Visi kariai nuo 2020 m. bus skiepijami nuo meningokokinės infekcijos

2019-04-10, kam.lt
Nuotraukos aut. srž. sp. Ieva Budzeikaitė
Nuotraukos aut. srž. sp. Ieva Budzeikaitė

Visi kariai nuo 2020 m. bus pradėti skiepyti nuo meningokokinės infekcijos, įskaitant ir Krašto apsaugos savanorių pajėgose tarnaujančius savanorius – tokį sprendimą priėmė krašto apsaugos vadovybė, rūpindamasi karių sveikata. Lietuvos kariuomenės Karo medicinos tarnyba įpareigota organizuoti vakcinų įsigijimą ir skiepijimą nuo šios užkrečiamos ligos, kuri gali baigtis staigia mirtimi.

„Užtikrinti maksimalų rūpinimąsi savo kariais yra kariuomenės pareiga, todėl siekiame, kad augantį kariuomenės finansavimą pirmiausiai pajaustų patys kariai: nuo investicijų į jų aprūpinimą iki investicijų į sveikatos stiprinimą bei ligų profilaktiką,“ – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

„Lietuvoje kūdikiai nuo meningokokinės infekcijos pradėti skiepyti tik nuo 2018 m. vasaros ir tik tie, kurie gimė ne anksčiau kaip 2018 m. gegužės 1 d. Kadangi anksčiau šie skiepai nebuvo įtraukti nei į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų, nei į rekomenduojamą Lietuvos suaugusiųjų skiepijimo kalendorius, todėl nuspręsta daryti daugiau nei reikalauja standartai. Karių sveikata – mūsų prioritetas, o užkrečiamųjų ligų profilaktika yra labai svarbus sveikatos stiprinimo elementas. Skiepai šiuo atveju padės maksimaliai sumažinti išvengiamų nekovinių nuostolių riziką“, – sako Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos Karių visuomenės sveikatos priežiūros sektoriaus viršininkas kpt. Irmantas Ambrazevičius.

Pasak Karių visuomenės sveikatos priežiūros sektoriaus viršininko, kariai bus skiepijami 2 tipų vakcinomis, kad įgytų imunitetą nuo visų pagrindinių meningokokinės infekcijos sukėlėjų tipų: A, C, W135, Y ir B. Karių skiepijimą planuojama atlikti per 3 metus, tam skiriant apie 2,56 mln. Eur.

Iki šiol nuo meningokokinės infekcijos, taip pat 2 tipų vakcinomis, buvo skiepijami tik nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai ir kariūnai, o profesinės karo tarnybos kariai nuo meningokokinės infekcijos skiepijami tik pasirengimo tarptautinėms operacijoms metu.

Pasak kpt. I. Ambrazevičiaus, pradėjus visus karius skiepyti ir nuo meningokokinės infekcijos, bus papildytas Krašto apsaugos ministro įsakymu patvirtintas Krašto apsaugos sistemoje tarnaujančių ir dirbančių asmenų, kuriems numatyta atlikti imunoprofilaktiką, sąrašą – tai prisidės prie karių sveikatos stiprinimo ir užkrečiamųjų ligų prevencijos Lietuvoje.

Šiuo metu Profesinės karo tarnybos kariai taip pat, kaip ir nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai, yra skiepijami nuo difterijos ir stabligės, erkinio encefalito bei sezoninio gripo. Nuo tymų skiepijami visi kariai vykstantys į tarptautines operacijas, o nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai – šauktiniai, atsižvelgiant į jų amžių, turėtų būti jau paskiepyti nuo šios ligos pagal LR Sveikatos ministerijos patvirtintą vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Meningokokinė infekcija – tai ūmi užkrečiamoji liga, pasireiškianti įvairiomis formomis: nuo lengvos slogos iki pūlingo galvos smegenų uždegimo arba žaibinio meningokokinio sepsio. Pagrindiniai ligos požymiai – karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Ligai progresuojant išryškėja tipinis odos bėrimas.

2016 – 2017 m. Lietuvos kariuomenėje buvo užregistruoti keturi meningokokinės infekcijos atvejai. Deja, pusė šių atvejų buvo mirtini. Pačios pavojingiausios ligos formos – žaibinis meningokokinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).

2014 – 2018 m. Lietuvoje užregistruoti 342 ligos atvejai, 36 iš jų mirtini. 70 proc. atvejų užregistruota 0-17 m. amžiaus grupėje, 26 proc. 18 – 60 m. amžiaus grupėje ir 4 proc. 60+ m. amžiaus grupėje.

Šiuo metu Lietuva – viena iš nedaugelio šalių Europoje, įtraukusi skiepus nuo B tipo meningokokinės infekcijos į skiepų kalendorių. Ši praktika taikoma tik Airijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Italijoje.


Straipsnio komentarai

..2019-04-10
Elementariai žiūrint tai prasuko milijoninę aferą Natistiniai ESesininkai ir tiek. Jeigu žiūrėti rimčiau tai reikalinga galvoti apie Natistinius misionierius kurie čia atsibasto ir per kariuomenės aparatą įterpiami į "dirvą", kad ginti lietuvą ginant vietinius indėnus į krematoriumus, jeigu patys nesusipranta susideginti su ugniniu vandeniu. Nu trojos arkliams čia egzotiniai kraštai ir gal kažkokie skiepai reikalingi. Nu žinot kaip kad europiečiams keliaujant į kažkokią afriką ar indiją būtina skiepytis, nes ten atseit labai pavojinga. Bet dabar kai migracijos ratelis yra sukamas į kažkokias įdomias puses į tą reiškinį negalima nepažiūrėti ir kaip į biologinių ginklų panaudojimą. į visas tas vakcinas reikalinga žiūrėti kaip į kryžiuočių naujos kartos šventą vandenį, kad durninti žmones. Aš prisimenu dar sovietiniais laikais mokykloje viename suole sėdėdavau su klasioku kurio abu tėvai būdavo gydytojai. Tai kai visus mokinius skiepydavo mokykloje jam skiepytis nereikėdavo. Kažkaip buvo lygesnis negu kiti. Šitie šundaktariniai kryžiuočiai su baltais chalatais, o anie su juodais. Nors kartu **** visiems protą tarsi Yin ir Yang. Matot abi kryžiuočių gaujos naudoja savo veikloje lotynų kalbą. Čia negalima galvoti kad juodi chalatai yra dėl to kad jie praktiški dėl teplumo. Ir tie ir anie purvini iki ausų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar skiepysitės vakcina nuo COVID-19?