Neatsakingas elgesys didina tymų susirgimų skaičių

2019-02-14, sam.lrv.lt

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) reiškia susirūpinimą dėl dažnėjančių susirgimų tymais ir ragina žmones imtis atsargumo priemonių. Šiemet Lietuvoje užregistruota jau 26 šios ligos atvejai, o visi susirgę žmonės nebuvo skiepyti nuo tymų arba šis faktas nėra žinomas.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, skiepai yra efektyviausia priemonė, apsauganti nuo šios ligos. Tymais daugiausia sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.

„Tad siekiant apsisaugoti nuo tymų, žmonėms, kurie buvo paskiepyti tik viena vakcinos doze arba nežinantys, ar buvo iš viso skiepyti, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Į gydytoją kreiptis reikėtų ir tiems žmonėms, kurie galimai turėjo kontaktą su tymais sergančiu asmeniu. Tymai yra itin užkrečiama ir pavojinga liga, vis tik jos galima išvengti pasiskiepijus. Paradoksalu, jog turint efektyvias priemones, dalis žmonių vis dar rizikuoja savo bei aplinkinių sveikata ir nesiskiepija“,- sako ministras A. Veryga.

Skiepai apsaugo ne tik patį žmogų nuo pavojingų infekcinių ligų, bet ir padeda sudaryti kolektyvinį imunitetą, kuris sukuriamas tada, kai paskiepijama pakankama dalis gyventojų ir taip visuomenė apsaugoma nuo infekcijos plitimo nuo žmogaus žmogui.

Susirgimų daugėja, nes tymų virusai yra ypač lakūs, todėl lengvai plinta oru. Skaičiuojama, jog vienas sergantis žmogus, gali sukelti 15-17 naujų susirgimų.

Tymai pasireiškia karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios atsiranda neniežtintis bėrimas, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas plinta žemyn per visą kūną. Todėl pastebėjus pirmuosius ligos simptomus patariama kuo skubiau kreiptis į šeimos gydytoją. Įtarus arba patvirtinus susirgimą, sergantysis tymais izoliuojamas namuose nuo 9 iki 21 dienos, o pasireiškus komplikacijoms gali būti paguldytas į ligoninę. Atliekamas atvejo epidemiologinis tyrimas, siekiama išsiaiškinti turėjusius kontaktą ir galėjusius užsikrėsti asmenis.

Lietuvoje kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina yra skiepijama pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Valstybės lėšomis MMR vakcina vaikai skiepijami du kartus: 15– 16 mėn. ir 6–7 m. amžiaus. Taip susidaro ilgalaikis imunitetas.

Nesirgusiems tymais ir neskiepytiems anksčiau gali būti rekomenduojama pasiskiepyti ir suaugusiems. Neskiepyti žmonės, bendravę su užsikrėtusiu žmogumi, ne vėliau kaip per 72 val. po kontakto gali būti skiepijami, siekiant išvengti susirgimo.


