Daugiau nei pusė rūkančiųjų norėtų atsisakyti šios priklausomybės

2019-03-08, psichika.eu
Iliustracija: ColiN00B / pixabay.com
Iliustracija: ColiN00B / pixabay.com
Daugiau nei pusė rūkančiųjų (59%) norėtų mesti rūkyti, rodo reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa. Tačiau dažniausiai žmonės įvardija, jog jiems tai padaryti trukdo susiformavę įpročiai, valios trūkumas, didelis stresas ar kitų įtaka, atskleidžia „Acetium Lozenge“ užsakymu „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa. „Šios priklausomybės ne ką lengviau atsisakyti nei azartinių lošimų ar alkoholio“, – sako IPS klinikos psichiatras-psichoterapeutas Jan Hilbig, minėdamas, kad metančiajam yra labai svarbus šeimos nario, draugo padrąsinimas, gydytojo ar kito autoritetingo asmens patarimas.

Daugiausia žmonių (62%) negali mesti rūkyti, nes tai yra tapę įpročiu, net 56% teigia, kad neužtenka valios.  33% mano, kad rūkymas padeda kovoti su stresu, nors specialistai teigia, kad rūkantys žmonės jaučia nerimą, nuotaikų svyravimus daug dažniau nei nerūkantys, kiti (17%) nuogąstauja, kad vos metę priaugs svorio.

„Įsivaizduojame, kad žmogus turi ribotą valios „kiekį“, kuris gali išsekti, tačiau tai nėra moksliškai pagrįsta. Mūsų įpročiai formuojasi ir keičiasi, kai išmokstame valdyti jausmus, prieštaringus norus, todėl rūkymo trumpalaikes pasekmes suvaldyti galime. Atradus būdus, kaip sušvelninti nikotino atsisakymo laikotarpį, be jo galime gyventi labai laisvai“, – įsitikinęs J. Hilbig.

Pasak gydytojo, kai kuriems žmonėms sunku atsisveikinti su žalingu rūkymo įpročiu, nes metę jį dar kurį laiką jaučiasi prastai. Ši būsena nėra pavojinga, tačiau reikalauja daug jėgų ir pasiryžimo. Jeigu žmogus turi emocinių sunkumų, santykių problemų, sveikatos sutrikimų, mesti dar sunkiau. Kita vertus, sėkmingai nustojus rūkyti laukia didžiulė nauda: laikui bėgant savijauta tampa daug geresnė, ženkliai mažėja su rūkymu susijusios sveikatos rizikos, nelieka išlaidų už tabaką, vardija medikas.

Ir fizinė, ir psichologinė priklausomybė

Rūkymas gali būti suprantamas kaip fizinė ar psichologinė priklausomybė, tačiau dažniausiai abi priklausomybės veikia kartu.

Nikotinas sukelia didžiulį norą rūkyti, kuo daugiau jo yra cigaretėje, tuo stipriau jis veikia. Vos užsirūkius, nikotinas greičiau nei per dešimt sekundžių patenka į smegenis, ten prisijungia prie receptorių ir keičia nervinių ląstelių veiklą. Gavęs nikotino, žmogus patiria teigiamų pojūčių, jam mažėja nerimas, tačiau tai – tik trumpi, malonūs pokyčiai. Norint juos patirti rūkoma vėl ir vėl. Kelias valandas negaunant nikotino, nervų sistemai sukeliamas neigiamas patyrimas. Žmogui atsiranda įspūdis, kad sunku susikaupti, padidėja apetitas. Metant rūkyti, šiuos nemalonius pojūčius intensyviai galima jausti dar ilgą laiką.

„Kalbant apie psichologinę priklausomybę, rūkymo procesas kuria savotiškus ritualus ar refleksines būsenas, pavyzdžiui, noras vos atsibudus užsidegti cigaretę“, – paaiškina J. Hilbig.

Rūkymo veiksmas gali būti susiejamas su situacijomis, pavyzdžiui: rūkymas po maisto, per pietų pertrauką, rūkymas su draugais, kolegomis. Matyti, jog kitomis aplinkybėmis cigaretės nebūtų imamasi. Kitų įtaka itin svarbi net 17% apklaustųjų, parodė priemonės nuo rūkymo „Acetium Lozenge“ užsakymu atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa. „Mūsų nervų sistema tokius ryšius užfiksuoja ir „prikabina“ prie malonių aspektų. Atmintis pagal tai užsiprogramuoja, tai gali būti vaizdinys, maistas arba dūmų kvapas, kuris pažadina atsiminimą apie situaciją ir sužadina norą rūkyti.  Atsisakyti rūkymo, atrodo būtų paprasta, tačiau šitos kasdienės situacijos pasikartoja labai dažnai, todėl ir vėl kyla noras griebtis cigaretės“, – dėsto gydytojas.

