Šilutėje kovos ringu virto kapinės

2019-03-20, Denisas NIKITENKA

Mažosios Lietuvos kultūros židinyje Šilutėje – precedento neturinti situacija, vietos mokesčių mokėtojams galinti kainuoti dešimtis tūkstančių eurų, išmestų į balą.

Kovo viduryje Šilutės senosiose evangelikų liuteronų kapinėse turėję prasidėti daugiau kaip keturių hektarų teritorijos tvarkybos darbai sustabdyti. Dėl to planuojama bylinėtis teismuose.

Šilutės rajono savivaldybės administracija iš vietos biudžeto skyrė lėšų ir gavo Europos Sąjungos (ES) finansavimą skverui su kapinėmis tvarkyti dar tuomet, kai ši teritorija formaliai nebuvo įtraukta į Kultūros vertybių registrą. Kultūros paveldo departamentas (KPD) tai padarė, kai jau buvo pasirašyta darbų rangos sutartis.

„Tad dabar galioja kitas apsaugos režimas – kapinėse nebegalima nieko daryti. Nei takų tiesti, kaip suplanuota, nei apšvietimo įrengti, nei krūmynų šalinti. Kreipsimės į teismą. Savivaldybė jau išleido nemažai pinigų dokumentams parengti, o dėl žalos atlyginimo į meriją gali kreiptis konkursą laimėję rangovai, galbūt jau prisipirkę statybinių medžiagų. Užuot sutvarkius teritoriją, Šilutės rajono mokesčių mokėtojų pinigai bus paleisti vėjais“, – „Lietuvos žinioms“ sakė Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis.

Visuomenininkai atkerta, kad vietos valdžia esą gudravo – gavo lėšų ne kapinėms, o įprastai viešajai erdvei tvarkyti, todėl net takai neva suprojektuoti per pačias kapavietes, o darbai būtų vykdomi be jokios archeologų priežiūros, nesilaikant reikalavimo išsaugoti paveldo vertybes, atlikti istorinius tyrimus.

Pakeitė statusą

Prie Šilutės geležinkelio stoties plyti medžiais apaugęs skveras, kuriame dar 1832 metais buvo įrengtos evangelikų liuteronų kapinės. Jose palaidoti Mažosios Lietuvos šviesuoliai – knygininkas Carlas Wilhelmas Sekunna, knygų leidėjas Adolfas Friedrichas Stahlis ir kiti.

Ilgą laiką šios kapinės buvo vadinamos miestelio kloaka: brūzgynuose, šabakštynuose žmonės pildavo šiukšles, o medžių kamienai būdavę prismaigstyti narkomanų švirkštų. Vėliau ši vieta bent minimaliai tvarkyta, tačiau didieji pokyčiai turėjo vykti šiais metais.

Šilutės rajono merijos užsakymu parengtas Lietuvininkų ir Tilžės gatvių „gretutinių teritorijų viešųjų erdvių sutvarkymo, suformuojant rekreacijai ir aktyviai miestiečių veiklai patrauklias erdves“, projektas.

Pagal jį kapinių teritorijoje turėjo būti nutiesti natūralaus akmens skalda grįsti 2,5 ir 2,9 metro pločio takai, pastatyta 18 suoliukų ir tiek pat šiukšlių dėžių, įrengta 30 šviestuvų.

Anot Šilutės rajono savivaldybės administracijos Planavimo ir plėtros skyriaus vedėjo Remigijaus Budriko, vien dokumentų parengimas rajono mokesčių mokėtojams jau kainavo beveik 15 tūkst. eurų. Gavus pinigų iš ES fondų, per konkursą parinktas per 211 tūkst. eurų vertės darbų rangovas.

„Dabartinė žemės nuosavybė sudaro prielaidas Šilutės rajono savivaldybės administracijai netrukdomai įgyvendinti tvarkybos darbus. Teisinių apribojimų nėra nustatyta“, – rašoma projekte.

Išties tuomet, kai buvo rengiami dokumentai, kapinių teritorija Kultūros vertybių registre nebuvo atskirai apibrėžta, o tik priklausė Šilutės miesto istorinei daliai.

„Jai buvo taikomi visiškai kitokie apribojimai ir reikalavimai nei įregistravus kapines ir nustačius objekto vertingąsias savybes“, – „Lietuvos žinioms“ sakė R. Budrikas.

Registre kapinės atsirado tik šių metų kovo 12-ąją, po KPD Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdžio.