Straipsnio komentarai

.. to zombio kaukolė2019-02-15
visiškai nesvarbu kieno kas kada kokia kalba buvo parašyta. yra lygybės laikai kur bet kokia rašliava yra lygi išorvelintos geltonosios spaudos priespaudos mechanizmams. Tai yra visiškai nesvarbu koks lingvistinis darinys kada buvo sukurtas, tai tik galingų plunksnų žvanginimas, bet tai nėra faktai ir ne argumentai. Ar tos plunksnos tuose sparnuose kartais ne su vašku sutvirtintos tam kad muštis su saule? Tu neturi jokio tvirto pagrindo tik tuščius kortų kaladžių žodžius. Mes negyvenome tais laikais ir nieko nežinome kas buvo 19 amžiuje. Tame ir esmė kad niekas nežino. O tai kas tu per pranašas ir iš kokių svetimų kraštų, kad žinai kas buvo 19 ame amžiuje? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
zombio kaukolė to .....2019-02-15
kalbate abstrakčiomis frazėmis , o ne argumentais. Man liūdna. Esate apsiskaitęs , aktyvus ir su savo nuomone žmogus. Koks jums skirtumas , ką tas Petras Gražulis valdo ? Realiai jo įmonės 100 milijonų Eurų apyvartos generuoja per metus. Ir jam , kad išsaugoti ir apginti savo verslą , reikia apsimesti klounu. Tas pats su Karbauskiu , Kreiviu ir tt . Arba imi iš MG Baltic ir kitų struktūrų arba savaip kvailioji ir saugai savo.Čia pasirinkimas ir
problemų sprendimo būdas. Jūs neturite savo problemų sprendimo būdo , belieka rašinėtis ir kalbėtis su savimi : apie " ziurkikes " , sveikinti jas su gimtadieniu provincijos " portale" xxxx ir kita .... Čia jūsų pasirinkimas. Iš jūsų retorikos ir tekstų matosi , kad paveiktas esate CZV produkto interneto. Ir isikalkite į galvą , kad toks darinys kaip Lietuva dirbtinai sukurtas 19am pabaigoje 20 pradžioje. Iš esmės tik Zemaitija ir LDK , kurios teritorija nuo Dubysos iki Ukrainos. "Žmuty" ir " Litvinai " visiškai skirtingos tautosnir mentalitetas. Labai daug kalbate apie Lietuvybę , tad kodėl LDK Statutas ne Lietuvių kalba parašytas ? O pirmoji Lietuviška knyga parašyta už Prūsijos kunigaikštystės vyriausybės lėšas skatinant Protestantizmą LDK teritorijoje religinių karų išvakarėse ? Rašytiniai tekstai Lietuvių kalba tik nuo 16 amžiaus. Ir aplamai gramatika sumurta 19 amžiuje remiantis rusų , lenkų ir vokiečių gramatikomis.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. to zombio kaukolė2019-02-14
aš nesiremiu... pats pagalvok vaikščiojo kažkokie rinkimų agitatoriai dalijo bukletus. tų socialdemokratų kur su kruvinomis rožytėmis žydi. kas liečia spaudą, popierių, grafinį dizainą, tt - puikus produktas, nieko neprikibsi. spausdina kažkokia UAB "judex spauda", kuri prieš dešimtmetį vadinavosi UAB "gražuma". Kiek suprantu nieko bendro neturi su koldūnų pramone, bet tas žinomas koldūnų gamintojas neužprotestavo tarsi visi būtų savi ar mūsiškiai. Užkalnis gaminasi ten savo brendo koldūnus... Tas žodis "judex" lietuviškai nieko nereiškia, bet kadangi yra globalizuotas pasaulis ir į lietuvą yra okupavę kažkokie keistuolių teatro kryžiuočiai tai negalima nepažiūrėti į viską ir per vaivorykščių spektro prizmę. Nu žinai gal čia kažkokie anekdotai - "jude" + "X", kurie koordinuojasi su svastikinėmis sostinėmis prancūzijoje: vichy ar viči. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
zombio kaukolė to .....2019-02-14
tai savo mintyse " supuvusio zombio kaukolėje pripildytos 50 pilkų atspalvių košės " remiates šiuo puikiu komeciniu projektų , nors save pozicionuojate kaip .......... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-02-14
to Hadis - kaip ir daugelis kitų autizmas išgalvota liga. nėra tokios ligos. tad autizmą sukelia tik tos galingos daktarų grupuotės plunksnos.
to zombio kaukolė, ne - neskaičiau nei vienos dalies.. nemačiau nei vieno filmo.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
zombio kaukolė 2019-02-14
