Lauko tualetų savininkams – lemtingas terminas: netrukus grės baudos

2019-04-29, Marius Monkevičius | Alfa.lt
Edvard Blaževič| lrytas.lt nuotr.
Edvard Blaževič| lrytas.lt nuotr.

Dalis gyventojų, tebesinaudojančių lauko tualetais bei kitaip netinkamai tvarkančių nuotekas, jau netrukus gali sulaukti baudų. Priimant Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo pakeitimo įstatymą, tokią nuostatą nuo gegužės 1 d. įtvirtino šalies valdžia. Taip siekiama ne tik paskatinti žmones jungtis prie centralizuotos nuotekų sistemos, bet ir išvengti finansinių sankcijų dėl ES direktyvos neatitikimo. 

Visgi panašu, kad išsisukti nepavyks ne tik Lietuvai, bet ir lauko tualetų nesuskubusiems atsisakyti jų savininkams.

ES ragino ne vieną kartą

Kai 2004 m. Lietuva įstojo į ES, ji įsipareigojo atitikti nuotekų tvarkymo reikalavimus. Vienas opiausių kriterijų Lietuvai – Europos Komisijos (EK) reikalavimas, kad ne mažiau kaip 98 proc. 2 tūkst. ir daugiau gyventojų turinčiose gyvenvietėse susidarančių nuotekų būtų surenkamos centralizuotai. Tai apima ir šalyje vis dar pakankamai paplitusius lauko tualetus, kurių galima rasti didesniuose ar mažesniuose miestuose, pavienėse sodybose bei kolektyviniuose soduose.

Dar 2017 m. vasario mėn. EK pradėjo pažeidimo procedūras prieš Lietuvą, kadangi ši nesugebėjo įvykdyti minėto reikalavimo. EK pagrasino, kad, nesiimant veiksmų, Lietuvos lauks milijoninė bauda. Tai EK pakartojo šių metų sausį. Ji dar kartą paragino Lietuvą per du mėnesius ištaisyti padėtį ir panaikinti lauko tualetus gyvenvietėse, kur gyvena daugiau kaip 2 tūkst. žmonių. EK atstovybė Lietuvoje taip pat pranešė, kad Komisija pradėjo antrąjį pažeidimo nagrinėjimo etapą.

Visgi situacija Lietuvoje rodo, kad EK gali būti priversta skirti baudą, nepaisydama bent kelių įspėjimų. Kaip Alfa.lt teigė Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės vyresnioji patarėja Agnė Kniežaitė-Gofmanė, šiuo metu 44 aglomeracijos (centriniai miestai su aplinkinėmis gyvenvietėmis) neužtikrina, kad 98 proc. nuotekų būtų tvarkomos centralizuotose sistemose arba individualiai tvarkomų nuotekų dalis sudarytų mažiau nei 2000 gyventojų ekvivalento.

Savivaldybes ragina suskubti

Anot A. Kniežaitės-Gofmanės, Aplinkos ministerija pastaruoju metu intensyviai bendrauja su savivaldybėmis ir vandens įmonėmis, informuoja apie galimybes pasinaudoti Vandentvarkos fondo parama nuotekų tinklų plėtrai, kad tik būtų išpildytas ES direktyvos reikalavimas iki baudos paskyrimo.

„Iš aplinkosauginės pusės, ne lauko tualetas yra problema, bet tai, kaip tvarkomos individualios nuotekos. Svarbu, kad nevalytos nuotekos nepatektų į aplinką, kad nuotekoms surinkti būtų naudojama sandari talpa, iš kurios nuotekos būtų reguliariai išsiurbiamos ir priduodamos tvarkyti į tos aglomeracijos valymo įrenginius“, – bendraudama su naujienų portalu kalbėjo ministerijos atstovė.

Ji pridūrė, kad, siekdama skatinti ir spartinti gyventojų prijungimą prie centralizuotų nuotekų surinkimo sistemų, Aplinkos ministerija 2017 ir 2018 m. iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos skyrė savivaldybėms 2,35 mln. eurų gyventojams prijungti.

