Pagėgių savivaldybė – beveik gale

2019-05-04, Parengta pagal www.llri.lt informaciją

Tik 7 savivaldybės iš 60-ies tenkina minimalius savivaldybių valdomų įmonių skaidrumo reikalavimus, tai yra, tik tiek savivaldybių skelbia minimalią privalomą informaciją apie savo įmones, rodo Lietuvos laisvosios rinkos instituto analizė.

Siekiant skaidrumo, įstatymai nustato, kad savivaldybės turi teikti svarbiausią informaciją apie savo valdomas įmones – veiklos ir finansinius rezultatus, vadovus, valdybos narius, viešinti įmonių įstatus, veiklos rezultatų bei finansines ataskaitas. Tačiau vidutinis skaidrumo balas, vertinant, ar laikomasi įstatymo, yra tik 3,95 iš 6 galimų.  

„Daugiau informacijos garantuoja didesnį skaidrumą, o jos trūkumas sietinas su nepotizmu ir korupcija, kurių apraiškos stebimos savivaldoje. Menkas savivaldybių demonstruojamas skaidrumas yra ženklas, kad jų įmonės veikia kitais tikslais nei kad viešojo intereso tenkinimas“, – sako Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Gintarė Deržanauskienė.

Visą įstatyme nurodomą minimalią skelbtiną informaciją savo interneto svetainėse viešina tik Jurbarko r., Klaipėdos r., Kretingos r., Marijampolės, Šiaulių r. ir Švenčionių r. savivaldybės. Skaidrumo ir informacijos apie valdomas įmones labiausiai trūksta Zarasų r., beveik jos nėra ir Alytaus m., Kalvarijos ir Varėnos savivaldybėse.

Šilutės rajonas – ties viduriu. UAB „Šilutės šilumos tinklai“, UAB „Šilutės vandenys“ ir UAB „Šilutės autobusų parkas“ savo internetiniuose tinklapiuose nėra paskelbę nei veiklos ataskaitų, nei įstatų. Todėl skaidrumo balas tik 4. Pagėgiai – beveik gale. Jų skaidrumo balas – 2. UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ neturi pateikęs taip pat reikalingų ataskaitų, įstatų, stebėtojų tarybos.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) skelbia, kad savivaldybės išlieka labiausiai korupcijos paveiktų sričių Lietuvoje – net 37 proc. visų pernai STT pradėtų ikiteisminių tyrimų yra susiję su, galbūt, padarytomis nusikalstamomis veikomis vietos savivaldoje. Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) yra pabrėžusi, kad didesnis savivaldybių valdomų įmonių skaidrumas mažintų korupcijos rizikas, didintų savivaldybių valdomų įmonių efektyvumą ir gaunamą grąžą.

„Kol kas negalime pasidžiaugti ir valstybinių priežiūros institucijų darbu. Kontrolė, kaip savivaldybės ar jų valdomos įmonės išpildo skaidrumo reikalavimus ar rekomendacijas, – nevykdoma. Ne tik nėra žinoma, kiek efektyvios yra savivaldybių valdomos įmonės, apskritai nėra tikslių duomenų, kiek jų veikia“, – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė G. Deržanauskienė.

Informaciją apie savivaldybių valdomas įmones Valdymo koordinavimo centras paskutinį kartą skelbė prieš šešerius metus. Valstybės kontrolė yra pažymėjusi, kad šiuo metu savivaldybių valdomos įmonės neužtikrina Konkurencijos įstatymų laikymosi, įgyvendinti valstybės valdomų įmonių pertvarką Lietuvą ragino ir Europos Komisija.


Straipsnio komentarai

Hadis2019-05-06
O Klaipėdą prie Kauno! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
geriau2019-05-05
kartu su Šilute prijungti prie Klaipėdos kartu su Smalininkais ir Viešvile... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-05-04
nu jau kas jau kas bet laisvosios rinkos institutas tai tikrai ne autoritetas. ten cžv gestapo irštva ir jų analizai tai nieko nesiskiria nuo analizų kur priduodama degtukų dėžutėse kad analizuoti ar nėra kirminų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Hadis2019-05-04
Belieka tik prijungti prie Šilutės Komentaras patinka Komentaras nepatinka