jūs skaitėte " 50 pilkų atspalvių " ? Ar visas tris dalis ? Ar tai CZV kūrinys o gal pagrindinis herojus Vyriausioji kariuomenės vadė ,tik vyriškame Grējaus amplua ? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Hadis2019-02-14
Girdž, taškini, tiki jog skiepai autizmą sukelia? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-02-14
nu taip tokių fiktyvių žodžių prasmė egzistuoja tik tiek kiek tas žodis sukelia kažkokių nuostabių asociacijų tavo kaip supuvusio zombio kaukolėje pripildytos 50 pilkų atspalvių košės. Nu pas kiekvieną žmogų tokie žodžiai reiškia kažką visiškai kitaip. Vaikams tas žodis nieko nereiškia kol nepradeda reikšti kažkaip dėl kažkokio drąsaus "švietimo" su violetinėmis spalvos kelėnais. Nu žodžiai nereikalingi kad aiškinti tai kas yra kažkas aiškaus. O viskas kas liečia tokius neaiškius žodžius jau yra mokslo šundaktarių grupuotės cirkų teritorija, kur pasinaudojant tūkstančiais žodžių sualcheminamos iliuzijos apie bet kokį oranžine spalva kvepiantį ar dvokiantį objektą. Nu kad paaiškinti aklam kokia dangaus spalva paveiksle neužteks tūkstančio žodžių, bet aklam vien nuo to aiškintojo gerų ketinimo pastangų aiškinimo darysis kažkiek "aiškiau" kad čia kalba eina apie kažką suprantamo. Spalva irgi nėra kažkas "suprantamo". Taip kaip ir laikas. Nu taip ir yra statomos kortų kaladės - žodžiai ir yra kortos tų plunksnuočių galingose kanopose. Yra daug tokių žodžių šiuolaikinėje visuomenėje kur vartojama tarsi tai kažkas visiems suprantamo nors yra nematoma paprastiems žmonėms, kurie šiuo atveju ir yra aklieji: elektros srovė, kosmosas, saulės planetų sistema, radijo bangos, virusai, tt. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to .....2019-02-14
tai sakei ,kad seksas neegzistuoja. O dabar net 900 sex linijų. Kažkaip sau priestarauji. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-02-14
matot kaip įdomu. tarsi būtų stebuklinga kūčių naktis kai aiškindavo kad gyvuliai tvartuose pradeda kalbėti žmonių kalba. Nu čia dar stebuklingiau nes ministerija palyginus su tvarte esančiais gyvuliais yra dar negyvesnis objektas, bet paėmė ir atgijo ir net pradėjo reikšti susirūpinimą gyvaisiais, kurie atseit jai yra pavaldūs. Nu čia jeigu kažkas kas yra negyvas veda kažkur kažką tai tie vedamieji tikrai yra akli jeigu seka paskui kažką kas yra aklesnis negu aklas. Tarsi koks pranašiškas rūpintojėlis aiškinantis apie atbėgančius vilkus iš miško. Vienintelis išsigelbėjimas nuo vilkų tai pulti į kitų vilkų glėbį. Kaip atskirti gerus vilkus nuo blogų? "Geri" vilkai vilki baltais ėriuko tylėjimo chalatais padabintais kruvinais kryžiais, jie kaip ir kiti kryžiuočiai kad nukreipti dėmesį nuo to kad yra visiški beraščiai apsimeta kad naudoja lotynų kalbą, jie priklauso daktarų grupuotėms oficialiai kontruoliuojamų visokių šundaktarių iš aukščiau.
Matot su tais virusais išlindo labai didelė yla iš buratinų maišo. Nu jie iš esmės panaudojo tą pačią mėšlo upę kai jūs žygiavote į kibernetinės erdvės kalėjimus, be durų, bet su MS windows langeliais. Ten irgi pilna virusų nuo kurių reikia nuolatos "skiepytis". Neaišku iš kur tie virusai atsiranda. Dar nei vieno viruso rašytojo nėra pagavę daktarai, nors tų virusų milijardai. Kas įdomiausia kad čia tai tik pradžia. Jie turi jau susigalvoję ir telemediciną, kur žmogus jau traktuojamas kaip mašina ir "gydoma" su programėlėmis, kurios išrašomos su receptais ir čia tik vaikiškos pasakos kapi pvz geroji patirtis iš 900 sex linijų perimta visų "dvasios" rūpybos kryžiuočių. Nu atseit konsultuoja psichiatrai ir psichologai per skypus. Iš to ir pragyvena. Tokios smaluotų biudžetų pasakorių durninimo pasakos, kuriomis turėtų patys tikėti.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
laukiu ką Spinoza šiuo klausimu pasakys2019-02-14
,....... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?