Išaugo šauktinių pasitenkinimas tarnybos sąlygomis kariuomenėje

2019-02-10, kam.lt
Sp. srž. Ievos Budzeikaitės nuotraukos
Sp. srž. Ievos Budzeikaitės nuotraukos

Auga šauktinių pasitenkinimas tarnybos sąlygomis. Lyginant su 2016 m., 2018 m. Lietuvos kariuomenėje ženkliai padidėjo karių pasitenkinimas maistu, psichologiniu klimatu kuopoje, ginkluote, galimybe sportuoti, medicinos pagalba, rodo Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos (LKA) tyrimas.

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sako, kad karių tarnybos sąlygų gerinimas yra tarp svarbiausių gynybos finansavimo prioritetų. „Per praėjusius metus atlikta ne viena tiesioginė šauktinių apklausa, siekiant išsiaiškinti svarbiausius jų poreikius ir nedelsiant į juos reaguoti, ir matome, jog priimti sprendimai dėl tarnybos sąlygų gerinimo atsispindi ir šauktinių pasitenkinime kariuomene“. Jis pabrėžia, jog net trečdalis šauktinių atlikę privalomąją pradinę karo tarnybą pareiškia norą toliau rinktis profesinę karo tarnybą, tad investicijos į šauktinių tarnybos sąlygų gerinimą yra būtina kariuomenės, kaip darbdavio, patrauklumo didinimo sąlyga.

Remiantis tyrimo duomenimis, 2018 m. du trečdaliai, arba 59 proc. nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos karių teigė esantys patenkinti kariuomenėje tiekiamu maistu, tuo tarpu 2016 m. taip manė mažiau nei pusė šauktinių. Per dvejus metus taip pat sumenko ir visiškai nepatenkintų maistu šauktinių skaičius: pernai tokių buvo 16 proc., kai tuo tarpu 2016 m. maistu nepatenkinti buvo beveik ketvirtadalis šauktinių. „Pastarieji yra Z kartos atstovai, kuri kariuomenėje pasiilgsta jai priimtinesnio greito maisto, pvz., picų, kebabų, tačiau dėl mažos energinės vertės į karių valgiaraščius tokie patiekalai netraukiami“, – aiškina viena tyrėjų, LKA prof. Jūratė Novagrockienė.

 

 

Atsižvelgus į karių pageidavimus, 2017 metais Lietuvos kariuomenė pakoregavo karių maitinimą – padidintas maistui skiriamas finansavimas, pakoreguoti valgiaraščiai, kuriuose gausu šviežių daržovių, salotų ir vaisių. Stacionarioje valgykloje kariams tiekiami virti makaronai su „Bolognese“ padažu, varškės užtepėlės su žalumynais ar daržovėmis, lazanija su varškės ir špinatų įdaru, švediški kukuliai su padažu, netgi mėsainiai ir gausybė kitų patiekalų, kurių iki tol nebuvo Lietuvos karių valgiaraštyje. Beje, to paties valgiaraščio patiekalais vaišinami ir garbingiausi kariuomenės daliniuose viešėję svečiai – pradedant Belgijos karaliumi Philippe, Nyderalandų karaliumi Willem Alexander ir baigiant Vokietijos kanclere Angela Merkel bei kitais garbingais svečiais.

 

 

Tyrimas taip pat rodo, jog pastebimai išaugo ir karių pasitenkinimas psichologiniu klimatu kuopoje – šiandien juo patenkinti beveik trys ketvirtadaliai, arba 72 proc. šauktinių (2016 m. – 65 proc.). Beveik 80 proc. šauktinių yra visiškai ir greičiau patenkinti ir ginkluote (2016 m. – 69 proc.), sąlygomis sportuoti, teikiamomis medicinos paslaugomis. Tyrimo metu buvo vertinamas ir kariui aktualus klausimas dėl avalynės. Nustatyta, kad 70 proc. šauktinių ja buvo patenkinti arba labai patenkinti. Panašiai kariai vertina ir jiems skiriamą aprangą.

 

 

 

 

 

Taip pat tyrimo duomenimis, nustatyta, kad didžioji dalis nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos karių yra patenkinti visais tarnybos aspektais: skyriaus, būrio vado, instruktorių savo srities išmanymu, galimybe lankyti šeimą. Jie taip pat patenkinti gyvenimo sąlygomis, buitimi.

Po nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos apie trečdalis jaunuolių norėtų likti Lietuvos kariuomenėje ir tapti profesinės karo tarnybos kariais. Tęsti tarnybą kaip profesinės karo tarnybos kariai jaunuoliai daugiausia nori dėl gero užmokesčio ir socialinių garantijų, karjeros perspektyvų ir visuomenės pagarbos kario profesijai.

