Akistatos su klastingu vėžiu galima išvengti

2019-04-06, Viktorija Skutulienė, VšĮ Šilutės ligoninės visuomenės informavimo specialistė
VšĮ Šilutės ligoninės abdominalinės chirurgijos gydytojas Paulius Vaitiekūnas.
VšĮ Šilutės ligoninės abdominalinės chirurgijos gydytojas Paulius Vaitiekūnas.
Pilvo pūtimas, erzinantis pilvo skausmas, silpnumo jausmas, mieguistumas, viduriavimas, sumažėjęs kūno svoris - tai pagrindiniai simptomai, kurie gali byloti apie rimtos ligos pradžią - storosios žarnos vėžį.

Deja, dėl šių priežasčių žmonės kreiptis į gydytojus neskuba. „Ankstyvojoje stadijoje ligos simptomai nėra ryškus. Tačiau pastebėjus kraujavimą iš storosios žarnos ar jaučiant stiprų pilvo skausmą, dažniausiai būna jau per vėlu”, - praneša Šilutės ligoninės abdominalinės chirurgijos gydytojas Paulius Vaitiekūnas ir ragina nedelsti profilaktiškai pasitikrinti. Storosios žarnos vėžys arba kitaip kolorektalinis vėžys - antroji pagal dažnumą Europoje mirties priežastis tarp vyrų ir moterų. Kiekvienais metais Lietuvoje nustatoma apie 1 500 naujų ligos atvejų ir šis skaičius nuolat didėja. Pacientai nejaučia stiprių ligos požymių, todėl dažnai aptinkamas vėlyvos stadijos storosios žarnos vėžys, kai gydymo efektyvumas mažesnis.

Gyd. P. Vaitiekūnas akcentuoja, kad storosios žarnos vėžys yra vienas sėkmingiausiai gydomų virškinamojo trakto navikų, tačiau gydymo efektyvumą lemia ligos stadija. „Jeigu nustatoma ankstyvosios stadijos liga, didžioji dalis pacientų pasveiksta”,- sako chirurgas.

Lietuvos gyventojai, 50 - 74 m. amžiaus vyrai ir moterys, gali pasitikrinti pagal valstybės finansuojama storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą, kuriems vieną kartą per dvejus metus gali būti atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – pacientui po dvejų metų vėl rekomenduojama pakartoti tyrimą, jei atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas išduoda siuntimą pas gydytoją specialistą - abdominalinės chirurgijos gydytoją ar endoskopuotoją, kuris atliks kolonoskopiją.

Gydytojo pastebėjimu, kai testas žmogui teigiamas, daugelis nerimauja, jog jam nustatytas vėžys. „Nereikia pulti į paniką, nes teigiamas testas rodo, jog žmogui yra tam tikra storosios žarnos liga. Tai gali būti polipai, erozijos, gerybiniai augliai ar vėžys”, - informuoja gyd. P. Vaitiekūnas. Po teigiamo testo rezultato, pacientas siunčiamas kolonoskopijos tyrimui.

Kolonoskopijos metu lanksčiu prietaisu – endoskopu – apžiūrima storoji žarna.

Pasiruošimas kolonoskopijai

Svarbu tinkamai pasiruošti kolonoskopijai, nes tik gerai išvalytą žarną galima gerai apžiūrėti ir pastebėti mažiausius pakitimus. Tris dienas iki tyrimo reikėtų nevalgyti sėklų, grūdų, riešutų, vaisių ir daržovių, valgyti mažai skaidulų turintį maistą: baltą duoną, pieno produktus, kiaušinius, ryžius, vištieną, žuvį. Dieną prieš tyrimą reikia nevalgyti, skaidrių skysčių galima gerti be apribojimo. Vakare reikia išgerti žarnyną valančių vaistų, o tyrimo dieną nieko nevalgyti ir negerti. Jei žmogus kasdien geria vaistus, pavyzdžiui, kraujospūdžiui mažinti, juos reikia užgerti tik gurkšniu vandens. Jei tyrimas atliekamas po pietų, vieną dozę žarnyną valančių vaistų geriau išgerti tyrimo dieną anksti ryte, o likus 6 valandoms iki tyrimo, nieko negerti.

Šilutės ligoninėje storosios žarnos endoskopinis tyrimas atliekamas taikant bendrinę narkozę..

Jeigu tyrimas bus atliekamas suteikus nejautrą – būtina atvykti su lydinčiu asmeniu, kuris palydėtų  namo. Laiku nustačius storosios žarnos vėžį ar polipus, skiriamas gydymas yra veiksmingas ir užkerta kelią ligos progresavimui bei plitimui.


