Pagėgių pasieniečių akiratyje – machinacijos su draudimo dokumentais

2015-01-25, pasienis.lt

Sieną su Rusija saugantys Pagėgių rinktinės pasieniečiai fiksuoja išaugusį atskleistų draudimo dokumentų klastojimo ar disponavimo suklastotais draudimo dokumentais atvejų skaičių. Per pastaruosius dvejus metus dėl suklastotų transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimų jie pradėjo net 15 ikiteisminių tyrimų ir įtarimus pareiškė 15 asmenų. 7 tokios bylos jau pasiekė teismus.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių rinktinės Kriminalinės žvalgybos ir Ikiteisminio tyrimo skyrių pasieniečiai nustatė, kad kai kurių į Rusiją vykstančių įmonių vilkikai nebuvo draudžiami krovininių transporto priemonių įprastinės transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu. To priežastis yra bandymai sutaupyti, mat draudimų sumos vienam vilkikui siekia nuo 2608 iki 3188 eurų metams arba nuo 435 iki 578 eurų mėnesiui.

Sieną su Rusija saugantys pasieniečiai pastebi naujas tendencijas ir naudojamas schemas, kai bandoma sukčiaujant VSAT pareigūnams pateikti neteisėtai apgaulės būdu gautus įprastinės transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutarties liudijimus.

Pavyzdžiui, vienoje Pagėgių rinktinės pareigūnų teismui perduotoje baudžiamojoje byloje nuosprendžio sulauks 54-erių tauragiškis. Ikiteisminio tyrimo metu išsiaiškinta, kad šis buvęs policijos pareigūnas, vėliau tapęs vienos UAB direktoriumi, draudimo bendrovėje sudarė vilkiko „DAF“ įprastinės transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutartį. Taip jis įgijo sutarties liudijimą, siekdamas neteisėtai pasinaudoti gautais draudimo dokumentais.

Nustatytos įmokos Tauragės gyventojas sąmoningai nesumokėjo, todėl draudimo sutartis ir draudimo sutarties liudijimas vos po kelių minučių nuo jų sudarymo buvo anuliuoti. Tačiau toliau įgyvendindamas nusikalstamą sumanymą šis vyras minėtų draudimo dokumentų juos išdavusiai įmonei negrąžino. Žinodamas, kad dokumentai yra negaliojantys, tauragiškis juos naudojo, kol neįkliuvo pasienio su Rusija ruože, Šakių rajono Sudargo kaime, pasienio teisinio režimo kontrolę vykdžiusiems Pagėgių rinktinės pareigūnams. Už tai dabar jam gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 3 metų.

Tokiais atvejais naudodamiesi negaliojančiais draudimo dokumentais asmenys tikisi, jog juos tikrinantys pareigūnai nesulygins dokumentuose esančios informacijos su draudimo įstaigų duomenų bazėse užfiksuotais duomenimis apie draudimo galiojimo faktą ir terminus.

Teismui baudžiamuoju įsakymu perduota ir 39-erių Marijampolės rajono Kazlų Rūdos miestelio gyventojos baudžiamoji byla. Ji teisiama dėl dokumentų suklastojimo ar disponavimo suklastotais dokumentais. Jai dabar irgi gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 3 metų.

Ikiteisminio tyrimo metu Pagėgių pasieniečiai išsiaiškino, kad ši moteris vienoje draudimo kompanijoje sudarė vilkiko „DAF“ įprastinės transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutartį ir taip įgijo sutarties liudijimą bei Tarptautinį transporto priemonės draudimo liudijimą (žaliąją kortelę). Šiuos dokumentus moteris perdavė vilkiko vairuotojui, nors už juos dar nebuvo sumokėta. Kazlų Rūdos gyventoja turėjo aiškų tikslą - įgyti negaliojančius draudimo dokumentus ir už juos nesumokėjus pasinaudoti draudimu.

Negavusi įmokos draudimo kompanija draudimo sutartį, jos liudijimą ir žaliąją kortelę anuliavo, tačiau tęsdama nusikalstamą sumanymą Kazlų Rūdos gyventoja dokumentų juos išdavusiai įmonei negrąžino. Neįspėjusi vilkiko „DAF“ vairuotojo moteris leido šiuos draudimo dokumentus laikyti ir naudoti vykstant į tarptautinius reisus.

Vairuotojas jais naudojosi neilgai. Važiuodamas iš Rusijos į Lietuvą Ramoniškių pasienio kontrolės punkte dirbusiems VSAT Pagėgių rinktinės Rociškių užkardos pareigūnams jis pateikė patikrinimui būtinus dokumentus. Tarp jų buvo ir draudimas, kuris VSAT pareigūnams sukėlė įtarimų. Patikrinę draudimo dokumentų duomenis pasieniečiai netruko išsiaiškinti, kad jie yra negaliojantys. VSAT Pagėgių rinktinėje dėl turtinės prievolės vengimo ir sukčiavimo panaudojant negaliojantį dokumentą pradėta ir teismui perduota baudžiamoji byla.

Pagėgių pasieniečiai yra išaiškinę ir tokių atvejų, kai vengdami didelių draudimo įmokų įmonių darbuotojai transporto priemones apdraudė tik kelioms paroms. Taip už draudimą būdavo sumokama nedidelė suma. Vėliau įgytuose draudimo dokumentuose būdavo padaromi jų galiojimo datų taisymai juos „pratęsiant“ iki vienerių metų.

Tokią informaciją apie nustatytus būdus siekiant išvengti draudimo įmokų, įgyti ir panaudoti negaliojančius ar suklastotus draudimo dokumentus VSAT pareigūnai perdavė ir kitoms teisėsaugos institucijoms, vykdančioms transporto priemonių kontrolę.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!