„Taip pat Aplinkos ministerija iš Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo 2017 ir 2018 m. skyrė 1,92 mln. eurų atskiriems aglomeracijose esantiems kvartalams, turintiems savo nuotekų surinkimo infrastruktūrą, prijungti prie aglomeracijos nuotekų surinkimo sistemų. 2019 m. numatoma tęsti gyventojų prijungimą prie esamos nuotekų infrastruktūros“, – kalbėjo A. Kniežaitė-Gofmanė.

Gyventojams ir valstybei – baudos

ES priimtą direktyvą Lietuva žada visiškai įgyvendinti 2023 m. Todėl Lietuvai egzistuoja reali grėsmė gauti milijoninę baudą. Kaip aiškino Aplinkos ministerijos atstovė, sankcijas ES valstybėms narėms skiria Europos Sąjungos Teisingumo Teismas.

„Sankcijų dydis priklauso nuo daugelio aplinkybių, pavyzdžiui, pažeidimo trukmės, sunkumo, šalies BVP ir kitų, kurias Teisingumo Teismas vertina individualiai ir priima sprendimą, todėl prognozuoti baudos dydį sunku. Aišku viena, kad ir kokio dydžio bauda būtų, reikia imtis visų įmanomų priemonių, kad jos išvengtume, nes baudos skyrimas neatleidžia nuo pažeidimų pašalinimo“, – sakė A. Kniežaitė-Gofmanė.

Ji pridūrė, kad sprendimas dėl baudos skyrimo priklauso nuo EK, kada ji priims sprendimą kreiptis į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą. „Jei Europos Komisijai rodysime adekvačias Lietuvos pastangas šalinti pažeidimo aplinkybes ir įgyvendinamus veiksmus, tikėtina, kad kreiptis į Teismą nebus skubama“, – vylėsi ministerijos atstovė.

Tiesa, baudų gali sulaukti ne tik valstybė, bet ir patys Lietuvos gyventojai. Įsigaliojus Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo pakeitimo įstatymui, nuo šių metų gegužės 1 d. gyventojai, kurių individualių nuotekų tvarkymas neatitiks reikalavimų, privalės prisijungti prie esamos centralizuotos nuotekų tvarkymo infrastruktūros.

Per 9 mėn. to nepadarius, grės sankcijos – įspėjimas arba bauda nuo 70 iki 100 eurų. „Atkreipiu dėmesį, kad taip pat taikomos baudos už nevalytų nuotekų išleidimą į aplinką arba nuotekų tvarkymo įrenginių eksploatavimo reikalavimų pažeidimą“, – perspėjo A. Kniežaitė-Gofmanė.

