Psichikos sveikatos gerinimui bus skiriama daugiau dėmesio

2019-01-15

eimas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pateiktam Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo sudaromos geresnės sąlygos psichikos sveikatos priežiūrai, įvedamas aiškesnis teisinis reguliavimas, numatomi pagrindiniai psichikos sveikatos priežiūros principai, visuomenės psichikos sveikatos priežiūros pagrindai.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, nuo šiol bus dedamos visos pastangos, kad psichikos ir elgesio sutrikimų turinčiam žmogui būtų suteikiama visa reikalinga pagalba, o medikamentinis gydymas skiriamas tik kraštutiniu atveju. Tokio sprendimo tikslingumą patvirtina ir Pasaulio sveikatos organizacija, kuri išskiria psichoterapiją, kaip vieną iš privalomų ir labai svarbų modernios psichikos sveikatos priežiūros komponentų, be kurio neįmanoma reali pacientų teisių apsauga ir jų gyvenimo kokybės gerinimas.

„Tad įstatymu numatoma, kad bus taikomas minimalios intervencijos principas. Tai reiškia, kad tais atvejais kai pacientui nereikia skubaus gydymo vaistais, invazinių ar intervencinių procedūrų, teikiant psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, pirmiausiai taikomos nemedikamentinės priemonės (psichologinis konsultavimas, psichoterapija), o jų nepakankant – gydymas vaistais. Tai yra labai svarbu, nes statistika rodo, jog Lietuvos žmonėms per dažnai skiriami psichiką veikiantys ir priklausomybes sukeliantys vaistai, nors realiai efektyvią pagalbą suteikti galima ir kitais būdais“, – sako ministras A. Veryga.

Iki šiol Lietuvoje dėl nepakankamo reglamentavimo, ribotų žmogiškųjų išteklių lengviems psichikos ir elgesio sutrikimams gydyti nebuvo galimybės juos aprėpti ir tinkamai suteikti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, taikant minimalios intervencijos priemones.

Taip pat iki šiol įstatymais buvo nepakankamai aiškiai reglamentuota tvarka dėl priverstinio hospitalizavimo ir gydymo, kai žmogus pats nėra pajėgus priimti sprendimų ir pasirūpinti savimi, o jo teisėmis dažnai nėra tinkamai pasirūpinama.

Įstatymu detalizuotos bei suderintos su Civilinio kodekso ir Civilinio proceso kodekso nuostatomis psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių asmenų teisės ir jų suvaržymo sąlygos.

 „Visuomenės psichikos sveikatos stiprinimas ir psichikos ligų prevencija turi būti pripažinta visuomenės sveikatos prioritetu. Siekiant gerų rezultatų psichikos sutrikimų prevencijos bei visuomenės psichikos sveikatos stiprinimo srityse, teikiant visuomenės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas turi būti sukurtas toks teisinis reglamentavimas, kuris nustatytų priemonių visumą, sudarančią prielaidas ir sąlygas šį tikslą pasiekti“, – sako sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Tad nuo šiol psichikos ir elgesio sutrikimų turintys asmenys turės būti geriau informuojami apie savo teises, galimybes gauti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, bus užtikrintas pacientų ir jų artimųjų teisinės padėties aiškumas ir tikrumas.


Straipsnio komentarai

..2019-01-15
reik nepamiršti negerbiamo ministro pasirodymo per mėlynųjų žiburėlių sirenų kukavimą gegučių lizdo gyventojams sutinkant 2019 metus per LNK televiziją. Nu kai jisai kaip koks raudonkepuraitė ėjo prašyti kad jam užkurtų anglių pas laisvo elgesio vilkinę kalę apsirėdusią sniego baltumo chalatu ir peroksidine šukuosena. Tiek grimo tiek visokių lūpdažių ant kriuksinčių lupyčių, bet vis tiek tos kumpotos raganinės nosies neina paslėpti. Pabandykit panagrinėti tokį "ministro" pasirodymą ne tiek iš korupcinės, interesų supainiojimo, politinės ar visuomeninės, bet iš psichinės sveikatos pusės. Matot koks jisai įsitempęs, nenatūralus, kiek pas jį streso, kompleksų, tt. Toks užguitas vargšelis kuris nieko nematęs išskyrus rožančių ir bibliją padėtus ant lentynos kažkur raudonųjų kvartalo viešnamyje ten kur berniukai aptarnauja berniukus su tikroviška meile. Aišku negalima atmesti kad veryga kaip ir visi CŽV gestapo specnaziniai telefoniniai sukčiai pvz Galkinas yra puikus aktorius ir moka suvaidinti ir tokią sudėtingą "atvirštinę" rolę. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-01-15
čia panašiai kaip įleista lapė vištidėje kuri "gerina" išsigandusių vištų psichikos sveikatos būklę kad nesiblaškytų ir nekeltų tiek triukšmo maištaujant prieš sienas. Nu nebūtina perkasti gerklę - galima perkasti ir kelėnus tada nebebėgs ir atrodys kad drąsos kelias išasfaltuotas. Matot kokios įdomios fizionomijos pas tuos gestapininkus. Tas veryga tai kaip anūkas, bet ne lanzbėrio o to iš seaorg ir scientologijos. Tas kur buvo ūkio ministras tai dar didesnis "anūkas". Tas viceministras tai toks apsipatenkinęs matyt šešias algas ar šešius kailius lupa Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio skiriate paramai?