Ieškote nuomojamo būsto? Nenustebkite gavę su juo ir augintinį!

2015-01-25, Karolina KIRTIKLYTĖ
Kad Kristina galėtų išsinuomoti butą viena iš sąlygų buvo prižiūrėti šeimininkės katę.
Kad Kristina galėtų išsinuomoti butą viena iš sąlygų buvo prižiūrėti šeimininkės katę.
Šiais, intensyvaus gyvenimo laikais, daugybė žmonių susiduria su savo būsto problema. Vieni  ima paskolas ir iš paskutiniųjų jas atidavinėdami džiaugiasi nuosavu kampeliu. Kiti gi  ieškosi sau nuomojamo būsto, kuris, kai kurių teigimu, kartais atsieina pigiau. Taip pat esant būtinybei, pavyzdžiui, norint išvažiuoti dirbti užsienin, galima tiesiog nutraukti nuomos sutartį, atsiimti sumokėtą užstatą ir ramia širdimi be skolų išvykti.

Mažesniuose Lietuvos miestuose bei miesteliuose gyvenantieji susiduria su būsto nuomos problema. Štai viena šiaulietė pasakojo: „Esu kilusi iš vieno Šiaulių rajono miestelio, kuriame išsinuomoti būstą nėra taip paprasta kaip, tarkim, Šiauliuose ar Klaipėdoje. Žinoma, gaunantiems mažesnes pajamas, kukliau gyvenantiems žmonėms gali tikti ir bendrabučio tipo butelis ar kambarėlis. Vis dėlto uždirbantiems daugiau nei minimalų atlyginimą, norintiems ir galintiems gyventi komfortabiliai, nevaržant savęs norisi buto daugiabutyje, kuriame bus ir baldai, ir buitinė technika bei kiti buičiai reikalingi rakandai. Plius – jie galės palikti užstatą. Kartais jis būna tikrai per didelis“.

Ieškant būsto gali kilti ir nesusipratimų

Štai kalbinta prieš kelis mėnesius į Šilutę atsikrausčiusi Kristina papasakojo, su kuo jai teko susidurti, norint išsinuomoti būstą Šilutėje. „Nusprendę apsigyventi Šilutėje pirmiausia pradėjome ieškoti buto nuomai, norėjosi savo jaukaus kampelio. Paskambinome viename skelbime nurodytu numeriu, nuomojo 3 kambarių butą. Jo nuoma – 1 000 Lt/289,62 Eur. Pamatę butą  nustėrome. Jis neremontuotas, baldai sulūžę, tiesa, svetainėje stovėjo naujas sėdimas kampas. Sienos – aptrupėjusios ir aprašinėtos kažkokiais užrašais. Vonia – iš bėdos naudojama, tačiau mums buvo pasiūlyta ją pakeisti. Tik už kieno pinigus? Žinoma, kad už mūsų. Gal taip ir turi būti, nes vonia naudosimės mes, o ne šeimininkas. Virtuvėje radome vos vieną spintelę ant žemės ir vieną pakabintą. Atrodo, galėtum eiti gyventi, bet... O kiek reikės įdėti darbo ir pinigų norint tą butą paversti jaukiu sau, švariu bei tvarkingu? Kai paklausėme buto šeimininkės, už ką reikia palikti 289,62 Eur užstatą, sulaukėme atsakymo: „O jei jūs kažką sudaužysite?“.

Duoda – imk, muša – bėk

Po ilgų, beveik visą vasarą trukusių būsto paieškų, mūsų pašnekovė Kristina pagaliau surado tinkamą butą sename vokiečių statybos name. Jis Šilutės centre – geroje, ramioje vietoje. Dviejų kambarių bute Kristina išsinuomojo vieną didelį kambarį. Šeimininkų nėra, tad gyvenas tikrai ramus. Nuoma nedidelė, o žiemą jos visai nereikia mokėti dėl šildymo sezono. Bet yra vienas niuansas – viena iš nuomos sąlygų buvo prižiūrėti šeimininkės katytę.

Pasak Kristinos, katės priežiūra neatima daug laiko, o panorėjus susirasti butą kitur tektų vėl ilgą laiką jo ieškoti.