alfa.lt


Straipsnio komentarai

raimins1232020-01-12
Suleidau 3bonias ir šone2metrai dar tris papildomas siūlęs uztaisytos ir dugnai isbetonuoti 20cm pajungiau toleta ir bėga ar gali atvyke aplinkos apžiūra dėti bauda. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. to tam..2019-04-29
tame ir esmė kad nesvarbu, nes karinė apgaulė yra ne vadyba. Jeigu jie čia susikraustę tai jiems ir gal būt reikalinga nukreipti dėmesį nuo savęs į kažkokius tolimus kraštus, kur tuose kraštuose jie gal būt savi, gal mūsiškiai, gal iš viso niekas apie juos ten nėra girdėję. šiandien praėjau pro tą stendą kur sukabinti nauji "išrinktieji". nu gražulio kelninkų paradas, džiaze tik merginos, tt. Kai kurios fizionomijos net jeigu nuvažiuotų į kaukazą tai atrodys kaip kilusios iš kito dar didesnio kaukazo. Tame ir esmė kad tai ne investicijos, bet kažkokių vietinių papročių apeidinėjimas pasinaudojant tokiomis ilgomis lazdomis. Nu lietuvoje nepriimta drumsti mirusiųjų poilsinės ramybės. Tad čia yra kryžiuočių "misionieriai" kurie konstruojasi pagalves. Nu jeigu pas jason bourne ar james bond rakštisteiną kišenėje 20 pasų ir šveicarijos bankų stalčiuose dar šimtai - tai jisai ir turi rūpintis visomis tomis tapatybėmis. Pas jį kapų ir žmonų ir vaikų yra visame pasaulyje. Pats panagrinėk misionierius į sibirą. Ten nei vieno lietuvio. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tam..2019-04-29
Kaip tu manai kuriam rajonui galėtu vadovauti tokie , kurie i kapines norėtu investuoti 211000€ Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. to Beribis bukumas2019-04-29
tu tik užmiršai parašyti kur yra tas jūsų projektuotojų rajonas kurį tu vadini žodžiu "mūsų"? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Beribis bukumas2019-04-29
Musu rajono valdžia švaisto moketoju pinigus rašydama projektus "Kapiniu pavertimo viešaje erdve " užuot skatinusi ,švaistomais pinigais , gyventoju prisijungima prie nuoteku ar skatinusi individualiu namu gyventojus isirengiant individualius valymo irenginius . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. Prie ko nuves2019-04-29
kad ir koks niūrus tavo mąstymas jis vistiek išklotas gerų ketinimų viltingumu. Nu kad tu būsi toje ateityje. Tame ir esmė kad čia irgi savotiškas paveldas, kurį jiems įdomu "paveldėti". Nu įsivaizduok bus šilutės muziejuje atskira ekspozicija apie lauko išvietes, kur išorvelinti būtigeidžiai nevaikščiodavo nei po vieną nei po du. Gal net SBA koncernas pradės gaminti lauko tualetus ir stumdyti senukuose. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-04-29
nu kas liečia cžv gestapo lygybės režimo pažeidimus pagalvokit apie tą netvarkingą lauko tualetą kur buvo įsirengę mūsiškiai grabupėlių fermeriai. Ten turbūt tas lauko tualetas toks didelis buvo kad didesnis negu visi vakarų lietuvos vidaus tualetai kartu sudėjus. Net pylimus pralaužė ir žuvėjų krašte žuvys žuvo tarsi būtų užpultos biologiniais masinio naikinimo ginklais. Ir kas iš to? Kaip galvojate ar atrado kaltų ir ar nors vieną eurą baudų kas nors susimokėjo? Lygiai tas pats su cžvistėlių spiritine kur irgi naudojosi šyša kaip srutų duobe. Nu ir kas kad uždaryta. Yra kitos dar didesnės spirituotos rakštys. Nu žinot anglų kalboje "spirit" turi kelias reikšmes ir ne vien tik ugninis vanduo, bet ir šventos ir nešventos dvasios ir religijos ir dvasingumai. Paimkime pvz SBA koncerną kur šilutės miestui padovanojo ant tvoros pripaišytas išorvelintas nesamones. Nu čia spirituotas tas concernas nes SBA pavadinimas tai kryžiuočių kalbos (lotynų) žodžių kratinys "Scitus Bonus Animus". Jie verčia tai kaip "Protinga Geroji Dvasia". Nors pagal google translate nelabai taip išsiverčia. Pas tuos kryžiuočius gal lotynų kalba yra gimtoji kalba? Nu žinot ten skandinavijoje visų vėliavose vis tie patys kryžiai tik spalvos kitokios.. Nu tame ir esmė kad SBA bando labai save pateikti kaip kažkokį baldų, lengvosios pramonės ir