Šilutėje viešėjo kraštietis rašytojas Harry Schmeil iš Vokietijos

2014-09-30, Edvardas LUKOŠIUS
Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis susitiko su H. Schmeil (trečias iš dešinės), jo žmona ir bendrijos „Heide“ pirmininke Gerlinda Stungurienė (pirma iš kairės) bei vokiečių kalbos mokytoja, vertėja Liuda Toleikiene.
Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis susitiko su H. Schmeil (trečias iš dešinės), jo žmona ir bendrijos „Heide“ pirmininke Gerlinda Stungurienė (pirma iš kairės) bei vokiečių kalbos mokytoja, vertėja Liuda Toleikiene.
Praėjusį šeštadienį, rugsėjo 20 d., „Heide“ bendrijos namuose vyko Harry Schmeil iš Vokietijos, Zevein miesto, knygos „Baimė prieš naktį“ („Angst vor der Nacht“) lietuvių ir vokiečių kalbomis pristatymas, dalyvaujant pačiam knygos autoriui. Renginį vedė „Heide“ bendrijos pirmininkė Gerlinda Stungurienė. Knygos ištraukas skaitė Liuda Toleikienė.

O antradienį, rugsėjo 23 d., Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis susitiko su H. Schmeil, jo žmona ir bendruomenės „Heidė“ atstovais.
 
Knygoje „Baimė prieš naktį“ pasakojama istorija, apie pabėgimą iš gimtojo krašto 1944 m., kuris truko trejus metus. Knygos autorius yra gimęs 1944 m. kovo 9 d. Šėriuose (Scheeren), netoli nuo Juknaičių, tuomečiame Klaipėdos krašte. Istorija kupina dramatiškų įvykių ir likimų. Prievartinė emigracija buvo išsigelbėjimas ir sunkus išmėginimas žmonėms, ėjusiems per Rytprusių kraštą.

„Baimė prieš naktį“

Knygos autoriui prievarta palikusiam gimtąjį kraštą tuo metu buvo vos penkeri metukai. Tačiau H. Shmeil atmintyje išliko ankstyvoje vaikystėje išgyventi prisiminimai apie karo baisumus. Mažojo berniuko bėgimas iš gimtojo krašto truko trejus metus.

Harry užaugo kruopščiai puoselėjamame tėvų kieme - Šėriuose (Scheeren). 1944 metų vasarą viskas pasikeitė: Schmeil šeima tapo bėgliais, o nuo to prasidėjo mažojo berniuko iš Rytų Prūsijos kančia.

Baisūs karo paveikslėliai bei scenos neaplenkė jo ir išliko iki šiol. Užsimerkęs jis vis dar mato liepsnojantį  Königsberg, kaip žmonės miršta. Jis prisimena ir kaip jautėsi jauni vyrai, vaikai atskirti nuo savo šeimų. Visi tuomet kentė alkį ir troškulį. Eidami per lavonus, bijodami mirties žmonės tikėjo pergale, šviesia ateitimi, tačiau pateko į „mėsmalę“ – tarp frontų. Vaikams teko stebėti prievartavimus, žudynes.
 
Knygoje autorius aprašo savo vaikystėje ir jaunystėje patirtą psichologinę prievartą, kaip žmonės kentė nacių terorą.

Pasak knygos „Baimė prieš naktį“ autoriaus, ši knyga dar nebaigta. Jau parašyta apie 70 procentų antros šios knygos dalies.

Mero ir svečių iš Vokietijos susitikimas
 
Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis rugsėjo 23-iąją susitiko su H. Schmeil, jo žmona ir Šilutės rajono vokiečių kilmės gyventojų bendrijos „Heide“ pirmininke Gerlinda Stunguriene bei vokiečių kalbos mokytoja, vertėja Liuda Toleikiene.
 
Zevein miesto seniūno vardu autorius knygą „Baimė prieš naktį“ padovanojo bendruomenei ir merui. Jis turi viltį, kad šie du panašaus dydžio miestai palaikys bendradarbiavimo ryšius, kurie bus naudingi ir Šilutei, ir Zevein miestui. Atsidėkodamas svečiams meras V. Laurinaitis svečiui įteikė knygą „Heydekrug“ , kurioje – Šilutės vaizdai atvirukuose.
 „Mes džiaugiamės ir mielai priimame svečius iš Vokietijos, kurių šaknys yra čia, pamario krašte. Kažkuria prasme mūsų tautų istorijos yra panašios, tiek lietuvių, tiek čia gyvenusių vokiečių. Vieni buvo vežami į Rytus, kiti turėjo trauktis į Vakarus“, – kalbėjo Šilutės rajono savivaldybės meras V. Laurinaitis.
 
Svečiai džiaugėsi vis gražėjančiu Šilutės miestu, maloniais žmonėmis. „Grįžę pasidalinsime įspūdžiais su mūsų bendruomenės nariais apie šį nuostabų kraštą ir patirtus puikius įspūdžius bei skatinsime savo bendruomenės narius atvykti ir jį pažinti“, – žadėjo jie.
 
Išvykdami svečiai padėkojo merui už malonų priėmimą, palinkėjo laimės ir sėkmės visai Šilutės bendruomenei.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio skiriate paramai?