Pristatyta oficiali prognozuojamos pensijos skaičiuoklė: kaip ja naudotis?

2019-01-08

Atnaujinus antros pakopos pensijų kaupimo sistemą gyventojams atsivėrė galimybė iki 2019 m. birželio 30 d. apsispręsti, ar kaups prisidėdami po 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio valstybei remiant po 1,5 proc. nuo šalies vidutinio atlyginimo. Šis sprendimas ateityje gali lemti galutinį pensijos dydį.

Norint palengvinti gyventojų apsisprendimą buvo sukurta prognozuojamos pensijos skaičiuoklė, apytiksliai nurodanti būsimą senatvės pensiją gyventojui pasirinkus įvairius variantus – tiek kaupti, tiek nekaupti. Skaičiuoklė taip pat įvertina asmens elgseną iki 2019 m. – ar žmogus kaupė, po kiek kaupė, ar buvo sustabdęs kaupimą 2013 m.

Jeigu prie skaičiuoklės prisijungiama per elektroninę bankininkystę, vieninteliai duomenys, kuriuos reikia įvesti – tikėtinas darbo užmokestis ir pensijų fonduose sukaupta suma, jeigu asmuo iki šiol kaupė.

Skaičiuoklė automatiškai pateikia duomenis apie amžių, lytį, įgytą pensijos socialinio draudimo stažą, „Sodros“ pensijos apskaitos vienetų skaičių.

Ši skaičiuoklė yra vienintelė oficiali prognozuojamos pensijos skaičiuoklė, dėl kurios sutarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, „Sodros“, Lietuvos banko, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos bei Pensijų fondų dalyvių asociacijos ekspertai.

„Prognozuojamos pensijos skaičiuoklė parengta siekiant palengvinti gyventojų apsisprendimą, ar dalyvauti antros pakopos pensijų kaupimo sistemoje. Bendro recepto, kaip reikia elgtis, nėra, nes kiekvieno žmogaus situacija yra skirtinga. Turime įvertinti šiuo metu gaunamas ir ateityje prognozuojamas pajamas, kiek esame jau sukaupę, jei kaupėme iki šiol, dar svarbu atsižvelgti į tai, kiek metų liko iki senatvės pensijos amžiaus. Visa tai įvertinti padės ši skaičiuoklė“, - teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas Marijus Kalesinskas pažymėjo, kad antrosios pakopos dalyviai pirmą kartą buvo įtraukti į prognozuojamos pensijų skaičiuoklės kūrimą. Pasak jo, pensijų kaupimo pertvarka dažnam žmogui yra labai sudėtinga, todėl prognozuojamos pensijos skaičiuoklė yra geras įrankis apsisprendžiant, ką rinktis.

Skaičiuoklės scenarijai

„Skaičiuoklę kūrė kelių institucijų ekspertai, kurie susitarė dėl vienodų ekonominės raidos prielaidų tiek prognozuojant „Sodros“ senatvės pensiją, tiek ir pensijų fondų investicinę grąžą bei sumas, kurios galėtų būti sukauptos. Labai svarbu, kad šios prognozės paremtos Finansų ministerijos, Europos Komisijos, kitais akademiniais įmanomai nešališkais šaltiniais“, – sako „Sodros“ vyriausioji patarėja Julita Varanauskienė.

Gyventojai skaičiuoklę gali rasti puslapyje www.sodra.lt rubrikoje „Skaičiuoklės“, taip pat interneto svetainėje www.KIEK.lt. Tokiu atveju naudotojui tektų įvesti keletą asmeninių duomenų, tokių kaip sukauptas stažas, įgyti apskaitos vienetai, dėl kaupimo netektų apskaitos vienetų skaičius, „Sodros“ pervestų įmokos į pensijų kaupimo fondą vertė. Visus šiuos duomenis galima rasti asmeninėje „Sodros“ paskyroje gyventojui.

Vis dėlto rekomenduojama ir prie pačios skaičiuoklės jungtis tiesiogiai per asmeninę „Sodros“ paskyrą gyventojui. Tuomet asmeniniai duomenys bus įkelti automatiškai, o gyventojui pačiam tereikės įvesti tikėtiną arba gaunamą darbo užmokestį bei iki šiol fonde jau sukauptą sumą, kurią galima sužinoti savo kaupimo bendrovėje.

Skaičiuoklėje pateikiami keturi scenarijai. „Sodros“ senatvės ir antros pakopos fonde sukauptos pensijos prognozę, jeigu žmogus iškart kaups 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio arba jeigu pradės kaupti su pereinamuoju laikotarpiu – nuo 1,8 proc. savo darbo užmokesčio.

Taip pat apskaičiuojama prognozuojama pensija, jeigu žmogus neterminuotai sustabdys kaupimą ir lėšas paliks fonde iki senatvės pensijos amžiaus, bei ko būtų galima tikėtis  nutraukus pensijų kaupimo sutartį, o visas sukauptas lėšas pervedus „Sodrai“. 

Svarbu pažymėti, kad skaičiuoklėje pateikiama būsimos pensijos prognozė yra orientacinio pobūdžio. Prognozuojamo dydžio „Sodros“ senatvės pensija ar išmokų iš pensijų fonde sukauptų lėšų dydis nėra garantuojami – šie dydžiai gali būti didesni, gali būti ir mažesni, priklausomai nuo ekonominių, demografinių ir teisinių aplinkybių.


Straipsnio komentarai

.. to įdomu2019-01-12
nedaryk klaidos įžeidinėdamas beraščius einšteininius Ostapininkus ir jų neperkandamą aritmetiką, kuri pagrįsta tik kelėnais tupinčiais ant kelio iškloto gerais ketinimais. Ta prasme kad yra tokia įdomi vergovinė santvarka, kuri apipavidalinta kaip demokratija, atseit tu ir kaltas nes prabalsavai, arba kad ne prabalsavai. Ta prasme kad vergai net nežino kas jų šeimininkai. jie turi gradines su kuriomis jie supančioti kaip guliveriai: darbas, gyvenamas plotas, mokesčiai, giminės, kalba, tt. Tad jiegu vergams kažkas pradeda nebesusiprasti tada bando kažkaip susivokti kokia tokio dirbtinai beprasmio gyvenimo prasmė jie turi ieškoti kažko ko nepametę - besmegeniai zombiai kuriems reikalinga smegenys, kaip baidyklė nuo kurios visi bėga. Jiems yra duoti konservuoti dirbtiniai pakaitalai - knygos, bibliotekos, internetas, enciklopedijos, linkomanija, tt. Bet tame ir esmė kad zombis elgiasi neadekvačiai ir tada yra visokiausi svertai ir resursai kad komandiruoti tą baidyklę į paskutinę kelionę - krematoriumą. kas liečia pensiją yra panaudota lygiai tos pačios metodikos ir sanpratos kaip ir su dangumi ir pomirtiniu gyvenimu pas smaluotų biudžetų kryžiuočius. Ne tau martynai mėlynas dangus, ne tau berneli rožėms klotas kelias. Jie pradeda gyventi tavo pomirtinį gyvenimą iš karto, kirsdami tokį maistą sidabriniais šaukštais dar būdami lopšyje apie kokį tu negali net pasvajoti net dirbdamas lopšelyje. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
įdomu2019-01-08
svetimi skaičiuoja svetimus pinigus. Valstybė turi rūpintis ...kas čia per fondai...iš tų pačių pinigų sau algas ir premijas mokasi, kongresus ir balius organizuoja...tranai - parazitai.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek Jums tenka laukti vizito pas šeimos gydytoją?