„Kitaip tariant, vežimas buvo pastatytas priešais arklį: kapines pripažino vertybe, įregistravo tada, kai jau pasirašėme visas sutartis, gautas statybos leidimas, įvyko rangos konkursas, darbininkai jau pradėjo darbus. Visą projektą buvo suderinęs ir KPD Klaipėdos skyrius“, – paaiškino V. Laurinaitis.

Pinigai į balą

Detalizuodamas situaciją R. Budrikas informavo, kad kapinių teritorijos techniniam projektui išleista per 11 tūkst. eurų, ekspertizei – per 3 tūkst. eurų.

„Tai Šilutės rajono biudžeto pinigai. Dalį jų tikėjomės atgauti iš ES fondų, nes savivaldybė turės finansuoti tik 7,5 proc. viso projekto vertės. Dabar, regis, ne tik reikės grąžinti visus pinigus, bet ir didžiulių nuostolių patirsime dėl darbų, kurie nebebus vykdomi“, – teigė skyriaus vedėjas.

Meras V. Laurinaitis tikino, kad dėl susidariusios situacijos KPD bus paduotas į teismą.

„Gali paaiškėti, kad darbų rangovai jau prisipirko medžiagų, išleido pinigus, o darbai juk nebegali būti vykdomi, todėl pagal sutartį būtent savivaldybė turės padengti rangovų patirtus nuostolius. Kitaip tariant, bus išleisti mokesčių mokėtojų pinigai už nieką. Už dokumentus, kuriuos galima išmesti į šiukšlių dėžę, ir už medžiagas, kurios nebebus panaudotos tvarkant skverą. Mat įrašius kapines į registrą jose nieko nebegalima daryti. Nei takų tiesti, nei suoliukų statyti, net krūmai ten tapo saugomi. Reikalausime, kad visas išlaidas, nuostolius padengtų KPD“, – piktinosi meras.

Jis pažymėjo, kad į Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdį nebuvo kviestas nė vienas Šilutės rajono merijos valdininkas, tad sprendimas esą priimtas už akių.

„Norėjome tą teritoriją pritaikyti visuomenės poreikiams, sukurti infrastruktūrą, bet dabar, netikėtai pasikeitus aplinkybėms, savo planų įgyvendinti nebegalėsime. Absurdas kažkoks. Jei būtume žinoję, kad tas skveras taps į registrą įtrauktomis kapinėmis, net nebūtume rengę tokio projekto, koks buvo parengtas esant senajam statusui“, – „Lietuvos žinioms“ sakė Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis.

Įžvelgė grėsmes

 Paveldosaugininkai senąsias Šilutės kapines, kaip atskirą objektą, į Kultūros vertybių registrą susizgribo įtraukti, kai į KPD kreipėsi miestelio visuomenininkai. Dėl neaiškių priežasčių minėta XIX amžių siekianti amžinojo poilsio vieta su Mažajai Lietuvai būdingais antkapiais, lietiniais kryžiais, ornamentuotomis tvorelėmis ištisus dešimtmečius nebuvo laikoma vertybe.

„Mums užkliuvo viena labai svarbi aplinkybė – Šilutės rajono savivaldybės administracija kapinių sutvarkymo projektą norėjo įgyvendinti kaip tvarkant paprastą viešąją erdvę. Net projektavimo dokumentuose nerasite žodžio „kapinės“, nes ten kalbama apie Tilžės gatvės parką. Tad iš kapinių jie norėjo padaryti parką. O aiškino tai labai paprastai: esą kapinių tvarkybai ES lėšų nebūtų gavę, o štai nutylėję faktą, kad bus tvarkomos kapinės ir jas įvardiję kaip viešąją erdvę, gavo. Ką tai reiškia? Ogi nieko gera“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo asociacijos „Šilutės gražinimo draugija“ vadovas Egidijus Vidrinskas.

Jis tikino, kad net topografinėje projektuotojų pateiktoje nuotraukoje nebuvo pažymėtas nė vienas kapas.

„Jie braižė, planavo taip, lyg ten būtų kokia nors atvira vieta. O ten juk pilna kapų, tvorelių, kitokio paveldo. Tad nenuostabu, kad neseniai, pradėjus žymėti būsimojo tako kontūrus mediniais stulpeliais, netekome žado: takai eitų per kapavietes. Tie takai suprojektuoti visiškai neatsižvelgiant į realią, fizinę situaciją. Be to, projekte figūruoja nauja statyba. Tad takus norėta tiesti neatlikus jokių archeologinių, istorinių, architektūrinių tyrimų. Dabar, kai kapinės įrašytos į Kultūros vertybių registrą, tokie dalykai nebegalimi“, – pasakojo visuomenininkas.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas V. Pozingis atkirto, esą tie stulpeliai nieko nereiškė ir pagal juos daryti skubotas išvadas esą negalima.

