Į nusikaltimo liūną įtrauktas ir nepilnametis

2019-02-03, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Asociatyvinė nuotrauka
Asociatyvinė nuotrauka

Kaime gyvenantis, dirbantis, neteistas J. Z., gimęs 1998 metais, pasiūlė septyniolikmečiui važiuoti „susiveikti“ dyzelinių degalų. Nepilnametis sutiko ir tapo nusikaltimo bendrininku, tačiau ikiteisminis tyrimas prieš jį buvo nutrauktas. O nusikaltimo organizatoriui inkriminuota vagystė (BK 178 str. 2 d.) ir vaiko įtraukimas į nusikalstamą veiką (BK 159 str.).

Atvažiavo į kaimo sodybą vogti naktį

J. Z. įkalbėjo nepilnametį tapti nusikaltimo bendru. Susimokėliai važiavo į Petrelius (Saugų sen.) vogti pernai, liepos 30-ąją, apie pusvalandį iki vidurnakčio. Vyko automobiliu. Vagystę sumanęs J. Z. žinojo, kad jo draugas yra nepilnametis. Pastarasis puikiai suprato, kad vyksta ne pasivažinėti.

Atvažiavę į sodybos kiemą nekviesti „sveteliai“ nuėjo prie traktoriaus. Vėliau J. Z. prisipažino, kad iš degalų bako „šlangute“ į atsivežtas penkias trisdešimlitrines talpas ištraukė apie 150 litrų dyzelino. Septyniolikmetis parodė, kad pagrobę apie 200 litrų dyzelino. Taip pat pavogė traktoriaus LED šviestuvą.

Tuo slaptas žygis nesibaigė: vagys „apžiūrėjo” ir ūkinį pastatą, kurio durys buvo neužrakintos. Čia jie rado daug  grobio: 3 dėžes su įvairiais įrankiais, pavienių įrankių, firminį kampinį šlifuoklį „Hitachi”, traktorinį akumuliatorių, 20 litrų talpą su tepalu „Mobil“, akumuliatorinį suktuvą-gręžtuvą „Boch“, du pilnus pakelius su suvirinimo elektrodais bei kitų daiktų. Nukentėjusiajam buvo padaryta 960 eurų turtinė žala. Kad yra apvogtas, sodybos šeimininkas pastebėjo kitos dienos paryčiais, apie 5 val. 30 min. Išaiškinus nusikaltimą, dalis daiktų jam grąžinta, todėl nukentėjusysis civilinio ieškinio nepareiškė.

O kur nukeliavo negrąžinti daiktai? Dalį pavogto dyzelino išnaudojo, traktoriaus akumuliatorių pardavė metalo laužo supirktuvei, kampinį šlifoklį „Hitachi“ nuvežė į kažkurį Klaipėdos lombardą. Vagišiai nepraturtėjo, jų džiaugsmas vasaros nakties žygiu buvo trumpas. Po to – tik nemalonės.

Nepilnametį nuo baudžiamosios atsakomybės atleido

Nepilnametis, pirmą kartą padaręs baudžiamąjį nusižengimą ar neatsargų arba nesunkų ar apysunkį tyčinį nusikaltimą, teismo gali būti atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės. Tai numato BK 93 straipsnis.

Tačiau atleidžiama ne už gražias akis. Pirmą kartą suklydęs nepilnametis turi ne tik atsiprašyti nukentėjusiojo, bet ir visiškai ar iš dalies pinigais ar savo darbu atlyginti ar pašalinti padarytą turtinę žalą. Žinoma, privalo pripažinti savo kaltę, gailėtis, kad suklydo, įtikinti, jog ateityje laikysis įstatymų ir nedarys naujų nusikalstamų veikų. J. Z. bendrininkas šias sąlygas atitiko. Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmai 2018-12-20 dienos nutartimi patvirtino prokuroro nutarimą nutraukti prieš nepilnametį ikiteisminį tyrimą vagystės byloje. Septyniolikmečiui paskirtos auklėjimo poveikio priemonės – elgesio apribojimas šešiems mėnesiams, įpareigojant šiuo laikotarpiu būti namuose nuo 22-os iki 6-os valandos, mokytis arba dirbti. Jam uždrausta bendrauti su J. Z. Pamoka gauta. Ar ji bus išmokta, laikas parodys.

Vagystės organizatoriui apribota laisvė

J. Z nuteistas baudžiamuoju įsakymu, rašytinio proceso tvarka. Jam nereikėjo sėsti į kaltinamųjų suolą. J. Z. pripažintas kaltu dėl vagystės ir vaiko įtraukimo į nusikalstamą veiką. Kaltinamasis to neneigė, prisipažino padaręs šias nusikalstamas veikas, nuoširdžiai dėl to gailėjosi, po įvykio atlygino nukentėjusiajam žalą. Beje, už vaiko įtraukimą į nusikalstamą veiką gresia bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų. Tokios bausmės numatytos tiems, kurie įtikinėdami, prašydami, papirkdami, grasindami ar apgaule įtraukia vaiką į nusikalstamą veiką.

J. Z. baudžiamoji byla išnagrinėta Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmuose šiemet, sausio 22 dieną. Teisėjos Dalios Zimantienės ir prokuroro Mariaus Mauriaus nuomonės dėl skiriamos bausmės rūšies ir dydžio sutapo. Kaltinamasis J. Z. įvykdė nesunkų ir apysunkį nusikaltimus. Už vagystę pelnė vienerių metų ir 3 mėnesių laisvės apribojimo bausmę, už nepilnamečio įtraukimą į nusikaltimą – 9 mėnesių laisvės apribojimo bausmę.