Lietuvos gyventojų, jaunuolių ir karių požiūrį į tarnybą LKA Mokslo centras atliko 2018 m. lapkričio mėnesį 44 Lietuvos kariuomenės vienetuose ir daliniuose. Į klausimus atsakė 6428 respondentai, užpildę anketą internetinėje prieigoje.


Straipsnio komentarai

..2019-02-10
kadangi vis tiek čia yra kažkokie šunsnukių vizginimo violetiniai patvoriai bandant kažkaip pateikti kruvinų rankų kurios maitina ketinimus kaip kažkokį teigiamą reiškinį. nu negalima atmesti kad jie nemeluoja ir duoda suprasti kažkokią statistiką apie litvicidą. nu iš lietuvių pusės žiurint tikram lietuviui niekada nebus priimtinos kažkokios kalėjimą primenančios sąlygomis kur jisai laikomas gyvulio vietoje tam kad tarnautų kaip tarnas. čia kariuomenė atseit patenkina žmogaus būtiniausius fiziologinius ir kitus poreikius reikalingus jo pilnaverčiam gyvenimui. Kelias į vyro tikros meilės širdį eina per bendrą lovį, kur visi gali bendrai kriuksėti. tad gali būti kad čia aiškinama apie trojos arklininkystės progresą. nu visi tie kurie "patenkinti" nėra iš lietuvos ir jiems lietuvių kalba nėra gimtoji. nu kažkokie mūsiškiai protestantiniai legionieriai iš prancūzijos, kaukazo belaisvininkai iš čečėnijos ir aplinkinių lezginkų šlovės paradų kraštų, misionieriai iš sibiro, ghurkos iš brexitinių specnazų, tt.. tad jie ir atsako į klausimus taip kaip reikalinga MAGA magams - make america great (britain) again. tame ir esmė kad reikalinga suvokti kad pati lietuvos kariuomenė irgi tarnauja kaip diversijos priemonė kad sukurti įspūdį jog lietuvoje egzistuoja kažkoks civilinis gyvenimas, kuriame yra žmonės kurie netarnavo kol neatėjo tarnauti ir baigė tarnauti kai pasibaigia karinė tarnyba. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-02-10
ir kaip jie čia yra įdomiai suskaldę tuos žmones pagal gimimo datą į kažkokias abėcėlines kartas? tarsi kokie svastikas garbinantys indokinijos horoskopininkai. kam reikalinga pravardžiuoti žmones su tomis abėcėlės raidėmis atseit jie ne tokie kaip kiti kurie buvo iki šioliai? Jie kažkokios "netradicinės" pakraipos. Plaukę ne iš pieno putos, bet iš vaivorykščių snarglių ir vienaragio mėšlo. Ar čia kažkokių šaknų kartumas gyvulių fermos kriuksiams, o gal kad jiems kažkas dvejinančiai kartojasi kažkokiose viską matančiose akyse? gal tai brisiaus galo upės į kurias neina įbristi antrą kartą? bet matai kokie įdomūs ištyrė save tarsi nežinotų kas savo kieme darosi, nes yra zombių ferma kuriems viskas turi būti gerai nes tie zombiai ir yra tam kad vykdytų įsakymus neatsikalbinėdami, net jeigu tai įsakymas išžudyti visą savo šeimą ir gimines. Jeigu yra įsakymas srėbti iš sojų lentų žalią kebabų sriubą apsipatenkinus jie ir vykdys tą įsakymą atitinkamai, o jeigu bus įsakymas būti nepatenkintam valgant iš paukščių pieno liaukų dieviškos manos antrekotų išpjovas - jie ir nersis iš kailio išsiviepę kad tikslas būtų pasiektas. Jugi toje kariuomenėje mokoma žudyti, pradžiai nuo tos tikros meilės vyriškumo mokykloms. Tai ir yra fasces fašizmas. Nedarykit klaidos kad "profesinės karo tarnyba" yra kažkas kas vyksta už spygliuotomis vielomis padabintų tvorų karinių padalinių garduose. Visa visuomenė yra šitų gestapininkų dievų miško westworld atrakcionų parkas. Tame ir esmė kad nėra iš viso lietuvos kariuomenės. Tai ir yra kažkokių savus vaidinančių "mūsiškių" armija, kurie šaudo į savus. Matot kokios pavardės Koroblis, Novagrockienė, tt. Tarsi čia kažkoks JT ilsėkis ramybėje palaikymo misija. Komentaras patinka Komentaras nepatinka