Naujoms mokykloms siūloma lankstesnė higienos norma fizinio ugdymo organizavimui

2019-02-08, sam.lrv.lt

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo tobulinti fizinio ugdymo pamokų organizavimo reikalavimus naujai statomoms ir steigiamoms mokykloms. Higienos normos pakeitimai inicijuoti pačių mokyklų, norinčių lankstesnių sąlygų užtikrinant vaikų fizinį aktyvumą.

Sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio teigimu, keičiant higienos normą, kuria nustatomi reikalavimai mokyklų sporto salėms bei stadionams, siūloma šiuos normatyvus diferencijuoti pagal mokyklos planuojamas vykdyti ugdymo programas bei numatomą mokinių skaičių joje.

„Naujai statomos ar steigiamos mokyklos turi skirtingus poreikius, įgyvendina skirtinas ugdymo programas, todėl į tai turi būti atsižvelgiama ir higienos normoje nustatant reikalavimus fizinio ugdymo pamokų organizavimui. Mažai pradinio ugdymo mokyklai tikrai nereikalingas didžiulis stadionas, kad užtikrintų galimybę vaikams būti fiziškai aktyviems. Todėl siūloma galimybė tokia mokyklai sudaryti sutartį, pavyzdžiui su gretima mokykla, kad vaikų fizinio ugdymo pamokos vyktų ten. Tačiau tokiu atveju turi būti užtikrintas vaikų saugumas pakeliui į ar iš užsiėmimų“, – sako viceministras A. Šešelgis.

Organizuojant fizinio ugdymo pamokas taip pat aktualus ir  mokinių pasirengimo joms klausimas. Tad įvertinus praktikų siūlymus, yra peržiūrimi ir persirengimo kambarių su dušais ir tualetais įrengimo reikalavimai.

SAM Sveikatos saugos skyriaus vyr. specialistės Giedrės Namajūnaitės teigimu, projektu taip pat siūloma nustatyti, kad pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas vykdančiose mokyklose būtų privaloma įrengti specializuotus persirengimo kambarius, o prie jų – dušus ir tualetus. Pradinukai galėtų persirengti tose pačiose patalpose, kuriose vyksta pamokos, tačiau būtų privaloma užtikrinti, kad berniukai ir mergaitės galėtų persirengti atskirai.

„Persirengimo patalpų plotas taip pat turėtų būti pritaikytas pagal mokinių skaičių, todėl siūloma numatyti minimalų persirengimo patalpos ploto normatyvą – ne mažiau kaip 1,3 kv. m. kiekvienam mokiniui, dalyvaujančiam fizinio ugdymo pamokoje. Šis pakeitimas būtų aktualus visoms bendrojo ugdymo mokykloms. Kadangi minimalus persirengimo patalpų plotas šiuo metu galiojančioje higienos normoje nėra reglamentuotas, naujos nuostatos įsigaliojimui būtų numatytas pereinamasis laikotarpis iki šių metų lapkričio 1 dienos“, - sako G. Namajūnaitė.

Šios higienos normos pakeitimo projektas šiuo metu yra pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, Lietuvos savivaldybių asociacija, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijai ir kt. Savo nuomonę iki vasario 12 dienos dėl šio projekto gali pareikšti ir visuomenė – teisės akto projektas paskelbtas Lietuvos Respublikos Seimo teisės aktų informacinės sistemos Projektų registravimo posistemėje.


Straipsnio komentarai

ačiū to ....2019-02-08
gerbiu jūsų nuomonę ir priimu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-02-08
sveikata neturi rodiklių. pats puikiai žinai kad sveikata yra kažkas neįkainojama, bet jie kažkodėl viskas kas liečia sveikatą yra perkama ir parduodama. Nu žinai žmonės yra nužmoginti iki mašinų ir robotų lygio. Keičia organus tarsi susidėvėjusias detales. Šiais drąsiųjų kelėnų laikais daktarų grupuotė yra užgrobusi žmonijos sveikatą su vergovine santvarka su visokiausiomis šundaktarystėmis vedžiodama už nosies su visokiomis morkavai kvepiančiais "rodikliais". Tad visi tavo išvardinti "indikatoriai" nerodo iš viso nieko apie sveikatos būklę, bet rodo kitą problemą kur sveikatos apsaugos sistema suorganizuota aplink visokias mašinas kur mygtukus gali spausdyti beraščiai aferistai ir po to tuos parodymus naudoti kad burti kaip iš kavos tirščių. Yra romos imperijos kryžiuočių problema kur tie "romai" prisidengę raudonos spalvos kryžiaus ir mokslo autoritetų girdyti visiems gyvačių nuodus. Tad aš nesidalinu kažkokiomis mintimis kad tu galėtum jas kažkaip vertinti tarsi būtum kažkoks vertintojas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Susikaupkite2019-02-08
jeigu pateiktumėte tikslius savo sveikatos rodiklius , tada galima būtų rimtai priimti jūsų mintį : testerorono kiekis , kūno masės indeksą ,kraujo spaudimas ir širdies pulsas , cukraus kiekis , chroniškos ligos . O dabar jūsų mintys tevertos tiek , kiek būsimų kandidatų į merus ir prezidentus kalbos. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-02-08
tokios gyvulininkystės pakraipos kaip "sportas" nėra mokslas ir tokie dalykai kaip "fizinis ugdymas" mokyklose iš viso neturėtų būti. Beveik visa švietimo sistema tik butaforija kuria beraščiai smaluotų biudžetų ostapininkai naudojasi kaip melžiamu auksiniu veršiu ir priedanga žąsinų auksinių kiaušiniem poliruoti. Prie visų bendrojo ugdymo mokyklų dar yra ir specializuotos sporto įstaigos, kurios jau yra kažkoks labai keistas šešėlinis pasaulis. Aišku geltonosios spaudos priespaudoje visi tie reiškiniai pateisinami šlovės ir garbės troškinimo paradais ir kruvinų kilimų audimu. Tad yra paradoksali situacija. Lietuvoje kaip policijos bananų respublikoje yra net sporto universitetas kur jeigu panorėsi gali gauti mokslo daktarų grupuotės laipsnį kad ir šlavime aka kurlinge, pilvo preso presavime aka kultūrizme, organizuotame nusikalstamumo vykdyme pvz kokioje grupinio sporto kamuolininkystėje, tt.. Komentaras patinka Komentaras nepatinka