Paskirtos bausmės subendrintos dalinio sudėjimo būdu. Galutinė bausmė J. Z., sumažinus ją vienu trečdaliu vadovaujantis BK 64 (1) str. – laisvės apribojimas vieneriems metams. Nuteistasis įpareigotas šešis mėnesius dirbti arba registruotis Užimtumo tarnyboje arba mokytis, tris mėnesius būti namuose nuo 22-os iki 6-os valandos, jei tai nesusiję su  darbu, per bausmės atlikimo laiką nebendrauti su buvusiu nusikaltimo bendrininku, gimusiu 2001 metais. Jei kaltinamasis J. Z. nesutiks su bausmės paskyrimu teismo baudžiamuoju įsakymu, jis turi teisę per 14 dienų nuo šio įsakymo gavimo paduoti teismui, surašiusiam teismo baudžiamąjį įsakymą, prašymą reikalaujant surengti bylos nagrinėjimą teisme. Įsiteisėjęs teismo baudžiamasis įsakymas yra neskundžiamas.


Straipsnio komentarai

to..2019-02-03
kryžiuočių ir smaluotu biudžetu nepaminėjai,tapai nedėmesingas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-02-03
bet kas liečia kaimus kur visa lietuvos gyvulių ferma bendrai traukia EU ropių smaluotus biudžetus ir plauna draugiškai juos suskilusiomis geldomis ir tuo atseit prisidėdamos prie žemės planetos ūkio vienybės žydėjimo. Nu jeigu spręsti pagal geltonosios spaudos priespaudos lupyčių kuždesius ir šnaresius jie kažko labai yra nepaaiškinę apie tuos lietuvos SOS kaimus. Nu kokį 25 metus buvo straipsniai kad vyksta sodybų tuštėjimo metas. Tarsi kažkoks cžv gestapo valdemaras prižiūri ir valdo marą. Bet staiga įvyko stebuklas - visi kaimai atgijo ir sužydėjo. Tik pavardės ir veidai tokie įdomus šiais laikais. Tarsi būtų integruojamos į visuomenę visokios liudininkų programų Stankūnaitės, Venckienės, Milinytės, tt tik su svetimomis pavardėmis. Tame ir esmė kad čia lietuvoje dislokuoti cžv kiborgai jau senai yra nusitaikę ne tik į ukrainą ir , bet ir į sibirus, dedasi ten sau pagalves užbėgdami už akių. Tad kai tas cžvistėlis iš termobranduolutės redakcijos ne taip senai parašė knygą apie chocholokostą ir pavadinime panaudojo žodį "žemę" jis nebūtinai turėjo omenyje žemės planetą.Tad nors misija sibiras yra kažkaip pateikiama kaip viešųjų ryšių akcija, bet tai vistiek ryšininkai iš karinės žvalgybos viešnamių. Lietuvoje kiek prisimenu niekados nebuvo priimta drumsti mirusiųjų ramybės su visokiomis tvarkomis ir talkomis. Mano "tėvas" atseit tremtinys. Krasnojarsko kraštas. Jeigu tikėti žemėlapyje tai randasi lygiai tokioje pat platumoje kaip ir lietuva. Patys pagalvokit atseit šilutė, kuris yra negyvas objektas susigalvojo nei iš šio nei iš to ir brolaujasi su kažkokiu kitu negyvu objektu pavadinimu Alanija, kuris atseit randasi turkijoje. Negalima pamiršti kad Alanija yra vadinama ir kaukazo regionas - šiaurės osetija. Nu čia kas dėl geopolitinių kaukazo belaisvių ribertropinių-plaktukinių šachmatų keistenybių. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-02-03
kažkodėl nepaaiškina keistos nusikalstamos aplinkos aplinkybės. nu keistas to savininko sodybos atvirumas matyt iš tos atviros visuomenės, net šuva nesulojo tarsi tie vagys būtų savi mūsiškiai arba tik pasakojamos brexitinių detektyvių elementarumo pasakos. Gal tie kaimai jau labiau panašūs į kokius škotijos klanus kur kibbutzo saugumu rūpinasi kaimynystėje gyventantys robinhoodiniai sėbrai ir bendrai. Nu gal jau tie lietuvos ūkininkai ant tiek "sustiprėję" kad jau yra kaip ir buožiniai kolhozai. Tarsi byla būtų sukurpta pasinaudojant motyvais perpasakojant tą pasaka apie alibabas ir keturiasdešimt plėšikų. Nu ten atseit žinai slapyvardį - sakai "sezamai atsiverk" ir gali imti tiek nesavo lobių kiek tik valioji paneši. Nu gal čia ne vagystė bet nesusipratimas. Ne ten pataikė. Susimaišė per tuos kryžiukus kur visur ant durų sužymėta.
Matot vėl aiškina kad teismo rūmai patvirtino kažką, tarsi rūmai yra jau kažkas kas gali patvirtinti kažką. Jau baudžiava... Įdomios pavardės "zimantienė" ir "maurius".. Skamba su kažkokiu keistu brexitinių imperijos kolonijų didikų rūmų aidų prieskoniu.
Kažin kodėl "rūmai" nenagrinėjo kitų nusikalstamų veikų dalyvavusių šitame reikale supirkinėjant vogtus daiktus. Jugi net mužikai ne iš rūmų privalo žinoti kad nežinojimas neatleidžia nuo bausmės. O šitokie nusikaltimai tikrai buvo numatyti net ir sovietinių laikų kodeksuose, kurie iš esmės ir nepasikeitę iki šių dienų.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip sekasi laikytis karantino reikalavimų?