Žemdirbiams palankesnės draudimo sąlygos

2019-05-08

Pastarųjų trejų metų patirtis rodo, kad klimatas tampa vis ekstremalesnis, tad, anot žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio, turi keistis visų suinteresuotų grupių požiūris į žemės ūkio gamybos rizikų valdymą (draudimą).

„Kol kas žemės ūkio draudimo paslaugų kultūra dar tik formuojasi, šios paslaugos tarp žemdirbių nėra populiarios. Negalime laukti gamtos malonių ir tikėtis geriausio, turime būti pasirengę ir prastiems scenarijams: tiek žemdirbiai, tiek mes, politikai, turime rasti tą bendrą vardiklį, kuris skatintų draustis“, – teigia žemės ūkio ministras G. Surplys.

Žemės ūkio ministerija, ieškodama būdų, kaip paskatinti ūkininkus aktyviau drausti augalus ir pasėlius, prisideda prie draudimo sistemos tobulinimo.

Ministerija skatina draustis

Padidintas dalies draudimo įmokų kompensavimo intensyvumas, kuris priklausomai nuo draudžiamų rizikų siekia iki 70 proc.

Ūkiams, 2018 m. rudenį draudusiems žiemkenčius nuo iššalimo, ši pavasarį mokamas 50 proc. kompensacijos už šią draudžiamą riziką avansas. Pirmą kartą nuo pasėlių draudimo sistemos atsiradimo avansas išmokėtas per 240 ūkių, viso apie 530 tūkst. Eur. (žiemkenčius draudė apie 600 ūkių). 

Žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio įsakymais padidinti dalies draudimo įmokų kompensavimo įkainiai apie 10 proc. pagrindinėms draudžiamoms kultūroms jau draudžiant 2019 m. vasarojų.

Didėja įmokų kompensacijų avanso dydis nuo 50 proc. iki 70 proc. ūkiams, drausiantiems 2020 m. derlių. Numatoma, kad avansas bus mokamas už visas draudžiamas rizikas (2019 m. buvo tik draudžiamai iššalimo daliai).

Draudimo kompanija įsipareigojo peržiūrėti savo kainodarą ir pasiūlyti palankesnes kainas žemdirbiams. Draudimo įmonė pristatė du pilotinius draudimo produktus – indeksinį draudimą nuo ilgalaikio lietaus ir kombinuotą sausros draudimą su pakopiniu žalų atlyginimu, bei įsipareigojo sukurti specialų draudimo produktą smulkiems ūkiams.

Keičiamas meteorologinių reiškinių vertinimas

Atliktas mokslinis tyrimas „ilgo lietingo laikotarpio“, kaip meteorologinio reiškinio, kriterijams suformuluoti. Žemės ūkio ministerija pasiūlė Aplinkos ministerijai įtraukti šį reiškinį į jos tvirtinamą stichinių meteorologinių reiškinių ir jų kriterijų sąrašą.

Šiuo metu vertinama dar vieno mokslinio tyrimo paraiška, kurios tikslas – įvertinti sausros reiškinio kriterijus ir atrinkti Lietuvai tinkamiausią. Atlikus šį tyrimą bus peržiūrimi teisės aktai, kadangi pagal dabar galiojančius susidaro dviprasmiška situacija – nors kritulių deficitas artėja prie ekstremalių reikšmių, sausra negali būti vertinama, nes vertinimas remiasi hidroterminiu koeficientu, kuris šiuo metu net neskaičiuojamas.

Tikslesniam meteorologinių reiškinių poveikiui žemės ūkiui vertinti plečiamas meteorologinių stotelių tinklas, integruojant Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos ir VšĮ „Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba“ stoteles. Procesas turėtų būti baigtas 2019 m. antroje pusėje.

Taip pat primename, kad Vyriausybė skirs kompensacijas už sausrą, nes iki šiol draudimas nebuvo populiarus arba neveikė.


Straipsnio komentarai

.. to ar matėte2019-05-08
čia viskas dar sudėtingiau su tais rakštisteinais. turėk omenyje kad kas liečia "draudimus" dauguma tokių "ūkininkų" egzistuoja tik ant popieriaus. iš esmės jie aiškina kad jeigu bus blogas oras tai visuomenė turės už tai susimokėti. Tarsi lietuvos visuomenė būtų atsakinga už dangaus griuvimus. Tai kaip ir reketas. Tarsi ūkininkavimai lietuvoje tokie pelningi kad lietuviškos žemės dirbimu užsiėmė terbakrauskiniai cžv gestapininkai ir iš Las Vegas, Monaco, Macau, tt. Nu vadinasi yra kažkokie geležiniai įsipareigojimai kažkokiems stalinams. Lietuva yra kaukazo belaisvėje. O ką reiškia "blogas" oras? Kažkaip kaip tai apibrėš beraščių mokslo daktarų grupuotė. Nepasėjo morkas - oras kaltas. Nu nesudygo morkos vadinasi oras kaltas. Sudygo bet sukirmyjo. Oras kaltas. Per vėlai nuėmė derlių - oras kaltas. Nu tame ir esmė kad su tokiais nusišnekėjimai yra kiti reikalai. Tad viskas kas liečia draudimus ir draudikus yra jau visiškai atskira tema. Matai tai ir dviprasmybė. Draudimas kaip paslauga yra šamanizmas iš šamanų teritorijos. Nu jie draudžia nelaimes taip kaip tau būnant mažam drausdavo tėvai imti ir valgyti saldainį parduotuvėje. Tame ir esmė kodėl ūkininkai yra lygesni negu kiti kaimiečiai pvz kodėl ne turistuojantiems kaimo sodybininkams? Jeigu blogas oras teoriškai jiems irgi biznis turėtų sumažėti. Tame ir esmė kad su tais draudimais jie tik balanuoja socialinio modelio "ypatumus" kur vistiek tie visi pinigai yra smaluoti biudžetai iš sezamai atsiverk atviros visuomenės kuprotų kalnų, čia smaugiami ir badu marinami vietiniai ir kaustomi trojos arklių žirgai. Vyksta stalingrado blokada. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ar matėte2019-05-08
nuostolingai bizniaujančius oro pardavėjus?
Iš žmonių surinktais pinigais mokasi sau algas, premijas...tais pačiais pinigais patrupina už maža dalį nuostolių...
Suprasčiau, jei tie ale draudimai apsaugotų nuo bėdų, stichijų...
Monkės biznis...sunešama kelis kartus daugiau pinigų, nei gaunama atgal...
Kam tada nešti? Turėkite tuos pinigus PATYS.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?