„Patys suprantate, kad niekas tako per kapavietę nebūtų tiesęs. Naujieji takai buvo suprojektuoti ten, kur būta senųjų. Juk ir parinktos dangos yra natūralaus akmens skaldos, o ne trinkelių ar asfalto“, – teigė jis

K. Vidrinskas replikavo, kad Šilutės rajono kapinių sąraše prie geležinkelio stoties esančios senosios evangelikų liuteronų kapinės yra.

„Tad jas ir reikia tvarkyti kaip kapines, o ne kaip parką, viešąją erdvę. Dar 1990 metais Klaipėdos architektė Margarita Ramanauskienė buvo parengusi tų kapinių tvarkybos projektą. Jį pakoregavus, pritaikius pagal dabartinius teisės aktus ir reikėjo naudoti“, – aiškino visuomenininkas.


Straipsnio komentarai

to.....2019-03-24
kam skaityti , jeigu nesiskaito ? :);):)
prajuokinai . Šiaip aš ir neskaičiau , bet nei smerkiu nei aukštinu.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-24
kam skaityti tai kas nesiskaito kaip knyga? tai buvo karinės informacinės operacijos atributai - smaluotos vaivų rykštės kad vaivorykštiniai galėtų nuostabius protus plakti ir rėkti panašiai kaip drąsos kelias, boratinio cžv raulio ar caitlyn neapsakoma drąsa reikalauti kad juos ten vadintu visokiais vardais, neužmirštuolės, trispalvių mojavimas, garbėtroškiniai paradai, tt. Nieko nesiskiria nuo bet kurios kitos knygos išleistos šiais laikais pvz "Drąsiaus viltis – išgelbėti mergaitę", "išlikti žmogumi", "Drąsos keliu", "raudonoji dalia", tt. Aišku beraštis daktaras tos knygos nerašė, bet vis tiek turbūt nedurnas jis supranta kažką apie išlikimus, likimus, raudonai nuspalvintas dalias, tt. Problema yra lygybės režimas kur ne tik karas lygus taikai, bet žodis "žmogus" yra lygus bet kokiam kitam žodžiui pvz "pedofilas". Tad daktariūkštis gudravo bandydamas sudaryti įspūdį kad jisai vis dar yra išlikęs. Nu neaišku iš kur jis čia yra atsibastęs ir kas jam tokią žinybinę pavardę išdavė. Ta pati daina ir su jo "žmona" kuri atseit iš šilutės.
tad jūs išorvelinote tą maitvanagaitės knygą kaip kokią virvę ir pasikabinote sau po kaklu kaip žydintį medalį, bandydami sudarytį įspūdį kad čia ne jūsų karčių šaknų kriuksintys darbai. Va ir parėjo saldžių vaisių raškyti brexitiniai neužmirštuoliniai žydėtojai. Negali nustotis segtis medalių. Ant tiek trokšta tos garbės ir šlovės. Bet tai yra ne visai taip. Nu kažkas panašaus į gražiai apipavidalintus atrakcionus. Jie tik vilioja. Tame ir esmė kad visiškai neaišku kaip su ta atmintimi viskas vyksta. Nes jie nuo pat gimimo su vaikais elgiasi kaip su gyvuliais, trikdo taip kad jie ir negalėtų nieko atsiminti iš tos ankstyvos vaikystės kur jie dar neišmoko tos nežmogiškos kalbos.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to....2019-03-24
šukauji kaip tie "gražintojai iš draugijos" - be kokių argumentų , tik apie ornamentins tvoreles ir lietinius kryžius.
p.s sakiau kad neskaitei.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-24
tad reikalinga atkreiptį dėmesį į kažkokią "gerąją patirtį" jeigu taip galima pavadinti ir prisiminti visus panašias pirtis amerikoje kur jie užkurdavo kai reikalai eidavo apie kažkokius objektus į kuriuos cžv gestapas nusitaikydavo. Nu šilutėje tai bet koks didesnis kultūros ar švietimo objektas buvo "prichvatizuojamas" viešai ar būdavo atsižymima viešai darant rokiruotes su visokiais gerais ketinimais išklotomis cirkų palapinėmis. Tie spektakliai visiškai nereikalingi nes visi šitie parazitai veikia išvien, nu kaip aktoriai teatro scenoje. Tad pats spektaklis tarnauja ir kaip atsižymėjimas ir kaip kabliukas ir masalas kad gaudyti ąsilus ar saugumo darbuotojus. Tai tuo pačiu irgi tarnauja kaip kažkoks lakmuso popierėlis. Nu jeigu jie prastūmė aferą ir viskas praėjo čikipiki, vadinasi galima didinti apsukas. Tad tie spektakliai daromi ne vien todėl kad yra kažkokie stabdžiai ir ne tiek iš žmogiškosios pusės bet iš įstatyminės ar istorinės pusės kuri rašoma atbulomis. Tada pradedamas šurmulys ale nagijevo okna kur atseit dvi pusės pešasi ne dėl objekto, bet dėl teisingumo ir tvarkos šventos ramybės ir geltonosios spaudos priespauda tarnauja kaip kažkoks arbitras, tam kad visuomenės