjusiuoju, tačiau policijos pareigūnai mero veiksmuose jokio pažeidimo neįžvelgė.

Liepos 26 dieną (ketvirtadienį), apie 16 val. 50 min., prie Savivaldybės pastato paradinės pusės kilęs konfliktas - susijęs su kelių šilutiškių akcija dėl mieste išpjaunamų senų medžių. Kaip sakoma, ne visi medžiai miršta stovėdami. Pamariškių reakcija į tai skirtinga. Vieni žiūri abejingai, kiti pritaria, treti nepatenkinti, net kovon pakilo. M. Jatkonis – individualios įmonės savininkas, smulkus verslininkas, Šilutės patriotas. Jis nori matyti savo miestą gražų, išskirtinį, o miestiečius - aktyvius, jautrius, besirūpinančius ne tik savo asmenine gerove, bet svarbiais laikančius ir bendruomenės interesus. Jam imponuoja architekto Algimanto Petravičiaus asmenybė bei pozicija. Pastarasis savotiškomis priemonėmis bando žadinti, jo akimis, snūduriuojančius šilutiškius.

Minėtą dieną M. Jatkonis viešoje vietoje filmuodamas, kas vyksta, save laikė liudytoju, o ne dalyviu. Meras – viešas asmuo, politikas, partijos  „Tvarka ir teisingumas“ Šilutės skyriaus pirmininkas. Tos pareigos itin atsakingos, reikalaujančios iš asmens bet kokiose aplinkybėse išlikti oriu, nepasiduoti užplūstančioms emocijoms, nesikarščiuoti. Politiko ginklas – laiku ištartas įtikinantis žodis, ne kokia nors išraiška panaudota jėga. M. Jatkonis gina savo nuomonę, kad turėjo teisę filmuoti merą. Pastarasis, regis, galvojo priešingai. Anot M. Jatkonio, tarp jo ir mero V. Laurinaičio kelias sekundes instinktyviai vyko trumpos grumtynės dėl mobiliojo ryšio telefono. Meras buvo stipresnis. Gal M. Jatkonio panaudoti žodžiai „imtynės, grumtynės“ pernelyg išpūsti, bet akivaizdu, kad vyrai pasitąsė ir telefonas  geruoju neatiduotas. Aišku, M. Jatkonis įsižeidė. Juk jis ne vergas, neturi nusilenkti merui ir lementi padėkos žodžius. Nuvylė M. Jatkonį ir policijos pareigūnų reakcija į skandalingą įvykį. Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnas atsisakė pradėti administracinio nusižengimo bylos teiseną dėl mero poelgio, konstatavo, kad padaryta veika neturi administracinio nusižengimo požymių.

Paėmė ar atėmė?

Yra tarp tų žodžių skirtumas?! Žinoma, yra. Bet Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnas rugpjūčio 24 dieną priėmęs nutarimą, kuriuo atsisakė pradėti administracinio nusižengimo bylos teiseną, antrojo žodžio vengė. Nutarime konstatuota, kad meras V. Laurinaitis, paimdamas iš M. Jatkonio šiam priklausantį mobiliojo ryšio telefoną, kaip daiktinį įrodymą dėl galimai neteisėtų pastarojo ir A. Petravičiaus veiksmų, nesiekė pažeisti viešosios tvarkos ar įžeisti asmenis. Paėmęs mobiliojo ryšio telefoną meras iškvietė policiją ir perdavė telefoną pareigūnams, dėl minėtų asmenų veiksmų kreipėsi į policiją. Pašalinių asmenų, kurie būtų pasipiktinę mero V. Laurinaičio veiksmais ir dėl to būtų sutrikdyta viešoji tvarka, nenustatyta.

Vien tik mobiliojo ryšio telefono paėmimas, kaip veiksmas, nėra nedidelio viešosios tvarkos pažeidimo sudėties elementas, kurį numato ANK 481 straipsnis. Matyt, mero autoritetas kažkiek atsiliepė pareigūno pastangoms įžvelgti valdžios žmogaus veiksmuose galimą savavaldžiavimo (ANK 518 str.) pasireiškimą. Meras ne paėmė iš M. Jatkonio rankų telefoną, o atėmė. ANK 518 straipsnis konstatuoja: „Savavališkas tikros ar tariamos savo teisės, kurią ginčija kitas asmuo, vykdymas nesilaikant įstatymuose nustatytos tvarkos, nepadaręs esminės žalos kitų asmenų teisėms ar teisėtiems interesams, užtraukia baudą asmenims nuo 16 iki 60 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 60 iki 140 eurų“.

M. Jatkonio skundas tenkintas iš dalies

M. Jatkonio skundą, kad jis nepripažintas nukentėjusiuoju, išnagrinėjo Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėja Daiva Jazbutienė. Pareiškėjas prašė ištirti mero neteisėtus veiksmus ir skirti jam baudą, įpareigoti atsiprašyti dėl paminto orumo. M. Jatkonio nuomone, konfliktą inicijavo V. Laurinaitis.

Pirmas teismo posėdis įvyko spalio 16 dieną, nutartis paskelbta spalio 25-ąją. Institucijos, priėmusios nutarimą nepradėti administracinio nusižengimo bylos teiseną, atstovas teismo posėdyje nedalyvavo, pateiktame atsiliepime prašė M. Jatkonio skundą atmesti. Pareigūnų lūkesčiai neišsipildė: teisėja nutarė iš dalies tenkinti skundą.

