Septyniolikmetis smurtaudamas „auklėjo“ mažametį, kol pats sėdo į kaltinamųjų suolą

2019-03-10, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Vaikinas kaltu prisipažino visiškai.
Vaikinas kaltu prisipažino visiškai.

Septyniolikmetis L. V. tėra baigęs septynias klases. Mokykla nebetraukia, faktiškai jo globėja tapo viena Juknaičių seniūnijos vyresnio amžiaus ūkininkė, kuriai nepilnametis talkina ūkio darbuose. Vasario 8-ąją moteriškė ašarojo Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmuose, kur jos globotinis buvo teisiamas už fizinio skausmo sukėlimą ir sveikatos sutrikdymą mažamečiui (LR BK 140 str. 3 d.).

L. V. nusikalto pernai  Vaikų globos namuose atėjęs į kambarį, kur ant lovos sėdėjo mažametis berniukas. Paauglys tyčia sugriebė vaiką už peties, o kad auka neištrūktų, kumščiu trenkė du kartus globotiniui į veidą. Smūgių pasekmės: poodinė  kraujosruva kairio skruosto srityje. Nukentėjusysis patyrė nežymų sveikatos sutrikdymą. Ikiteisminio tyrimo metu vaikas parodė, kad pas jį ir brolį į kambarį atėjo L. V., kuris sudavė į veidą du smūgius, po kurių jautė skausmą tris dienas, liko mėlynė.

Nukentėjusiojo parodymus patvirtino tiesioginis liudytojas, matęs, kas įvyko kambaryje. Po L. V. smūgių mažametis šaukė, kad jam skauda, veide iššoko guzas.  Mušeika aukos neužjautė, tik juokėsi. Kunkuliuojantį pykčiu L. V. įsiminė ir liudytoja, buvusi virtuvėje. Nepilnametis niekur nerado savo batų, todėl buvo agresyviai nusiteikęs. Liudytoja pro durų tarpą matė, kaip jis mosikavo rankomis, kažką trankė. Tiesa, jo aukos tuo sykiu nematė. Kai ji įėjo į kambarį, L. V. pasišalino. Ant lovos sėdėjo sumuštas mažametis su smūgių žymėmis veide.

Ėjo daryti „tvarkos“

L. V. kaltu prisipažino visiškai. Mažametį apkūlė dėl to, kad šis negražiai kalbėjęs apie vieną darbuotoją. Apie tai jam pasakė kitas vaikas. Tada ir nudrožė į kambarį „pamokyti“ mažamečio. Žodžiu, stipresnis prisiskyrė sau teisę veikti smurtu dėl „gėrio“ pergalės. Tik pergalės nebuvo – padaryta nusikalstama veika.  L. V. apgailestavo taip pasielgęs. Bet ar tas gailestis nuoširdus? Nebent solidaus amžiaus ūkininkės ašara teisme rodė, kad ji pergyvena dėl vaikino, kurį priėmė į šeimą ir taip ištiesė pagalbos ranką svetimam. Kaltinamajam tereikėjo tai suprasti, įvertinti ir teisingai pasinaudoti šeimos gerumu.

Nemanė esąs kreivame take

2017 metais L. V. jau tris kartus buvo teistas baudžiamuoju įsakymu dėl atvirų vagysčių. Kadangi ikiteisminio tyrimo metu neišsisukinėjo, kaltę pripažino visiškai, todėl į kaltinamųjų suolą neteko sėsti: Šilutės rajono apylinkės teismas jo bylas išnagrinėjo rašytinio proceso tvarka. Visus kartus L. V. pelnė laisvės apribojimo bausmes tikint, jog pasitaisys, susiprotės. Deja, nesuprato. Gal koją pakišo menkas išsilavinimas? Nors baustas administracine tvarka ir tris kartus teistas, bet kieto teismo suolo nepatrynęs, paklaustas dėl teistumo, L. V. nurodė, jog neteistas. Šiandien manoma, jog ankstesnės jam skirtos bausmės galėjo nepasiekti savo tikslų. Gyvenimo realijų miglotas suvokimas nedvejojant  rodo, kad nepilnamečiui mokymasis  tikrai būtų buvęs naudingas.

