Politiką įspraudė į kampą – pripažino savo kaltę

2018-12-15, Sergėjus GVILDYS
Etikos sargų akiratyje -Šilutės rajono savivaldybės tarybos nariai V.Pavilonis (kairėje) ir A.Jakas . S.Gvildžio nuotr.
Etikos sargų akiratyje -Šilutės rajono savivaldybės tarybos nariai V.Pavilonis (kairėje) ir A.Jakas . S.Gvildžio nuotr.

Aristotelis, senovės graikų filosofas (384–322 m. pr. Kr.), padaręs didžiulę įtaką vėlesnių epochų politikos mokslui, aprašo, kad politikos mokslas susideda iš trijų dalių: etikos, politikos bei valdymo. Etika sudaro neatskiriamą politikos mokslo dalį. Dabartinės kadencijos Šilutės politikai ne visi etikos pagrindų mokykloje mokėsi. Galima drąsiai daryti tokią išvadą.

Šventų nėra

Jau rašėme, kad  lapkričio 29-ąją Šilutės rajono savivaldybės posėdyje pritarta komisijos sudarymui dėl grupės tarybos narių teikimo pradėti Šilutės rajono savivaldybės tarybos nario Vaido Pavilonio įgaliojimų netekimo procedūrą. Politikas  po skandalingų išlydėtuvių iš darbo išvartė Šilutės uosto tvorą, pasišalino iš įvykio vietos, buvo sulaikytas neblaivus ir galiausiai Teismo sprendimu buvo  nubaustas.  Šilutės apylinkės teismas jam paskyrė per 1 200 eurų baudos ir trejiems metams atėmė teisę vairuoti transporto priemones. Šiuos „žygdarbius“ turi įvertinti sudaryta komisija, kurios vienas iš narių yra „tvarkietis“ Steponas Kazlauskas.  Abejonės dėl pastarojo moralinės kompetencijos dalyvauti tyrime iškilo „valstietei“ Lijanai Jagintavičienei, mat politikas pats neseniai sėdo už vairo neblaivus. Jam paskirta 289 eurų bauda. Taip pat buvo netekęs teisės vairuoti 12 mėnesių.

Abejonę „išsklaidė“ pats tarybos narys: „Visame rajone nėra nė vieno švento“. Taigi, šventų gal ir nėra, tačiau tvarkingų ir blaivių vairuotojų, neturinčių nuobaudų tikrai daug. Tokie politiko postringavimai parodė tikrąjį moralės supratimą. Nejau tampa norma, kad tautos išrinktieji vairuoja girti, varto tvoras, o pakliuvę, kaip unguriai vartosi:„ Kas čia tokio?

Svarstė politikų elgesį

Posėdžio metu žodį tarė Etikos komisijos pirmininkas Jonas Jatautas. Jis informavo, kad komisija svarstys ne vieno politiko elgesį.

„Politikui taikomos visiškai kitokios moralės normos. Pareigos itin atsakingos, reikalaujančios iš asmens bet kokiose aplinkybėse išlikti oriu, nepasiduoti užplūstančioms emocijoms, nesikarščiuoti. „Nesieju ateities su „mužikynu“.  „Mužikynas“ - Šilutės rajonas. Taip sakė viešai opozicijos narys,  Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys Arvydas Jakas.  Tiesa, galima daryti ir prielaidą, kad jis linkęs į sukčiavimą, mat skolinasi lėšas, o žmonės negali niekaip jų atgauti. Politikas net kažkada pasakė: „Kam skolos, o kam investicijos“.  Prašau Etikos komisijos apsvarstyti rajono tarybos Arvydo Jako pasisakymus, poelgius,  įvertinti jo nuopelnus skolinantis lėšas ir jų negražinant. Žmonės prašo, o jis....“, - tarybos posėdžio metu pateikė prašymą L. Jagintavičienė.

Etikos komisijos pirmininkas patikino, kad tai bus padaryta ir A. Jakas privalo ateiti į komisijos posėdį pasiaiškinti.

Į posėdį neatvyko

Šį kartą Etikos komisijos narių užteko tam, kad posėdis įvyktų. Dėl nežinomų priežasčių V. Povilonis neatvyko ir klausimas dėl jo elgesio liko neišspręstas. Pasak komisijos pirmininko, kitas svarstytas politikas  A. Jakas  pripažino, kad yra susipažinęs su Valstybės politiko elgesio kodeksu ir sutiko, kad kodeksą pažeidė, nesilaikydamas padorumo, pagarbos žmogui ir pavyzdingumo principų.

