Unikalus stintų žvejybos būdas įamžintas naujoje monetoje

2019-02-04, am.lrv.lt

Unikalų, tik Kuršių nerijoje gyvuojantį stintų žvejybos jas viliojant būdą įamžino nauja Lietuvos banko ką tik išleista dviejų nominalų kolekcinė moneta. 1,5 euro moneta nukaldinta iš vario ir nikelio lydinio, o 10 eurų – iš sidabro. Tai aštuntoji kolekcinė moneta iš Lietuvos gamtai skirtos monetų serijos, pradėtos 2002 metais.

Abiejose naujosios monetos pusėse iškaldintas stilizuotas stintų žvejybos viliojant būdas. Mediniais plaktukais ritmiškai kaukšima į lentos, pamerktos eketėn ir kyšančios iš vandens, galą. Žuvys reaguoja į virpesius, artėja prie jų šaltinio ir sukasi vietoje – taip jos priviliojamos į tinklus.

Ant 10 eurų monetos briaunos iškaldintas užrašas „Stinta – pūki“ –  tai žvejų kreipimasis į stintą ir pūgžlį, kurį nuo seno Kuršių marių žvejai vadina „pūkiu“.

Kaip per naujosios monetos pristatymą, užvakar surengtą Kuršių nerijos istorijos muziejuje, sakė Aplinkos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausiasis specialistas, gamtininkas  Selemonas Paltanavičius, Kuršių mariose jau nuo Ordino laikų naudotas kitur nežinomas stintų gaudymo būdas, jas viliojant arba pulkus išskaidant, priverčiant suktis vietoje ir pakliūti į tinklus. Nors XX a. pabaigoje imta kalbėti apie šios unikalios žūklės rūšies išnykimą, ji tebėra išlikusi.