Kai veikia nikotinas

„Rūkymo priklausomybė turi bendrų bruožų su alkoholio, lošimų ar net apsipirkinėjimo priklausomybėmis“, – sulygina psichiatras-psichoterapeutas. Žmonės yra užvaldyti veikiančios medžiagos, rūkymo atveju – nikotino, o save geba kontroliuoti tik iš dalies. Atsikratyti cigaretės gali būti taip pat sunku kaip ir bet kurios kitos priklausomybės.

Su priklausomybe kovoti sunku, tačiau įmanoma, sako psichoterapeutas. J. Hilbig teigia, kad gali padėti šeimos nario, draugo padrąsinimas, gydytojo ar kito autoritetingo asmens patarimas, žinoma, įvairios psichoterapijos formos skatina pasiruošti ir ištverti metimo procesą. Psichoterapijos metu išmokstama valdyti nerimą, atrandami būdai, kaip pakeisti nikotino teigiamą poveikį.

„Medikamentinės gydymo priemonės taip pat naudingos ir moksliškai pagrįstos“, – sako J. Hilbig. Vienos labiau gelbsti sumažinti paties rūkymo nutraukimo simptomus, sušvelnina nerimą, nuovargį. Kitos mažina nikotino „teigiamą“ poveikį –  siekia, kad jei žmogus paslystų ir vėl pradėtų rūkyti, jis nepatirtų greito „apdovanojimo“, jo paslydimas praeitų be malonumo, taip didėja tikimybė, kad žmogus susivoks ir nebenorės vėl imtis cigaretės.

Rūkančių šalies gyventojų sociologinį tyrimą dėl ketinimo mesti rūkyti atliko tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ sausio 25 – vasario 7 d.


