Šv. Morkus – Daržų diena

2019-05-03, Salos etnokultūros ir informacijos centro etnografė Jūratė Daugalienė
Renginio akimirka. Autorės nuotr.
Renginio akimirka. Autorės nuotr.

Prisimindami senolių tradicijas balandžio pabaigoje daugelis mini Šv. Morkaus-Daržų dieną.

Jau tradicija tampantis Usėnų seniūnijos bendruomenės renginys ,,Sietynėlis pažare – jautelis vagoje“ balandžio 26 dieną subūrė etnokultūros puoselėtojus į Rimos ir Valdo Bernotų sodybą.

Jaukiame Rimos ir Valdo kieme Salos etnokultūros ir informacijos centro Usėnų etnografinis teatras pristatė sakmę apie tai, kaip Šv. Morkus susipešęs su velniu ir atėmęs iš jo sietą, kuriuo mergelė Marija sijojusi miltus. Morkus švystelėjęs sietą iki pat dangaus, kuris dabar naktį šviečia, o mes jį vadiname žvaigždžių Sietynu. Mūsų senoliai sėją pradėdavo tik tada, kai Sietynas įeidavo į vakaro žarą, todėl ir sakoma: ,,Sietynėlis pažare – jautelis vagoje“.

Darbštūs ūkininkai jau buvo paruošę dirvą sėjai. Pagal senąsias tradicijas šią dieną pirmiausia buvo pasėjamos morkos, o vagos gale įsmeigiamas kuolas, kad morkos augtų tiesios ir didelės.

Sėjėjų netrūko, mat į pagalbą atskubėjo ne tik Usėnų bendruomenės talkininkai, bet ir tradicijų mylėtojai iš Stoniškių kaimo bendruomenės. Morkos buvo pasėtos greitai. Renginio iniciatorė Jūratė Daugalienė visų rankas suvilgė morkų sėklų aliejumi ir paragino kitąmet į  renginį atsinešti morkų giros, kuria po darbų gaivindavosi mūsų senoliai.

Kadangi šią dieną kitų darbų dirbti negalima, nes ledai daržoves išdaužys, kurmiai dirvą iškilnos, visi buvo pakviesti tradiciniam Klaipėdos krašto šokiui ir dainai. Šeimininkams Stoniškių  seniūnas Gintautas Stančaitis ir bendruomenės pirmininkė Gražina Stančaitienė linkėjo gero derliaus, džiaugėsi bendryste, įteikė didžiulį morkų pyragą, sūrį, apdovanojo savo kaimo auksarankių padarytomis medinėmis gervelėmis – mūsų pievų simboliais. Usėnų seniūnas Algirdas Rauktys kartu su bendruomenės pirmininke Aldona Rauktiene dėkojo ūkininkams Bernotams už svetingumą ir etnokultūros puoselėjimą, o kaimynams iš Stoniškių - už nuoširdžią draugystę ir bendradarbiavimą minint prasmingą pavasario šventę.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?