Šilutės boksininkai namuose savo gerbėjų nenuvylė

2018-11-23
E. Skurdelis – šaltakraujiškas ir techniškas kovotojas, nesunkiai prasiveržęs į finalą ir tapęs šalies čempionu.
E. Skurdelis – šaltakraujiškas ir techniškas kovotojas, nesunkiai prasiveržęs į finalą ir tapęs šalies čempionu.

Ringas – dvikovų kvadratas už storų baltų virvių, nušviestas prožektorių. Čia lipama kumščiuotis pagal taisykles, mūvint sunkias pirštines. Bokse lygiųjų nebūna, bet kartais žiūrovai ploja ir pralaimėjusiam. Vydūno gimnazijos sporto arenoje keturias dienas vykusiame Lietuvos bokso čempionate žiūrovų džiaugsmui „žaibais trankėsi ir šilutiškių pirmosios pirštinės: čempionų titulus pelnė Edgaras Skurdelis, Vytautas Balsys, Robertas Jokulys, Lina Miklovytė ir Austėja Aučiutė, sidabro medalį iškovojo Deividas Girulis, bronzos – Marius Kontrimas ir Alina Meilutytė. Pamariškių treneris Vincas Murauskas pagerbtas už nuopelnus šalies boksui – Kūno kultūros ir sporto departamentas (KKSD) apdovanojo Sporto garbės komandoro ženklu, kurį įteikė Lietuvos bokso federacijos (LBF) prezidentas Darius Šaluga.

Romualdas Danielius MAŽUTIS

Čempionatas mūsų mieste surengtas antrą kartą po 16 metų pertraukos. Jį aptarnavo 16 tarptautinės ir nacionalinės kategorijos teisėjų. Organizatoriai pasistengė, kad viskas vyktų sklandžiai - nuo iškilmingos atidarymo ceremonijos iki apdovanojimų finalo dieną. Erdvi sportinė arena, „Pamario” pučiamųjų orkestras, tviskančios „Atėnės” šokėjos, sveikinimo kalbos. Netrūko muzikos, spalvų, geros nuotaikos ir pačiame ringe. Rūpesčiai, išlaidos teko vietos valdžiai, rėmėjams-verslininkams, o žiūrovai  džiaugėsi nemokamu įėjimu ir bekompromisėmis kovomis. Varžybų vyr. teisėjas Kęstutis Bagdonavičius (Kalvarija), paklaustas, ar turi pastabų dėl organizacijos, tik gyrė šilutiškius: viskas čia pat, viskas vietoje, techninis čempionato aptarnavimas be trikdžių, žodžiu, aukštas lygis. O ringe jam labiausiai patiko, kaip šilutiškis Deividas Girulis (svorio kategorija iki 69 kg), atstovaujantis ir Klaipėdą, jau pirmajame raunde stipriais smūgiais du kartus parklupdė Dzūkijos viltį, alytiškį Vilių Ališauską ir greitai laimėjo kovą.

Vyrai „geležiniais“ kumščiais

Stipriai smūgiuoti išmokstama per bokso treniruotes. Dar geriau, kai tai įgimta – belieka nugludinti smūgį. Čempionato ringe matėme tokių vyrų-ąžuolų. Lietuvos boksas jais turtingas nuo seno. Beje, pirmąsias pirmenybes Kaune dar 1923 metais organizavo Steponas Darius, vėliau išgarsėjęs kartu su Stasiu Girėnu tragišku skrydžiu iš JAV per Atlantą. Klaipėdietis Juozas Vinča yra nugalėjęs Latvijos ir Estijos čempionus, tapęs geriausiu tarpukario boksininku-profesionalu. 1932-1933 metais pasaulio bokso sunkaus svorio čempiono titulą iškovojo Juozas Šarkis-Žukauskas.  Jis 15 raundų kovoje įveikė pasaulio čempioną, vokietį Maksą Šmelingą. Sovietmečiu Lietuvą garsino visa plejada ringo meistrų: Algirdas Šocikas, Ričardas Tamulis, Algimantas Zurza, Danas Pozniakas, Juozas Juocevičius, Vitalijus Karpačiauskas ir daugelis kitų. Stiprūs vyrai iš Lietuvos niekur nedingo, tą parodė ir šių metų čempionatas. Į ringą lipo 54 vyrai ir 15 moterų. Tiesa, trims merginoms aukso medaliai buvo užkabinti  be kovos, nes jų varžovės atsisakė boksuotis. Tarp vyrų tokių nebuvo. Ypač stipriais smūgiais varžovus „kūlė“ pasvalietis Saimonas Banys, pamariškiai Robertas Jokulys, Deividas Girulis, Vytautas Balsys. Užtikrintai kelią aukštyn skynėsi ir Edgaras Skurdelis, Jonavos atstovas Alanas Plavko.