investicijų koncerną, bet kažkaip nutyli apie savo didžiules smalos ir naftos operacijas vystomas rusijoje, baltarusijoje ir ukrainoje. Dar ne taip senai buvo millijardinės apyvartos. Nu dabar jie į lietuvą pradėjo kraustyti žmonės atseit iš savo įmonių baltarusijoj ir ukrainoje tarsi jau iškrematorinti visi lietuviai ir reikalinga šviežios mėsos. Bet tame ir esmė kad čia negalima kažkaip susiprasti kitaip kad gal čia tik smaluotų biudžetų "stotelė" kur ruošiami trojos arkliai į baltarusiją, ukrainą ar rusiją. Nu jie ne iš tenais. Jie tik balnojami kad "sugrįšti" pasinaudojant jehovos liudininkystėmis, garsų pasaulio spaustuvėmis ir tokia karine apgaule. Nu kaip tas rusiškas filmas "brat" ir "brat 2" pack. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Prie ko nuves2019-04-29
Nugriaus tualetus ir darys į maišiukus, ir mes į konteinerius,kaip šunų išmatas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-04-29
kas liečia pačius lauko tualetus tai gi nusišnekama. nu tikrai tokiais tualetais nėra smagu naudotis. Nu savaime aišku kad žmonės neturi tualeto todėl kad jie nelaikomi žmonėmis. Čia niekados ir nebuvo žmogaus teisių. Buvo kažkiek žmoniškumo kol čia neatsibastė visokie keistuolių teatrai. Nu tuos žmones jau tiek vadino kiaulėmis kad jie jau ir kriuksi. O kas iš to kriuksėjimo? Bet tame ir esmė kad čia irgi du daškai kurie visiškai nesusiekia. Socialinis modelis taip suprojektuotas kad purvinus darbelius jau jūs turite. Todėl rusai ir sako kad kuo daugiau armijoje ąžuolų tuo stipresnė mūsiškių kariuomenė. Padainuokit tą kvailą dainą: žemėje (planetoje) lietuvos ažuolai žaliuos. tad vis tiek čia kalba eina ir apie lazdas kad galėtų muštis per "atvejo vadybas" kur "case officieriai" nuginti žmones glaudžiasi tvartuose, patvorėse, garažuose, tt. O jeigu jiems buožės pradės dar ir krauti baudas tai čia jau galima juos pradėti gainioti ir toliau link "priverstinio gydymo" su krematoriumų terapijomis pasitelkiant antstolius, notarus, teismo rūmus, bendruomenės ir visuomenės veikėjus, tt.. Tad visa AM tarnauja ne tik kaip civilinis objektas, bet ir karinis objektas. Prisiminkime adamsinis cžvistėlis irgi didelis aplinkos gynybininkas. Atseit iš lietuvos išsikraustė kai jau buvo virš dvidešimt metų, bet taip stipriai bandė mylėti lietuvą kad savo lietuvybės ir neišsaugojo. Nu jis nešneka lietuviškai normaliai, net po 20 metų lietuvoje. Nešneka ir angliškai normaliai. Gal čia ir atgimė hitleris? su tomis pačiomis gražulio kelnėmis labai mėgstantis tuos garbėtroškinius paradus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-04-29
tik negalima daryti klaidos ir pasikliauti nuostabaus proto vingiais kuriam susijungia kažkokie taškai dėka kažkokio "raštingumo" ir "patirties". Netikėkit ką išgalvoti paukščiai suoks tam kad gyventi būtų priešams smagiau. nu jeigu iš karčių šaknų yra išdrožti žiedai tai nereiškia kad žydima. Tai yra šaukštai nebuvo po pietų kol jūs nepagalvojote kad pavėlavote. Nu pavardė tai tik žodis. Ne ką daugiau reiškia negu raudonas škuduras prieš bulių ispanų inkvizicinėje koridoje. Bulius nepuola raudonų škudurų kurie ne teoredorų rankose, net jeigu jie padžiauti ant vėjo malūnų sienų. Nėra nei vieno žydo lietuvos taip vadinamoje "žydų" bendruomenėje. Lygiai ta pati daina ir su kitomis tautinėmis "mažumomis". Tai yra spektaklis, kur aktoriai vaidina vienokią ar kitokią rolę spektaklyje apie užkurtą amerikai pirtį. MAGA - make america great (britain penal colony) again. Nu tame ir esmė kad yra globalizuotas pasaulis ir "je suis america". Natistiniai ESesininkai išsikirto panašius dievų miškus kaip aušvice, tik mastelis žymiai didesnis, nes apima visas valstybės teritorijas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-04-29
kokios įdomios "pavardės": "kniežaitė" ir "gofmanė". Kažin ar jinai iš europos sąjungos? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar pavargote nuo karantino?