Einančio šunkeliais pasirinkimas – kalinio dalia

2019-05-12, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Asociatyvi pixabay.com iliustracija
Asociatyvi pixabay.com iliustracija

Švėkšnos seniūnijos gyventojas, 28-erių Ramūnas Š. balandžio 19 dieną šeštą kartą sėdo į teisiamųjų suolą. Prisipažino pavogęs automobilį ir įvairių įrankių iš neužrakinto garažo. Jo bylą išnagrinėjo Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėja Lina Nainienė, kaltinimą palaikė prokuroras Egidijus Pankauskas. Už padarytą tyčinį apysunkį nusikaltimą nuosavybei kaltinamasis pelnė laisvės atėmimo bausmę, kuri dėl prisipažinimo sumažinta trečdaliu.

Ramūnas Š. nusikalto pernai, rugsėjo 20 – osios naktį. Tą dieną buvo išmaukęs nemažai alkoholio. Taip pats parodė. Apie 2-ą valandą iš gyvenamojo namo kiemo viename Saugų seniūnijos kaimų jis pagrobė 600 eurų vertės automobilį „VW Vento“, o iš neužrakinto garažo išnešė daug įvairios paskirties įrankių. Automobilio bagažinėje taip pat buvo rūbų bei keli įrankiai. Beje, automobilis buvo neužrakintas, užvedimo spynoje paliktas raktelis. Nukentėjusiojo automobilį į kiemą parvairavo jo pažįstamas. Jis ir neužrakino automobilio. Kadangi anksčiau nieko panašaus nebuvo įvykę, žmonių atsargumas buvo sumenkęs. Atviros vagystės metu nukentėjusiajam padaryta bendra turtinė žala siekė 1225 eurus. Ramūnas Š. teigė manęs, jog automobilis priklausęs nukentėjusiojo broliui, o kiek daiktų paėmė iš garažo, tiksliai neprisimenąs. Pavogtus daiktus, važiuojant link Švėkšnos, paslėpė miškelyje. Vėliau, paleistas iš areštinės, miškelyje daiktų neberado. Ramūnas Š. atsiprašė nukentėjusiojo, apgailestavo dėl vagystės, civilinį ieškinį pripažino.

Įkalčių pakako

Policijos pareigūnai tą pačią dieną sulaikė įtariamąjį Ramūną Š. Užklupo jį vogtame automobilyje besivaišinantį su draugu degtine. Sugėrovai buvo nusipirkę du butelius degtinės Žemaičių Naumiestyje. Ramūnas Š., pakvietęs draugą iš namų pasibičiuliauti prie butelio, neprasitarė, iš kur nutvėręs automobilį. Iš viso baudžiamojoje byloje surinkti septynių liudytojų parodymai. Viena liudytoja, nusikaltimo naktį būdama namuose, išgirdo už lango vyriškus balsus ir po kurio laiko mašinos variklio garsą. Kitoje gatvės pusėje matė sidabrinės spalvos automobilį. Jame sėdėjęs nepažįstamasis laikė rankoje mobiliojo ryšio telefoną. Telefono šviesa apšvietė jauno amžiaus vyro veidą, tačiau liudytoja negalėtų jo atpažinti. Netrukus ji vėl išgirdo suūžiant mašiną. Dar kartą pažvelgusi pro langą pamatė, kaip į raudonos spalvos automobilio bagažinę vyras dėjo daiktus. Automobilis buvo kaimyno, todėl moteris pagalvojo, kad jis pats kažką krauna, bet apsiriko. Kiti liudytojai patvirtino, kad iš nukentėjusiojo garažo dingo daug įvairių įrankių. Jam grąžintas automobilis ir akumuliatoriaus pakrovėjas . Negrąžintų daiktų vertė – 760 eurų. Įdomu tai, kad nukentėjusysis iškart įtarė, kas vagis. Įtariamąjį įvardijo savo broliui.  

Recidyvisto reputacija teisme – atsakomybę sunkinanti aplinkybė

Ramūnas Š. nedirba, nevedęs, išsilavinimas – pradinis. Kaip įmanomas pastarasis faktas civilizuotoje valstybėje? Matyt, įmanomas, jei taip yra. Užtat ankstesnių teistumų - penki. Ramūnas Š. teistas už nusikaltimus nuosavybei, žmogaus sveikatai, kelių transporto eismo saugumo pažeidimus, taip pat už vengimą atlikti su laisvės atėmimu susijusias bausmes ar baudžiamojo poveikio priemones. Jis nesiregistruoja darbo paieškos institucijoje, net 20 kartų baustas administracine tvarka. Seniūnijos pateiktoje charakteristikoje apibūdinamas neigiamai. Jauno vyro gyvenimo šleifas kol kas juodos spalvos. Dėl to pripažintas recidyvistu. Teisme tokia reputacija lyg girnų akmuo ant kojų – tik žemyn traukia ir lengviau atveria kalėjimo duris.

Ramūno Š. byla išnagrinėta viešame teismo posėdyje. Įrodymų tyrimas buvo sutrumpintas. Kaltinamasis visiškai prisipažino . Tai jo atsakomybę palengvino, bet gramzdino dvi sunkinančios aplinkybės: nusikalto būdamas apsvaigęs nuo alkoholio ir turėdamas recidyvisto reputaciją. Be to, Ramūnas Š. nusikalstamą veiką padarė neatlikęs jam įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu pernai spalyje paskirtos 7 mėnesių laisvės atėmimo bausmės pagal BK 281 str. 7 d. (kelių transporto eismo saugumo taisyklių pažeidimas). Todėl anoji bausmė dalinio sudėjimo būdu subendrinta su šiemet, balandžio 19-os nuosprendžiu paskirta bausme. Žodžiu, viskas suskaičiuojama, neatlikta bausmės dalis nenurašoma, o pridedama. Ramūnas Š. pripažintas kaltu pagal BK 178 str. 2 d. (atvira vagystė). Galutinis atpildas, trečdaliu sumažinus bausmę, taip pat įskaitant sulaikymą nuo 2018 metų rugsėjo 20-osios iki rugsėjo 21 dienos – vieneri metai ir 3 mėnesiai nelaisvės pataisos namuose. Tenkintas nukentėjusiojo civilinis ieškinys: Ramūnas Š. turės atlyginti 760 eurų turtinę žalą. Nuosprendis gali būti skundžiamas apeliacine tvarka per 20 dienų nuo jo paskelbimo, o suimtas nuteistasis gali skųsti gavęs nuosprendžio nuorašą.


Straipsnio komentarai

Sigis2019-05-15
Nesąmonių neberašyk Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-05-12
ne šventieji kaliniai likimo puodus kala, bet matyt kažkokie nedakalti nepakaltinamieji galingi plunksnuočiai.. kažin ar įmanoma iškalti morzės abėcėlę taip kad galėtų dar nekaltos patvorinių kalės kaip su kaltu kalti per tvoras ir naudotis garsiniais signalais kad kalbėtis viena su kita? geros kalės geroj kalykloje su gerais kaliniais gerus kaltus gerai kalei gerai kalė. ir iš kur, kaip ir kas per smaluoti biudžetai tokias stribines pavardes išduoda? čia ne vien tik šita redakcija iš kiborgų žemių išlindusi. Net ir teismuose ir aukščiausiuose vyriausybės sluoksniuose ta pati smaluotų raganų, velnių ir kalių smagiai ištrypta daina. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip sekasi laikytis karantino reikalavimų?