Pajūryje pradedama statyti „sanatorija“ nukentėjusiems Baltijos jūros gyvūnams

2019-01-22, am.lrv.lt

Šią savaitę Kuršių nerijos Kopgalyje, greta Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo bus pradėtas statyti Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras.

„Toks centras yra itin reikalingas, nes ligi šiol Lietuvos jūrų muziejus, jau daug metų globojantis pajūryje aptiktus sužeistus ar nusilpusius gyvūnus, šiai misijai neturi sąlygų, – sako aplinkos viceministras Martynas Norbutas, – o nukentėjusių per įvairius incidentus, katastrofas, paliktų ar sužeistų dėl žmogaus veiklos gyvūnų, deja, daugėja. Todėl visiškai palaikėme muziejaus iniciatyvą įkurti šią „sanatoriją“.

Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrui statyti Aplinkos ministerija skyrė 1,38 mln. eurų ES fondų lėšų.

Bene pagrindiniai šio centro globotiniai bus, kaip rodo Lietuvos jūrų muziejaus patirtis, pakrantėje randami sužeisti ar kitaip nukentėję Baltijos pilkieji ruoniai. Tai yra nykstanti rūšis, įrašyta į Raudonąją knygą.

Baltijos pilkuosius ruonius muziejus reabilituoja jau beveik 30 metų. Aptikti nusilpę jaunikliai gydomi, maitinami, kol priauga reikiamo svorio, ir paleidžiami atgal į jūrą. Lėšų tokiems jaunikliams reabilituoti nuo 2011-ųjų Aplinkos ministerija skiria iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos. Kasmet – po 7 tūkst. eurų, o pernai suma padvigubinta.

Kita būsimų centro globotinių grupė – vandens paukščiai. Jų vis daugiau sužalojama dėl aktyvios laivybos ir žvejybos. Daugelis šių paukščių, žiemojančių ar praskrendančių, priklauso nykstančioms rūšims, todėl labai svarbu pasirūpinti kiekvienu iš jų.

Kaip sakė Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė, bendromis dviejų institucijų pastangomis kuriamas profesionalus reabilitacijos centras ne tik teiks pagalbą taršos ir kitų incidentų metu nukentėjusiems jūrų gyvūnams, bet ir vykdys jų populiacijos stebėseną, užsiims moksline tiriamąja veikla. Dabar tyrimai atliekami netinkamomis sąlygomis arba mokslininkai priversti juos vykdyti užsienyje. Toks gyvūnų tyrimų ir reabilitacijos centras bus vienas iš nedaugelio Europoje.


Straipsnio komentarai

pazanga2019-01-31
Vienakart pataikei i tema. Spaudziu sudina ranka Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-01-22
rūpybinis atšilokartumynas kažkokiems šundaktariniams gandžiams ir teresėlėms. kuriamos darbo vietos. Atseit jeigu pastatysi jie ateis. Iš tikrųjų jeigu stato vadinasi jau atėjo. Matai jie pasideda pagalvę iš anksto nes žino kad gyvunai kris nuo jų gyvulinės veiklos ir reikalingas kruvinos spalvos kilimėlis kad po juo būtų galima sušluoti tų aukų aimanas. Čia panašiai kaip su tomis istorijos kai atseit veža vaikus į užsienį kad vogti arba kaip nors suluošina vaikus kad galėtų profesionaliau elgetauti. Čia gi "sezamai atsiverk" aukso kasyklos kažkokiems alibaboms. Dar reik suprasti kai kuriuos niuansus su tokiais uber alles garbėtroškinių užmojais iš prestižinių Žvėryno rajonų diegiančių "gyvulių fermos" santvarkas - tame ir esmė kad kai jie šneka apie gyvūnų tyrimus jie ir kalba apie vietinius aborigenus - apie jus: suckers (mammals arba kitaip tariant žinduoliai) that get born very often from Planet of the apes. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar norėtumėte čiuožyklos miesto centre?