Ryšių su visuomene skyrius


Straipsnio komentarai

.. to jūs neteisus2019-02-06
lietuvai tikrai netrūksta nei didvyrių nei istorijos, nes dėl tokių gerais ketinimais išklotų norų pildymo visi lietuvos didvyriai ir visa lietuvos istorija ir yra suklastotos orvelininkystės, ta prasme kad nebuvo tokio žmogaus kaip mažvydas ar jo katekizmo lygiai taip pat kaip nebuvo tokio mažylio ir to 1918 nepriklausomybės akto. Tas aktas buvo 2018. Labai sudėtinga išlipti sausam iš tokių paspestų reliatyvumo teorijos pinklių balų. Lietuvoje būdavo visi lygus todėl ir nėra sudėtinga suvaldyti tokius keistus ostapininkų garbės ir šlovės troškimo užmojus. Sudėtinga būna kai jie paimę valdžią užverda smaluotų biudžetų katilus kad galėtų žydėti vienybėje, kraustydami savus mūsiškius trojos arklius. Tada būna "mūsiškių dienos kaip šventė". Nu pradeda trūkti didvyrių ir profesionaliai kankinant iš piršto išlaužtų istorijų kad švesti tikroviškai, o ne ant durniaus. Jiems nėra problema volioti durnių, bet tai irgi nėra daroma kaip kokios durnystės. Nu visi "mūsiškiai" pranašai kurie lietuva naudojasi kaip kuprotu kalnu, kur jie pranašaudami "sezamai atsiverk" neša kiek valioja į piratų ir vikingų salas. Ta prasme kad nebuvo jokio mažvydo, donelaičio, vydūno, čiurlionio, tt. Visa šita beletristika yra tik galingų juodvarniais lakstančių plunksnuočių veiklos atspindys. Nu žinai jie nesukuria nieko naujo - jie verčia iš vienos kalbos į kitą kalbą, taip kad atrodytų jog vyksta valdžios vertimas, santvarkos kaita, tt. Žmonėms tai parduodama kaip Revoliucija, nors jų mechaninės oranžinių spalvų sistemoje tai yra tik kažkoks apsisukimas. Tad liuciferoniniai anglių karalysčių protestantai ir yra tie geltonliemeniai prancūzijoje ar tie mūsiškiai 112 policijos bananų respublikininkai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
jūs neteisus 2019-02-06
jūs neteisus. Yra pilna lietuvininkų nuotraukų 19am pabaigos - 20am pradžios . Tik jose , to meto žemiausios kastos žmonės : pelkininkai ir juodadarbiai. Ir pilnai tikiu dėl mistinio “stinta - pūki " ritualo. Tik tada kas buvo Mažvydas ? KGB ar CZV projektas ir kam atstovavo J. Marcinkevičius su istorinė drama Mažvydas ir ją reikėjo žiūrėti būnant man mokiniu Šilutės kultūros namuose ? Mažvydas parašė , finansinę paramą gavęs iš protestantiškos Rytprūsių valdžios , propogandinį protestantizmą skatinantį " Katakizmą" Katalikiškai Lietuvai. O Lietuviai - katalikai ir protestantų priešininkai , jo vardu pasivadino Nacionalinę biblioteką ir kiekviename mieste po alėją. Manau su tokia logika Solovjovo ir Kiseliovo vardais ateityje bus mokyklos pavadintos. Trūksta tai Lietuvai didvyrių ir istorijos.
O " stinta pūki " istorija puiki. Tūkstančiai Lietuvos būrų artimiausiu metu trauks į Palangą paėsti stintų atvežtų iš Latvijos.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Šitas 2019-02-05
Šitas man tai tikrai pradeda įkyrėti. Iš kur tiek laisvo laiko į visus straipsnius parašyti po wall of text tipažo komentarus? Koks savivaldybininkas matomai veiklos neturi, tai darbe iš neturėjimo ką veikti konkrečiai rašinėja nesąmones. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-02-04
aš pamiršau tik paminėti kad tie pabėgę ateiviai tai kaip ufonautai naujoje vietoje.Jie negali būti ufonautais nes žmonėms neis suprasti tokių cirkų, negali vadintis ir lietuviais, nes žmonės supras kad jie meluoja, bet jeigu nori tada gali sakyti kad yra lietuvininkai - tauta kurios nebuvo kol nesukūrė specialiai jos dėl tokių spec nazinių aplinkybiu, tereikia laikytis kelių paprastų taisyklių... Nieko aš nebuvau girdėjęs apie jokius lietuvininkus kol čia nepradėjo cžvistėliai pradėjo skiesti visokius išgalvotus briedus apie šojus, vydunus, šilaines, tt. Nu čia kalbu apie rimtu veidu pasakojamas "nation building" komedijas. Koks skirtumas kokia kalba kalbėtis vergui su savo šeimininku ar lietuvininku, kiniečių ar esperanto? Aišku lingvistiniai pajėgumai yra kažkas ko neįmanoma suprasti paprastu protu, bet turbūt muzika daug ką gali paaiškinti kaip čia dėmesys kraipomas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. to tototo2019-02-04
