Sodininko pradžiamokslis: kada verta statyti šiltnamį ir kaip jį pasirinkti?

2019-02-06
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.

Koks gi sodas ar daržas be šiltnamio? Turbūt taip galvoja dauguma Lietuvos gyventojų, kurie nors truputėlį, nors mažą savo gyvenimo dalį yra paskyrę arba bent susidūrę su įvairiausių žolių, daržovių bei kitų augalų auginimu. Lietuvoje oro sąlygos yra labai permainingos ir tam tikru metu tiesiog neįmanoma nieko pasiekti be šiltnamių, nes natūraliai ta kultūra paprasčiausiai neaugtų. Skaitydami šį straipsnį sužinosite, kada yra tikrai naudinga pasistatyti šiltnamį bei patarimus, kuriais vadovaujantis pasirinksite geriausią statinį savo sodui ar daržui.

Ar verta? Laikas, kaina, nauda

Daržo ir sodo entuziastams tai tikrai verta. Jeigu nepardavinėjate savo produkcijos ūkininkų turgelyje, nesiruošiate to daryti arba tai darote tik dėl hobio – verta rengti tik mažą šiltnamį. Trunka ir kainuoja ne tik jį išlaikyti bei išnaudoti, tačiau daug kas nuvertina, kad tikrai nelengva pasistatyti patį šiltnamį. Perkant jau pilnai sukomplektuotą didesnės kvadratūros šiltnamį teks sumokėti ir kelis šimtus, kartais net ir daugiau eurų. Jeigu perkate tik karkasą ir dangą ieškosite patys – sutaupysite, tačiau reikia išmanymo konstruojant, truksite ilgiau. Spręsti jums, tačiau pradžioje galbūt geriausia bus rinktis specialistų jau išbaigtą produktą.

Dar kainuos ir pagrindo paruošimas, jeigu statote ne ant grunto. Pamatai, papildomi tvirtinimo varžtai, papildomos konstrukcijos bei įvairūs kiti dalykai gali taip pat nemenkai paploninti piniginę.

Laikas pastatymui irgi yra įvairus. Viskam gali užtekti ir poros dienų, ypač, jeigu perkama paruošta konstrukcija, o viso proceso įgyvendinimas nuo 0 užims savaitę, dvi ar net tris. Be abejo galima ir samdytis atitinkamas paslaugas teikiančią įmonę.

Nauda – subjektyvus faktorius. Jei auginate daržoves, augalus ir norite juos parduoti arba kultivuojate kultūras – drąsiai rinkitės šiltnamį. Jeigu tai kol kas tik hobis – pradžioje rinkitės mažesnio dydžio šiltnamį, paeksperimentuokite.

Kaip teisingai išsirinkti konstrukciją, medžiagas?

Pradėkime nuo konstrukcijos. Bene plačiausią šiltnamių pasiūlą turinčios internetinės parduotuvės b-a.eu pasiūloje, kaip ir visur kitur rasime dvi, dažniausias šiltnamių konstrukcijas:

  • Šlaitinio stogo
  • Arkinės konstrukcijos

Šlaitinis – pigesnis ir paprasčiau surenkamas, bet arkinės konstrukcijos šiltnamis bus daug ir tikrai pastebimai tvirtesnis. Kadangi šlaitiniai šiltnamiai komplektuojami su pjaustytais polikarbonato lakštų stogu, tokius lakštus stipresnis vėjas gali išpustyti. Nebent jūsų šiltnamis yra užuovėjoje... Kitu atveju lietuviškas oras tikrai bus negailestingas. Na, o arkinė konstrukcija leidžia sniegui lengvai nubyrėti, ištisiniai lakštai sutvirtina pačią konstrukciją ir vėjas neišdarko, neišplaiksto pačio šiltnamio.

Medžiagų aspekte turime tris konkurentus:

  • Plastiką
  • metalą
  • medieną

Plastikinė konstrukcija bus pati pigiausia (beveik be išimčių), tačiau tokia konstrukcija apriboja pasirinkimus, kadangi šlaitinio šiltnamio su plastiko karkasu padaryti nepavyks. Lieka tik arkinė konstrukcija. Tokiam šiltnamiui nepavyks paprastai įrengti orlaidės, tačiau pati konstrukcija bus gana ilgaamžė, stipri, tvirtoka.

Medis – gana nebrangus, tačiau nėra labai tvirtas pasirinkimas. Kadangi dideliems šiltnamiams prireikia ypatingai daug sutvirtinimų medinei konstrukcijai – ją sodininkai ir daržo ekspertai renkasi rečiau. Mediena taip pat pūva, todėl tai nebus ilgaamžis sprendimas.

Metalas – universali, tvirta bei ilgaamžė medžiaga, kurią nesunkiai pritaikysite ir aukštesniame ir kitokiame, kiek netradicinės konstrukcijos šiltnamyje. Tiesa – metalas kainuos truputėlį brangiau, bet tai atsiperka, kadangi tokia konstrukcija tarnauja ilgiau. Metalinis šiltnamis bus nesunkiai išardomas, lankstomas, suvirinamas ar projektuojamas, todėl tai yra turbūt universaliausia medžiaga.


Straipsnio komentarai

,,,,2019-02-08
per anksti dar apie šiltnamius galvoti Komentaras patinka Komentaras nepatinka
A2019-02-06
ufonautas... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-02-06
kažin kokiais kriterijais vadovaudamiesi kai prasidėjo cžv gestapo litvicidas (arba kitaip tariant medžioklė su lozungu "ne" + "priklausomybėms") macikų pensionatas statėsi savo teritorijoje tuos didžiulius pramoninius šiltnamius. dabar jau jie nugriauti. arbeit macht frei oranžinės spalvos tiksinčio vaisiuko daržovių darbo terapija? ten netoliese ir katilinė. ar tie šiltnamiai buvo šildomi? Gal ta katilinė tarnavo ir kaip kremtoriumas kad terapinti tuos kuriems darbo terapija nebebuvo reikalinga? Nu žinot kaip termobranduolutės verdainės katilo puodas kuri verda smaluotų biudžetų aferas. Neveltui tie vietnaminiai pragaro liūtai tuose macikuose pasistatė net paminklą kurį dažnai lanko su savo trandalietais. Komentaras patinka Komentaras nepatinka