Straipsnio komentarai

..2019-03-08
kas liečia pačią "priklausomybę" tai viskas vistiek yra pastatyta ant kažkokio tai pagrindo kur kelias metamas dėl takelio grįsto gerais ketinimais: saugumo ar saugumiečių drąsiais kelėnais. Nu visiems vaikams labai aišku kad rūkymas ar alkoholis yra kažkokia nesamonė. Po to kažkaip atbunkama iki kažkokio bandos lygio kad tos nesamonės pradeda atrodyti visiškai kitaip, nes žmogaus kaip asmenybės jau ir nebelieka. Čia reikalinga skirti "rūkorius" kurie rūko, bet nuo rūkymo yra nepriklausomi. Kodėl tiek daug ligoninių personalo rūkydavo ir turbūt teberūko? Tai yra taip kaip reikalinga psichiatriniams banditams, kurie šiuo atveju patys muša patys rėkia. Matot kaip tie "psichiatrai" kalbą tarsi čia kalbama apie kažką konkretaus. Tarsi pas jus ant peties tupėtų kažkoks nuodingas dergiantis parazitas ir jūs su tuo parazitu nemokate susitvarkyti. Nemokate atsisakyti ar numesti erkės nuo savo nugaros, kuri siurbia iš jūsų kraują. Tarsi būtumėte be rankų kažkoks terbakrauskis. Vaikštote kaip šuva aplipęs išpampusiomis erkėmis. Jie atseit kažkokie stebukladariai kurie jus išmokys tas erkes iš saves išsitraukti. Šuo ne bezdžionė jisai niekados erkių pats neišsitrauks. Net ir bezdžionės pačios sau tokių reikalų nedaro. Pas bezdžionių bendruomenes ranka ranką plauna ir arklys arklį kaso nemokamai. Ten ir yra sveikata prižiūrima visuomeniniškai, bendruomeniniškai, tt. Nu tiek tos medicinos ir tereikalinga. Susišukuok, nusiprausk, nusikirpk nagus, tt. Visa kita tai daktarų grupuotės reketas. Gal čia ta nauja paturbinta pasaulio tvarka ir yra kažkoks nuopelnas tos garsios "lietuvės" beždžionininkės. O va psichiatrai tiesiai šviesiai įspėja, kad čia tik atrakcija vien dėl jų pačių kišenių pasilinksminimo tikslų, kad jie patys rankų nesiteps. Jūs turite patys susimti save į rankas, kitaip nesiskaitys. Skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas. Nu jie gali uždaryti jus į psichuškę aprengti su tramdomaisiais marškiniais - tada jūs nerūkysite, bet ar tai bus "nerūkymas"? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-08
matot su rūkymu yra visiškai kiti reikalai negu bandoma čia nusišnekėti. Matot kaip antrašte sukonstruota. Tarsi jie kažkokie skęstančiųjų "gelbėtojai" hasselfofai ir pamėlusios anderson. Nu tie skęstantieji tai kažkokie su sutrikusiu intelektu. Žino kad skęsta, nori gelbėtis, bet kažkodėl nelipa iš vonios. Vis skandinasi ir skandinasi kaip kokios veronikos slepiančios kažkokias yluotas "priklausomybes" viduje. Dabar labai retai pamatysi kad žmonės perka cigaretes parduotuvėse. Tų visokių kioskų ir lariokų irgi nebėra. O atseit tabokininkų apyvartos visiškai nesumažėjusios. Panašiai kaip ir farmacininkų ar kitų daktarų grupuočių frakcijos kaip antai psichiatrinių aferistų. Pažiūrėkit tos klinikos darbuotojų sąrašą. Kaip kažkokios jungtinių tautų ambasadorių komunistinis artekas. Jeigu sudėti vien farmacininkų apyvartas lietuvoje tai medikamentams ir medicininėms priemonėms lietuvos gyventojai išleidžia kiekvienas per metus žymiai daugiau negu uždirba. Ir čia nekalbant apie visokias ligoninių apyvartas, daktarų grupuotės algas, socialinės priežiūros, globos ir rūpybos įstaigas. Nu čia akivaizdžiai kyšo yla kuri net netelpa į maišą.
Tad iš tos pusės tabakas kaip ir bet kas kas susieta su medicina yra kažkoks cheminio ginklo panaudojimo variantas. Tame ir esmė kad taip čia viskas atseit vyksta "savanoriškai" kaip tie lietuvių krepšinio komandos olimpiniai marškinėliai kur "grateful dead" skeletas krauna malkas į krepšį. Nu žinot čia taip ir sugalvoti cheminiai ginklai kad gaunasi pats save muša ir vis dar nori. Kaip soskė mažiems vaikams. Paimkit pavyzdžiui kitus keistuolių teatro pavyzdžius - Izraelyje yra viena įdomi šventė iš "mūsiškių dienos kaip šventė" nesibaigiančių švenčių. Vadinasi "purim". Tai yra diena kai vaikams galima rūkyti tarsi čia kažkokia atrakcija. Ir jie rūko nuo ryto iki vakaro. Cigaretę po cigaretės. Vaikai kurie dar neina net į mokyklą - 3 metukai, 4 metukai, tt. Kiti vaikai surūko ir po tris pakelius. Nu čia užuomina apie kažkokius reiškinius, kurie visiškai nelogiški. Patys pagalvokit ten šeimos didelės. Nėra kažkoks stebuklas jeigu 10 vaikų. Ir tos didelės šeimos nebūna kažkokios turtingos. Cigaretės tai brangios. 10 vaikų x 2 pakeliai. Du blokai. 200 eurų į dūmus paleisti. Kažkur atseit portugalijoje irgi panašūs "drąsiųjų kelėnų" cirkai vyksta.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-08
čia tik viena iš nepriklausomybininkų lazdų kad varyti vietinius aborigenus į krematoriumus. nu žinot geras lietuviškas indėnas tai tik tik tas kurių dantys miega kolumbariusų sienų urnose. Tad jeigu norės mušti tokių lazdų visada ras. PVZ kokie reikalai su jūsų energetine nepriklausomybe? Ar dujos, kuras, elektra, tt kurią naudojate patys pasigaminote ar esate priklausomas nuo kažko? Kaip reikalai su priklausomybėmis tokiose srityse kurios egzistuoja tik pas kruvinų kryžių daktarų grupuotę pvz: emocinėmis, dvasinėmis ir asmenybės saugumo?
Kas čia per gerais ketinimais grįstos misionierių pavardės? jan hilbig? Tarsi lietuviai jau visai nuzombėjo, nebėra sveiko proto iš viso. Turi importuoti "smegeninius" per kryžiuočių drąsos kelėnus. Nu gal "šilko kelias" ir yra kalbama ne tik apie labdarinį šilką, bet ir apie avių bandas kurių kailis ant tiek iškarštas kad kaip šilkinis. Nu žinot pasiektas superlaidumas. Kaip tas swastikų garbintojas gandis kur svajodavo apie tai kad nebesipriešintų niekas jo fašizmui smurtiškai.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio skiriate paramai?