nebuvo nei klaipėdos krašto nebuvo jokių lietuvininkų. čia buvo vokietijos kraštas ir vyko panašūs smaluotų biudžetų skaldyk ir valdyk revoliuciniai cžvistėlių cirkai kaip kad vyksta dabar. Nu žinai prisiveža kryžiuočių liuciferonai kažkokių žmogiškų resursų iš nežinia kur, tada geltonojoje spaudoje išspausdina kad tai kokie tai vargšai pabėgėliai iš sirijos, ukrainos, irako, afghanistano, tada atseit liuiciferonai žais namus bus gandžiais ir motinomis teresėmis ir rūpintojėlinsis. Tada būna kiti susieti ar nelabai procesai auginant naująją kartą iš želmenėlių, kurie yra labai imlūs visokioms pamokoms nes yra naujoje vietoje atskirti ir atkirsti nuo visko išskyrus kanopyčių rankytes kurios maitina. Tad dabar ir vyksta klaipėdos krašto tolimesnis atskėlimas, jau nuo kryžiuotinės lietuvos ir nuo stinta pūkinių lietuviškų "čiukčių". Tad iš tos pusės istorija yra įdomus ginklas.
Pats pabandyk pažiūrėti tas grupines studentų inteligentijos nuotraukas iš lietuvos tarpukario universitetų. Kažkokios suktų snukių aferistų šaikos. Tokie kur rusijoje gopnikais vadinami. Trys juostelės.
Žinai šiandien skaičiau didelį straipsnį apie tokį vieną kur neišsiskleidė parašiutas, bet tai netrukdė jam pašvilpus liuciferonams lipti į bokštus kažką ten tvarkyti. straipsnyje aiškino kad atseit liuciferonai turėjo darželį sovietiniais laikais ir tas parašiutininkas tą darželį lankė. Nieko panašaus. Ten sovietiniu laiku buvo vaikų biblioteką, kurią liuciferonai dabar naudojasi savo smaluotiems reikalams. Kažko straipsnis nepaminėjo kad parašiutininkui jo tikras vardas nebuvo prie širdies ir jis jį perestroikos laikais pasikeitė į hollywoodinio kumyro, kurį atseit idealizavo be galo. Bet čia gali būti kad jau buvo žaidžiama kažkokie dokumentų dauginimo žaidimukai. Nu jisai jau tada dėl to jau pasivoliojo su viešnamių ryšininkais sužaizdamas durnių.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to to to2019-02-04
apsiramink. pasižiūrėk į 19 am pabaigos , 20 am pradžios Klaipėdos krašto lietuvininkų nuotraukas. Visose nuotraukose skurdžiai ir bomžai , tad 100 % , kad magiški stintų šokiai buvo realus. Ir ko norėti iš tautos , kurią šlubas vokietis prieš šimtą metų, per pirmojo pasaulinio karo okupaciją šikti lauko tualetuose per prievartą išmokimo. "Stinta puki" ir šviežių agurkų kvapas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. to to..2019-02-04
matai tu užduoti klausimus kad įkasti sutepant su dėmėmis kurios iš tikrųjų yra iškastos duobės taip kad atsakytojas bandydamas sulyginti tas duobes įkristu į jas kaip į spąstus. Tarsi būtum dievų miško kilpinių brakonierysčių žiedų valdovas. Matai klausimas užduotas taip tarsi užklausiamojo gyvenimas yra ne vykstantis procesas, bet kažkoks jau pasibaigęs įvykis. Tad čia kreipiamasi su tokiais klausimais į pasmerktuosius arba kitaip tariant jau mirusiuosius. Tai yra viliojama pasmerktąjį atvykti į savo paskutinio teismo salę, sužaidžiant visas roles: ir teisėjo ir advokato ir budelio ir aukos, tt... Tame ir esmė kad žodis "gyvenimas" yra netikras žodis, lygiai kaip ir kiti žodžiai. Koks skirtumas tarp giminingų žodžių reikšmių "geras" ir "blogas"? Kaip tai išmatuojama? Kažkokia elektromagnetinės srovės įtampa pilkojoje masėje tarp įstatytų ragų? Matyt pas kanopinius brexitinius vienaragius tie ragai susukti į vieną tai dėl to ir gaunasi superlaidumas, kur jie viską stebuklingai žino, moka ir supranta, nors ir beraščiai. Kas iš to? Ką su tuo galima daryti? Panaudoti valgant druską? Kaltų ieškojimui? Ką su tais kaltais po to daryti? Iškalti kažką? Poterius ant kokios nors rūpintojėlio statulos kuri atvaizduota kaip kalėjime kalinti kalė kuri kalė poterius su kaltu taip kad neatrodytų kalta? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. to to..2019-02-04