tamsuoliams atrodytų kad teisybė ir teisingumas egzistuoja. Nu jeigu jie yra šešėlis turi būti ir šviesos šaltinis? Va čia ir yras svarbus paradoksas, nes demokratinėje visuomenėje šviesos šaltinis ir yra visuomenė, bet pagal taip kaip spauda ir vyriausybė elgiasi jie į žmones žiūri jau kaip gyvulių fermą, kuriuos nuolatos reikalinga šviesti ir skerdžiant švesti. Tad visa spauda ir yra smaluočių lazda su kuria jie ir muša ir rėkia. Tas spektaklis kaip kokie brexitiniai detektyvai - pateikiami visokie savaime suprantami argumentai ir faktai kad atrodytų jog yra kažkokios pusės prie kurių galima prisijungti. Bandoma daryti įspūdį kad jūs esate kažkoks einšteinas tik neturitę įgaliojimų kad daryti sprendimus, kurių ir nereikalinga daryti. Nu jūsų balsas labai daug reiškia, nes tik jo ir betrūksta kad viskas "išspręstų" - tada rubikonas kirstusi pats, gordijaus mazgas parašytų gerą testamentą ir susiskaldytų ir tt. Nu viskas kas liečia privatizacijas lietuvoje ir buvo ir tebėra robinhoodinės operacijos, kur prisidengdami svieto lyginimu lygina visus su žemėmis. Tad tos visos keistuolių teatro pavardės neaišku ką jos reiškia. Gal auginama natistinių ESesinkų trojos arklių kaimenė misijoms į sibirą. Jugi jie patys aiškina kaip lietuvoje lietuvių mažėja, tik nutyli iš kur čia tų smaluočių vis daugėja. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-24
Ta knyga ne vanagaitė. Jinai tai beraštė. Tad ir tas hitleris jeigu buvo pasitikinėjamas tai ne vietinių bet "mūsiškių" boratų tokių kaip maitvanagaitė, lanzbėris, yabadabadoo, adomktapalaikis ar žydroji statinė, nors ją pasivadino (reik turėt omenyje kad pati tą knygą parašė) raudonuoju likimu kažkodėl - matyt dėl raudonųjų rankų. Nu žinai tai ir yra garbėtroškiniai paradai. Pats pagalvok apie "Final solution" jeigu "F" ir "i" yra raidė "A" kuri suskaldyta dėl kažkokių kriptografinių sumetimų. Pažiurėk senus filmukus kaip kalba hitleris jo manierizmus, eiseną, gestikuliaciją, tt. Nu grynas gražulio kelnininkas ir ten visas tas jų reichas vaivorykštiniai. Tad dabar čia vietinių beveik ir nebėra. Vien rusiškų pavardžių dabar kokį dešimt kartų daugiau negu sovietiniais laikais, jau nekalbant apie visokias stribines, kličkas, išgalvotas, užsienietiškas, pseudonimines, sugeneruotas, tt.Pats pridėk po nosimi ūsus to cžvistėlio kur valdė marą lietuvoje. Hitleris kaip nulietas. Tarp kitko hitlerio kūno niekas ir nematė. Pasibrexitino. Kartais ne stebuklingai cžv gestapas ir atgimdė šlykštynę lietuvoje pakišę pirmas žmogus, nuo kurio ir prasidėjo "nauja" smaluočių karta? Jugi hitlerio ta knyga garsioji ir buvo parašyta mieste pavadinimu "landsberg". Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to.....2019-03-24
kaip tik prieš 70 metų 23.03.1939 Hitleris buvo atplaukęs ir su gėlėmis pasitiktas vietinių , neapsikentusių lietuvių valdymo. Neapykanta sau ir savikritika yra skirtingi dalykai. Nei tu skaitei tos Vanagaites "Mūsiškiai" , nei čia šnekėk pagal Lietuvos propagandinių teiginius. Pats tu toje bandoje bėgi ir gal bliauni kiek žemesniu balsu , bet kryptis ta pati.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-24
aišku su tualetais ir higiena nėra čia jau nekalti anekdotai nes tai yra irgi kažkas panašaus į vanagaitės makaronus, kur bandoma įvaryti kažkokį savęs neapykantos vėžį ir ta neigiama energija manipuliuoti kad toks užkibęs taikinys pasismeigtų ant į save riestų nagų. Nu kažkas panašaus ką jie darė su vokiečiais po II pasaulinio karo, nors turbūt ir po pirmojo buvo panašiai, nes ten gi jau buvo atsidarę raudoni, balti ir mėlyni karines bazes kurios ir prižiūrėjo tuos visus nacius, sunumeruotus reichus, hitlerius, tt. Šiuo atveju "mūsiškis" aparteidinė padugnė akivaizdžiai įžeidinėja kad tu atseit esi lietuvis kuris vos ne bezdžionžmonis. Bet kadangi jisai moka bendrauti "švelniai" ir kaip "žmogus" jisai ir priimamas iš rimtųjų, tarsi čia yra žmogus. Tad kartu su kartuma pas jį yra ir saldžių raminančiųjų - visokių alternatyvaus gyvenimo būdo "išeičių" kad negalvoti - visokios pasakos apie karalius, muilo operas, detektyvus, tt.