Ringe – varžovai, už ringo – draugai

Tokiais būti boksininkams linkėjo jų prezidentas D. Šaluga. Gražu buvo žiūrėti, kaip po sunkios kovos buvę varžovai kartais apsikabindavo, paplekšnodavo vienas antram per pečius. Ketvirtfinalyje šilutiškis Marius Kontrimas (52 kg) nugalėjo Mantvydą Matlauską (Kalvarija), tačiau pusfinalyje pralaimėjo Mariui Vyšniauskui (Panevėžys), šalies čempionui. M. Kontrimas neblogai laikėsi, atakavo, tačiau panevėžietis buvo labiau patyręs. Pamariškis Kęstutis Nemanius (81 kg) aktyviai pradėjo ketvirtfinalio kovą su vilniečiu Vaidu Maciulevičiumi, kuris buvo priverstas trauktis. Deja, 2-3 raunde šilutiškis išsikvėpė ir iniciatyvą perėmė varžovas. Teisėjai pergalę skyrė vilniečiui. Užtat Deividas Girulis (69 kg) nepaliko jokių šansų marijampoliečiui Gustui Giraičiui, kuris antrame raunde praleido stiprų smūgį į galvą ir kova buvo nutraukta. Kitą dieną pusfinalyje D. Girulis tokia pat maniera jau pirmajame raunde du kartus pasiuntė į nokdauną alytiškį Vilių Ališauską. Nesunkiai savo pranašumą įrodė ir E. Skurdelis (57 kg) nugalėjęs Klaidą Juozaitį iš Panevėžio. Edgarui užteko ir pirmojo raundo. Robertas Jokulys  (91 kg) pusfinalyje „iškirto“ kaunietį Marių Blaževičių . Labai grėsmingai boksavosi kairiarankis pasvalietis Saimonas Banys (69 kg), mėgstantis įsprausti varžovą į ringo kampą ir apipilti triuškinamų smūgių kruša. Ketvirtfinalyje jis vienbalsiu teisėjų sprendimu įveikė vilnietį Domantą Arvasevičių, o pusfinalyje pirmajame raunde nokautavo vilnietį David Ratovič. Davidas pats nebeatsistojo, išsvirduliavo prilaikomas draugų.       

Finalas – prognozių patikrinimo diena

Panevėžio rajono lengvasvoris boksininkas Marius Vyšniauskas (52 kg) taškais įveikė kaunietį Mindaugą Stanionį ir rekordinį, 15-ąjį kartą tapo šalies čempionu. Šilutę ir Kauną atstovaujantis E. Skurdelis (57 kg), pademonstravęs technišką boksą, nugalėjo kaunietį Gilviną Lukošiūną – 5:0. Tai buvo 103 -oji Edgaro kova ir 74-oji pergalė. Tarp vyrų, sveriančių iki 63 kg, Alanas Plavko (Jonava) rezultatu 5:0 įveikė klaipėdietį Mantą Dužiną. Alano kovos maniera kiek panaši į mūsų garsaus kraštiečio, Londono olimpiados bronzos medalio laimėtojo Evaldo Petrausko kovos stilių. Žema stovėsena, linkčiojimai korpusu, daug smūgių šoniniu kabliu. Pernykštį šalies bronzos čempionato medalį A. Plavko iškeitė į auksinį.

