Skandalas Šilutės r.: rinkimų biuletenius rado skaičiavimo pirmininkės namuose – pasiaiškinimas pribloškė

2019-03-06, Agnė Černiauskaitė

Sekmadienio naktį užvėrus visas balsadėžes ir suskaičiavus savivaldybių tarybų bei merų rinkimų rezultatus, viešojoje erdvėje pasklido kalbos apie galimus balsų skaičiavimo pažeidimus. Vienas jų – Šilutės rajono Saugų rinkimų apylinkėje, kurioje balsų skaičiavimas užtruko keliomis valandomis ilgiau, nei didesnėse apylinkėse, o juos iki pat ryto viena skaičiavusi vietos pirmininkė tvirtino, kad daugiau niekas nenorėjo dirbti.

Sunerimus dėl galimų balsų skaičiavimo pažeidimų, Šilutės rinkimų apygarda kreipėsi į minėtąją apylinkę, prašydama perskaičiuoti balsus. Pamatytas vaizdas pribloškė visus – apylinkės pirmininkė savivaldos tarybų rinkimų biuletenius, kuriuose buvo aptikta daugybė pažeidimų, slėpė pas save namuose, o galiausiai pareiškė, kad net nežino, kaip jie ten atsirado.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė teigė žinanti apie pažeidimus apylinkėje ir kol kas dar besiaiškinanti situaciją, tačiau iš kol kas žinomų ir pateiktų duomenų apygardoje skelbti naujus rinkimus tikino nematanti prasmės.

Paprašė perskaičiuoti balsus

Galimus pažeidimus dėl iki pat ryto užtrukusio balsų skaičiavimo pradėjo įtarti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatė į tarybos narius Lijana Jagintavičienė, kuri ir nusprendė paprašyti Šilutės rinkimų apygardos perskaičiuoti Saugų rinkimų apylinkės balsavimo rezultatus.

Šiame procese ji norėjo dalyvauti ir pati bei įsitikinti, kad balsai buvo skaičiuojami skaidriai, nes ją esą jau buvo pasiekusi neoficiali informacija, kad apylinkėje galimai vyko ne vienas pažeidimas.

„Tai, ką pamačiau savo akimis – nesuvokiama. Atnešti užplombuoti maišai buvo praktiškai tušti. Viename jų buvo sudėtos šiukšlės – rinkėjų pažymėjimai, likę nepanaudoti biuleteniai, o kitame buvo labai įdomus vaizdas – ten tik merų rinkimų biuleteniai, o tų, kuriuose balsuojama už sąrašą, net nebuvo.

Apygardos pirmininkas tuoj pat skambino Saugų apylinkės pirmininkei. Ši pasakė, kad viskas maišuose, tačiau vėliau paskambinus sužinota informacija pribloškė – trūkstami biuleteniai buvo jos namuose. Netrukus juos pati ir atvežė. Vokas, kuriame buvo sudėti dokumentai, buvo pažeistas – ten lengvai buvo galima įdėti dokumentą ir jį išimti“, – pasakojo ji.

Aptiko pažeidimus

Saugų apylinkės pirmininkė, atvežusi trūkstamus biuletenius, aiškino net nežinojusi, kad jie buvo jos namuose. Ji teigė, kad niekas iš apylinkės narių nenorėjo dirbti, todėl visus darbus padarė praktiškai viena.

„Klausimas – jei žmogus dirbo vienas, atsiranda didelė tikimybė, kad pildydamas protokolus galėjo įrašyti vienus skaičius, o grįžęs į namus duomenis suvienodinti t.y. į biuletenius įrašyti reikalingus skaičius“, – svarstė L.Jagintavičienė.

Tiesa, pirmininkę apklausus policijai, paaiškėjo, kad naktį pagalbos ji visgi sulaukė iš pas ją iš Ramučių apylinkės atskubėjusios vietos pirmininkės, kuri buvo deleguota Tvarkos ir teisigumo partijos. Įstatymai draudžia balsų skaičiavime dalyvauti pašaliniams asmenims, tai gali daryti tik stebėtojai ir apygardos atstovai.

Apygardos atstovams perskaičiavus biuletenius, kiekviename sąraše buvo aptikta nežymių korekcijų – vieniems kandidatams buvo balsų priskaičiuota daugiau, iš kitų buvo atimta. Anot L.Jagintaviečienės, tokioje nedidelėje apylinkėje net keli pridėti ar atimti balsai gali lemti didelius pokyčius tarybos narių sudėčiai.

Neteisingi skaičiai buvo pateikti ir dėl sugadintų biuletenių. Kaip buvo skelbta anksčiau, jų esą buvo apie 40, tačiau, kaip paaiškėjo po biuletenių perskaičiavimo, negaliojančių biuletenių skaičius turėjo siekti per 70 biuletenių.

Situaciją aiškinasi

Kaip lrytas.lt komentavo VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė, VRK žino apie šį atvejį ir kartu tu teisėsauga aiškinasi aplinkybes.

„Situaciją išsiaiškinus reikės apsispręsti ir komisijai, kaip mes vertiname, kad biuleteniai buvo sudėti į maišus ir išvežti namo, o ne nuvežti į apygardą. Čia atitinkamai savo darbą atlieka ir teisėsaugos institucijos. Žinoma, reikia pasisakyti ir komisijai, kaip mums vertinti tuos balsus, ar juos galime užskaityti, ar negalime.

Ar reikėtų spręsti, kad galbūt toje apylinkėje nereikia skaičiuoti balsų ir dėl visos apygardos reikėtų spręsti, bet ar tai yra toks esminis pažeidimas (…) tai per anksti kalbėti, reikia atlikti situacijos analizę“, – kalbėjo L.Matjošaitytė.

