Etikos fiasko Šilutės savivaldybėje: grasinimai kumščiais, vairavimas išgėrus...telefonų atiminėjimai iš gyventojų

2018-11-15, Juzefa Eglinskienė
„Tvarkiečių“ V. Pavilonio ir V. Laurinaičio elgesys bus svarstomas etikos sargų.
„Tvarkiečių“ V. Pavilonio ir V. Laurinaičio elgesys bus svarstomas etikos sargų.

Paskutiniai įvykiai Šilutėje parodė tai, kad mūsų rajone yra politikų, kuriems politiko profesinė etika yra tolima kaip kosmoso platybės. Tuo įsitikinta ir lapkričio 6-ąją, kai Šilutės rajono savivaldybės posėdžių salėje vyko Šilutės rajono savivaldybės tarybos opozicijos posėdis. Čia „geriausias“ meras praktiškai kibo į atlapus ir pasiūlė duoti į veidą  dabartiniam merui, kuris save vadina „tikruoju meru“. Politikoje irgi yra tam tikros moralinės normos, kurių nesilaikymas neigiamai veikia ir visuomenę, ir pačią valstybę. Tik, deja, ne visi tai supranta, o gal ir nenori suprasti?

Vienas provokavo, kitas - nesusilaikė

Antradienį Šilutės rajono savivaldybės meras, „tvarkietis“ Vytautas Laurinaitis apkaltino „opozicionierių“ Arvydą Jaką dėl skundų apie autobusų parką, prekybos centrą „Lidl“  inicijavimo.  „Ar tu nori gaut per veidą?“ – pašokęs iš vietos pakeltu tonu pasakė A. Jakas. Tai jis padarė tuomet, kai išgirdo mero jam mestus kaltinimus.  A. Jakas tuoj pat buvo kolegų  nuramintas.

Priminsime, apie ką  čia kalbama ir dėl ko bandyta susipešti lyg vaikams smėlio dėžėje.  Specialiųjų tyrimų tarnybos Klaipėdos valdybos pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba Šilutės rajono savivaldybėje. Spalio 23-ąją iš keturių Savivaldybės vadovų buvo sulaikyti – trys. Tarp jų – Šilutės rajono savivaldybės meras, partijos „Tvarka ir teisingumas“ Šilutės skyriaus pirmininkas  V. Laurinaitis. Vėliau įtariamųjų sąrašas papildytas.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, sulaikytieji, galimai piktnaudžiaudami tarnyba, davė neteisėtus nurodymus Savivaldybės administracijos darbuotojams, Savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovams, kitiems asmenims ir dėl tokių jų veiksmų galimai buvo padaryta didelė žala Savivaldybei. Įtariamųjų darbo ir gyvenamosiose vietose atliktos kratos. Ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras. Dėl STT pareigūnų pradėto tyrimo vis ieškoma kaltų – taip vadinamų skundikų. Pamirštama, kad ne skundikai teršia reputaciją, o patys žmonės. Jei viskas daroma pagal įstatymo raidę, nebūna ką skųsti. Sugrįžtant prie antradienio įvykio,  galima sakyti - vienas provokavo, kitas – nesusilaikė. Ar dera taip elgtis politikams?

Viešoje vietoje atėmė telefoną

Paanalizuokime ir kitus momentus. Liepos mėnesį nuomonių bangas sukėlė Šilutės rajono savivaldybės mero V. Laurinaičio elgesys, kai prie Savivaldybės pastato atėmė iš filmuojančio penkiasdešimtmečio šilutiškio, medžių mylėtojo Mariaus Jatkonio mobiliojo ryšio telefoną. Šis pasijuto nukentėjusiuoju, tačiau policijos pareigūnai mero veiksmuose jokio pažeidimo neįžvelgė. Iki šiol vieni kaltina merą viešosios tvarkos pažeidimu, kiti – atvira telefono vagyste, treti – chuliganišku ir neetišku elgesiu. Šilutės „caru‘ ir dviveidžiu išvadintas V. Laurinaitis teigė, kad savo veiksmuose nieko blogo neįžvelgė, tik paprašė nefilmuoti.

M. Jatkonis viešoje vietoje filmuodamas, kas vyksta, save laikė liudytoju, o ne dalyviu. Meras – viešas asmuo, politikas, partijos  „Tvarka ir teisingumas“ Šilutės skyriaus pirmininkas. Tos pareigos itin atsakingos, reikalaujančios iš asmens bet kokiose aplinkybėse išlikti oriu, nepasiduoti užplūstančioms emocijoms, nesikarščiuoti. Politiko ginklas – laiku ištartas įtikinantis žodis, o ne kokia nors išraiška panaudota fizinė jėga. M. Jatkonis gina savo nuomonę, kad turėjo teisę filmuoti merą. Pastarasis, regis, galvojo priešingai.