Žiūrovai  laukė D. Girulio (69 kg) ir S. Banio dvikovos. Abu aukštoki, gerai fiziškai bei techniškai pasiruošę, abu trenkia „kaip iš patrankos“. Ringe tokie smūgiai kurį laiką buvo abipusiai, bet trečiajame raunde Saimonas užvožė taip, kad Deividas susvyravo - nokautas. Šilutiškių sirgalių nuotaikas pataisė Vytauto Balsio (75 kg) pergalė prieš kaunietį Kristupą Ivanauską – 5:0. Vytautas atstovauja Šilutę ir Kauną. Jis kelis kartus pasiuntė varžovą į nokdauną. Tarp vyrų, sveriančių iki 81 kg, čempiono titulą apgynė kaunietis Paulius Zujevas surėmęs pirštines su kauniečiu Ąžuolu Zube. Gražią staigmeną pateikė šilutiškis Robertas Jokulys (91 kg) atkaklioje kovoje nugalėjęs daugkartinį Lietuvos čempioną, 29 metų Tadą Tamašauską (Vilnius) -  3:2.  O sunkiausių vyrų dvikovą (+91 kg) laimėjo kaunietis Mantas Valavičius, įveikęs klaipėdietį Vladislav Nedzveckij. Abu kovotojai buvo atsargūs. Mantas čempionu tapo ketvirtąjį kartą.

Čempionato komentatorius – M. Budraitis.

Ringe – ponios ir panelės

Moterų kovų nebuvo daug. Didesnio įspūdžio jos nepadarė. Kelios net nesivargino lipti į ringą ir atsisakė kovų stipresnių varžovių naudai. Šilutės bokso klubo „Kovotojas“ pajėgi boksininkė Austėja Aučiutė (64 kg), turinti ir tarptautinių varžybų patirties, čempione tapo be kovos. Jos varžovė iš Kėdainių Eglė Vasiliauskienė nepanoro suremti pirštinių. O penkis kartus Lietuvos čempionė, šilutiškė Lina Miklovytė (54 kg) lengvai nugalėjo vilnietę Viktoriją Arlauskaitę. Pamariškė Alina Meilutytė pralaimėjo pirmąją kovą taškais kaunietei Gajanei Taujanytei ir liko trečia. Finale G. Taujenytė rezultatu 5:0 įveikė Kristiną Normantienę (Naujoji Akmenė). Kaunietė buvo techniškesnė, smūgiuodavo tiesiais smūgiais, nors ir silpnokai.

Apdovanojimai

Graži ir ištęsta ceremonija su pauzėmis finalų dieną. Sportininkams ir jų treneriams - medaliai, čempionams – šakočiai,  rožės, diplomai. Apdovanojimai vyko ant specialios, pusapvalės pakylos, filmuotojų ir fotografuojančiųjų  taikiklyje, žiūrovų dėmesio centre. Čempionams ir prizininkams medalius kabino garbingi svečiai: Seimo nariai A. S. Nausėda, R. Žemaitaitis, Šilutės rajono savivaldybės meras V. Laurinaitis, UAB „Žibai” vadovas S .Kazlauskas, Šilutės ŽŪM direktorius A. Abromaitis. Savivaldybės dovanų nusipelnė  prie čempionato organizacijos daug prisidėję: Šilutės sporto mokyklos direktorius A. Lileikis, bokso treneris V. Murauskas. LBF prezidentas D. Šaluga dėkojo šilutiškiams už svetingą priėmimą, dideles pastangas, energiją, kad viskas vyktų sklandžiai. Ar tik nebus išgirstas mero V. Laurinaičio kvietimas ir kitų metų šalies bokso čempionatą surengti Šilutėje? Tai būtų trečias kartas!  Tarptautiniai teisėjų sertifikatai įteikti AIBA dviejų žvaigždučių kursus išlaikiusiems kauniečiui Audriui Gudomskiui ir klaipėdiečiui Sergėjui Rudenkovui, nacionalinės kategorijos teisėjo diplomas įteiktas pamariškiui Vytautui Balsiui, kurio bendravardis sūnus tapo Lietuvos čempionu.      


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?