Straipsnio komentarai

Judita 2019-04-23
Labai geras malonus gydytojas aciu uz tikslia diagnoze neleiskit isvaziuot kitur sitam specialistui Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-04-07
nedarykit klaidos apie visas tas geltonosios spaudos priespaudos istorijas kur nuolatos rašoma apie "žymius" žmones susergančius ir nugalinčius vėžį. Tai ir yra karinio teatro spektakliai kur jie neaišku ką pasakoja. Prisiminkime kryžiuočių filmą "krikštatėvis" kai pradėjo kalbėtis su apakintomis kryžiuočių temidėmis ten visi daktarų grupuotės kryžiuočiai daktarų grupuotės raudonų kryžiuočių dėka staiga susirgo. Tad kai jie geltonosios spaudos priespaudoje kalba apie vėžį tai nebūtinai nereiškia kad pas kažką pasimaišė po kojomis vėžys ir jie išsitepliojo padų protektorius raudonomis spalvomis įmynę tą vėžį. Nu kalba eina apie klipatų medžioklę dievų miške. Apie jus. Nu paimkite kažkokius kitus viešnaminių ryšių atvejus pvz kernaginį carnegie ar steve jobs. Su kernagiu įdomu yra "palikimas", nes išdygo vėl kažkoks anūkas apie kurį niekas nebuvo girdėjęs ir pradėjo labai rūpintojėlintis turtais. Nu su kernagiu tai įdomu, nes valinskėlis čia labai stipriai suko ratelį į vieną pusę keliaudamas į kažkokias lunatikų žvaigždes asfaltuodamas kažkokias drąsių kelėnų autostradas. O kernagis nesusiprato pats kad čia nėra vietos senukams išskyrus senukų prekybos centrams. Visus nurenginėjimo ir išrenginėjimo renginius norėdavo pats vesti kaip koks apžora. Patys pažiūrėkit į tas visas valinsko trojos arklių kaimenes - pašpakliuotas ir paperoksidintas "landed gentry" talibanas, bollywoodas, akropolis, babilonas, brooklynas ir taj-mahalai. Su steve jobs atseit kitaip, nors iš pirmo žvilgsnio identiška situacija kernagio išleistuvėms. Atseit buvo sveikas kaip ridikas daktarai nesuprato kodėl tas kūno svoris ir žmogaus masė paėmė ir stebuklingai nukrito tarsi būtų sunaikinta su kažkokiais masinio naikinimo ginklais. Atseit milijardierius, bet kas iš to yra kažkokie lygybės laikai. Gal tikrasis steve jobs ir tikrasis kernagis pasibrexitino, o už juos savo paskutines dienas "komunizme" pagyveno kažkokie pasiligoję "antrininkai". Nieko nėra aišku su smaluotų biudžetų kryžiuotine daktarų grupuote. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-04-06
čia tokie daktarų grupuotės raginimai tai kažkas panašaus į agitaciją dievų miško gyventojams apie dušų naudą. Tame ir esmė kad tokios ligos kaip vėžys iš viso nėra. Jeigu tai būtų liga tai būtų išgydoma. Nu įsivaizduokit einate tamsioje neapšviestoje kryžiuočių bažnyčioje ir kažkas sumuša jus baisiai su kastetais ir grandinėmis. Po to šviesoje kryžiuočiai meiliai apžiūri žaizdas ir nustato diagnozę - tai greičiausiai vėžys bet reikia daryti dar keletą tyrimų. Nu žinot jūs tada ir esate vėžys kuris įsikerojo kažkokioje šeimoje, visuomenėje ar bendruomenėje už kurią tie kryžiuočiai ir jaučiasi atsakingi, kurią jie ir gano taip kad būtų soti ir vilkinė visuomenė gananti avinų bandą ir kino teatriniai berniukai kurie spektakliaujasi apie vilkus. Matot šiais laikais gydytojų ir nebėra - yra kažkokie masinimo specialistai gydo šeimomis, visuomenės sveikatos stebėtojai, bendruomenės slaugytojai, tt. Po to dar yra specialistai kurie užsiima visokiais organais tarsi žmonės kažkokie tai robotai. Nu dar būna ir specialistai kurie iš viso gydo raganystėmis - jie užsiima ligomis ar visiškai išgalvotais išsireiškimais pvz neuro-, psich-, tt. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?