Nepasodino

L. V. baudžiamąją bylą išnagrinėjo Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėja Daiva Jazbutienė. Kaltinimą palaikė prokuroras  Marius Maurius, teisiamąjį  gynė advokatas Rimvydas Valančius. Jau po posėdžio, anot  teisėjos, jei iš 100 teisiamųjų bent 5 ims gyventi dorai, būtų gerai. Kaltinamasis L. V. išvengė nelaisvės, tačiau jam paskirta maksimali laisvės apribojimo bausmė, kuri  dėl visiško prisipažinimo sumažinta trečdaliu. Jo laisvė apribota vieneriems metams ir keturiems mėnesiams. Per tą laiką L. V. įpareigotas mokytis, dirbti arba registruotis Darbo biržoje, be to, per šešis mėnesius neatlygintinai išdirbti 40 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose. Skirta ir auklėjamojo poveikio priemonė (elgesio apribojimas) – per keturis mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos atsiprašyti nukentėjusiojo.             


Straipsnio komentarai

augantis smurtautojas2019-03-14
baisu kas darosi, nevaldomi vaikai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to....2019-03-10
Vieni kuria pridėtinę vertę, kiti, kaip šitas rašytojas, jos nekuria Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-10
bausmė irgi prasilenkia su bausmingumu. rupybos objektas gyvenantis globos įstaigoje nubaudžiamas neatlyginamai dirbti toje įstaigoje. čia ne vien ta problema kur vyksta sviestas sviestavimas su sviestainiais įdarytais degutais. Nusikaltimas ir buvo įvykdytas globos įstaigoje. Kas liečia nepilnamečius ar galima juos bausti "darbais", kurie dar ir suprojektuoti psichiatrinių banditų kad būtų kažkoks viešas smerkimo mechanizmas? Kas liečia vaikų darbą ar tai neprieštarauja kažkokiems darbo kodeksams? Ar čia pats nuteistasis susiorganizuoja bausmę ty susiveikia ir atneša pažymą iš kažkur kad bausmę atliko, ar teismas duoda "siuntimą" kažkur? Ar gali rūpyba ir globa būti suorganizuota kur globos objektas yra globojamas nes yra užimtas nes rūpinasi ir globoja kažkieno ūkį. Matot kokia įdomi baudžiava iš kurios niekados neištrūksi, nebent jeigu vergvaldys paims už grandinės ir nuves kitur. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-10
kažkokios keistenybės. ar čia kartais ne kažkokios įdomios buratinų nosys styro kur gali nepasirodyti kad ūkininkai vaikšto po vaikų namus ieškodami pigios darbo jėgos kurią gali apsiforminti kaip globą ir rūpybą ir dar iš to ir užsidirbti dvigubai ar trigubai. Prisimenat kaip buvo panašios istorijos iš macikų konclagerio, kur uždaryti klojo kažkam ten trinkeles dirbo kažkokius darbus. Nu psichiatriniai banditai gali bet ką forminti kaip terapiją pvz darbo terapiją. Jeigu duos į snukį gali apiforminti kaip kitokią terapiją pvz pabudome ir kelkimes. Nu čia neaišku kas ir kaip, nes vis tiek negalima į tuos ūkininkus žiūrėti kažkaip elementariai kad tai yra kažkokios buožės, net jeigu taip ir yra kažkokiu konkrečiu atveju. Tie ūkininkai vistiek yra kažkokio didesnio mechanizmo dalelės, varžteliai, sraigteliai, rotoriai, tt. Dabar lietuvoje turbūt beveik visa žemė pagrąžinta į kažkokias profesionalių grąžintojų rankas, kurie bet kokio amžiaus rankas gali medžioti, lankstyti, laužyti, grąžyti, tt. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip sekasi laikytis karantino reikalavimų?