Pasiekė teismą

Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnas atsisakė pradėti administracinio nusižengimo bylos teiseną dėl mero poelgio, konstatuodamas, kad padaryta veika neturi administracinio nusižengimo požymių. M. Jatkonio skundą, kad jis nepripažintas nukentėjusiuoju, išnagrinėjo Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėja Daiva Jazbutienė. Pareiškėjas prašė ištirti mero neteisėtus veiksmus ir skirti jam baudą - įpareigoti atsiprašyti dėl paminto orumo. M. Jatkonio nuomone, konfliktą inicijavo V. Laurinaitis.

Teismas sutiko su priimto apskųsto sprendimo motyvais dėl to, kad V. Laurinaičio veiksmai nesukelia atsakomybės pagal ANK 481 str. (nedidelis viešosios tvarkos pažeidimas), tačiau iš visos bylos medžiagos matyti, jog jo veikoje yra nusižengimo požymiai, numatyto ANK 518 str. (savavaldžiavimas). O tokias veikas tiria ir išvadas dėl jų daro policija. Todėl būtina atlikti išsamų tyrimą. Teismas panaikino Šilutės rajono policijos komisariato pareigūno nutarimą nepradėti administracinio teisės pažeidimo bylos teisenos, grąžino medžiagą policijos komisariatui papildomam tyrimui atlikti. Ši nutartis gali būti skundžiama nustatyta tvarka per 20 dienų nuo jos paskelbimo dienos.

Pripažino kaltu, o iš pareigų nesitraukia

Šilutės rajono apylinkės teismas nagrinėjo ir kito „tvarkiečio“ „žygius“ . Teisėja Dalia Zimantienė pripažino politiką Vaidą Povilonį kaltu, skyrė 1 250 eurų baudą ir trejiems metams atėmė teisę vairuoti transporto priemones.

Pernai, rugsėjo 22 dieną, apie 14 valandą, jo vairuojamas automobilis „Audi Allrood“ Uosto gatvėje nuvažiavo nuo kelio ir atsitrenkė į uosto teritorijos metalinę vielos tvorą. Eismo įvykio priežastis – nepasirinktas saugus greitis, neatsižvelgta į kelio sąlygas. Bet pasekmės nebuvo skaudžios:  vairuotojas nesusižalojo, tik apgadino savo mašiną ir du tvoros segmentus (10,50 m), padarydamas bendrovei 60 eurų žalą. V. Pavilonis iš įvykio vietos nuvažiavo nepranešęs apie tai policijai, manydamas, kad tam turi svarų motyvą. Beje, tvora buvo žaibiškai atstatyta. V. Pavilonis savo automobilį paliko bendrovės teritorijoje esančiame angare. Jis teigė, kad eismo įvykio metu buvo blaivus. 1,74 promilės girtumas jam nustatytas praėjus dviem valandoms po įvykio. V. Pavilonį į namus parvežė nepažįstamas asmuo. Ten jo laukė džipo „Nissan Patrol“ pirkėjas. Pirkimo-pardavimo sutartis figūruoja byloje. Ar vyrai „aplaistė“ sandorį degtine? Įdomu tai, kad „Tvarkos ir teisingumo“ partijos narys V. Pavilonis eismo įvykį sukėlė paskutinę savo darbo dieną.

Klaipėdos apygardos teismas patenkino kaltinamojo advokato M. Martinaičio apeliacinį skundą ir nutraukė administracinio nusižengimo teiseną. Automobilio avariją tyrę Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnai nesutiko su tokia bylos pabaiga: komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas, remdamasis tyrimo medžiaga, paprašė, kad ginčą išspręstų Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, kuris spalio 17 dienos nutartimi panaikino Klaipėdos apygardos teismo šių metų vasario 28 dienos nutarimą kaip nepagrįstą ir paliko galioti be pakeitimų Šilutės rajono apylinkės teismo nutarimą, priimtą pernai, gruodžio 18 dieną. 

„Tvarkietis“ V. Pavilonis po šių „nuotykių“ iki šiol eina Šilutės rajono savivaldybės tarybos nario pareigos.  Ne vienam atrodo, kad jų turėtų atsisakyti, mat politikui taikomos visiškai kitokios moralės normos.