Nu tame ir esmė kai jie aiškina apie holokaustus tai jie daro įspūdį kad tai kažkas kas įvyko praeityje, kad kažkas kas buvo. Nors toksai istorijos pateikimas ir naudojamas kad vykdyti holokaustą čia ir dabar. Tad jeigu tu patiki kad holokaustas buvo, vadinasi tu neigi holokaustą. Ir už tai tave irgi galima lupti. Labai siaubinga karinė apgaulė. Nu visi tie holokausto muziejai tarnauja kaip reliatyvumo teorijos užšifruota priemone kad švesti šiuolaikinius genocidus. Šiuo atveju litvicidą.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-24
nebuvo nei mindaugo nei jokio kitokio karaliaus lietuvoje. viskas smaluotų kryžiuočių skiedalai kad turėtų netikrų stabų garbėtroškiniams paradams, na ir svarbus priespaudos įrankis. nu jie ir gražina lietuvą taip kad susigražintų į monarchiją kurios čia dar nebuvo. tai ir yra užkariavimas. bet kokia šiuolaikinės kultūros įstaiga turėtų skaitytis kaip okupacinės valdžios karinės žvalgybos įstaiga. tad ir jokių žudikų nebuvo. bandai čia kažkokius cezarių trafaretus pritaikyti galvoji kad makaronai tai įdomybės. mes ne romai ir ne romiečiai, pas mus kaukolėse ne spagečiai. o su tualetais ir higiena žaidi tuos pačius tualetizacijos žaidimus kaip indijoje cžv gestapas žaidžia. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to....2019-03-24
gal žinai kodėl Lietuvos karaliaus Mindaugo žudiko Daumanto garbei pavadintas " Daumantų" majonezas ? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to...2019-03-24
apie higieną ir tualetus nieko neparašei.. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. 2019-03-23
nedaryk klaidos lygindamas kažką su kažkuo šitame sviete tuo labiau jeigu kalbama apie visiškai abstrakčius dalykus šiuo atveju išorvelintą istoriją su kažkokią kitą išorvelintą istoriją. Dabar jau aišku kad iš tikrųjų mes nieko ir nežinom apie jokius egiptiečius, graikus, italus ar bet kokias kitas senoves civilizuotas ar atvirkščiai. Gal čia vis patys boratiniai smaluočiai brexitinasi ir tiek palikdami paskui save sudegintus vaivorykščių tiltus. Yra istorijos tik tiek kiek tu jos pragyvenai ir ta pati tavo istorija jeigu liudytum būtų labai nepatikima, net jeigu kalba eitų apie kažkokią tavo veiklą vakar. Kas liečia rašyba, raštingumą, tt tai čia ir reikalinga turėti omenyje kad gal šita matricos vergovė ir prasidėjo nuo tada kai jie susigalvojo žodžius tam kad kalbėtis ty "Pradžioje buvo Žodis". Nu tada ir buvo sutvertas pasaulis. Ty žodis "pasaulis". Jie ir yra dievai. Bet tik tiek kas liečia karinę apgaulę, galingas plunksnas, lingvistiką, kalbas, įsakymus, rašytus ir nerašytus įstatymus, tt. Kitos karo sritys jau atskira kalba. Gimę vaikai su saugusiais nesusišneka kol neišmoksta kažkokios nežmogiškos "kalbos". Nu žinai vaikai gimsta su prigimtine nuodėme - jie yra be vergovės grandinių. Kodėl gimę vaikai iš karto rėkia tarsi pjaunami? Tarsi atėjo į pragarą. Jugi iš evoliucijos pusės žiūrint kur atseit išlieka stipriausi tai yra kažkoks nesusipratimas. Vaikučių nuostabų protą ir reikalinga smaluočiams pavergti. Bet čia reik būti atsargiam, nes neaišku ar prieš "žodį" nebuvo kažkokia kitokios vergovės grandinių formos. Tad su istorijos klastojimais akivaizdžiausias pavyzdys yra turbūt tas vargšas didysis kunigaištis "būtigedis". Čia jau tyčinės piktybinės patyčios. Kas įdomiausia tik natistinė ESesininkų kariuomenė panaudojo tą vardą vienam batalionui. Pirmai gatvelei kažkokiose vilniaus soduose nesenai šiumašėlis suteikė būtigeidžio pavadinimą. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to .....2019-03-23
