Kaip mokamos priemokos mažų pensijų gavėjams

2019-02-20, socmin.lt

Nuo 2019 metų mokamos priemokos iš valstybės biudžeto mažų pensijų gavėjams, kurių visų gaunamų pensijų suma nesiekia 238 eurų per mėnesį. Svarbu pabrėžti, kad pensija kartu su priemoka 238 eurų ribą pasieks tik tiems žmonėms, kurie yra įgiję būtinąjį stažą, kitiems žmonėms priemokos dydis priklauso nuo jų įgyto stažo.

Priemokos išmokamos šioms grupėms, jei visų gaunamų pensijų suma nesiekia 238 eurų:

  • Senatvės socialinio draudimo pensijos gavėjams (išskyrus išankstinės pensijos gavėjus),
  • Netekto darbingumo ar invalidumo socialinio draudimo pensijos gavėjams (netekus 60 proc. ir daugiau darbingumo),
  • Pensijos amžiaus sulaukusiems netekto darbingumo ar invalidumo socialinio draudimo pensijų gavėjams (netekus 45-55 proc. darbingumo).

Skaičiuojama, kad vidutiniškai priemoka siekia apie 20 eurų, tačiau individualiai gaunamas priemokos dydis skiriasi – kuo didesnį pensijų socialinio draudimo stažą žmogus yra įgijęs, tuo didesnė priemoka yra mokama.

Pavyzdžiui, trijų senatvės pensijos gavėjų, gaunančių po 170 eurų pensiją per mėnesį, priemokos bus skirtingos:

  • pensininko, įgijusio 15 metų stažą, priemoka – 32 eurai,
  • pensininko, įgijusio  20 metų stažą, priemoka – 43 eurai,
  • pensininko, įgijusio būtinąjį stažą, priemoka – 68 eurai.

Priemokos iš valstybės biudžeto mažų pensijų gavėjams nuo 2019 metų mokamos pirmą kartą – taip siekiama padėti gyventojams, kurie arba nesukaupė pakankamai ilgo stažo pensijai gauti, arba savo darbingu laikotarpiu gavo itin mažas pajamas.

Priemokos mažų pensijų gavėjams mokamos kartu su „Sodros“ pensijomis. Vasario mėnesį priemoka mokama už sausį, kovo mėnesį – už vasarį ir taip toliau.

Kaip apskaičiuojamas priemokos dydis?

Priemokos dydis apskaičiuojamas pagal Šalpos pensijų įstatyme nurodytas formules, kuriomis atsižvelgiama į asmens įgytą stažą.

Turint būtinąjį stažą: 0,95 x 251 – visų mokamų pensijų suma = PRIEMOKA

Neturint būtinojo stažo: (0,95 x 251 – visų mokamų pensijų suma) x (įgytas stažas ÷ būtinasis stažas) = PRIEMOKA

„Sodros“ duomenimis, šios priemokos išmokamos apie 95 tūkst. žmonių.

Šiuo metu minimalus pensijų socialinio draudimo stažas senatvės pensijai gauti siekia 15 metų, būtinasis stažas pilnai senatvės pensijai – 31 metai.

Padidėjo šalpos pensijos

Šiai metais nuo 130 iki 132 eurų padidėjo ir šalpos pensijų bazė, nuo kurios priklauso šalpos išmokų dydžiai: šalpos neįgalumo pensijos, šalpos senatvės pensijos, šalpos našlaičių pensijos, šalpos kompensacijos ir socialinės pensijos.

Šalpos pensijos yra skiriamos asmenims, neturintiems teisės gauti jokių kitų pensijų, rentų ar kompensacijų arba gaunantiems išmoką, kuri yra mažesnė už šalpos pensiją. Tai minimali parama asmenims, kurie dėl tam tikrų priežasčių nedirbo, nemokėjo įmokų, nesukaupė minimalaus stažo.

Šalpos senatvės pensijos šiais metais paaugo nuo 117 iki 132 eurų – tai lėmė pensijų bazė padidėjimas ir nustatytas didesnis koeficientas.

Šalpos neįgalumo ir šalpos našlaičių pensijos paaugo kiek mažiau. Šalpos našlaičių pensija siekia 66 eurus per mėnesį, šalpos neįgalumo pensija įvairuoja nuo 99 iki 297 eurų per mėnesį, priklausomai nuo neįgalumo lygio, netekto darbingumo procento ir nustatyto koeficiento.


Straipsnio komentarai

.. to daktarelis2019-02-21
dievas taves neapsaugos nei nuo gudručių nei nuo protingų nei nuo paties taves, kur tu ir esi ne tik kitiems pavojingas, bet ir pats sau pavojingiausias. matai tu skaldai žmones savo aplinkoje į kažkokias protingumo kategorijas tarsi turėtum tam kažkokius "uber alles" įgaliojimus ar "stebuklingus" instrumentus. Tarsi visi zombiai kuriuos reikalinga "išgydyti", bet kai kurie zombiai dar elgiasi keistai nes nors ir be smegenų kažkodėl yra gudrūs, o kiti ir protingi. Nu su protingais ten viskas aišku - jų pačių raštingumas ir yra jų achilo kulno problema. Juos galima nukryžiuoti su dviprasmybėmis, kurias jie supras vienareikšmiškai. Nu kažkas panašaus į trojos arklius. Gal tas brexit ar lietuvos prezidentūros vienaragis gyvulys ir simbolizuoja daktarų grupuotės naujos kartos špricus? Tie susukti ragai tarsi kažkokia adata. Gal čia tas kitas daktarų grupuotės simbolis - nuodingos gyvatės susuktos? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
daktarelis2019-02-21
kada Tave uzbluokos ,,gudruti,,Dieve apsaugok nuo,,gudruciu,,o nuo protingu apsisaugosime patys. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-02-20
matot kas čia yra įdomu kad aiškinama tarsi kažkoks mechanizmas kuris tiems aiškintojams yra matomas, bet paprasti žmonės yra tarsi specialiai akli kur tas mechanizmas jiems nesimato. Tas aklumas yra specialiai sukeltas kad jie gyvenime veiktų apgraibomis naudodami "nuostabų protą". Tai yra visur turi eiti savo pačių gerais ketinimais išklotais vieškeliais - jeigu darysi taip tai bus taip. Nu tarsi čia ne demokratija, bet slaptokratija, kur slaptumo nuodėmės išsiplauna nes jie turi galingas plunksnas kurios sugeba viską paaiškinti taip kad atrodytų jog ir avis sveika ir vilkas sotus. Nu tarsi įkinkyti ąsilai prieš kuriuos pakabinta morka ir kuriems nesimato nei vežimo, nei aiškintojo pas kurį rankose dar yra ir bizūno aidai. Nu jeigu jums neaišku kažkas pvz kodėl neturite ko valgyti gyvenant atokiame sibire ar tarptautinėje kosmoso stotyje, kur maisto ir su žiburiu niekur nerasi maistas ir neauga niekur išskyrus ant parduotuvių lentynų. Tad čia ne tame esmė kad vieni lygesni negu kiti, ar kad jūs esatem per mažai raštingi, ar per mažai išsimokslinę, tt. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek Jums tenka laukti vizito pas šeimos gydytoją?