Lankantis internetiniuose skelbimų portaluose, skaitant nuomos skelbimus bei komentarus po jais galima pastebėti, kad šeimų su vaikais priimti beveik niekas nenori.

Nuomojamų būstų yra, bet nuomininkai – labai išrankūs

„Šilokarčemos“ laikraštyje jau ne pirmą kartą skelbiami vis  tie patys buto nuomos skelbimai. Pavyzdžiui, paskambinus nurodytu telefono numeriu į Traksėdžius, kur nuomojamas 1 kambario butas, atsiliepė labai maloni moteris ir sutiko papasakoti, kodėl jau ne pirmą kartą deda skelbimą, bet nuomininkai dar neužėmė jos buto.

Pasak pašnekovės, skambučių ji sulaukianti tikrai nemažai. Butas nedidelis – 25 kvadratų. Kaip ir visur imamas užstatas, jei, pavyzdžiui, nuomininkas išsikraustant bus nesumokėjęs dalies mokesčių ar pan. Taip pat imamas nuomos mokestis. Butas – pirmame aukšte, tad senyvo amžiaus žmogui ar mamytei su mažu vaikeliu labai patogu – nereikia aukštai lipti. Bute sudėti plastikiniai langai, prieš keletą metų darytas remontas. Buto šeimininkės, jau ketvirtą kartą dedančios skelbimą dėl šio buto nuomos, teigimu, atėjusieji apžiūrėti būsto arba nebepaskambina, arba spėja pagriebti Šilutės mieste atsiradusį būstą. Nuo Traksėdžių iki Šilutės – netoli, vos keletas kilometrų, susisiekimas tikrai geras, nes važinėja autobusai, juolab, galima ir ateiti pėstute. Kaimelyje yra parduotuvė, kurioje galima rasti pirmos būtinybės prekių, tad kasdien važiuoti į miestą nėra būtinybės.

Korespondentei paskambinus dar keliais skelbimuose nurodytais numeriais, žmonės nelabai norėjo kalbėtis. Papasakojo tik tiek, kad nukentėję nuo buvusių nuomininkų nebuvo, stengiasi kruopščiai atsirinkti sau tinkamus žmones. 

Patarimas ieškantiems būsto nuomai

Būtinai pasirašykite bent minimalią sutartį namų sąlygomis, o dar geriau – pas notarą, taip turėsite garantą, jog jūsų bet kada neišmes iš buto.

Sudarydami sutartį būtinai susitarkite, ir tai nurodykite raštiškai, dėl mokesčių, nesusijusių su butu, t.y. laiptinės/kiemo apšvietimo, namo renovacijos mokesčių, stogo remonto/dengimo mokesčių, laiptinės durų keitimo ir t. t. Taip išvengsite papildomo nereikalingo pinigų išleidimo.

Vos persikėlę gyventi į naują būstą užsirašykite skaitiklių duomenis: karšto/šalto vandens, elektros bei dujų, kad po to nekiltų nesusipratimų, ir nereikėtų mokėti skolų už anksčiau neapmokėtas paslaugas.

Būtinai pakalbėkite dėl bute esančių prietaisų remonto. Susitarkite, ar tai jūsų pareiga, ar nuomotojo.

Jei pasitaikys toks atvejis, jog namie bus jums paliktas augintinis – sutartyje taip pat susitarkite dėl augintinio veterinarinės priežiūros.

 


Straipsnio komentarai

tadozas2015-01-28
Sudarydami sutartį būtinai susitarkite, ir tai nurodykite raštiškai, dėl mokesčių, nesusijusių su butu, t.y. laiptinės/kiemo apšvietimo - UZ LAIPTINES IR KIEMO APSVIETIMA TURI MOKETI TUO LAIKOTARPIU KAI NUOMOJI BUTA, NEBENT CIA BUVO NORIMA ZURNALISTO PASAKYTI UZ LAIPTINES IR KIEMO APSVIETIMO IRENGIMA AR YRANGA NES KITU ATVEJU NUSISNEKEJO... Komentaras patinka Komentaras nepatinka