nu kalbi teisingai. Čia panašiai kaip graikai , egiptiečiai , italai pasisavinę senovės civilizacijų istoriją su kuriomis nieko neturi bendro. Ir ta Lietuvos istorija keista , kaip pradedi gilintis . Nėra nei vieno kunigaikščio ar karaliaus kapo . Statutas parašytas ne lietuviškai Rašytiniai šaltiniai lietuvių kalba tik nuo 16-17 amžiaus ir tie labai skurdūs, kalbos gramatika nuo 19am pabaigos , šikti tualetuose lauko pradėjo tik per prievartą , per vokiečių okupaciją pirmo pasaulinio karo metu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-23
nu tame ir esmė kad visas šitas drumzlinas smaluotų biudžetų cirkas ir prieštarauja paprastoms lietuvių tiesoms apie užsitarnautus ramybinius poilsius. Jie tvarko nesavus kapus ne vien tam kad būtų kapai mūsiškiai ir taip kad atrodytų teisingai. Čia jie atseit daro dėl jūsų. Dėl visuomeninio intereso. Jiems kapai bado akis, nes matyt kertasi su tomis istorijomis kurias čia ostapininkai kliedi išsirietę šokinėdami ant tų kultūrinių karjeros kėdžių. Nu kapai tada gali tarnauti kaip kažkas pačiupinėjamo kaip kartis kad paramstyti jų suklastotą istoriją. Nedarykit klaidos kad melo kojos trumpos tai nereiškia kad dėka archimedinių taisyklių su pakankamai ilgomis istorinėmis melagystės kartimis galima ir žemę apversti. Matot jie jau orvelina istoriją su visokiais iš piršto laužtais šviesuoliais apie tą laikotarpį jokios čia lietuvos nei didelės, nei mažos, nei vidutinės nebuvo nei kvapo. Buvo čia vokietija. Ir visi tie jų kontrabandininkai knygnešiai ir lietuvininkai išgalvoti. Gal cigaretes ar narkotikus "knygomis" vadindavo kontrabandininkai konspiraciniais sumetimais. Tam ir tvarko tuos kapus kad užsipildytų kažkokios duobės tuose gerais ketinimais klotuose orvelinamos istorijos drąsiųjų kelių vingiuose. Ant tų išgalvotų ąsilų jie ir stato tą visą fiktyvią istoriją, seka pasakas, užsakinėja tiems stabams pamiklus, ir pavergę vietinius vaikus verčia garbinti tuos stabus. Tas tarnauja kaip taboro siena kad augintis naują trojos arklių kaimenę. Nu yra visiška kiborgų diktatūra, išlindusių matyt iš po žemių. gal iš po mėnulio žemių? gal iš planetos pavadinimu "mūsų" žemių. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-23
nebūkit kvaili. čia gi misija sibiras ir kažkokie neaišku iš kur atsibastę misionieriai misionierinasi. gal iš sibiro? nu jie gražina taip kad kažkas susigražintų į jų kišenes. kas čia per pavardės? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ša inteligente , skurdžiau nelaimingas , kam tu kam tu reikalingas2019-03-22
tas noras Šilutės inteligentų noras stabdyti laiką :):):):) . Savęs realizavimas bandyme įprastinti ir palikti po savęs pėdsaką , kaip visas gyvenimas praėjo skylėje ir supranti , kad jis beprasmis :):):) . " mes saugome krašto istoriją " . Niekam nebereikalinga tu "sargų" paslauga. Seniau kiekvienoje organizacijoje būdavo aibės sargų ir sargybinių kurie patys veikdavo iš saugomų objektų. Beliko tik keli saugos tarnybų ekipažai kurie saugo visą Šilutę nuo vagių. O man trūksta tų metalinių rezervinio tilto konstrukcijų prie Vokiečių kapinių. Jas reikėjo išsaugoti.
O kokį plotą Šilutės apylinkių reikės saugoti jūsų palikuoniams ? Kokios teritorijos kapinių bus 2119 metais ?
O kodėl inteligentai nesaugo Haydekrug elito kvartalo Vilų gatvėje kur patys gyvena ?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
S.O.S. Klevas2019-03-22
Man žymiai gražiau dabar! Gal dar trūksta kelių Sosnovskio barščių pasodinti ir varnalėšų, kad jokių būdu joks gyvas žmogus ten neužeitų... na nebent "reikalui prispyrus". O tai jei išpils takelius ir kultūringai sutvarkys, pradės visokie mokiniai eiti ir "neduok Diev" dar kokios istorijos išmoks apie Šilutės statytojus. Mums sos'ams mokyti nepatinka, kuo daugiau kvailių - tuo mūsų daugiau! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to sunku2019-03-21