Teismas sutiko su priimto apskųsto sprendimo motyvais dėl to, kad V. Laurinaičio veiksmai nesukelia atsakomybės pagal ANK 481 str. (nedidelis viešosios tvarkos pažeidimas), tačiau iš visos bylos medžiagos matyti, jog jo veikoje yra požymiai nusižengimo, numatyto ANK 518 str. (savavaldžiavimas). O tokias veikas tiria ir išvadas dėl jų daro policija. Todėl būtina atlikti išsamų tyrimą. Teismas panaikino Šilutės rajono policijos komisariato pareigūno nutarimą nepradėti administracinio teisės pažeidimo bylos teisenos, grąžino medžiagą policijos komisariatui papildomam tyrimui atlikti. Ši nutartis gali būti skundžiama nustatyta tvarka per 20 dienų nuo jos paskelbimo dienos.

Kas prieš ką nukels kepurę?

Nestebina, jog Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnas mero veiksmus pateisino. Aukštos pareigos, didesnis turtas žmogui tarsi uždeda nematomą karūną, o eilinio mirtingojo galvelė – be jokios aureolės. Nors ant visų kampų šaukiame gyvenantys demokratinėje visuomenėje, kurs kas kuo bebūtų – visi lygūs prieš įstatymą. To ir M. Jatkonis nori. Tačiau policijos pareigūnai greičiau linkę siūti bylas ir bausti antruosius.

Lietuviško gyvenimo realijos kol kas tokios, kad tarp mūsų šmirinėja vilkeliai, avys ir kiškeliai. Taigi, pilieti, žiūrėk, kur dedi koją prieš žengdamas žingsnį. Daugelis žiūri. Taip lengviau išvengti problemų. Burbantis sau panosėje niekam nepakenks, o burnojantis prieš vėją rizikuoja savo ramybe. Vis dėlto, vienas antras drąsuolis išlenda ir net šį tą laimi. Vadinasi, demokratija dar nepralošta. 

Konfliktinė situacija, kilusi tarp mero ir piliečio, galėjo būti išspręsta paprastai. Neatrodo, kad M. Jatkonis trokšta keršto. Kelis kartus užsiminė apie atsiprašymą. Tikriausiai susitaikymo galimybė nėra išblėsusi. Kas prieš ką nukels kepurę? Pakaktų kelių minučių nuoširdaus pokalbio, rankos paspaudimo. Ar klaidą sunkiau ištaisyti nei padaryti? Daug klaustukų kartais išsirikiuoja žmogaus kelyje. Ne visuomet būtina bylinėtis, užimti tik kietą poziciją dėl kokio pačiam sau netikėto poelgio. Nebent ambicijos statomos aukščiau visko.

Šilutės rajono savivaldybės viršūnėlei – merui, jo pavaduotojui, administracijos direktoriui bei dar keliems asmenims – nelengvos dienos: specialiųjų tyrimų pareigūnai turi įtarimų dėl kai kurių darbelių. Laikas parodys, ką atskleis tyrimas.


Straipsnio komentarai

STT2018-11-09
Butinai issaiskins, kokiu dovanu gavo komisaras nuo Laurinaicio Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Taip2018-11-09
O gal pagaiau paziurekit o gal ir geru darbu padare kap grazu paziureti kaip sutvarkytas parkas kadangi man butinybe judeti tai labai apsidziaugiau koks grazus parkas kaip net is ligonines su negalia turintis zmones atvaziuoja daug kalbames dziaugiames zmoned gal ir padekos zodi reikia istart merui argi galima sitaip jus gal nesate bedu tureje aciu mere ir stiprybes dziaugiuosiu jusu darbais Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ž u l i k ų kapela 2018-11-09
neliečiamasis nekaltutis juk rinkimai artėja balsuokit už angeliukus jum rojų paties po kojų apsileidę iki ausų o dedasi tokie šventi ką išsirinkot tą turit pakaitom kaip putinas su medviedevu taip jakas su laurinaičiu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to Citizen 2,02018-11-08
Suprask, ką daryti komisarui kai gavo nuo mero kyšį - automobilį? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Dff2018-11-08
Nuversim Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tai2018-11-08
kakokit kiek norit,bet kėdės neatimsit. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Na nieko2018-11-08
Gal sikart pasprings meras. Juk visa sutve nutvere STT. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
geda2018-11-08
mūsų kaimo gėda Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Citizen 2.02018-11-08
Nusikaltėlis ėjo gatve ir pamatęs žmogų, griebė jo mobilų telefoną bei nusinešė jį į savo darbą. Visi žino kas yra tas nusikaltėlis, visi matė kaip įvyko apiplėšimas. Net pareiškimas buvo parašytas. Tačiau policija net nesureagavo ir liko visiškai abejinga.

Kaip skamba ši istorija? Absurdiškai? O dabar pakeiskim žodį „nusikaltėlis" į „meras". Va ir gaunam absurdo istoriją. Seniai tokį "merą" reikėjo išpirdolinti iš savivaldybės ir į kaltinamųjų suolą sodinti. Man kaip šilutiškiui GĖDA tokį merą turėti. BŪŪŪŪŪ!!!
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip sekasi laikytis karantino reikalavimų?