matai tu užduoti klausimus kad įkasti sutepant su dėmėmis kurios iš tikrųjų yra iškastos duobės taip kad atsakytojas bandydamas sulyginti tas duobes įkristu į jas kaip į spąstus. Tarsi būtum dievų miško kilpinių brakonierysčių žiedų valdovas. Matai klausimas užduotas taip tarsi užklausiamojo gyvenimas yra ne vykstantis procesas, bet kažkoks jau pasibaigęs įvykis. Tad čia kreipiamasi su tokiais klausimais į pasmerktuosius arba kitaip tariant jau mirusiuosius. Tai yra viliojama pasmerktąjį atvykti į savo paskutinio teismo salę, sužaidžiant visas roles: ir teisėjo ir advokato ir budelio ir aukos, tt... Tame ir esmė kad žodis "gyvenimas" yra netikras žodis, lygiai kaip ir kiti žodžiai. Koks skirtumas tarp giminingų žodžių reikšmių "geras" ir "blogas"? Kaip tai išmatuojama? Kažkokia elektromagnetinės srovės įtampa pilkojoje masėje tarp įstatytų ragų? Matyt pas kanopinius brexitinius vienaragius tie ragai susukti į vieną tai dėl to ir gaunasi superlaidumas, kur jie viską stebuklingai žino, moka ir supranta, nors ir beraščiai. Kas iš to? Ką su tuo galima daryti? Panaudoti valgant druską? Kaltų ieškojimui? Ką su tais kaltais po to daryti? Iškalti kažką? Poterius ant kokios nors rūpintojėlio statulos kuri atvaizduota kaip kalėjime kalinti kalė kuri kalė poterius su kaltu taip kad neatrodytų kalta? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to..2019-02-04
ar tavo gyvenime buvo kas gero? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-02-04
pažiūrėkit į lietuvos banko svetainę jie kala tas vieną už kitą kvailesnes monetas vieną po kitos tarsi jiems nuo tų kalimo garsų jau visai yra nuvažiavęs stogas. Negana to dauguma tų monetų tikrai neatrodo kaip menas, bet labiau kaip kažkokių perestukinų kringeliai. Kaip ta jėzaus ikonos restauracija italijoje. Čia akivaizdžiai viršijami kažkokie įgaliojimai, nes tai kaip ir oficialus pinigas, bet oficiali valstybinė institucija parduoda jį užsimetus labai didelį antkainį tarsi šitos monetos būtų lygesnės negu kitos jų išleidžiamos monetos ir vien todėl kad atseit kažkokie išrinktieji kalikai kalėdami kaldami prisilietė prie tų monetų kitaip negu prie kitų monetų. Tarsi žodis "sostinė" jau yra suvokiamas kaip kažkokia vieta kur yra sostas ar sostai kažkokiems kancarams ar kansarams ar jų organizuoto nusikalstamumo gaujoms, kurie ką nori tą ir daro kuprotos "visuomenės" kalnų labui. Tereikia pasakyti alibaboms "sezamai atsiverk" ir gali pražygiavęs geltonosios spaudos priespaudos patiestais kruvinais kiliamais kad ir surūdyjusį vamzdį į upę įmetęs parduoti dievų miško klipatoms kaip už gryną pinigą. Jeigu kyla klausimų juos galima nagrinėti, tol kol nebeliks klausimų pas tuos kurie virė košę atsilošę, nes jau nebebus atsilošę, bet ilsėsis ramybėje pralošę arba prasilošę.
Tad kas liečia stinta pūkius dabar ir yra tie ordino laikai kartu su visais kitais laikais, kaip antai kito išorvelinto herojaus donelaičio ir jo metų laikų, kuris matyt irgi buvo nukaltas kažkokiam reikalui esant panašiai kaip tas lietuvos nepriklausomybės aktas kur "atrado" mažylis smaluotų biudžetų cžvistėlis. Nu žinot viskas kas liečia stinta pūkį geriausiu atveju yra kažkokie pliotkai ale viena boba sakė. Patys pagalvokit čia jie bando lietuvius pavaizduoti kaip kokius čiukčius kurie šoka su šamanais apeigose bandydami įkurti ugnį.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-02-04
išorvelintos nesamonės... kažkokie ryšininkai iš viešnamių tarsi jie patys ir jų atstovaujamos organizacijos nebūtų visuomenė. įdomūs skaldymo ir valdymo atvirkštiniai procesai, kur skaldymo taikiniai ir skaldosi tam kad būtų valdomi.

Nu žinot gal kas liečia patį "stinta pūkį" ir geros bylos gadinimus čia ir eina kalba apie kažkokius įdomius cžv kalejimo kalių kalimus kalintiems kaliniams, kurie žuvėjų krašte ir žvejojami vienas po kito kalant ir tašant jiems kuolus ant galvos. Nu žinot ale kryžiuočių popiežius kuris atseit yra žmonių žvejotojas ir net turi tokį žiedą (Annulus Piscatoris). Nors pagal viešnamių ryšių akcijas atrakcijas jisai pasigavęs tuos kalinius tik kojas jiems numazgoja kaip kokiems gyviems nabašnikams.

Matai šito stebuklingo žuvėjų krašto žvejybos būdo esmė yra kažkas panašaus į šamanizmą, skanduojant kažką panašaus į hare krišna kaip kokie vinetu indėnai. Visiški 1984 kliedesiai. Nu kad išleido moneta tai atseit nesamonė atrodys tikroviška kaip cukruota vyšnia ant šventos karvės iškepto torto.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip manote, ar bus antroji viruso banga ir vėl įvestas karantinas?