sunku susitaikyti kad neina pritilpti prie otkatų ? Pavydas ? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
sunku2019-03-21
sunku susitaikyti kai kišenėn jau nugulusį otkatą grąžinti reikia Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ne valdininkas ir inteligentas2019-03-21
išsitraukė kažkokį projektą 30 metų senumo ir bando prastumti visuomenininkas ir inteligentas. Šiandiena 2019m , o ne 1990m !
To visuomeninko aplinka priprojektavo VMI pastatą Kęstučio gatvėje , tą baisų pastatą prie Maximos centre , priestatą Lietuvininkų gatvėje buvusio Hansa banko Ir pačio super architekto vienas individualus namas Sporto gatvėje.
Kur to visuomeninko ir architektūros žinovo diplomai , apdovanojimai ir pripažinimas kaip specialisto ? O kaip jo verslas ir individuali veikla klesti nesunku internete rasti. O gal visas verslas išsireketuoti savivaldybę dėl Šilutės miesto pastatų spalvų projektinį pasiūlymą ?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
to valdininkui2019-03-21
apie kokį unikalumą kalbate ? Pirmiausia turi būti patogu ir komfortiška gyventi daugumai dabar , o ne " psiaudointeligentams gyvenantiems savo sultyse ir kokį kaulą graužiantį iškaulintą ir numestą Vokiečių ar kokios verslo grupės . "šarikovai" - ne aš šį Bulgakovo personažą panaudojau. Jus bent pateikite keletą konkrečių argumentų , kodėl reikia tos istorijos gyvybės , jei jūs niekaip su ja nesusiję ? Čia ne jūsų paveldas , istorija ir praeitis. Ai , turbūt malonu pasigirti kokiam susitikimę , kad jūs iš Mažosios Lietuvos ir nosį užriesti prieš likusius mužikus Lietuvos ?
Jūs atėjūnai iš didžiosios Lietuvos , kuri kultūriškai ir ekonomiškai atsilikusi buvo nuo Prūsijos n kartų . Turite Rumšiškes , ten jūsų ir mano istorija ! Jeigu norite atminimo ir istorijos , prisiminkite žydų istoriją gyvenusių Švėkšnoje ir Ž Naumiestyje.
Yra ir kitokių nuomonių bendruomenėje.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Priminimas2019-03-21
Kažkodėl mūsų atsakingi asmenys mato tik du kelius: arba sunaikinti (patiems „reformuojant“ ar atiduodant „reformuoti“ verslui), arba tiesiog leisti sunykti, dėl to kaltinant bendruomenės atstovus. O ar ne svarbiausia būtų naudojantis valdžios suteiktomis galimybėmis išsaugoti miesto unikalumą ir suteikti gyvybę istoriją menantiems pastatams ir vietoms? Juk tokia ir turėtų būti Savivaldybės pareiga. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Aukštąjis2019-03-21
betkokių permainų betkokių idėjų betkomis blablablabliam bandelin bandeliam: ;-7
čia ir dabar beabejo melo tikras, galimai sveikas, nuo musių eik, eik, eikliai eik, į Joppą
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Valdininkui2019-03-21
Tai bent pavarėte! Pagaliau tiesa atskleista - dėl visko, net dėl emigracijos, kalti niekšingi inteligentai (jie, be kita ko, dar ir rusiškų filmų mėgėjai). Esate vertas apdovanojimo už aukščiausios klasės demagogiją. Tie, kurie nesidomi ir nežino faktų, Jumis, ko gero, net patikės. Taigi Jūs narsiai plakate savo plakinį teisuolio tonu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Užknisli, kiltą aukštai pasikėlęs,2019-03-21
TT'S savo gražulį išmanų begalo
Lūpdažyj aMBalo visą atsivėręs,
Skant reikalą tinkamą ant skonio
(Tarpe tikro melo ir melo musių)
Erdvių sodybų rietų didis žynove,
Žinok, smaukdamasis susimovei.
-----------------------------------------------
Geras pvz. :-visokie kantri vėdrynai,
Gegužy gimtadieny gimtojo miesto
Karčiai mandri žvakėm kaštonuose
Got žydėt budrūs ( nepaisant melo
tikrų tikraus beabjo musių-kandelių)
kartu su gudragalve obel grauželine.