Ar yra galimybė apygardoje kartoti rinkimus?

„Kol kas iš to, kas man žinoma, nematau tokios galimybės, bet vėlgi, ta situacija keistųsi gaunant daugiau informacijos, sužinant papildomų aplinkybių“, – apibendrino VRK pirmininkė.

Šilutės rajono savivaldybėje ne pirmą kartą kyla skandalas dėl balsų skaidrumo. 2015 m. VRK savivaldos rinkimų rezultatus čia pripažino negaliojančiais dėl nustatyto balsų pirkimo bei kitų pažeidimų.

lrytas.lt


Straipsnio komentarai

Boba2019-03-14
Ten kur Pozingis ,ten sukčiavimai.
Nuteisti reikia viena karta.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Alaba2019-03-10
Už tokias aferas reikia teisti kaltuosius. Man kelia nuostabą V. Matjošaitytės mintys. Juk tai akivaizdus piktybiškas rinkimų įstatymo pažeidimas, negali būti jokių abejonių. Jei bobelė žiopla, dar nemoka naudotis kompiuteriu, tai galėjo atsisakyti tų pareigų, juk niekas nevertė. Manau, ją sąmoningai kažkas pakišo. Toks neatsakingumas diskredituoja visą rinkimų sistemą ir žmonių pasitikėjimą, taididelis nusikaltimas. UŽ RINKIMŲ ĮSTATYMO GRUBIUS NUSIŽENKIMUS AR REZULTATŲ KLASTOJIMĄ BŪTINA ATSAKINGUS TEISTI, kad visi žinotų ir to nedarytų. Negalime leisti tyčiotis iš rinkėjų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Skaitytojas2019-03-08
Kai paskaičiau komentarus, tai galvojau ką man tai primena? O gi laida tokia per TV yra: Klausimėlis? Kas ale "protingiau" pakomentuos tas 1-ą vietą laimės. Tai va komentatoriai visi patenkate tiesiai į dešimtuką. Prizas atkeliauja, laukite!
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Kiesa2019-03-07
Maladiec Vilkyčiai išrinkot runkulius šviesūs žmonės esat , kitą kartą vėl tik už runkulius balsuokit Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patriotas2019-03-07
Saugiškiai šaunuoliai tik dešines partijas , velniop komuniagas ir runkulius nuo lovio. Ir toliau taip balsuokit. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patriotas2019-03-07
Saugiškiai šaunuoliai tik dešines partijas , velniop komuniagas ir runkulius nuo lovio. Ir toliau taip balsuokit. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Saugų smulkios sukčės..2019-03-07
Ponia L.Šikšnienė nestebina - gavo kad padėtų kai kam laimėti…Bobos Saugose įžūlios, kaip ir dabartinė seniūnė bei buvusi…Oželytė. Vargas Saugų seniūnijai su tomis turgaus bobelėmis, kurios nieko nesugeba daryti ir ir nieko nepadaro. Tikiuos baudžiamoji byla ir atitinkama bausmė, geriausiai tiktų laisvės atėmimo bausmė, atbaugintų ir kitus.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
lol2019-03-06
nei tvarkos nei teisingumo :D Komentaras patinka Komentaras nepatinka
debilai rinkėjai dar bėkit rinkit bėkit balsuokit 2019-03-06
tai vadinasi P O Z I N G I S visien tokius cirkus krečia su savo pakalikais Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Juozas2019-03-06
Ar galit pagaliau palikti tuos valstiečius ramybėje čia tave liečia komentatoriau kuris įtari valstiečių ar konservatorių partijas,perskaityk gerai straipsnį kokios partijos narė įtarė šia bjaurastį taigi valstiečių ,o ko tyli konservatoriai tavo manymu-labai jau daug vietų jie gavo Šilutės savivaldybėje,to niekada nebuvo Labai tikiuosi,kad ir jie paprašys padaryti patikrinimą Komentaras patinka Komentaras nepatinka
rinkėja2019-03-06
Niekaip nesuprantu, kaip taip galima padaryti, dirba tai komanda, toje komandoje ir Šilutės apygardos rinkimų pirmininko Judeikio žmonos pavardė, ji Saugose komisijos narė. Kažkaip keistai įdomu? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
simas2019-03-06
cia matyt laurinaicio patiketine Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-06
skamba tarsi kažkokia viešnaminių ryšininkų šunsnukių vizginimo atrakcija. nu žinot viskas čia taip supuvę tik va pranašiška didvyrė neaišku iš kur atsibasčiusi visus dabar išgelbės su savo asmenybės kultu. Tai kur kiti "išrinktieji" žiūrėjo. Tai kaip tiems išrinktiesiems negėda dalyvauti tokiuose renginiuose? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
A. L.2019-03-06
Taip ir reikia žūlikams. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Valio2019-03-06
Šaunuolė Lijana Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Saugiskis2019-03-06
Ar Lijana ieško 6 dingusių balsų, kad Virgilijų aplenkti? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Zaz2019-03-06
Dar ir inkaklius patikrinti ... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
...2019-03-06
O kodėl nerašoma kuriai partijai priklausė šios apylinkės pirmininkė? Tik ta kuri padėjo? Ar nebus iš valstiečių ar konservų? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Arturas2019-03-06
Reikėtu paklausti Pozingio ir jo žmonos. ir apie Saugų biuletenius, ir apie iškviestą STT Šilutės merui. Jie viską žino. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Balsavusių nulis2019-03-06
Atsiprašant supisti rinkimai, kam eiti žmonėms balsuoti jeigu už juos viską padaro kiti, sekančiais rinkimais loterijos principu gal rinkime? Vis tiek teisybės nulis. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip sekasi laikytis karantino reikalavimų?