„Komisija nutarė, kad politikas turi viešai atsiprašyti dėl savo elgesio. Etikos komisija nėra teismas, prokuratūra ar policija. Komisijos galios yra apibrėžtos įstatymu. Gyventi, dirbti ar tarnauti žmonėms vadovaujantis etikos principais yra sunkiausias išbandymas žmogui. Todėl etikos komisija ir reikalinga, kad politikams primintų jų misiją. Aš džiaugiuosi, kad pagaliau pavyko visus komisijos narius įtikinti, kad mes giname principus, o visa kita yra teisėsaugos organų reikalas“, - po komisijos posėdžio kalbėjo J. Jatautas.

Taigi, esančio tautos priekyje elgesys, gyvenimo būdas bei politinė, t. y. darbinė veikla, tiesiogiai veikia piliečių mąstymą, emocijas, jų valią, suteikia arba atima viltį. Nenuginčijama - etika susideda iš vertybių. Jeigu politikas jas turi, jis tuo pačiu turi galimybę jas parodyti bei pasiūlyti savo rinkėjui. Gali parodyti, kokiomis vertybėmis vadovaudamasis jis kuria įstatymus. Jeigu neturi jokių vertybių arba jas turi iškreiptas – tą jo rinkėjui irgi tenka pamatyti, sužinoti ir susieti su savo asmeniniu išgyvenimu. Seka nusivylimas, nepasitikėjimas, netikėjimas, apmaudas ir baimė, nes apie tai nėra drąsu prabilti, geriau tylėti ir kentėti – dėl savo pačių ramybės ir bausmės išvengimo.


Straipsnio komentarai

Jergau2018-12-17
Apgailėtina...MUžikynas - kaip liežuvis gali apsiversti taip pasakyti,kai užimi tokias pareigas? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
o.o2018-12-17
Mūsų merai neeiliniai,
Vagia, rėkia smarkiai,
Vienas telefoninis vagis,
Kitas įsistatęs kiaulės akis.

Jeigu meru tu ir tapsi,
Ir girdėsi kaip ten centai kapsi,
Pinigų gal apturėsi,
Skolas tu išmokėsi.

Bet nebūk kaip dabartinis meras,
Piktas, it nukirstas medžio keras,
Telefonus gatvėje atiminėja,
Baudas centais atidavinėja.

Mužikyną valdyt ne pyragai,
Čia ne skolininkui dėti ragą,
Rankos čia nelūžta paprastai,
Nepadės ir kastuvai.


Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Aha2018-12-16
Ant tiek zemai nusiristi, kad vadovauti muzikynui. Tik kiaule zydrom akim gali vadovauti muzikynui. O ta kelio atkarpa, kur sulauze ranka, muziko kelias. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Valdas2018-12-16
Nuo seno buvau uz p. Jaka, visada visur ji palaikiau, pro pirstus ziurejau i visokius kaltinimus ir panasiai nes kas is musu nera ko pridares. Bet kai musu krasta ishvadino muzykynu ir gyventojus muzikais tai as kazaip galutinai juo nusivyliau Komentaras patinka Komentaras nepatinka
aukštai šoksi žemai krisi ar ne taip pone LIJANA 2018-12-16
ko šilo karčiama ištrina komentarus kąąąąąąą taip padlaižauja j a k u i neįlysit su tokių padlaižavimų į partija žmonės turi savo nuomone o ne šilokarčiama nurodo ką jiem rinktis aš žinau kas blokuoja mano komentarus ši pone toli nenuvažiuos su tokiom šunybėm Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..nulis2018-12-15
..jakui garbe turi mieste kelio ruoza ir kelio zieda.. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Draugelis2018-12-15
Kaip dėl sulauzitos rankos reikalai,kiek kainavo viską pertepti Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Principe - mužikynas,2018-12-15
kai nuogam nuo bitkoinų niekaip neužsiveria klynas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tai ta prasme2018-12-15
politikas viešai savo kraštą ir jo gyventojus išvadino mužikais ir vis dar valdžioje sėdi... jūs rimtai? Šilutė - stebuklų kraštas, kai pagalvoji
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?