Ką jau čia kalbėt apie viedri in/jan
Skant, dovanokite, šeimos skveran,
Galų gale pagalių laužą žvalioj žiuvy
Žalią žeklą žvaigždės turizmo mūsno
Dabot nuo betkokių permainų otkatu
Šliaužiančio bebro letpjūvės Razmeru.


Komentaras patinka Komentaras nepatinka
žemiau parašiusiam " vyžotui inteligentui " 2019-03-21
Ar Klaipėdos skulptūrų parkas yra ''išraustos kapavietės'' ? Saugojote daržinę Šojaus dvaro teritorijoje , kol sugriuvo. Bandėte autobusų parko administracijos pastatą , pastatytą po karo , pripažinti istorine vertybe. ( matyt Maxsima su IKI kelis tukstančius investavo ir pasinaudojo " inteligentais " ) . Sekantis pastatas , kuris saugojamas - Kraštotyros muziejaus senosios patalpos centre. Niekas nenori pirkti ir investuoti , nes žino , kad tokie " rusiškų filmų gerbėjai-nešarikovai " supuls ir priešinsis bet kokiai idėjai, be jokios diskusijos. Jauni žmonės bėga iš Šilutės neatsisukdami , nes jie nenori būti " psiaudo inteligentų " įkaitais. Jeigu jums nesuvokiama , kad visas pasaulis gyvena ateitimi ir puikiai suderina praeitį su ateitimi. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Stebiuosi2019-03-21
Stebiuosi, kaip asmuo, prisistatęs UŽKNISA, neparašė UŽ...ISA. Juk akivaizdu, kad jis labaaai modernus, nes, jo suvokimu, sunaikinti Mažosios Lietuvos kultūrą bylojančius ženklus, išrausti kapavietes - tai permainų ir modernumo ženklas, naujos kultūūūros ženklas. Ei jūs, visokie vyžoti inteligentai, kraštovaizdžio specialistai, krašto istorijos žinovai, duokit kelią šarikovams - ateities žmonėms, avintiems „salamanderius“. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
žemiau parašiusiems2019-03-21
Klaipėdos skulptūrų parkas - kapinių veikusių 16-20 amžiaus vietoje. Šilutės sovietinių karių kapinės, taip pat sutvarkyta erdvė. Ar tinkamai ,tai čia skonio reikalas.
Na jums geriau apleistas šiukšlynas , nei sutvarkyta erdvė. Galėtų Šilutės grąžinimo draugija pasirūpinti savo pastatyta viduryje miesto centro ( tarp muziejaus kraštotyros ir Kredito Unijos ) supuvusia žaidimų aikštele. Kuri pavojinga mažiems vaikams žaisti , o labiau tinkama kokios kaimo turizmo sodybos erdvėje.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
nuo kada2019-03-21
nuplaukusi parama priskiriama prie nuostolių? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pilietis2019-03-21
Tuos nuostuolius turetu graźinti meras . Vietoi to , kad projektus rašytu zvirkeliu asfaltavimui svaisto mokesčiu moketoju pinigus noredami kapines paversti viešaja erdve .Protu nesuvokiama afera Komentaras patinka Komentaras nepatinka
uzknisa2019-03-21
geras pavyzdys , kaip visokie Vedrinskai , apsimesdami dideliais krašto šviesuoliais , kaišioje pagalius į bet kokias permainas. Būtų jo ir kompanijos valia , tai visi Šilutėje su vyžomis vaikščiotų 2019m . ir bakūžēse gyventų. Miestas vystosi po truputį ir keičiasi. Dabar , toliau bus apleista Šilutės vieta. Komentaras patinka Komentaras nepatinka