Neatvyko į posėdį

Lapkričio 8-ąją rinkosi Šilutės rajono savivaldybės Etikos komisija. Ji turėjo svarstyti Savivaldybės mero ir Tarybos institucijas kompromituojančius faktus, paskelbtus žiniasklaidoje: pradėto ikiteisminio tyrimo dėl Savivaldybės vadovų galimai padarytos didžiulės žalos apgaulės būdu, tarybos nario V. Pavilonio elgesio, kurio kaltė įrodyta Aukščiausiame teisme, o taip pat mero veiksmų - telefono atėmimo iš piliečio viršijant mero įgaliojimus,  šimtmečio bendruomenių sueigos organizavimo, kurio metu iškilo mero viešų ir privačių interesų derinimo klausimas.

Tačiau posėdį ignoravo trys jos nariai – bendruomenės atstovas Aleksas Kvederis, „tvarkietis“ Vaidas Bendaravičius ir socialdemokratas Saulius Vytuvis.  Todėl posėdis buvo nukeltas.


Straipsnio komentarai

š i l u t ė s GĖDA kam ta savivaldybė išvis reikalinga savo gimines išlaikyt 2018-11-19
oi b o m b o s reikia tokiem d a r m a j i e d a m s paprastam žmogeliui kuris aria nuo 6 ryto iki 18 val ir dar vėliau temoka nei minimumo o šitie isikerpėje kėdėse kaip komunistiniais laikais kokius tūkstančius plauna ir sau ne tik algas mokasi bet ir trigubai tiek premijas mokasi o šilutei jokios tvarkos nėra per tą laiką kol jie kirmyje Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Anevas2018-11-17
Patys išsirinkome,jo pyktį ? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nesvarbu 2018-11-17

Visi mūsų Šilutėje merai buvo nekokie, kiek prisimenu Lauzika išeidavo iš aludes Puteles visas girtas kelnes apsimyzes, o dabar turi Kintuose kaimo turizmo sodyba ir marių nusipirkęs, Pozingis Inkakliuose prie Asvos rūmus pasistatė, Jako stovi namas , dabar "caras" mūsų esamas meras ką jis išdarinėja ir kaip galim pasitikėti, kai bus rinkimai ką berinkti, nusibodo toks gyvenimas mums, bet dar tylim visi bet ateiti gali būti visko
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nesvarbu 2018-11-17

Visi mūsų Šilutėje merai buvo nekokie, kiek prisimenu Lauzika išeidavo iš aludes Puteles visas girtas kelnes apsimyzes, o dabar turi Kintuose kaimo turizmo sodyba ir marių nusipirkęs, Pozingis Inkakliuose prie Asvos rūmus pasistatė, Jako stovi namas , dabar "caras" mūsų esamas meras ką jis išdarinėja ir kaip galim pasitikėti, kai bus rinkimai ką berinkti, nusibodo toks gyvenimas mums, bet dar tylim visi bet ateiti gali būti visko
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Rajonas2018-11-16
Žulikų šutvė...
Kas turi prisiimti atsakomybę už tokius žūlikus? Rinkėjai... Pamatai kokį slyvanosi prie rinkimų apylinkės, duodi porą į norį, kad dar labiau pamėlynuotų ir sakai, kad čiuožtų...
Kantrybės taurė pilna.

Baisu darosi ir pagalvoti, kad po kitų rinkimų gali būti tas pats... Taigi mūsų rajono neišmanėliai net nežino kas vyksta, eis ir balsuos toliau, o jeigu dar iš taško ką nors įpils, tai ne tik kad kojomis, bet ir ant rankų nubėgs alkoholiko pareigą atlikti.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kkkkkkkkk2018-11-16
dar balsuokit dar bėkit balsuot už tokius žulikų gaujas greit ir butus atims ne tik mobilius tel Komentaras patinka Komentaras nepatinka
-2018-11-15
saunuoliai vyrai ,taip ir toliau, jus visagaliai. o zmones ka norejo ta ir issirinko ...... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Brudų brudai2018-11-15
Bet tai kodėl pas mus tokių pilna? Kitose savivaldybėse seniai už pakarpos būtų išmesti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
hm2018-11-15
nepatinka neskaityk. aš pvz radau ko negirdėjau Komentaras patinka Komentaras nepatinka
m2018-11-15
ponia žurnaliste, parašykit ką nors naujo, jūsų žinios seniai jau aprašytos Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?